PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη σε ΙΠ καμερες.



kostas1339
09-08-14, 11:07
Οταν το ρουτερ σου στελνει τεσσερις διαφορετικες εξωτερικες IP την μια μετα την αλλη και αμεσως διαπιστωνεις τοι αυτο το ρουτερ και δυο καμερες καταστραφηκαν τι σημαινει:Οτι αυτο συνεβη απο υπερταση η υποταση της τασης της ΔΕΗ?

sweet dreams
09-08-14, 16:23
Mπορεί να συμβεί και από τα δύο, αν και ό μεγαλύτερος κίνδυνος, για τις ηλεκτρονικές συσκευές, είναι η υπέρταση.

Από τις βυθίσεις της τάσης υποφέρουν κυρίως οι κινητήρες.

Αν αυτό συνέβηκε μετά από διακοπή ρεύματος ή από καταιγίδα, το ποιο πιθανό είναι η υπέρταση.

Θα πρέπει να προστατεύσεις τον εξοπλισμό με αντικεραυνικό βασικά και με σταθεροποιητή τάσεως, αν η περιοχή έχει

συχνές υπερτάσεις(αν είναι κοντά σε υποσταθμό της ΔΕΗ, σε βιομηχανική ζώνη κ.λ.π.).

Ρίξε μια ματιά εδώ, (http://www.dei.gr/Documents/xrisimes%20plirofories%20gia%20siskeves.pdf) για να πάρεις μια ποιο λεπτομερή ιδέα τι συμβαίνει στην κάθε περίπτωση και συμβουλέψου τον ηλεκτρολόγο σου.

kostas1339
10-08-14, 11:52
Εγω ειμαι στην ακρη του χωριου και απεχω 250 μετρα απο τον υποσταθμο.Υποθετω οτι προηλθε απο βυθιση της τασης και επειτα ανοδο αποτομη αυτης.Ηδη εχω παραγγειλει αντικεραυνικο και θα φροντισω να προμηθευτω και σταθεροποιητη τασης.
Ευχαριστω για την απαντηση.
YG.Εαν ειχε συμβει υπερταση,θα ειχαν καταστραφει συσκευες που ευρισκονται πλησιον του υποσταθμου.Γνωμη μου.

sweet dreams
10-08-14, 17:03
Aφού βρήκες μόνος σου, τι ακριβώς είχε συμβεί ............ η δική μας γνώμη είναι περιττή. :)

kostas1339
10-08-14, 17:43
Δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως συνεβη,γι'αυτο ηρθα εδω.Απλως μια αποψη διετυπωσα.

Nikiforos
10-08-14, 21:10
ups και σταθεροποιητη ρευματος να βαλεις. αν εχεις αστραποβροντια και κεραυνους και αντικεραυνικα ραγας στον πινακα σου και καλη γειωση στο σπιτι. επαθα και εγω στο εξοχικο και εμαθα....

sweet dreams
10-08-14, 22:20
Δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως συνεβη,γι'αυτο ηρθα εδω.Απλως μια αποψη διετυπωσα.

Mόνο αν είχες καταγραφικό τάσης και έκανες μετά ανάλυση δεδομένων θα ήξερες τι ακριβώς συνέβη.

Το θέμα είναι ότι και να μάθαινες τι είχε συμβεί, η προστασία δεν αλλάζει μορφή γιατί είναι στάνταρ και καλύπτει όλες

τις αναποδιές που μπορεί να τύχουν και όχι μόνο το συγκεκριμένο που έγινε σε σένα.

Άρα λοιπόν πρακτικά ασφαλίζεις τις συσκευές σου με αυτά που είπαμε, αφού όπως σου είπα ρωτήσεις τον

ηλεκτρολόγο σου λεπτομέρειες για το πώς θα γίνει καλύτερα αυτό, ανάλογα με τα λεφτά που θέλεις να διαθέσεις.

Άλλα λεφτά κάνει ένα αντικεραυνικό πρίζας και άλλα ένα ράγας με εργασία για τοποθέτηση και ότι άλλο χρειαστεί.

Ότι λεπτομέρειες και να σου πούμε εμείς, αν δεν έρθει εκεί τεχνικός να δεί την εγκατάσταση και να σου πεί τι ακριβώς

χρειάζεται και πόσο θα στοιχίσει, θα σου είναι άχρηστες.

Αντικεραυνικό(πρίζας ή ράγας) και σταθεροποιητή σε όλες τις ευαίσθητες συσκευές.

kostas1339
11-08-14, 13:15
Εν ταξει,καταλαβα.Ευχαριστω παιδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.