PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ήσυχης κάρτας γραφικών



kourampies
04-08-14, 08:11
Αποφάσισα να αναβαθμίσω το desktop μου.

Η σύνθεση είναι η εξής:



Asus M5A97 EVO R2.0
AMD FX 8320
32GB RAM (4x8) DDR3 1866


Όπως φαντάζομαι φαίνεται και από τη σύνθεση, ο σκοπός του μηχανήματος, είναι το "έντονο" multitasking. Σε μόνιμη βάση θα έχω ανοιχτό Photoshop, Illustrator, Vegas, Sound Forge και 100δες browser tabs. Τα 8 αργά cores του 8320 είναι ιδανικά για τη χρήση που θα κάνω.

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον, ωστόσο θέλω όταν μου έρθει έμπνευση να παίξω κάτι, να μπορώ να είμαι "άνετος". Το 2008-9 που είχα φτιάξει το συγκεκριμένο υπολογιστή, είχα επιλέξει μια απλή 4850. Κάτι αντίστοιχο θα ήθελα, για τα σημερινά δεδομένα, με ακόμα λιγότερη έμφαση στα παιχνίδια.

Το σωστό acceleration σε photoshop και vegas είναι must.

Επίσης, θα ήθελα να αποφύγω τον περιττό θόρυβο. Από ότι είδα στο mid-high range δεν υπάρχουν πλέον silent κάρτες. Το κουτί μου έχει πάρα πολύ καλή ροή αέρα, και πιστεύω ότι σε idle καταστάσεις μπορεί να "σταθεί" άψογα οποιαδήποτε κάρτα χωρίς ανεμιστήρα. Υπάρχει κάποια υλοποίηση με on demand ανεμιστήρα; (δηλαδή σε idle καταστάσεις η κάτω από κάποιο threshold να μην ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας της κάρτας)

Να σημειωθεί ότι το τροφοδοτικό είναι ένα γερασμένο φτηνιάρικο Thermaltake 550watt, και ακόμα και τώρα με τον Q6600 είναι λίγο οριακά με 6 μηχανικούς δίσκους, οπότε καλό είναι να αποφευχθούν ενεργοβόρες κάρτες όσο γίνεται, γιατί αν προστεθεί και τροφοδοτικό στο κόστος της αναβάθμισης δε ξέρω κατά πόσο θα αντέξω το τσούξιμο.

Επιθυμητό budget μέχρι 150 ευρώ. Άντε να φτάσουμε και μέχρι τα 200, για combo τροφοδοτικό + κάρτα.

Ακούω ιδέες!

Hodad
04-08-14, 08:43
Μια ιδέα είναι να περιμένεις να έρθει σε κανα ελληνικό κατάστημα (να δούμε και πόσο θα κάνει) η Asus Strix GTX 750 Ti OC (http://www.asus.com/Graphics_Cards/STRIXGTX750TI2GD5/overview/) αν βέβαια οι επιδόσεις της σε καλύπτουν (μπορείς να πάρεις άνετα μια ιδέα με απλό ψάξιμο από reviews 750ti). Ούτε αλλαγή σε τροφοδοτικό θα χρειαστεί αν δε σκοπεύεις να αλλάξεις έτσι κι αλλιώς μιας και οι 750 'καίνε' πολύ λίγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.