PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή τηλεφώνου! Γολγοθάς σε φορητότητα από ΟΤΕ σε Forthnet!



geo7
12-08-14, 23:06
"Υποτίθεται" ότι στην διαδικασία της φορητότητας ο συνδρομητής δεν μένει χωρίς τηλέφωνο παρά για μόνο κάποιες ώρες την ημέρα της αλλαγής παρόχου! σωστά? αμ δε...
Κάνανε οι γονείς μου αίτηση φορητότητας από ΟΤΕ σε φόρθνετ 3play στις 14/7 και από τις 23/7 που ήταν η υποτιθέμενη μέρα ενεργοποίησης κόπηκε το τηλέφωνο... Σήμερα έχουμε 12/8 και συμπληρώνουν αισίως 3 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο...
Η φορητότητα είναι ακόμα σε εκκρεμότητα, η forthnet κάνει επαναπροώθηση της αίτησης και ο ΟΤΕ απορρίπτει (σύμφωνα με τα λεγόμενα της φορθνετ την πρώτη φορά γιατί "δεν υπάρχει αυτό το όριο", την δεύτερη λόγω προβληματος με την μηχανοργάνωση κ.ο.κ) αλλά το τηλέφωνο έχει φροντίσει ο ΟΤΕ να το κόψει πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία της φορητότητας. Ενώ στην διαδικασία της φορητότητας υποτίθεται ότι ο προηγούμενος πάροχος συνεχίζει να προσφέρει την υπηρεσία μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικάσία, και δεν την διακόπτει ενώ βρίσκεται σε εκκρεμότητα.
Το καλύτερο δε είναι η τηλεφωνική επικοινωνία με τον τοπικό ΟΤΕ (στην επαρχία) όπου μίλησα με τον προϊστάμενο του εμπορικού τμήματος! Ο τύπος όταν τον ρώτησα για ποιό λόγο κόπηκε το τηλέφωνο χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα, μου απάντησε με επιθετικό ύφος ότι όταν (λέει) μας έρχεται αίτημα από συνδρομητή να πάει σε άλλη εταιρία θεωρούμε ότι ο συνδρομητής δεν θέλει να μας βλέπει στα μάτια του! Σαν να μου λέει δηλαδή αλλαγή εταιρίας θέλατε πουλάκια μου? θα σας φτιάξω εγώ...
Επικοινώνησα και αρκετές φορές με το 13888 αλλά άκρη ουσιαστικά δεν έβγαλα αφού ενώ αναγνωρίζουν ότι είναι σε εκκρεμότητα με παραπέμπουν στην φόρθνετ... Με αυτά και με αυτά θα καταφέρουν να χάσουν και το δικό μου το τηλέφωνο που λήγει το συμβόλαιο στο τέλος αυτού του μήνα...

Μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες να λυθεί το πρόβλημα γιατί οι άνθρωποι έχουν μείνει χωρίς τηλέφωνο, κατά την οποία η μια εταιρία με κάνει μπαλάκι στην άλλη, αποφάσισα να πάω να κάνω καταγγελία αύριο στον συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση και στην ΕΕΕΤ, με αίτημα κυρίως να φροντίσουν να αποκαταστήσουν προσωρινά την επικοινωνία μέχρι να λύσουν το όποιο διαδικαστικό πρόβλημα έχουν και την όποια διένεξη έχουν μεταξύ τους οι εταιρίες.

