PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ !!! God mercy on ME!



Fidelio
13-03-07, 12:00
Λοιπον . . πριν τρις μέρες με ενημέρωσαν ότι είμαι έτοιμος . . . HAAALLELUJAH !!!(Vivodi Θύμα)
Ναι καλά . . . έτσι εύκολα νομίζεις !!! ΧΑ !!! φφφφφφ.....

Βασικά το ρουτερ δεν συγχρονίζει, το συμπέρασμα που βγήκε μετά από κουβέντα με τον τεχνικό είναι ότι υπάρχει ενδεχομενο να φταίει η εσωτερική καλωδίωση, ή τεχνικό πρόβλημα δικό τους !!

Η πολυκατοικία που μένω είναι 18 ετών και άνω , υπάρχει περίπτωση να φταίει η καλωδίωση ;
Στο διαμέρισμα μου από την πρίζα του τοίχου μου δεν έχω το κλασικό φις με το βύσμα , αλλά το καλώδιο είναι γυμνό οπότε το συνδέω με ένα φις εγώ και από κεί φεύγει για το ρουτερ μου! Παίζει να μην συγχρονίζει γιατί φταίει ξέρω εγώ το φις που έβαλα στο τοίχο κτλ Το έχω τσεκάρει ότι η γραμμή δουλεύει στην απλή σύνδεση που χρησιμοποιώ, ο τεχνικός μου λέει ότι επειδή είναι άλλη συχνότητα η dsl δεν παίζει ρόλο. .

Τέλος πάντων χρειάζομαι, ΚΑΝΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ?????? ή στην συνδεσμολογία με το τοίχο θέλω κάτι ειδικό , φις κτλ ?

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Εν ολίγοις . .. φταίει αυτό;;;;;
http://i166.photobucket.com/albums/u113/fidelio_2007/gamwtinpriza.jpg

edit by Apok: Να προσέχουμε λιγο τις εκφράσεις μας:)

grphoto
13-03-07, 12:13
Ενδεχεται το συνεστραμμενο καλωδιο μεσα στους τοιχους της πολυκατοικιας καπου να κανει γειωση η να μην κανει καλα την δουλεια του. Την ειχα πατησει και εγω πριν 3-4 χρονια σε μια παλια πολυκατοικια που εμενα.
Δυστυχως νομιζω εκτος της λυσης να φερεις ειδικο και να σου τραβηξει εξωτερικη γραμμη (μπορει ομως να εχεις προβληματα με γειτονες) δεν εχεις αλλη λυση.
Ειχες ποτε πριν adsl? η μηπως με παλιο modem οι ταχυτητες ποτε δεν ηταν υψηλες? 56κ ?

Fidelio
13-03-07, 12:50
Με το συμπάθειο περι εκφράσεων , ένεκα καθως είμαστε παρεβρικσόμενοι λαικής αγοράς ! και απόγνωσης δικής μου για αυτό το μαρτύριο που λέγεται . . ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ADSL στην Ελλάδα ! :drunk:

grphoto ευχαριστώ για την απάντηση, όχι δεν είχα πάλι DSL και στην απλή σύνδεση που διαθέτω τώρα των 56 κ (πρόγονος με ρόπαλο να τραβάω από τα μαλλιά τα downloads και το σερφάρισμα . . και εν έτη 2007 να σέρνομαι :1eye: ) φαίνεται να τρέχει κανονικά. Το εικονίδιο στην γραμμή εργαλέιων δείχνει το καλισκό πλασματικό 52 κ . ..

Αμα χρειαστεί καλώδιο εξωτερικό , την έβαψα γιατί είμαι στον τρίτο σε μια μεγάλη πολυκατοικεία όπου έχει καμια 30 διαμερίσματα . .. στο μεταξύ το μεγάλο πακέτο είναι οτι οι Vivodiδες μου είπαν πως δηλώσανε ως βλάβη και θα με . . . ειδοποιήσουν :band:

Οι τηλεφωνικές τους οι αναμονές σε όλο αυτό το διάστημα των ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ με έχουν καπελώσει για τα καλά :medic: , δεν εμπιστεύομαι πλεόν την κατάσταση!! και ούτε περιμένω να με ειδοποιησουν , . . . :( Τεχνογνωσία δεν έχω καλη , και έχω κάνει τα απιστευτα με τα καλώδια μέσα στο σπίτι μου ενώ δεν είμαι σίγουρος τι φτάεί , με πάνε από την μια εκδοχή στην άλλη . . . έλεος !!

