PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: ποιος έχει το ψάρι;



Σελίδες : [1] 2 3

aesir
20-08-04, 15:57
Είναι από τις γνωστές καλές σπαζοκεφαλιές, την βάζω μόνο γι'αυτούς που δεν την ξέρουν, αξίζει πραγματικά τον κόπο να την λύσετε με μολύβι και χαρτί.



Είναι 5 σπίτια, όλα με διαφορετικό χρώμα.
Σε κάθε σπίτι ζει ένα άτομο με διαφορετική εθνικότητα.
Καθένας πίνει κάτι μοναδικό, καπνίζει κάτι μοναδικό, και έχει ένα ξεχωριστό κατοικίδιο.

Η ερώτηση: ποιός έχει το ψάρι;

Hints:

Ο Βρεττανός ζει στο κόκκινο σπίτι.
Ο Σουηδός έχει σκύλο.
Ο Δανός πίνει τσάι.
Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά του άσπρου.
Ο κάτοικος του πράσινου πίνει καφέ.
Ο κάτοικος που καπνίζει Camel έχει πουλιά.
Ο κάτοικος του κίτρινου καπνίζει Lucky Strike.
Ο κάτοικος του μεσαίου σπιτιού πίνει γάλα.
Ο Νορβηγός ζει στο πρώτο σπίτι.
Αυτός που καπνίζει Pal Mal ζει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες.
Αυτός που έχει άλογα ζει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Lucky Strike.
Αυτός που καπνίζει Silk Cut πίνει χυμό.
Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
Ο Νορβηγός ζει δίπλα στο μπλε σπίτι.
Αυτός που καπνίζει Pal Mal έχει ένα γείτονα που πίνει νερό.

EvilHawk
20-08-04, 16:01
να το μαρτυρήσω??? :wink:

sdikr
20-08-04, 16:02
καλά κανένας δεν καπνίζει gr? :mrgreen:

aesir
20-08-04, 16:06
EvilHawk, άσε να το προσπαθήσουν όσοι δεν ξέρουν και αν θελουν ας στείλουν πμ...


sdikr, Μπααα... λες να βάλω κανέναν να καπνίζει Παλλάς; :mrgreen: (που τα θυμήθηκα;)

kap
20-08-04, 16:10
Το ψάρι το έχει αυτός που είναι ειλικρινής

kubiak
20-08-04, 16:20
Να προσθέσω και εγώ ένα γρίφο...

Έχετε δώδεκα (12) κέρματα ίδιου μεγέθους. Όλα εκτός από ένα (το κάλπικο) έχουν το ίδιο βάρος. ΔΕΝ γνωρίζετε αν το κάλπικο είναι βαρύτερο ή ελαφρύτερο των γνήσιων...
Επίσης έχετε και μία ζυγαριά ισοροπίας.
Βρείτε με τρεις (3) ζυγίσεις πιο είναι το κάλπικο...
(δεν ενδιαφέρει να πείτε αν το κάλπικο είναι πιο ελαφρύ ή πιο βαρύ από τα γνήσια. αυτό που ενδιαφέρει είναι η αναγνώριση του κάλπικου).

φιλικά...

sdikr
20-08-04, 18:11
τα βάζω ανα 6, και τα βάζω στην ζυγαριά, βρίσκω την στοίβα που έχει διαφορετικό βάρος και τα βάζω ανα 3 στην ζυγαριά, πάλι βλέπω προς τα πού κλείνει η ζυγαριά αυτά τα 3 κρατώ ένα στο χέρι και τα άλλα δύο τα βάζω στην ζυγαριά, ανάλογα με το άν έχω διαφορά στην ζυγαριά ή αν είναι τα ίδια βρήκα αυτό που είναι κάλπικο.

kubiak
20-08-04, 18:18
sdikr, δηλαδή ζυγίζεις τις δύο εξάδες μεταξύ τους αρχικά; και πως βρίσκεις πια εξάδα περιέχει το κάλπικό αφού δεν γνωρίζεις αν αυτό είναι πιο ελαφρύ ή πιο βαρύ; (δλδ όπου και να κλίνει η ζυγαριά δε σου δίνει κάποιο αποτέλεσμα)...