Κατι άλλο μπορώ να κάνω? :hmm:

emeliss
12-08-14, 23:14
Ποιο ειναι το πρόβλημα; Δεν έχουν καμία υπηρεσια, internet, εισερχόμενες κλήσεις, εξερχόμενες κλήσεις, νεκρό τηλέφωνο, τι;

geo7
12-08-14, 23:22
Ποιο ειναι το πρόβλημα; Δεν έχουν καμία υπηρεσια, internet, εισερχόμενες κλήσεις, εξερχόμενες κλήσεις, νεκρό τηλέφωνο, τι;

Από τις 23/7 μέχρι και πριν μια εβδομάδα περίπου δεν είχαν εισερχόμενες, και εδώ και μια εβδομάδα είναι τελείως νεκρό το τηλέφωνο. Ενδιάμεσα για 3-4 μέρες μπορούσαν να κάνουν πάλι εξερχόμενες (που ξανακόπηκαν και αυτές) αλλά με άλλο αριθμό τηλεφώνου... Υπηρεσία ίντερνετ δεν υπήρχε πρίν αλλά ούτως ή άλλως δεν έχουν δοκιμάσει να συνδεθούν.

emeliss
12-08-14, 23:25
Άρα εχουμε φύγει απο την φορητότητα και μιλάμε για βλάβη. Κακώς μιλάς με τον ΟΤΕ, ακόμα και αν η βλάβη ειναι στο κομμάτι της ευθύνης του. Πρέπει να μιλάς μονο με τον καινούριο σου πάροχο και αυτός να σε ενημερώνει.

geo7
12-08-14, 23:28
Άρα εχουμε φύγει απο την φορητότητα και μιλάμε για βλάβη. Κακώς μιλάς με τον ΟΤΕ, ακόμα και αν η βλάβη ειναι στο κομμάτι της ευθύνης του. Πρέπει να μιλάς μονο με τον καινούριο σου πάροχο και αυτός να σε ενημερώνει.

Ε πως κακώς μιλάω με τον ΟΤΕ αφού κατά τα λεγόμενα της φόρθνετ δεν έχει παραδώσει την γραμμή ακόμα και απορρίπτει τα αιτήματα? ποιά βλάβη?

emeliss
12-08-14, 23:32
Αν είχαν απορρίψει το αίτημα φορητότητας δεν θα είχαν κοπεί οι υπηρεσίες σου. Όχι βλάβη, βλάβες περιέγραψες και μάλιστα πολλές.

Anyway, επειδή δεν μπορεί να βγει άκρη από εδώ, ζήτα απο τον νεο σου πάροχο γραπτώς αυτό το πράγμα που σου λένε (έχουν support και στο φόρουμ) και προχώρα με τις καταγγελίες.

geo7
12-08-14, 23:40
Αν είχαν απορρίψει το αίτημα φορητότητας δεν θα είχαν κοπεί οι υπηρεσίες σου. Όχι βλάβη, βλάβες περιέγραψες και μάλιστα πολλές.

Anyway, επειδή δεν μπορεί να βγει άκρη από εδώ, ζήτα απο τον νεο σου πάροχο γραπτώς αυτό το πράγμα που σου λένε (έχουν support και στο φόρουμ) και προχώρα με τις καταγγελίες.

Οι όποιες βλάβες είναι του ΟΤΕ όμως, και δεν αλλάζει το γεγονός ότι εκείνος έχει διακόψει την τηλεφωνία. Και παρέδωσε (αν είναι έτσι όπως τα λές) γραμμή με βλάβη. Και ειδικά η συμπεριφορά του προιστάμενου που μίλησα και του τεχνικού στον τοπικό ΟΤΕ που θα το τσέκαρε και θα με έπαιρνε τηλέφωνο, αλλά τελικά όχι απλά δεν πήρε να μου πει τι έγινε αλλά δεν βγαίνει και στο τηλέφωνο, δείχνει και ποιές είναι οι προθέσεις των ανθρώπων εκεί...
Ότι είναι να στείλουν γραπτώς η φόρθνετ και ο ΟΤΕ, ας το στείλουν στο συνήγορο του καταναλωτή. Αλλά με αυτή την συμπεριφορά ο ΟΤΕ σε λίγες μέρες πιθανότατα θα χάσει και εμένα, αν και όχι για την φόρθνετ όμως

emeliss
12-08-14, 23:44
Το πας λάθος τόσες μέρες γι'αυτό δεν έχεις βγάλει άκρη. Καλή συνέχεια.

