PDA

Επιστροφή στο Forum : Πού θα βρω την τελετή έναρξης???



rebetis
20-08-04, 04:50
Καλημέρα σε όλους παίδες και καλή επιτυχία στους αθλητές όλων των χωρών που λαμβάνουν μέρος στους αγώνες!! :D .
Έψαξα όλο το φόρουμ, δε βρήκα όμως απάντηση, :oops: γι' αυτό ρωτάω εδώ : Πώς θα γίνει να βρω την τελετή έναρξης? Έχει κυκλοφορήσει πουθενά, υπάρχει κάποιο link ή άλλος τρόπος να τη βρω? Ξέρετε αν και πότε θα κυκλοφορήσει στην αγορά?? Την είδα χτες στην ΕΤ1 αλλά δεν είχε περιγραφή και με ξενέρωσε λίγο :twisted:

PeriZ
20-08-04, 05:21
Υπαρχει torrent της τελετης. Eιναι στα αγγλικα (bbc). 3 cd divx.

rebetis
20-08-04, 05:26
Ευχαριστώ πολύ PeriZ, :D θα ήθελα όμως στα ελληνικά, ό,τι ακριβώς βλέπαμε και ακούγαμε στην τηλεόραση!

yiapap
20-08-04, 09:05
Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω αν ακοπεύουν να κυκλοφορήσουν DVD...

ZoltriX
20-08-04, 09:15
ΧΜ! η καλυτερη ηταν αυτη που εδειξε χτες, η ερτ. η επαναληψη, στην οποια δεν ειχε περιγραφη απο τους σχολιαστες :mrgreen:
αν τη παρει το ματι κανενος, ας σφυριξει κλεφτικα :wink:

lazar
20-08-04, 09:50
Ναι, αλλά να μην έχεις τον Κωστάλα...

yiapap
20-08-04, 09:57
Ναι, αλλά να μην έχεις τον Κωστάλα...

Σα να κόβεις τον Μελισσανίδη ένα πράμα...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

lazar
20-08-04, 10:16
Άσε που αυτοί οι δυό πάνε πακέτο :wink: :mrgreen:

leas
20-08-04, 11:04
Εγώ είχα την ευκαιρία να δω τη δοκιμαστική τελετή στις 10/8 και μπορώ να πω ότι αυτό που είδαμε στην τηλεόραση μετά χάνει πάρα πολύ τόσο σε εικόνα αλλά και σε ήχο μιας και η ΕΤ δεν έχει αξιοθεί να βάλει ακόμα μετά από τόσα χρόνια στερεο ήχο :evil: Αν δεν τον έβαλε τώρα στους Ολυμπιακούς δεν θα βάλει ποτέ! Ενώ το σήμα που παίρνει η ΕΤ από το Αθήνα 2004 είναι στέρεο η ΕΤ το μεταδίδει μονοφωνικά ως συνήθως! :lol:

Αλλά και η κανονική τελετή, που δεν είχα τα λεφτά να πάω να τη δω από κοντα και την είδα από την τηλεόραση, με ξενέρωσε ο Κωστάλας που κάθε λίγο και λιγάκι έκανε τα ηλίθια σχόλιά του και κουνούσε το μικρόφωνο και ακουγόταν θόρυβος!

Αν έχεις κάποιον γνωστό μέσα στο Ολυμπιακό Χωριό μπορείς να την παραγγείλεις εκεί την Τελετή Έναρξης να στην γράψουν σε VCD. Aρκεί να τους δωσεις αρκετά CD. Κάθε CD και μία ώρα βίντεο. Δεν ξέρω αν γράφουν και σε DVD. Έχουν ένα σύστημα στη βιβλιοθήκη του Ολ. Χωριού όπου μπορούν όλοι οι αθλητές και παράγοντες να παραγγείλουν σε VCD ό,τι αγώνισμα θέλουν (και την τελετή έναρξης) ώστε να το μελετήσουν με την ησυχία τους. Πάντως επειδή τώρα υπάρχει πάρα πολύ δουλειά θα πρέπει να κάνεις υπομονή.

ogenikos
20-08-04, 13:54
Πληροφοριακά, για πρώτη φορά στην ιστορία των ολυμπιακών θα γίνει εξ'ολοκλήρου ψηφιακή αναπαραγωγή και εγγραφή της τελετής έναρξης και λήξης σε σύστημα HDTV.
Οπότε αν περιμένεις λίγο σίγουρα θα βγεί σε dvd σε πολύ καλή ποιότητα.
Αλλιώς οι τύποι στο Ολυμπιακό κέντρο τηλεπικοινωνιών ή στην ΕΡΤ μπορεί να ξέρουν περισσότερα και να σε βοηθήσουν να βρείς μιά κόπια, άν και για τζάμπα χλωμό το βλέπω γιατί παίζονται και εκεί πολλά φράγκα ...

leas
20-08-04, 18:30
Αν η μετάδοση της ΕΡΤ ήταν από σύστημα HDTV τότε θα έπρεπε να έχει τουλάχιστο στερεοφωνικό ήχο και άψογη εικόνα από την ΕΡΤ. Αλλά η ΕΡΤ "Αγρόν ηγόραζε" όταν όλος ο κόσμος τελειοποιούσε τα συστήματα ήχου! Ξέρω ότι στο Αθήνα 2004 υπάρχει σε κάθε venue τηλεόραση που μεταδίδει καλωδιακά σε πολλά κανάλια όλα τα αγωνίσματα που γίνονται εκείνη τη στιγμή συν μερικές σταθερές εικόνες, που βλέπουμε στο background των ενημερωτικών εκπομπών της ΕΡΤ. Όπως η Ακρόπολη, το Ολυμπιακό Στάδιο, η Φλόγα και άλλα. Από αυτό το σύστημα πουλάει τα δικαιώματα εκπομπής το Αθήνα 2004 σε όποιο κανάλι θέλει και το κανάλι βάζει τον εκφωνητή. Και η ΕΡΤ από εκεί παίρνει. ΔΕΝ είναι δική της εκπομπή.