: ))

sdikr
20-08-04, 18:22
sdikr, δηλαδή ζυγίζεις τις δύο εξάδες μεταξύ τους αρχικά; και πως βρίσκεις πια εξάδα περιέχει το κάλπικό αφού δεν γνωρίζεις αν αυτό είναι πιο ελαφρύ ή πιο βαρύ; (δλδ όπου και να κλίνει η ζυγαριά δε σου δίνει κάποιο αποτέλεσμα)...

Ναι αυτό μας τα χαλάει λίγο, βέβαια με το δευτερό που μετράμε τα νομίσματα σε 3αδες θα φανεί αν έχω κάνει την σωστή επιλογή αλλά δυστηχώς έχω μόνο 3 προσπάθειες :(

kubiak
20-08-04, 18:38
άρα;

: ))

GP
20-08-04, 19:32
1η Μετρηση 4+4

2η μετρηση

Α)
Η 1η μέτρηση είναι ιση.
Παίρνουμε τα 4 (α,β,γ,δ) που δεν βάλαμε και μετράμε α+β. Αν ισα παίρνουμε ενα από τα 8 γνήσια της 1ης μετρησης και μετράμε το γ για να δούμε αν είναι αυτό το γνήσιο ή το δ. Αν η 2η μέτρηση είναι άνιση κάνουμε το ίδιο για το α.

Β)
Αν η 1η μέτρηση είναι ανιση. Αφαιρούμε 2 νομ. απο την μια και 1 νόμισμα από την αλλη και ανταλλάσσουμε 1 νόμισμα προς την άλλη μεριά. Τέλος προσθετουμε 1 γνησιο για να ειναι 3+3 συνολο.
1)Ισορροπεί > Το κάλπικο είναι ένα από τα 3 που βγάλαμε πριν την 2η μετρηση.
2)Γέρνει από την ίδια μεριά με την 1η μέτρηση. Το κάλπικο είναι ενα απο τα 3 που δεν άλλαξε η θέση τους στην 2η μέτρηση.
3)Γέρνει από την άλλη μεριά. Το καλπικο ειναι ενα απο τα 2 που αλλαξανε θεσεις.

3η μετρηση

1)Αφαιρεσαμε 3 πριν την 2η εξεταση, 2 απο την μια (α,β) και 1 απο την αλλη (γ). Μετραμε 2 γνησια απο την μια πλευρα με 2 απο αυτα που βγάλαμε (α,γ - σημαντικο).
Αν ίσα ειναι το β που δεν μετρηθηκε. Αν ανισα, ανάλογα με το αν είναι πιο ελαφρια ή πιο βαριά τα κάλπικα, και συγκρινοντας με την 1η μέτρηση, βρίσκουμε το κάλπικο.

2)Όπως το 1) παραπάνω.

3)Ε...ναι 1 γνήσιο και 1 από τα 2 υπο εξέταση.

/Εdit: Μάλλον δεν βγάζει νόημα αλλά δεν με νοιάζει. :D

kubiak
21-08-04, 00:51
μου φαίνεται σωστός ο GP...

WAntilles
21-08-04, 01:05
Έχετε ένα δοχείο τελείως τυχαίου - ακανόνιστου σχήματος, μία βρύση που παρέχει νερό, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Γράψτε ένα τρόπο ώστε να γεμίσετε το δοχείο ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΕΣΗ.