Δεν βλέπω να βγαίνει άκρη ...πότε θα έρθει τεχνικός , θα μου στείλουν αυτοί , θα θέλουν και ΑΛΛΑ ΄χρήματα ...Ε_Λ_Ε_Ο_Σ ! :help:

petrogazz
13-03-07, 13:18
Με το συμπάθειο περι εκφράσεων , ένεκα καθως είμαστε παρεβρικσόμενοι λαικής αγοράς ! και απόγνωσης δικής μου για αυτό το μαρτύριο που λέγεται . . ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ADSL στην Ελλάδα ! :drunk:

grphoto ευχαριστώ για την απάντηση, όχι δεν είχα πάλι DSL και στην απλή σύνδεση που διαθέτω τώρα των 56 κ (πρόγονος με ρόπαλο να τραβάω από τα μαλλιά τα downloads και το σερφάρισμα . . και εν έτη 2007 να σέρνομαι :1eye: ) φαίνεται να τρέχει κανονικά. Το εικονίδιο στην γραμμή εργαλέιων δείχνει το καλισκό πλασματικό 52 κ . ..

Αμα χρειαστεί καλώδιο εξωτερικό , την έβαψα γιατί είμαι στον τρίτο σε μια μεγάλη πολυκατοικεία όπου έχει καμια 30 διαμερίσματα . .. στο μεταξύ το μεγάλο πακέτο είναι οτι οι Vivodiδες μου είπαν πως δηλώσανε ως βλάβη και θα με . . . ειδοποιήσουν :band:

Οι τηλεφωνικές τους οι αναμονές σε όλο αυτό το διάστημα των ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ με έχουν καπελώσει για τα καλά :medic: , δεν εμπιστεύομαι πλεόν την κατάσταση!! και ούτε περιμένω να με ειδοποιησουν , . . . :( Τεχνογνωσία δεν έχω καλη , και έχω κάνει τα απιστευτα με τα καλώδια μέσα στο σπίτι μου ενώ δεν είμαι σίγουρος τι φτάεί , με πάνε από την μια εκδοχή στην άλλη . . . έλεος !!

Δεν βλέπω να βγαίνει άκρη ...πότε θα έρθει τεχνικός , θα μου στείλουν αυτοί , θα θέλουν και ΑΛΛΑ ΄χρήματα ...Ε_Λ_Ε_Ο_Σ ! :help:

Μην αγχώνεσαι, εγώ τράβηξα νέο καλώδιο από τον φωταγωγό από το 8ο όροφο και είμαι μια χαρά (και κανέις δεν είπε τίποτα). :whistle:

Slackware_Cygnus_X
13-03-07, 13:24
Αρχικά θα ήθελα να σου ευχηθώ καλή τύχη και γρήγορα "ξεμπερδέματα" με την βλάβη σου.
Απ'ότι βλέπω στην φωτογραφία η γραμμή σου ειναι όντως λίγο παλιά οπότε δεν είναι απίθανο να έχει πρόβλημα.
Όταν γράφεις πως δεν συγχρονίζει το modem-router ΔΕΝ συγχρονίζει η DSL σωστά?
(τι ακριβώς κάνει το λαμπάκι του modem-router? π.χ. αναβοσβήνει συνέχεια? είναι νεκρό?)

Η τηλεφωνία σου δουλεύει κανονικά? ή έχεις πρόβλημα και στο σταθερό σου τηλέφωνο?

