PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή συμβολαίου μετα το 1 έτος



cyberten
06-08-14, 18:11
Παιδιά μια ερώτηση. Έχω συμπληρώσει το πρώτο έτος και ανανέωσα συμβόλαιο κάνοντας μετατροπή από 2play Απεριόριστα σε 2play Απεριόριστα forthnet. Αν διακόψω τώρα για να πάω σε άλλο πάροχο, πρέπει να πληρώσω τέλος διακοπής; Πιο παλιά που είχα κάνει το ίδιο στη HOL μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι δεν μου χρεώνεται αυτό το τέλος και μόλις διέκοψα δεν μου είπαν και τίποτα. Γνωριζει κανείς να μου απαντήσει;


Ευχαριστώ!

Gianniskriti
06-08-14, 18:20
Παιδιά μια ερώτηση. Έχω συμπληρώσει το πρώτο έτος και ανανέωσα συμβόλαιο κάνοντας μετατροπή από 2play Απεριόριστα σε 2play Απεριόριστα forthnet. Αν διακόψω τώρα για να πάω σε άλλο πάροχο, πρέπει να πληρώσω τέλος διακοπής; Πιο παλιά που είχα κάνει το ίδιο στη HOL μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι δεν μου χρεώνεται αυτό το τέλος και μόλις διέκοψα δεν μου είπαν και τίποτα. Γνωριζει κανείς να μου απαντήσει;
Ευχαριστώ!
Εξαρταται τον τροπο που το ανανεωσες. Αν υπεγραψες καπου τοτε σιγουρα θα σε χρεωσουν και θα ειναι και 100% νομικα καλυμμενοι. Αν ανανεωσες τηλεφωνικα τοτε παλι ειναι πιθανον να σε χρεωσουν αλλα για το αν ειναι καλυμμενοι η οχι νομικα οι αποψεις διιστανται.

kardemir
06-08-14, 18:30
Παιδιά μια ερώτηση. Έχω συμπληρώσει το πρώτο έτος και ανανέωσα συμβόλαιο κάνοντας μετατροπή από 2play Απεριόριστα σε 2play Απεριόριστα forthnet. Αν διακόψω τώρα για να πάω σε άλλο πάροχο, πρέπει να πληρώσω τέλος διακοπής; Πιο παλιά που είχα κάνει το ίδιο στη HOL μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι δεν μου χρεώνεται αυτό το τέλος και μόλις διέκοψα δεν μου είπαν και τίποτα. Γνωριζει κανείς να μου απαντήσει;


Ευχαριστώ!
στειλε και μια ερώτηση στο forthnet support για να μάθεις λεπτομέρειες και να μην είσαι στο περίπου

Ionlab
06-08-14, 22:46
Μια χαρά καλυμμένοι είναι. Σε τηλεφωνική ανανέωση που έκανα πρόσφατα η υπάλληλος αφού μου είχε εξηγήσει τις λεπτομέρειες του νέου συμβολαίου επί 10λεπτά, ζήτησε την συναίνεσή μου να προχωρήσουμε σε ηχογράφηση της συνομιλίας και έπειτα ηχογράφησε την επιθυμία μου να ανανεώσω με δέσμευση για 12 μήνες με τους νέους όρους αναλυτικότατα (τι υπηρεσίες θα λαμβάνω, τι υποχρεώσεις έχω και για ποιο διάστημα). Μετά από μερικές ώρες εγινε και η αλλαγή πακέτου που ζήτησα.

cyberten
07-08-14, 08:09
Ακριβώς τα ίδια είχε κάνει και η HOL σε εμένα πριν 2-3 χρόνια (ηχογράφηση για ανανέωση συμβολαίου) και όταν άλλαξα γνώμη για την παραμονή μου στην υπηρεσία κάλεσα στην τηλ. εξυπηρέτηση και ρώτησα εάν θα πληρώσω τέλος απενεργοποίησης με τη διακοπή του ανανεωμένου συμβολαίου (στο οποίο σημειώνω ότι είχα και έξτρα μείωση τιμής). Η απάντηση ήταν αφοπλιστική, καμία επιβάρυνση κατά τη διακοπή. Γιάυτό επιμένω τόσο εάν κάποιος από τους φίλους του φόρουμ έχει παρόμοια εμπειρία στη 4νετ. Θα καλούσα στην τηλ. εξυπηρέτηση της 4νετ για διευκρινήσεις αλλά δεν ξέρω εάν θα είναι όμοια εξυπηρετικοί.