WAntilles
21-08-04, 01:05
Τον παλιό, καλό γρίφο με τον φυλακισμένο και τους 2 φρουρούς, εκ των οποίων ο ένας λέει πάντα ψέμματα και ο άλλος πάντα αλήθεια, τον ξέρετε;

Αν όχι, να τον γράψω.

tvelocity
21-08-04, 01:22
Τον παλιό, καλό γρίφο με τον φυλακισμένο και τους 2 φρουρούς, εκ των οποίων ο ένας λέει πάντα ψέμματα και ο άλλος πάντα αλήθεια, τον ξέρετε;

Αν όχι, να τον γράψω.

Εγώ τον ξέρω, αλλα γράψε τον, γιατί είναι πολύ καλός και θα ενδιαφέρει τους άλλους...

DrWho
21-08-04, 01:39
Έχετε ένα δοχείο τελείως τυχαίου - ακανόνιστου σχήματος, μία βρύση που παρέχει νερό, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Γράψτε ένα τρόπο ώστε να γεμίσετε το δοχείο ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΕΣΗ.


Xρονόμετρο/ρολόι έχω ;

WAntilles
21-08-04, 02:11
Όχι.

DrWho
21-08-04, 02:44
Ας το πάρει το ποτάμι ...
Δεν είδα και κανέναν άλλο να προσπαθεί...να σου πω την αλήθεια
...

WAntilles
21-08-04, 02:53
1η Λύση:

Ανοίγεις τέρμα τη βρύση και όταν έχει μεγιστοποιηθεί και σταθεροποιηθεί η παροχή, γρήγορα βάζεις το δοχείο από κάτω της και αρχίζεις να μετράς με το νου πόσο χρόνο θα κάνει να γεμίσει το δοχείο.

Το αδειάζεις.

Κάνε τώρα ακριβώς το ίδιο, αλλά άσε το να γεμίζει για ακριβώς το μισό χρονικό διάστημα.

2η Λύση:

Γεμίζεις το δοχείο μέχρι ένα τυχαίο σημείο.

Σημειώνεις το επίπεδο της στάθμης.

Το ταπώνεις.

Το γυρίζεις ανάποδα.

Σημειώνεις το επίπεδο της νέας στάθμης.

Όταν πετύχεις τα 2 επίπεδα της στάθμης να συμπέσουν απολύτως, τότε έχει γεμίσει κατά το ήμισυ το δοχείο.

WAntilles
21-08-04, 03:02
Λοιπόν λέω το γρίφο με τους 2 φρουρούς.

Ένας φυλακισμένος έχει καταδικαστεί σε ισόβια δεσμά από κάποιον Βασιλιά.

Και έρχεται και του κάνει ο Βασιλιάς την εξής συμφωνία:

- Εδώ στη φυλακή θα σαπίσεις για πάντα. Αλλά θα σου δώσω μία ευκαιρία. Το κελί σου έχει 2 αντιδιαμετρικές πόρτες, η κάθε μία εκ των οποίων φυλάσσεται συνεχώς από έναν φρουρό. Η μία οδηγεί στο θάνατο, η άλλη στην ελευθερία. Έχεις το δικαίωμα να κάνεις μία μόνο ερώτηση σε έναν από τους φρουρούς για να βρεις τη σωστή πόρτα και να διαφύγεις. Οι φρουροί έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

- ο ένας λέει ΠΑΝΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ
- ο άλλος λέει ΠΑΝΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ
- κανένας εκ των 2 δεν απαντά σε προφανείς ερωτήσεις του τύπου π.χ. "αυτό το τραπέζι είναι κόκκινο ή όχι". Εάν κάνεις τέτοια ερώτηση, δεν μετρά μεν ως τη μοναδική που έχεις, αλλά όχι μόνο δεν θα σου απαντήσουν αλλά έχουν εντολή να σε σαπίσουν και στο ξύλο γιατί πας να κάνεις τον έξυπνο και να τους γελάσεις.

Πώς πρέπει να διατυπώσει ο φυλακισμένος την ερώτηση ώστε να κερδίσει την ελευθερία του;

PReD
21-08-04, 03:15
Να απαντήσουμε ή με pm??