Πάντως ΜΗΝ βιαστείς να καλέσεις ηλεκτρολόγο για να σου "περάσει" νέα "γραμμή" απο την εισαγωγή του ΟΤΕ ως το διαμερισμά σου. Εξάντλησε όλες τις περιπτώσεις πως η βλάβη δεν είναι σ'αυτό το σημείο.

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το modem-router κατευθείαν "πάνω" στην γραμμή σου. Τι εννοώ:
Πάρε ένα κομμάτι τηλεφωνικού καλωδίου και κόψε την μία του άκρη. Απογύμνωσε τα δύο σύρματα και ένωσέ τα επάνω στην γραμμή που βγαίνει απο το τοίχο. (Καλό θα ήταν να "πετάξεις" απο πάνω και το φίς, όπως αναφέρεις).
Και δες αν θα συγχρονίσει.(γραμμή οτε-τήλεφωνικό καλώδιο-modem) μόνο αυτά πρέπει να είναι επάνω.

no_logo
13-03-07, 17:29
το ίδιο ακριβώς έχω και γω στον τοίχο Fidelio
και στην vivodi που ήμουνα και τώρα στο connX λειτουργεί μια χαρά.
Καλά ξεμπερδέματα με την vivodi :cool:

Fidelio
13-03-07, 23:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνοδοιπόροι -θύματα και εσείς της dsl πλεκτάνης: :rtfm:


-Όταν γράφεις πως δεν συγχρονίζει το modem-router ΔΕΝ συγχρονίζει η DSL σωστά?
(τι ακριβώς κάνει το λαμπάκι του modem-router? π.χ. αναβοσβήνει συνέχεια? είναι νεκρό?)
Αναβοσβήνει συνέχεια. :|


Η τηλεφωνία σου δουλεύει κανονικά? ή έχεις πρόβλημα και στο σταθερό σου τηλέφωνο?
Δουλεύει κανονικά , δεν είχα προβλήματα ποτέ καθώς δουλεύει και η απλή σύνδεση μια χαρά! :|


Πάντως ΜΗΝ βιαστείς να καλέσεις ηλεκτρολόγο για να σου "περάσει" νέα "γραμμή" απο την εισαγωγή του ΟΤΕ ως το διαμερισμά σου. Εξάντλησε όλες τις περιπτώσεις πως η βλάβη δεν είναι σ'αυτό το σημείο.
Δεν βλέπω να την γλυτώνω ΚΑΙ αυτήν την ταλαιπωρία :nurse: ...άλλο μπλέξιμο απο κει ! Υπάρχει κάποιο ανάλογο thread στο site ?


Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το modem-router κατευθείαν "πάνω" στην γραμμή σου. Τι εννοώ:
Πάρε ένα κομμάτι τηλεφωνικού καλωδίου και κόψε την μία του άκρη. Απογύμνωσε τα δύο σύρματα και ένωσέ τα επάνω στην γραμμή που βγαίνει απο το τοίχο. (Καλό θα ήταν να "πετάξεις" απο πάνω και το φίς, όπως αναφέρεις).
Και δες αν θα συγχρονίσει.(γραμμή οτε-τήλεφωνικό καλώδιο-modem) μόνο αυτά πρέπει να είναι επάνω.
Είναι η τελευταία μου ελπίδα , κάτι που θα δοκιμάσω άυριο. Θα πάω να παρω όμως καινούριο φις λέω , γιατί γυνμνα τα καλώδια δεν εμπναίουν εμπιστοσύνη. Ο Μάστορας-Vivodi του τηλεφωνικού κέντρο εξυπερέτησης . .θεατών* μου είπε ο άνθρωπος οτι επειδή είναι σε άλλη συχνότητα το σήμα η συνδεσμολογία είναι ευαίσθητη !
*θεατής της Vivodi είναι εκείνος που είνα τόσο χαζός κατα την τεχνοκρατική ομολογία !!! που δεν μπορεί να συνδέσει σωστά ούτε δυό καλώδια! Θα μας τρελάνουνε ! :-?