geo7
12-08-14, 23:46
Δηλαδή κατα την γνώμη σου πως θα έπρεπε να το πάω? Από την φόρθνετ έχουν στείλει κανουργιο αίτημα από 5/8 που είναι ακόμα αναπάντητο... πως να το πάω αλλιώς δηλαδή?

emeliss
12-08-14, 23:52
Εγώ στην θέση σου απο την στιγμή της διακοπής της υπηρεσίας την προγραμματισμένη μέρα θα έτρεχα μονο τον νέο πάροχο και αυτός θα έπρεπε να τρέξει τον υπεύθυνο αποκατάστασης (όποιος και αν ειναι αυτός). Δεν θα γινόμουν από μόνος μου μπαλάκι, δεν θα μιλούσα καθόλου με τον παλιό πάροχο και θα ζητούσα γραπτώς αυτά που λένε για να προχωρήσω σωστά την καταγγελία.

jim68
12-08-14, 23:55
Καλά ξεμπερδέματα.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν έχει πάρει την γραμμή ο νέος πάροχος.

geo7
12-08-14, 23:59
Εγώ στην θέση σου απο την στιγμή της διακοπής της υπηρεσίας την προγραμματισμένη μέρα θα έτρεχα μονο τον νέο πάροχο και αυτός θα έπρεπε να τρέξει τον υπεύθυνο αποκατάστασης (όποιος και αν ειναι αυτός). Δεν θα γινόμουν από μόνος μου μπαλάκι, δεν θα μιλούσα καθόλου με τον παλιό πάροχο και θα ζητούσα γραπτώς αυτά που λένε για να προχωρήσω σωστά την καταγγελία.

Τους "έτρεξα" (προσπάθησα μάλλον) και τους δυο. Αυτό που λές να το ζητήσω γραπτώς θα το κάνω. Αλλά μην μου βγάζεις τον παλιό πάροχο απ'έξω γιατί γνωρίζουμε και οι δυό μας ότι αυτός έχει το μαχαίρι και το καρπούζι. Αν είναι βλάβη όπως λες είναι στο δικό του χέρι πότε θα αποφασίσει να την αποκαταστήσει. Και όπως σου ξαναείπα η συμπεριφορά των των ανθρώπων στον τοπικό ΟΤΕ δεν με προδιαθέτει για να τους αποκλείσω από το πρόβλημα... Anyway ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

emeliss
13-08-14, 00:03
Δεν βγάζω κανένα από έξω. Προσπαθώ να σου δώσω μια άλλη οπτική. Το θέμα σου δεν ειναι ποιος φταίει αλλά πως θα φτιαχτεί το συντομότερο. Αυτό πρέπει να έχεις ως οδηγό.

geo7
13-08-14, 00:09
Σαφώς και είναι προτεραιότητα πως θα φτιαχτεί το συντομότερο. Αλλά ειλικρινά η απερίγραπτη αντιμετώπιση από τον τοπικό ΟΤΕ (είναι άλλο να το γράφω και άλλο να το άκουγες με τα αυτιά σου στο τηλέφωνο) δεν με αφήνει να αγιάσω και να πιστέψω ότι προέκυψε τυχαία αυτή η αναστάτωση...

Koala_
13-08-14, 11:43
Κάνανε οι γονείς μου αίτηση φορητότητας από ΟΤΕ σε φόρθνετ 3play στις 14/7 και από τις 23/7 που ήταν η υποτιθέμενη μέρα ενεργοποίησης κόπηκε το τηλέφωνο...

Ο ΟΤΕ δεν σε έχει πλέον πελάτη του, τη FORTHnet έχει, και εσύ είσαι πελάτης της τελευταίας πλεόν. Οπότε ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε καν να ασχολείται μαζί σου. Είναι σκληρό το ξέρω αλλά έτσι είναι.