Μήπως ψάχνει ακόμη κάποιος...

cadworx
21-08-04, 04:23
Η ερώτηση που πρέπει να κάνει ο φυλακισμένος σε οποιονδήποτε από τους δύο δεσμοφύλακες είναι:
"Αν ρωτήσω τον άλλο δεσμοφύλακα ποια πόρτα οδηγεί στο θάνατο, ποια πόρτα θα μου δείξει;"
Η απάντηση σ' αυτή την ερώτηση είναι η πόρτα που οδηγεί στην ελευθερία, είτε ρωτήσουμε τον ψεύτη είτε αυτόν που λέει την αλήθεια.
Σωστά;;!!

PReD
21-08-04, 19:49
ναι σωστό είναι...

arcanum
21-08-04, 20:09
Ορίστε και ένα πραγματικά δύσκολο:


Δύο μητέρες συναντιόνται στον δρόμο και αρχίζουν να μιλάνε για τα παιδιά τους.
"Έχω 3 παιδιά." Λέει η πρώτη.
"Τι ηλικίες έχουν?" λέει η δεύτερή

Απαντάει η πρώτη:
- Α, είναι εύκολο να το βρεις.
Το γινόμενο των ηλικιών τους είναι 36 και το άθροισμα των ηλικιών τους είναι ίσο με τον αριθμό των παραθύρων στο απέναντι κτίριο.

Λέει η Δεύτερη:
-Τα στοιχεία που μου έδωσες δεν επαρκούν για να το βρω
Απαντάει η Πρώτη:
-A ναι, ο μεγαλύτερος γιος μου έχει ξανθά μαλλιά.

Ποιές είναι οι ηλικίες των παιδιών της πρώτης μητέρας?

PReD
21-08-04, 22:13
Χμμμ...


-A ναι, ο μεγαλύτερος γιος μου έχει ξανθά μαλλιά.

Άρα μήπως τα 2 μικρότερα είναι δίδυμα (και με διαφορετικά μαλλιά) και με ίδια ηλικία οπότε οι ηλικίες είναι 3, 3 και 4

?

arcanum
21-08-04, 22:49
πρέπει να πεις πως προκύπτει φυσικά.

(για να μην παιδευεσαι το 3,3,4 δεν είναι σωστό)

sandman
22-08-04, 00:08
Δύο μητέρες συναντιόνται στον δρόμο και αρχίζουν να μιλάνε για τα παιδιά τους.
"Έχω 3 παιδιά." Λέει η πρώτη.

"Τι ηλικίες έχουν?" λέει η δεύτερή

Απαντάει η πρώτη:
- Α, είναι εύκολο να το βρεις.
Το γινόμενο των ηλικιών τους είναι 36 και το άθροισμα των ηλικιών τους είναι ίσο με τον αριθμό των παραθύρων στο απέναντι κτίριο.

Λέει η Δεύτερη:
-Τα στοιχεία που μου έδωσες δεν επαρκούν για να το βρω
Απαντάει η Πρώτη:
-A ναι, ο μεγαλύτερος γιος μου έχει ξανθά μαλλιά.

Ποιές είναι οι ηλικίες των παιδιών της πρώτης μητέρας?

Λοιπόν, υπάρχουν οι παρακάτω "πιθανές" λύσεις (μετά το βελάκι έχω το άθροισμα)
2x2x9 ---->13
2x3x6 ---->11
3x3x4----->10
1x6x6----->13
1x4x9----->14
1x3x12---->16
1x2x18---->21

Επειδή της λέει ότι δεν φτάνει ο αριθμός των παραθύρων για να το καταλάβει σημαίνει πως το απέναντι κτίριο έχει 13 παράθυρα και οι ηλικίες είναι 2,2, και 9 επειδή υπάρχει κάποιος που είναι ο μεγαλύτερος και το 1,6,6 απορρίπτεται.

arcanum
22-08-04, 00:28
sandman , άψογος.. 8) :3d :guitar

androu
22-08-04, 00:49
Για να δούμε εδω. :lol:

Ένα αντρόγυνο γύριζε από ψώνια στο Σούπερ Μάρκετ φορτωμένοι με τσάντες. Ο άντρας άρχισε να διαμαρτύρεται στην γυναίκα του ότι οι τσάντες που κουβαλάει είναι πολύ βαριές. "Τι διαμαρτύρεσαι;" του λέει εκείνη. "Αν μου έδινες μία από τις τσάντες σου, θα είχα τις διπλάσιες απ' ότι εσύ, ενώ αν σου έδινα εγώ μία δικιά μου, θα είχαμε τις ίδιες". Πόσες τσάντες κρατούσε ο καθένας;

sandman
22-08-04, 00:56
Ο άντρας έχει 5 και η γυναίκα 7. Το έλυσα λύνοντας το σύστημα
2*(x-1)=y+1
y-1=x+1

Αυτό είναι ότι πρέπει για θέμα εξετάσεων σε κάνα γυμνάσιο.

odd
22-08-04, 00:58
τελικά με το "ψάρι" τί έγινε δεν μπορώ να βρω λύση! :evil:

WAntilles
22-08-04, 03:47
Δύο μητέρες συναντιόνται στον δρόμο και αρχίζουν να μιλάνε για τα παιδιά τους.
"Έχω 3 παιδιά." Λέει η πρώτη.

"Τι ηλικίες έχουν?" λέει η δεύτερή

Απαντάει η πρώτη:
- Α, είναι εύκολο να το βρεις.
Το γινόμενο των ηλικιών τους είναι 36 και το άθροισμα των ηλικιών τους είναι ίσο με τον αριθμό των παραθύρων στο απέναντι κτίριο.

Λέει η Δεύτερη:
-Τα στοιχεία που μου έδωσες δεν επαρκούν για να το βρω
Απαντάει η Πρώτη:
-A ναι, ο μεγαλύτερος γιος μου έχει ξανθά μαλλιά.

Ποιές είναι οι ηλικίες των παιδιών της πρώτης μητέρας?

Λοιπόν, υπάρχουν οι παρακάτω "πιθανές" λύσεις (μετά το βελάκι έχω το άθροισμα)
2x2x9 ---->13
2x3x6 ---->11
3x3x4----->10
1x6x6----->13
1x4x9----->14
1x3x12---->16
1x2x18---->21

Επειδή της λέει ότι δεν φτάνει ο αριθμός των παραθύρων για να το καταλάβει σημαίνει πως το απέναντι κτίριο έχει 13 παράθυρα και οι ηλικίες είναι 2,2, και 9 επειδή υπάρχει κάποιος που είναι ο μεγαλύτερος και το 1,6,6 απορρίπτεται.

Και ποιός σου είπε ότι το απέναντι κτίριο έχει 13 παράθυρα;

PReD
22-08-04, 03:55
Πάρτε και ένα πρόβλημα απο εμένα...

Έχουμε ένα κάδρο, το οποίο έχει ένα σκοινί, που οι 2 άκρες του είναι κολλημένες στα 2 επάνω άκρα του κάδρου (όπως κρεμάμε ένα κάδρο με σκοινί...)

Θέλουμε να το κρεμάσουμε στον τοίχο απο 2 καρφιά (που είναι στο ίδιο ύψος... όχι οτι παίζει ρόλο αλλά τεσπα) έτσι ώστε όταν βγάλουμε οποιοδήποτε απο τα 2 καρφιά το κάδρο να πέσει...

Και για όποιον του φανεί εύκολο (που είναι) ας προσπαθήσει να βρει λύση για n καρφιά...

PReD
22-08-04, 04:05
Δύο μητέρες συναντιόνται στον δρόμο και αρχίζουν να μιλάνε για τα παιδιά τους.
"Έχω 3 παιδιά." Λέει η πρώτη.