το ίδιο ακριβώς έχω και γω στον τοίχο Fidelio
και στην vivodi που ήμουνα και τώρα στο connX λειτουργεί μια χαρά.
Καλά ξεμπερδέματα με την vivodi :cool:
Ναι ε; :hmm:
Καλά με τεχνικό που είχα μιλήσει (αφού πρώτα ξεροστάλιασα στην αναμονή , να φανταστείς είχα το ακουστικό στο αυτί και παράλληλα είχα ένα μύθηστόρημα να περνάει η ώρα βεβαια εκεινη η μουσική της αναμονής μου ζάλιζε τα @@αρια . . :censored: . . but it's ok ), με τον τεχνικό που μιλησα που λες , ουτε λίγο , ούτε πολύ με έβγαλε καθυστερημένο* !!! Φταεί η συνδεσμολογία σας !
*Κατατάσομαι στους χαζους που δεν μπορούν να συνδέσουν μια πρίζα !!!

Παιδιά την να πω ..... έχω ξεχάσει με δαυτους και πως ανοίγει ο υπολογιστής, είναι σοβαροί;

no_logo
13-03-07, 23:33
Ναι ε; :hmm:
Καλά με τεχνικό που είχα μιλήσει (αφού πρώτα ξεροστάλιασα στην αναμονή , να φανταστείς είχα το ακουστικό στο αυτί και παράλληλα είχα ένα μύθηστόρημα να περνάει η ώρα βεβαια εκεινη η μουσική της αναμονής μου ζάλιζε τα @@αρια . . :censored: . . but it's ok ), με τον τεχνικό που μιλησα που λες , ουτε λίγο , ούτε πολύ με έβγαλε καθυστερημένο* !!! Φταεί η συνδεσμολογία σας !
*Κατατάσομαι στους χαζους που δεν μπορούν να συνδέσουν μια πρίζα !!!


Και τι να κάνουμε τώρα που στις παλιές πολυκατοικίες δεν υπήρχε ούτε το πριζάκι για το τηλέφωνο που υπήρχε στις πολυκατοικίες του 80 ούτε η πρίζα με το κλιπάκι που υπάρχει σήμερα. Είμαστε οι άτυχοι που όταν φτιάχτηκαν οι οικίες μας υπήρχε μόνο αυτό το είδος πρίζας (ροζέτα λέγεται) και σήμερα για να προσαρμόσεις πάνω ένα τηλέφωνο ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει μόνο η λύση που δείχνεις και στην φωτό.

sdikr
13-03-07, 23:33
έχεις δοκιμάσει που έρχεται το σήμα; (τηλεφωνικό)
τα adsl modem δουλέυουν τα δυο μεσαία, τα τηλέφωνα συνήθως δεν έχουν πρόβλημα

φαντάσου να είσουν στο εξωτερικό, εκεί που οι πρίζες έχουν συγκεκριμένη φόρα ;) (ουδετέρο, γείωση, live)

sdikr
13-03-07, 23:34
Και τι να κάνουμε τώρα που στις παλιές πολυκατοικίες δεν υπήρχε ούτε το πριζάκι για το τηλέφωνο που υπήρχε στις πολυκατοικίες του 80 ούτε η πρίζα με το κλιπάκι που υπάρχει σήμερα. Είμαστε οι άτυχοι που όταν φτιάχτηκαν οι οικίες μας υπήρχε μόνο αυτό το είδος πρίζας (ροζέτα λέγεται) και σήμερα για να προσαρμόσεις πάνω ένα τηλέφωνο ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει μόνο η λύση που δείχνεις και στην φωτό.

δηλαδή το αγγλικό (5 καλώδια) ή το γερμανικό (4 καλώδια) είναι καλύτερα;

iwnas
14-03-07, 01:32
Kαι εμενα η πολυκατοικια ειναι πανω απο 25 χρονια και οι μπριζες ειναι παλιες για να βαλω συσκευες και το ρουτερ μου βαζω ενα "κλιπακι"(δεν ξερω πως λεγετε) σε καθε μπριζα και απο εκει βγαζω τις συσκευες μου αλλα δεν ειχα προβλημα με το dsl λειτουργει κανονικα.