Αν η FORTHnet σου λέει ότι η γραμμή δεν έχει παραδοθεί ακόμα, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Εδώ άλλα πράγματα πιο απλά δεν μπορούν να ελέγξουν, όπως να ενημερώσουν τον κούριερ για το πού να παραδώσει εξοπλισμό...

Τυχαίο είναι που την μέρα της ενεργοποίησης, ξεκίνησαν τα προβλήματα;

Ασχολήσου μόνο με την FORTHnet, και μην σπαταλάς το χρόνο σου με τον ΟΤΕ.

xmperop1
13-08-14, 11:56
(σύμφωνα με τα λεγόμενα της φορθνετ την πρώτη φορά γιατί "δεν υπάρχει αυτό το όριο", την δεύτερη λόγω προβληματος με την μηχανοργάνωση κ.ο.κ)

Από τα γραφόμενα του geo7 κρατάω μόνο αυτό, που πιθανόν είναι και η ουσία του προβλήματος.
Κλασική περίπτωση καταχώρησης λάθος ορίου από τον πάροχο πιθανότατα στο WCRM ( λόγω λανθασμένης ενημέρωσης της βάσεως δεδομένων του και σπανιότερα πληκτρολόγησης ) το οποίο συνήθως λύνεται με ενημέρωση του παρόχου από την υπηρεσία παρόχων του ΟΤΕ πολλές φορές και αυθημερόν καταχωρώντας το νέο σωστό όριο.
Εχουμε σε αυτήν την περίπτωση 2 αιτήματα του παρόχου με το ίδιο όριο και φυσικά μόνο το ένα μπορεί κατασκευαστεί.
Δεν χρειάζεται νέο αίτημα η επαναπροώθηση της αίτησης,γιατί το νέο αίτημα θα φαει πόρτα λόγω της εκκρεμότητας του προηγούμενου και η επαναπροώθηση με το λάθος όριο δεν έχει νόημα.
Ο ΟΤΕ από την στιγμή που έχει ημερομηνία φορητότητας δεν μπορεί να κρατήσει ενεργή στο δίκτυο του την γραμμή για πολλούς και διάφορους λόγους και έτσι ουσιαστικά μένει στον αέρα.
Μόνο ο νέος πάροχος ουσιαστικά μπορεί να διορθώσει τα πράματα καταθέτοντας νέο όριο.

geo7
13-08-14, 13:33
Αυτό που έχει συμβεί από ότι κατάλαβα σήμερα είναι ότι ο ΟΤΕ παρέδωσε γραμμή που δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ίντερνετ και η Forthnet δεν την αποδέχτηκε. Εχουν κάνει αίτημα να τους παραδωθεί γραμμή που θα παίζει και ίντερνετ πάνω. Βράσε ρύζι δηλαδή :evil:

Koala_
13-08-14, 13:46
Αυτό που έχει συμβεί από ότι κατάλαβα σήμερα είναι ότι ο ΟΤΕ παρέδωσε γραμμή που δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ίντερνετ και η Forthnet δεν την αποδέχτηκε. Εχουν κάνει αίτημα να τους παραδωθεί γραμμή που θα παίζει και ίντερνετ πάνω. Βράσε ρύζι δηλαδή :evil:

Κάποιος σου λέει φούμαρα ή δεν μας τα μεταφέρεις σωστά.
Το ζευγάρι του χάλκινου καλωδίου που φεύγει από το σπίτι σου καταλήγει σε έναν κατανεμητή του ΟΤΕ.
Πάρα δίπλα υπάρχει ένας αντίστοιχος κατανεμητής της FORTHnet. Όταν παραδίδετε η γραμμή απο τον ΟΤΕ, ουσιαστικά συνδέουν τα 2 όρια των κατανεμητών. Απο εκεί και πέρα, ο κατανεμητής της FORTHnet είναι συνδεμένος με τον εξοπλισμό που δίνει Ίντερνετ και φωνή υπαιτιότητας του κάθε παρόχου.