"Τι ηλικίες έχουν?" λέει η δεύτερή

Απαντάει η πρώτη:
- Α, είναι εύκολο να το βρεις.
Το γινόμενο των ηλικιών τους είναι 36 και το άθροισμα των ηλικιών τους είναι ίσο με τον αριθμό των παραθύρων στο απέναντι κτίριο.

Λέει η Δεύτερη:
-Τα στοιχεία που μου έδωσες δεν επαρκούν για να το βρω
Απαντάει η Πρώτη:
-A ναι, ο μεγαλύτερος γιος μου έχει ξανθά μαλλιά.

Ποιές είναι οι ηλικίες των παιδιών της πρώτης μητέρας?

Λοιπόν, υπάρχουν οι παρακάτω "πιθανές" λύσεις (μετά το βελάκι έχω το άθροισμα)
2x2x9 ---->13
2x3x6 ---->11
3x3x4----->10
1x6x6----->13
1x4x9----->14
1x3x12---->16
1x2x18---->21

Επειδή της λέει ότι δεν φτάνει ο αριθμός των παραθύρων για να το καταλάβει σημαίνει πως το απέναντι κτίριο έχει 13 παράθυρα και οι ηλικίες είναι 2,2, και 9 επειδή υπάρχει κάποιος που είναι ο μεγαλύτερος και το 1,6,6 απορρίπτεται.



Και ποιός σου είπε ότι το απέναντι κτίριο έχει 13 παράθυρα;

WAntilles, αυτό που λέει είναι το εξής:

Η πρώτη μαμά τις λέει οτι το γινόμενο είναι 36 και το άθροισμα όσο τα παράθυρα...

Η δεύτερη μαμά βρίσκει τις πιθανές λύσεις που έχουν γινόμενο 36...

Τις πιθανές λύσεις τις γράφει όλες ο sandman...

Οι πιθανές λύσεις έχουν και ένα άθροισμα...

Όλες έχουν ένα μοναδικό άθροισμα εκτός απο δύο που έχουν το ίδιο...

Η 2 μαμά βλέπει πόσα είναι τα παράθυρα...

Απο το γεγονός οτι η 2η μαμά δεν μπορεί να καταλάβει τις ηλικίες καταλαβαίνουμε οτι η λύση δεν είναι μία απο τις πιθανές λύσεις οι οποίες έχουν μοναδικό άθροισμα (αλλιώς δεν θα χρειαζόταν και άλλη διευκρίνηση και η δεύτερη μαμά θα απαντούσε), αλλα μία απο τις 2 που έχουν ίδιο άθροισμα...

Όταν η 1η μαμά λέει στην δεύτερη οτι ο μεγαλύτερος γιος έχει ξανθά μαλλιά, η 2η μαμά καταλαβαίνει οτι υπάρχει ένα και μοναδικό μεγαλύτερο παιδί, άρα η λύση 1-6-6 απορρίπτεται και σωστή είναι η 2-2-9
:wink:

chat1978
24-08-04, 11:45
Αυτό με τις μαμάδες μου το είπαν στις διακοπές αλλά δεν υπήρχε χαρτί και μολύβι για να το επεξεργαστώ. Πολύ καλός γρίφος. Από αυτούς που μου αρέσουν.

Αυτός με το κάδρο μήπως απλά βάζεις το κάδρο πάνω από τα δύο καρφιά?? Αν τα περάσεις από το σκοινί τότε και ένα μόνο το κρατάει.

Αντε και εγώ ένα αλλά μάλλον παλιό και εύκολο (με χαρτί δύσκολο χωρίς).

Πάνε 3 φίλοι σε ένα εστιατόριο και αφού φάνε φωνάζουν για λογαριασμό. Έρχεται ο σερβιτόρος και τους λέει 30Ε. Δίνουν αυτοί από δέκα ο καθένας (ούτε φιλοδώρημα) και πάει το γκαρσονι με τα 30Ε στο αφεντικό.