Στο ξαναλέω ότι στο Ολυμπιακό Χωριό αν έχεις κάποιο κονέ μπορείς σίγουρα να κάνεις κόπια την τελετή έναρξης και χωρίς κόστος. Αρκεί να τους πας τα CD. Κάποιο τμήμα του ΕΜΠ είναι υπεύθυνο γι αυτό το σύστημα.

Επίσης αν κάποιος πληρώνει Nova τότε ίσως θα είχε την ευκαιρία να τη δει με ψηφιακό ήχο.

giwrgosth
20-08-04, 18:44
Είδα μια δημοπρασία στο fleamarket η τελετή σε DVD.
http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=1517315

Desperado
20-08-04, 19:21
να το βαλει στο .... του αυτος που τη πουλαει σε dvd στο fleamarket !!! στο τελος ορισμενοι θα πουλησουν και τη μανα τους !

leas
20-08-04, 19:42
Βάζω στοίχημα ότι αυτός που πουλάσει την τελετή έναρξης μέσα σπό το fleamarket.gr δουλεύει ή εχει κονέ μέσα στο Αθήνα 2004. Μόνο έτσι θα μπορουσε να έχει στα χέρια του τέτοια κόπια.

opimis
20-08-04, 20:51
Βάζω στοίχημα ότι αυτός που πουλάσει την τελετή έναρξης μέσα σπό το fleamarket.gr δουλεύει ή εχει κονέ μέσα στο Αθήνα 2004. Μόνο έτσι θα μπορουσε να έχει στα χέρια του τέτοια κόπια.

Χθες το βράδυ στην ΕΤ1, έδειξε την τελετή έναρξη, χωρίς σχόλια των εκφωνητών!
Γνωριμίες έπρεπε να είχε η απλά να το αντιγράψει;

Δεν θα είναι και δύσκολο να το επεξεργαστεί, για να μην φαίνεται το λογότυπο της
ΕΡΤ και η μια διακοπή που είχε. Βασικά δεν ξέρουμε αν έχει και την παρέλαση σε αυτό το DVD που πουλάει, γιατί χθες έδειξαν μόνο την είσοδο των ελλήνων αθλητών.

Εξάλλου σήμερα άνοιξε η δημοπρασία του στις 15:15 όποτε είχε όλο το χρόνο.

Το πόσο νόμιμο είναι να το πουλάει δεν ξέρω!!!

nnn
20-08-04, 22:11
Είναι εντελώς παράνομο και μάλλον θα έχει μπελάδες.

Αφού ήταν πολύ απλό να τη γράψει κάποιος.
Video capture στο pc,μοίρασμα σε 3 DVD και την έχεις για πάντα στο αρχείο.

Αν και προσωπικά απόλαυσα την χθεσινή μετάδοση χωρίς τα διάφορα σχόλια που ακούγαμε στην πρώτη μετάδοση,που δεν μας αφήνανε να απολαύσουμε τη μουσική.

Και φυσικά ζήτω το Mpeg-2. :wink:

XTCgr
20-08-04, 22:22
οποιος βρει την μετάδοση χωρίς σχόλια σε peer τo peer παρακαλείται να με ειδοποιήσει, ευχαριστώ :mrgreen:

Insomniac
21-08-04, 00:16
Παιδια τις εχω γραψει και τις δυο τελετες με standalone dvd απ ευθειας απο την κρατικη τηλεοραση.Στην χθεσινη ομως η εγγραφη συνεχιζει και μετα το τελος της γιατι ειχα κοιμηθει και δεν πατησα STOP.Η ποιοτητα ειναι αρκετα καλη. Για να τις βαλω σε προγραμμα p2p (dc++ κλπ) ειναι αδυνατον να αντεξει η 384/128 μου τοσα GB για κατεβασμα. Οποιος μπορει να ερθει απο το σπιτι μου (Λυκοβρυση Αττικης κοντα στην Πευκη) να παρει οτι θελει με ανταλαγμα αναλογα κενα dvd .Μην μου ζητησετε ομως αποστολες με ΕΛΤΑ και courier γιατι λογω προσωπικων προβληματων δεν μου μενει καθολου χρονος.Αν καποιος ενδιαφερεται pm παρακαλω.Ελπιζω στην κατανοηση σας. :D :D :D

giorghs
29-08-04, 13:20
Όπως λέει και ο Sky για την ΕΤ, τσοπανάκι ήταν, τσοπανάκι έμεινε... :evil:

androu
29-08-04, 13:44
Παιδία απο οτι πήρε το μάτι μου είναι ένας τύπος στη Θεσσαλονίκη που πρέπει να εχει κάνει φοβερή δουλειά.. Τη στέλνει δωρεάν σε όλη την Αθήνα είναι 2 dvd με δυνατότητα επιλογής σχολίων (Κωστάλας ) ή όχι .. και δεν ξέρω τι άλλο
Τον ανακάλυψα εδώ http://www.avforum.gr/showarticles.php3?topic=6&subtopic=19314&st=105

@ ADSLgr.com All rights reserved.