Yiannis32
14-03-07, 11:28
Δοκιμάστε να αντιστρέψετε την πολικότητα. Στo ADSL παίζει ρόλο. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο να είναι πολυ καλά "βιδωμένα" τα τηλεφωνικα καλώδια στο πριζάκι, αν για κάποιο λόγο δεν κάνουν πολύ καλή επαφή, βγάζει θόρυβο, που ναι μεν στη περίπτωση της τηλεφωνίας δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα, αλλά στο ADSL, δεν επιτρέπει στο modem/router να συγχρονίσει με τίποτα! Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφόρηση.

Φιλικά Γιάννης

Fidelio
15-03-07, 01:17
έχεις δοκιμάσει που έρχεται το σήμα; (τηλεφωνικό)
τα adsl modem δουλέυουν τα δυο μεσαία, τα τηλέφωνα συνήθως δεν έχουν πρόβλημα

φαντάσου να είσουν στο εξωτερικό, εκεί που οι πρίζες έχουν συγκεκριμένη φόρα ;) (ουδετέρο, γείωση, live)

Ναι, στα δύο μεσαία! Σήμερα πείρα καινούριο φις ...το κάκου.
Το καλώδιο που πάει στο ρουτερ είναι "διπλό καλώδιο" έχει δηλαδή δύο καλωδιάκια -πράσινο κόκκινο- και όχι τέσσερακαι αυτά είναι στο κέντρο του βύσματος. . . Το έχω τσεκάρει, με αυτά έχει επαφή .


Δοκιμάστε να αντιστρέψετε την πολικότητα. Στo ADSL παίζει ρόλο. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο να είναι πολυ καλά "βιδωμένα" τα τηλεφωνικα καλώδια στο πριζάκι, αν για κάποιο λόγο δεν κάνουν πολύ καλή επαφή, βγάζει θόρυβο, που ναι μεν στη περίπτωση της τηλεφωνίας δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα, αλλά στο ADSL, δεν επιτρέπει στο modem/router να συγχρονίσει με τίποτα! Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφόρηση.

Φιλικά Γιάννης

Ναι το έκανα και αυτό , άλλαξα τους πόλους πάλι δεν συγχρονίζει και έκανα πολλές προσπάθειες. Έσφιξα και τις βίδες αρκετά . . . τίποτα!


Γενικότερα: Επικοινώνησα με τον τεχνικό , και πάλι τα ίδια δεν ξέρει ...το δηλώνει σαν βλάβη στο ιστορικό του πελάτη για να το κοιτάξουν άλλοι τεχνικοί και ίδωμεν . Είναι η δεύτερη φορά που δηλώνει βλάβη , την πρώτη φορά που το δήλωσε σε άλλους τεχνικούς υποτίθεται οτι το τσέκαραν και το έφτιαξαν. ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ετσι; :evil:

Το κορυφαίο , ο τεχνικός μου είπε πως αν είναι ψηφιακό το πρόβλημα θα είμαι έτοιμος σε κανα δυό μέρες, αν είναι θέμα δικτύου θα πάρει 10 εργάσιμες , δηλαδή δύο βδομάδες. Αν όντως είναι θέμα δικτύου μπορώ να ρωτήσω το εξής : ΤΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ??? :evil:

Το σενάριο να θέλει έλεγχο στο δίκτυο με τις 10 εργάσιμες επιπλέον καθυστέρηση, μας πάει κοντά στους τρεισήμισι μήνες ! Νομίζω οτι θα σπάσω το παγκόσμιο ρεκορ καθυστέρησης! :mad:

p.s. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Slackware_Cygnus_X
15-03-07, 12:44
Έχω την εντύπωση πως το προβλημά σου επικεντρώνεται στο DSLAM (κέντρο). Εφόσον έχεις τηλεφωνία μια χαρά (δεδομένου οτι όταν σηκώνεις το τηλέφωνο ΔΕΝ ακούς στο βάθος φωνές, ΔΕΝ ακούς θόρυβο κ.λ.π) δηλαδή είναι πεντακάθαρο το σήμα. Είναι λίγες οι πιθανότητες να έχεις πρόβλημα στην γραμμή "κουτί ΟΤΕ-Διαμέρισμα". Αυτό είναι σαν να λέμε ότι είσαι "τυχερός μέσα στην ατυχία σου" διότι φίλε μου αν φώναζες ηλεκτρολόγο να σου περάσει νέα γραμμή και το διαμέρισμα είναι σε υψηλό όροφο, μόλις σου έλεγε την τιμή "μπορεί να μήν προλάβαινε να φύγει απο το διαμέρισμα":)

Το άσχημο της υπόθεσης είναι οτι πλέον απο την δικιά σου μεριά οτι δοκιμές ήταν να κάνεις τις έκανες. (ελεγχος σωστής συνδεσμολογίας modem-router, φίλτρα για το τηλέφωνο, γενικά καλωδίωσης στο διαμέρισμα, έχεις κάνει έλεγχο οτι το modemaki είναι καλό. (υπάρχουν περιπτώσεις που "απο την μάνα τους" όταν τα βγάζεις απο το κουτί να είναι άχρηστα. κ.λ.π.)
Οπότε φαίνεται σαν βλάβη στο DSLAM πράγμα που σημαίνει πως αναγκαστικά πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον τεχνικό της VIVODI-OTE.
Και να περιμένεις την αποκατάσταση της βλάβης.

Εγω απο την μεριά μου άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να μπορέσω να σε βγάλω απο το αδιέξοδο που ζεις.
Οπότε σου εύχομαι καλή τύχη.
Α! και όταν με το καλό αποκατασταθεί η βλάβη σου αν θέλεις γράψε μας τελικά τι πρόβλημα υπήρχε.

papdoux
15-03-07, 13:31
μια χαζη ερωτηση: το modem ειναι ενταξει; μηπως εχει προβλημα και δε συγχρονιζει;

andreasp
15-03-07, 17:20
Συνδεοσουν στα 52 με το απλο modemaki και συζητάμε αν έχει πρόβλημα η γραμμή σου?
Connect στα 52 εχω δει μόνο σε αναλογικό port απο isdn γραμμή.
Αν δεν πειράχτηκε τίποτα απο τότε, η γραμμή σου ειναι πεντακάθαρη! Απο την πρίζα του σπιτιού σου , μέχρι και το Καφάο της γειτονιάς σου.
Πες στους καραγκιόζηδες της Vivodi να κόψουν τον λαιμό τους να το φτιάξουν.
Δικιά τους βλακεία ειναι.

Fidelio
15-03-07, 19:25
(...)Εγω απο την μεριά μου άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να μπορέσω να σε βγάλω απο το αδιέξοδο που ζεις.
Οπότε σου εύχομαι καλή τύχη.
Α! και όταν με το καλό αποκατασταθεί η βλάβη σου αν θέλεις γράψε μας τελικά τι πρόβλημα υπήρχε.
Ok thanx για το ενδιαφέρον , θα σας πω τι έχει γίνει .....ελπίζω μόνο να μην μας πάρει κανα δύμηνο ακόμα .... :down:


μια χαζη ερωτηση: το modem ειναι ενταξει; μηπως εχει προβλημα και δε συγχρονιζει;
Τους ρωτησα αυτό , αλλά μου είπαν δύσκολο. . .μου είπαν εξάλλου οτι απο την στιγμή που έχω πρόσβαση στον πινακα ελέγχου αυτό είναι δύσκολο!