Το αφεντικό όμως του λέει ότι αυτοί είναι φίλοι συνεπώς πάρε 5Ε πίσω να τους τα δώσεις. Καθώς γυρνάει το γκαρσόνι, σκέφτετε "5Ε δια του 3 θα δυσκολευτούν άσε που δεν αφήσαν φιλοδώρημα. Θα τους δώσω 3Ε πίσω και θα κρατήσω τα 2Ε για την πάρτυ μου"

Πράγματι πάει και τους λέει έτσι και έτσι ότι είστε φίλοι και το αφεντικό μου έδωσε να σας επιστρέψω 3Ε. Τα πάιρνουν οι τρεις φίλοι τα μοιράζονται και πέρνει ο καθένας 1Ε πίσω.

Τώρα ο καθένας πλήρωσε τελικά 9Ε επί 3 μας κάνει 27Ε και 2Ε που κρατά το γκαρσόνι 29Ε. Που πήγε το 1Ε από τα 30Ε?

DrWho
24-08-04, 15:31
Πολύ γνωστό "λογικό" σφάλμα..!
Πολύ απλά τα 2 € που κρατάει το γκαρσόνι ( και αναφέρονται στην τελ. πρόταση) ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ στα 27€ που έδωσαν οι τρέις πελάτες....
Άρα δεν έχει νόημα κανένα η τελ. πρόταση

PReD
24-08-04, 21:12
Αυτός με το κάδρο μήπως απλά βάζεις το κάδρο πάνω από τα δύο καρφιά?? Αν τα περάσεις από το σκοινί τότε και ένα μόνο το κρατάει.

Όχι... Υπάρχει τρόπος να το κρεμάσεις απο 2 καρφιά και όταν βγάλεις το ένα να πέφτει... Και μάλιστά είναι και εύκολο... Το πρόβλημα είναι να βρείς λύση για ν καρφία...

chat1978
25-08-04, 11:22
Πώπω δεν μπορώ να το βρώ. Θα ειναι κάτι εντελώς απλό το οποίο δεν βρίσκω. Ποιά είναι λύση ? Έστω πμ.

drtequila
25-08-04, 19:09
Εχουμε 2 δωματια που χωριζονται με μια κλειστη πορτα. Στο ενα υπαρχει μια ηλεκτρικη λαμπα και στο αλλο στο οποιο βρισκομαστε υπαρχουν 3 διακοπτες στην ιδια θεση. Γνωριζουμε οτι η λαμπα ειναι κλειστη.Αν ανοιξουμε την πορτα δεν μπορουμε να ξαναπειραξουμε τους διακοπτες. Πρεπει να μαθουμε ποιος διακοπτης ανοιγει την λαμπα .

Αφηστε 2-3 μερες πριν ποσταρετε την απαντηση .

aesir
25-08-04, 19:23
Πρόβλημα: έχουμε 2 ολοίδια φυτίλια που το καθένα καίει για μια ώρα, τα οποία όμως δεν είναι ομοιόμορφα, δηλάδη σε ένα σημείο μπορεί να είναι πιο χοντρό, σε άλλο πιο λεπτό κλπ. Οπότε και σημαίνει οτι αν καεί το μισό, δεν συνεπάγεται οτι έχει περάσει και μισή ώρα.

Πώς μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και τα 2 ώστε να μετρήσουμε 45 λεπτά της ώρας;

sandman
25-08-04, 20:04
Για τα φυτίλια:

Βάζουμε φωτιά ταυτόχρονα και στις δύο πλευρές του πρώτου και όταν θα συναντηθούν οι φλόγες θα έχει περάσει μισή ώρα.

Εκείνη την στιγμή διπλώνουμε στην μέση το δεύτερο φυτίλι και κάνουμε το ίδιο πράγμα (βάζουμε ταυτόχρονα φωτιά στις άκρες) ώστε όταν συναντηθούν οι φλόγες θα έχουν περάσει 15 λεπτά, συνολικά δηλαδή θα έχουμε μετρήσει 45 λεπτά.