BARKOULETOS
09-08-14, 17:33
Η τηλεφωνικη ανανεωση εχει την ιδια ισχυ με την εντυπη...

cyberten
09-08-14, 20:09
Τώρα που το θυμάμαι καλύτερα, είχα υπογράψει συμβόλαιο που μου απέστειλαν ηλεκτρονικά, το υπέγραψα και μετά το απέστειλα πίσω. Αλλά πάλι δεν μου ζήτησαν τέλος απενεργοποίησης... Μήπως τελικά το τέλος απενεργοποίησης δεν έχει ισχύ μετά την περίοδο του αρχικού συμβολαίου;

Ionlab
10-08-14, 10:06
Μα σύμφωνα με τα λεγομενά σου εκανές νέο συμβόλαιο αφού άλλαξες υπηρεσία.

cyberten
12-08-14, 23:12
Μα σύμφωνα με τα λεγομενά σου εκανές νέο συμβόλαιο αφού άλλαξες υπηρεσία.

Για να μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Όταν ήμουν στη hol, μόλις έκλεισε το 1 έτος είχα ζητήσει μείωση τιμής και υπέγραψα συμβόλαιο επέκτασης για ένα ακόμα έτος. Έξι μήνες αφού έγινε αυτό μίλησα με αντιπρόσωπο της ΤΥ και μου είπε ότι μπορώ να διακόψω το συμβόλαιό μου χωρίς επιβάρυνση. Για τη 4νετ που είμαι τωρα, μετά το 1 έτος ζητγσα τηλεφωνικά μόνον αλλαγη υπηρεσίας και αναρωτιέμαι αν αυτή η αλλαγή της υπηρεσίας μπορεί να μου επιφέρει "πέναλτι" αν φύγω.

ZORO
13-08-14, 01:45
Και όλοι σου λένε ότι ανανέωση συμβολαίου, αλλαγή προγράμματος κ.τ.λ. σημαίνει εκ νέου δεσμευσή για 1 χρόνο. Γιατί έγινε διαφορετικά στην hol; Δεν ξέρω. Σε κάθε περίπτωση ο μοναδικός αρμόδιος για να σου απαντήσει είναι η ίδια η εταιρεία. Οπότε γιατί δεν μιλάς με το εμπορικό τμήμα της forthnet;

Ionlab
13-08-14, 08:46
Εγώ μαζί σου είμαι …. θεωρώ πολύ αμερικανόφερτα τις δεσμεύσεις και τις ποινές πρόωρης αποχώρησης….ΑΛΛΑ θεωρώ απίθανο με βαση τα δεδομένα…(αλλαγή υπηρεσίας σε νέα, ηχογραφημένη συνομιλία από το τηλέφωνο) να σε αφήσουν να φύγεις έτσι ή να έχεις κάποιο τρόπο (πέραν των ανεπίλυτων τεχνικών προβλημάτων) να διακδικήσεις την αποχώρησή σου. Το κόστος αποχώρησης είναι 72,90 απ' ότι βλέπω (τσουχτερό)

ΥΓ. Το μόνο που μπορείς ενδεχομένως να διεκδικήσεις είναι αν είσαι λιγότερο από 3 μήνες μακρία από την λήξη να μην πληρώσεις ολόκληρο το κόστος αποχώρησης αλλά μόνο το ύψος των παγίων που σου απομένουν.

dkmaster
09-09-14, 19:25
Για να μην ανοίγει νέο θέμα, ρωτάω εδώ. Λήγει το συμβόλαιό μου με την forthnet στης 18/10 και θέλω να πάω στην Wind. Πότε πρέπει να κάνω αίτημα στην wind για να μην πληρώσω πρόστιμο στην forthnet;

*Έχω ρωτήσει και στο support αλλά το μόνο που μου απάντησαν είναι ότι το συμβόλαιο λήγει στης 18/10.

cyberten
09-09-14, 21:49
Για να μην ανοίγει νέο θέμα, ρωτάω εδώ. Λήγει το συμβόλαιό μου με την forthnet στης 18/10 και θέλω να πάω στην Wind. Πότε πρέπει να κάνω αίτημα στην wind για να μην πληρώσω πρόστιμο στην forthnet; *Έχω ρωτήσει και στο support αλλά το μόνο που μου απάντησαν είναι ότι το συμβόλαιο λήγει στης 18/10. Πρέπει να βάλεις κάτω τις ημερομηνίες και να το διαπιστώσεις (γιατί πρέπει να ενεργοποιηθείς μετά τις 18/10). Χονδρικά όμως σου λέω ότι οποτεδήποτε από τις 15/10 και μετά κάνεις τη νέα σου αίτηση, είσαι καλυμένος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.