Συνδεοσουν στα 52 με το απλο modemaki και συζητάμε αν έχει πρόβλημα η γραμμή σου?
Connect στα 52 εχω δει μόνο σε αναλογικό port απο isdn γραμμή.
Αν δεν πειράχτηκε τίποτα απο τότε, η γραμμή σου ειναι πεντακάθαρη! Απο την πρίζα του σπιτιού σου , μέχρι και το Καφάο της γειτονιάς σου.
Πες στους καραγκιόζηδες της Vivodi να κόψουν τον λαιμό τους να το φτιάξουν.
Δικιά τους βλακεία ειναι.
Η γραμμή μου είναι καθαρή , και τους έιπα. Αυτοί ισχυρίζονται οτι επειδή η dsl παίζει σε άλλη συχνότητα , αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Τι να πω εγώ , μήπως ξέρω;



Μέχρι τώρα είμαι ευγενικός απέναντί τους , ούτε φωνές ούτε τίποτα! Μάλιστα προσπαθώ να μάθω λίγα τεχνικά θέματα περι dsl , δεν τους ζητάω απλά ΦΤΙΑΞΤΕΤΟ !!! Παρόλο αυτά δεν βλέπω από τις απαντήσεις τους να ξέρουν τι τους γίνεται . . .

Κάτι άλλο, μου είπε ένας τεχνικός οτι ενώ ελέγχουν για βλάβη για το δίκτυο ή αν είναι ψηφιακό το πρόβλημα , καλό θα είναι να έχω το router ανοιχτό συνέχεια ! Αυτό ισχυει , ξέρει κάποιος αν είναι λογικό; Προφανώς του είπα του τεχνικού οτι είναι για να δουν αν υπάρχει σήμα από μένα; σωστά ; Και μου λέει ναι κάπως έτσι ειναι . . .
Στέκει αυτο;

contime
16-03-07, 01:14
Φιλε το τηλεφωνο και το ιντερνετ ειναι συνδεδεμανα και τα 2 σε αυτο το ζευγος που φαινεται στη φωτογραφία?

Fidelio
16-03-07, 01:36
Φιλε το τηλεφωνο και το ιντερνετ ειναι συνδεδεμανα και τα 2 σε αυτο το ζευγος που φαινεται στη φωτογραφία?

ένα καλώδιο φεύγει από την πριζα 2Pin και παει στο ρουτερ, μετα για το τηλεφωνο αν τα βαλω μαζι χρησιμοποιω το spliter. Αλλά οχι συνδέω κατευθείαν στο ρουτερ και δεν . ..

viron
16-03-07, 02:23
Πρωτα πάνε σε κάποιο γνωστό σου με γραμμή adsl και επιβεβαίωσε ότι το modem συνχρονίζει.

Έπειτα στο σπίτι σου , βγάλε την πρίζα που έχεις βάλει, παρε ένα τηλεφωνικό καλώδιο κόψε την μία πλευρά απογύμνωσε το ΜΕΣΑΙΟ ζευγάρι και σύνδεσέ το κατευθείαν στο καλώδιο, καλώδιο με καλώδιο.

Αν όλα αποτύχουν πάλι α ζητήσεις να δηλωθεί βλάβη και να έρθει τεχνικός να μετρήσει από την πρίζα σου την γραμμή.

Βύρων.

Slackware_Cygnus_X
16-03-07, 02:32
Κάτι άλλο, μου είπε ένας τεχνικός οτι ενώ ελέγχουν για βλάβη για το δίκτυο ή αν είναι ψηφιακό το πρόβλημα , καλό θα είναι να έχω το router ανοιχτό συνέχεια ! Αυτό ισχυει , ξέρει κάποιος αν είναι λογικό; Προφανώς του είπα του τεχνικού οτι είναι για να δουν αν υπάρχει σήμα από μένα; σωστά ; Και μου λέει ναι κάπως έτσι ειναι . . .
Στέκει αυτο;

Ναι φίλε μου αυτό ισχύει. Αν έχεις το modemaki επάνω μπορούν να κάνουν κάποιες μετρήσεις. Με λίγα λόγια απο το DSLAM μπορούν να το δούνε το modem. Καλό θα είναι να το αφήσεις.

