PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη γραμμης σε 24mbps, ποτε??



bbb13
08-08-14, 10:52
για να τα παρουμε απτην αρχη.ειμαι συνδρομητης εδω και 1-1,5 βδομαδα και ηδη εχω αρχισει και καταλαβαινω ολους αυτους που περιγραφουν τα προβληματα τους εδω. δεχθηκα μια προσφορα για triple play και επειδη ηταν πολυ καλη αποφασισα να φυγω απτην hol. η προσφορα αφορουσε 24αρα γραμμη, εγω ηθελα 50αρα (+10Ε πιο πανω). οταν εκανα την αιτηση και ρωτησα αν εκει που μενω μπορω να εχω vdsl μου ειπαν ναι. και πραγματι βαζοντας το νουμερο μου στο site σας μου εγραφε οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα για το νουμερο μου. οταν με το καλο μπηκε και το ιντερνετ (01/08/2014) διαπιστωσα εντρομος οτι το ρουτερ μου συγχρόνιζε με τα εξης στατιστικα:


Link Information

Uptime: 0 days, 17:27:00
DSL Type: ITU-T G.993.2
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.026 / 9.370
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0

Connection Information

Uptime: 0 days, 16:54:15
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 119,27 / 1,47
Username: ********.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Password: ********
Remember Password: Yes

TCP/IPv4 Settings

IPv4 State: Enabled
IPv4 Address: 46.***.179.***
Primary DNS: 193.92.3.11
Secondary DNS: 193.92.150.1

TCP/IPv6 Settings

IPv6 State: Enabled
IPv6 Address: fe80::****:***:****:e993/64
DNS Server 1: -

9370!!!!! 2 ολοκληρα mbps κατω απ'οτι συγχρονιζα με την 24αρα της hol!!! και φυσικα αμεσα πηρα στην εξυπηρετηση να δω αν υπηρχε καποιο προβλημα με την γραμμη και να δηλωσω βλαβη. ο "τεχνικος" στο τηλ. μου ειπε οτι η γραμμη δεν παρουσιαζε με μια πρωτη ματια καποιο προβλημα. Ευτυχως μου εκοψε εκεινη την στιγμη, εχοντας διαβασει εδω στο site οτι η forthnet προσφερει την VDSL μονο εαν η αποσταση απτο αστικο κεντρο του ΟΤΕ ειναι <800m (!!!!!!), και ρωταω τον "τεχνικο" να μου πει ποση ηταν η δικια μου αποσταση.κάνοντας καποια πραξη με βαση το attenuation μου ειπε οτι η αποσταση μου ειναι περιπου στα 2km!!!! και ρωταω ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ οταν εκανα την αιτηση ενας χριστιανος απτων τοσων που περασε η αιτηση μου χερια δεν εκατσε να υπολογισει αν μπορω να εχω VDSL???ολοι αυτοι χρησιμοποιουν την εφαρμογη που εχετε στο site ?? αν ναι, κακως, τοτε ειτε η εφαρμογη σας ειναι χαλασμενη ειτε ειναι γραμμενη σκοπιμως να εξαπατει τους υποψηφιους πελατες οτι και καλα θα εχουν VDSL και να πληρωνουν το 10αρικακι παραπανω. μετα το μπαχαλο αυτο λοιπον,ζητησα downgrade τις γραμμης μου σε 24mbps. και αφου τεχνικο και εμπορικο τμημα με καναν μπαλακι ο ενας στον αλλον γιατι "κανεις δεν μπορουσε να το κανει" (ολα τα παραπανω εγιναν 01/08/2014, την μερα που ενεργοποιηθηκε η VDSL, το τονιζω), κατεληξα την επομενη μερα (02/08/2014, νομιζω πρεπει να ναι χρονος ρεκορ δυσαρεστημενου πελατη για την εταιρεία σας η 1μερα) σε καταστημα FORTHNET οπου ο υπαλληλος μου εκανε την αιτηση μετατροπης σε 24mbps με 2 κλικ σε 30" κυριολεκτικα (στο τηλ με την εξυπερητηση ειχα φαει ωρες για το απολυτο μηδεν σαν αποτελεσμα).την ιδια μερα (02/08/2014) μου ηρθε sms στο κινητο οτι η αιτηση μου εχει καταχωρηθεί επιτυχως. Σημερα (08/08/2014) εχω ακομα VDSL και δεν εχω λαβει ουτε ενα τηλ να μου πουν ποτε θα γινει η αλλαγη.και σαν να μην φτανει αυτο, εχω και 1-2 αποσυνδεσεις την μερα.