(για το δεύτερο σκέλος δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν θα δουλέψει)

kostaspapadimas
25-08-04, 21:04
Για τα φυτίλια:

Βάζουμε φωτιά ταυτόχρονα και στις δύο πλευρές του πρώτου.
Ταυτόχρονα βάζουμε φωτιά στο ένα άκρο του δεύτερου.

Όταν θα συναντηθούν οι φλόγες στο πρώτο θα έχει περάσει μισή ώρα.
Τότε βάζουμε φωτιά και στο δεύτερο άκρο του δεύτερου φυτιλιού.
Όταν καεί όλο το δεύτερο φυτίλι θα έχουν περάσει 45 λεπτά. :wink:

drtequila
28-08-04, 21:50
ρε παιδια το ψαρι ποιος το πηρε τελικα ???

Για την λαμπα : ανοιγουμε εναν διακοπτη για κανα 10λεπτο και τον κλεινουμε.Ανοιγουμε καποιον αλλο και μπαινουμε στο δωματιο,ελεγχουμε αν η λαμπα ειναι ανοιχτη/κλειστη κ ζεστη/κρυα και βγαζουμε το αναλογο συμπερασμα..


Υ/γ1 γριφομανια εχει πεσει βλεπω!
Υ/γ2 το adslgr μας λεει και χρονια πολλα ???? πωω να βαλω και εγω την ημερομηνια μου τοτε! :mrgreen: :mrgreen:

Spock
28-08-04, 23:17
Το ψάρι ο Γερμανός, αλλά η λύση θέλει κανα δεκάλεπτο-τέταρτο
με χαρτί και μολύβι.

Νικαετός
29-08-04, 00:13
Λοιπόν ένα σουρεαλιστικό πρόβλημα !!

Είναι ένας απελπισμένος κρατούμενος , σε ένα δωμάτιο άδειο,γυμνός . Το δωμάτιο δεν έχει έπιπλα ούτε γωνίες , ούτε αιχμηρό αντικείμενο! Ο κρατούμενος θέλει να αυτοκτονήσει (το γιατί μην το ρωτάτε) . Πως θα το καταφέρει ?

hint : Η λέξη κλειδί είναι "σουρεαλιστικό"

kubiak
29-08-04, 00:30
Λοιπόν ένα σουρεαλιστικό πρόβλημα !!

Είναι ένας απελπισμένος κρατούμενος , σε ένα δωμάτιο άδειο,γυμνός . Το δωμάτιο δεν έχει έπιπλα ούτε γωνίες , ούτε αιχμηρό αντικείμενο! Ο κρατούμενος θέλει να αυτοκτονήσει (το γιατί μην το ρωτάτε) . Πως θα το καταφέρει ?

hint : Η λέξη κλειδί είναι "σουρεαλιστικό"

α) θα καταπιεί τη γλώσσα του.
β) θα πηδήξει όσο πιο ψηλά μπορεί και θα πέσει με το κεφάλι για να σπάσει το σβέρκο του.
γ) θα κρατήσει την αναπνοή του.

το πέτυχα; : ))

tvelocity
29-08-04, 00:38
γ) θα κρατήσει την αναπνοή του.


Είναι αδύνατον να πεθάνεις κρατώντας την αναπνοή σου

teacake
29-08-04, 05:06
Δε θα φάει και δε θα πιεί νερό.

Νικαετός
29-08-04, 09:06
Kubiak , και teacake , θέλει πολύ ,μα πάρα πολύ μεγαύτερη φαντασία !!!

(πρέπει να γίνει γρήγορα !!)

GP
29-08-04, 11:25
Θα σχηματίσει με την φαντασία του ένα DE (Desert Eagle για τους αμύητους) και καθάρισε. Ή ένα μπαζούκα. Ή ένα τανκ. Ή θα ανακηρυξει πως δεν υπάρχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.