Τώρα αφού σκέφτεσαι "να το αγριέψεις το παιχνίδι" με την VIVODI :)
Να τους ρωτήσεις :
1) Σε τι τεχνολογία DSLAM σέ έχουνε.
2) Να σου αλλάξουν "Το ξέσκισμένο" όριο που βρίσκεσαι αυτη τη στιγμή.
Μπας και καταφέρεις να συγχρονίσεις. Απλά πές τους να σου αλλάξουν το όριο στο DSLAM.
Γιατί είναι καθαρά θέμα κέντρου.

Πάντως κύριοι θέλω να αναφέρω ένα πράγμα.
Η απλή τηλεφωνία με το ISDN ή DSL έχουν διαφορετικό πήχη "ανεκτικότητας". Τι εννοώ το "απλό" τηλέφωνο "πάει" και αν έχεις "λίγο" γείωση ή επάφή. Στο ISDN ο πήχης κατεβαίνει. Οπότε για DSL να μήν αναφέρω.:)

Όσον αφορά τις συχνότητες που αναφέρονται επίσης ισχύει. Για τον λόγο αυτο έχουμε και τα spliter Για να διαχωρίσουν τις συχνότητες φωνή-δεδομένα. Αύτος είναι και ο λόγος που αρκέτες φορές μπορεί να έχουμε απλή τηλεφωνία και να μήν έχουμε DSL. Όπως μπορεί να ισχύει και το αντίθετο:) (Ναι κύριοι μπορεί να σας κόψουν το τηλέφωνο γιατι δεν πληρώσατε τον λογαριασμό αλλά το internet internet no problem :) )

Εν κατακλείδι Fidelio Αν δεν σου αλλάξουν το όριο στο DSLAM DSL δεν θα δεις.

Καλό κουράγιο και καλά "μπινελίκια" λοιπόν.
Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.

Fidelio
16-03-07, 04:14
thanx
θα σας ενημερώνω για κάθε νεότερο , ελπίζω όχι του χρόνου . . . :whistle:
αν και στο τσακ ειμαι να την παρατήσω την υπόθεση ,δεν πα να .. .pstn ? pstn τι να κανουμε :p

contime
16-03-07, 16:31
ένα καλώδιο φεύγει από την πριζα 2Pin και παει στο ρουτερ, μετα για το τηλεφωνο αν τα βαλω μαζι χρησιμοποιω το spliter. Αλλά οχι συνδέω κατευθείαν στο ρουτερ και δεν . ..

ok καλως, παντως και οι δικες μου εγκαταστασεις ειναι παλιες, με ροζετα οπως και σενα, αλλα απο ταχυτητες παρα πολυ καλα πηγαινα, ελπιζω να λυθει το προβλημα γιατι ηδη απ' οτι βλεπω εχεις ταλαιπωρηθει πολύ...

Yiannis32
16-03-07, 17:06
Μια εντελώς εμπειρική μεν, αποτελεσματική δε, ενέργεια που μπορείς να κάνεις, για να διαπιστώσεις που εντοπίζεται το πρόβλημα και να μη παιδεύεσαι άδικα (να καταλάβεις στην ουσία αν θα πρέπει να ξεχέσεις τη Vivodi, ή να φωνάκεις ηλεκτρόλόγο. Πάρε το ρουτεράκι σου, με μία μπαλαντεζούλα, και πήγαινε "κάρφωσε το" κατευθείαν στο ζεύγος καλωδίων που αντοιστιχεί στο διαμέρισμα σου, στο εσκαλιτ της πολυκατοικίας (εσκαλιτ=κεντρικός κατανεμητής τηλεφώνων της πολυκατοικίας που συνήθως βρίσκεται στην είσοδο ή στο υπόγειο). Αν συγχρονίσει, τότε το πρόβλημα είναι κάπου στην εσωτερική καλωδίωση και θα χρειαστεί να καλέσεις ηλεκτρολόγο. Αν δε συγχρονίζει, τότε τους παίρνεις τηλ. και με έντονο ύφος τους αναφέρεις πως έκανες έλεγχο στο εσκαλίτ της πολυκατοικίας και δε συγχρονίζει η γραμμή και απαιτείς να το ελέγξουν άμμεσα.

Φιλικά Γιάννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.