Μετα απο ολη την φαρσοκωμοδια, αναρωτιέμαι σαν καταναλωτης :

1)Για ποιο λογο πουλατε ενα προιον (VDSL) το οποιο ειναι για λιγους (<800m) και γιατι δεν υπαρχει ενημερωση σε καθε διαφήμιση που εχετε/κανετε, και σε καθε υποψηφιο πελατη την ωρα που κανει την αιτηση για το προιον αυτο να ειδοποιεί για το θεμα της αποστασης. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ αφου δεν ειδοποιείτε ας παρει ενας ρημαδης να υπολογισει την αποσταση σε ενα χαρτακι οταν γινεται η αιτηση.

2)800m??? γιατι??? γιατι ενω υπαρχουν τα mDSLAM καταφεύγετε σε τεχνολογιες που υπαρχουν απτο 2004???

3)Γιατι αυτα τα ρημαδια ρουτερ που αγοραζει ο καταναλωτης (αγοραζοντας τις υπηρεσιες σας) τα εχετε ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ και δεν προσφερεται οδηγιες/firmware για το πως θα τα ξεκλειδωσουμε? θα σας αρεσε εσας να σας πουλησουν αυτοκινητο και οι 2 απτις 4 πορτες του να ειναι κλειδωμενες ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ, και να μην σας δινουν τροπο να τις ανοίξετε?

Αναμένω αμεσα απαντηση και διευθέτηση του θεματος μου, γιατι εχω αρχισει να χανω την υπομονη μου. και εαν τυχον μου χρεωσουν την VDSL ενω την επομενη μερα απ'αυτην που μπηκε δηλωσα αλλαγη, οχι μονο δεν θα την πληρωσω, θα δωσω τα 75-80Ε να σπασω το συμβολαιο και θα καταφυγω νομικα για εξαπατηση καταναλωτη.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Forthnet.Nova.Rep1
08-08-14, 11:53
Καλησπέρα bbb13,

Σχετικά με τα ερωτήματα που θέτεις, θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι σε οποιαδήποτε διαφήμιση όπως επίσης και στον επίσημο τιμοκατάλογο (http://www.forthnet.gr/media/broadband/internet/forthnet_internet_price-list-2013.pdf) της υπηρεσίας αναφέρεται ότι ''Η υπηρεσία VDSL παρέχεται όπου είναι τεχνικά εφικτό''.
Θα θέλαμε επίσης να σε ενημερώσουμε ότι η Εταιρία μας παρέχει την υπηρεσία VDSL απ' ευθείας από το Αστικό Κέντρο της εκάστοτε περιοχής και όχι μέσω ενδιάμεσου υπαίθριου κατανεμητή (KV).
Όσον αφορά τους wizard βγάζουν κατά προσέγγιση αποστάσεις με τους οδικούς χάρτες. Δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων(χωρίς δηλαδή η γραμμή να είναι ενεργή στη Εταιρία και μπορούμε να έχουμε μετρήσεις) αν υποστηρίζει vdsl στην περιοχή.

Για το θέμα του ''κλειδώματος'' είναι απόλυτα φυσιολογικό για λόγους ασφαλείας να μην δίνονται οι κωδικοί των firmwares.


Λυπούμαστε για την ταλαιπωρία που έχει προκύψει με το ζήτημα της μετατροπής της υπηρεσίας σου.
Αναμένουμε τα στοιχεία της συνδρομής σου μέσω προσωπικού μηνύματος, ώστε να μπορέσουμε να παρέχουμε αναλυτικότερες πληροφορίες βάσει των στατιστικών της γραμμής σου και να βοηθήσουμε στο ζήτημα που αντιμετωπίζεις.


Δημήτρης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.