geo7
13-08-14, 13:50
Και εγώ δεν το καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει. Υπάρχει πιθανότητα να ήταν πάνω σε φερέσυχνο η γραμμή των γονιών μου?

xmperop1
13-08-14, 14:09
Κάποιος σου λέει φούμαρα ή δεν μας τα μεταφέρεις σωστά.
Το ζευγάρι του χάλκινου καλωδίου που φεύγει από το σπίτι σου καταλήγει σε έναν κατανεμητή του ΟΤΕ.
Πάρα δίπλα υπάρχει ένας αντίστοιχος κατανεμητής της FORTHnet. Όταν παραδίδετε η γραμμή απο τον ΟΤΕ, ουσιαστικά συνδέουν τα 2 όρια των κατανεμητών. Απο εκεί και πέρα, ο κατανεμητής της FORTHnet είναι συνδεμένος με τον εξοπλισμό που δίνει Ίντερνετ και φωνή υπαιτιότητας του κάθε παρόχου.

Σωστά.
Και όταν ο ΟΤΕ πήγε στον κατανεμητή της Φόρθνετ να μικτολογήσει την γραμμή π.χ. στο όριο 15147 βρήκε άλλον πελάτη της Φόρθνετ στο όριο.

- - - Updated - - -


Και εγώ δεν το καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει. Υπάρχει πιθανότητα να ήταν πάνω σε φερέσυχνο η γραμμή των γονιών μου?

Καμία περίπτωση δεν θα πέρναγε το αίτημα φορητότητας.

panadork
13-08-14, 22:21
Ο ΟΤΕ δεν σε έχει πλέον πελάτη του, τη FORTHnet έχει, και εσύ είσαι πελάτης της τελευταίας πλεόν. Οπότε ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε καν να ασχολείται μαζί σου. Είναι σκληρό το ξέρω αλλά έτσι είναι.

Αν η FORTHnet σου λέει ότι η γραμμή δεν έχει παραδοθεί ακόμα, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Εδώ άλλα πράγματα πιο απλά δεν μπορούν να ελέγξουν, όπως να ενημερώσουν τον κούριερ για το πού να παραδώσει εξοπλισμό...

Τυχαίο είναι που την μέρα της ενεργοποίησης, ξεκίνησαν τα προβλήματα;

Ασχολήσου μόνο με την FORTHnet, και μην σπαταλάς το χρόνο σου με τον ΟΤΕ.

για αυτό το ζήτημα καλύτερα θα ήταν να ασχοληθεί με τη forthnet και να απευθυνθεί με ένα μήνυμα στο forthnet support για να του λύσουν το πρόβλημα

spiz
13-08-14, 23:21
αποφάσισα να πάω να κάνω καταγγελία αύριο στον συνήγορο του καταναλωτή με κοινοποίηση και στην ΕΕΕΤ, με αίτημα κυρίως να φροντίσουν να αποκαταστήσουν προσωρινά την επικοινωνία μέχρι να λύσουν το όποιο διαδικαστικό πρόβλημα έχουν και την όποια διένεξη έχουν μεταξύ τους οι εταιρίες.

Κατι άλλο μπορώ να κάνω? :hmm:

Από τη στιγμή που αποφασίσεις να προχωρήσεις σε καταγγελία, κάνεις απ' ευθείας στην ΕΕΤΤ την καταγγελία με κοινοποίηση στις δύο εμπλεκόμενες εταιρίες (ΟΤΕ και FORTHnet). Και μάλιστα δεν χρειάζεται να τρέχεις πουθενά, η υποβολή της καταγγελίας μπορεί να γίνει online (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=32DDC94759D8351197403E307F4DF10E).

Η περίπτωση σου μου θυμίζει δική μου, πριν μερικά χρόνια, όταν αποφάσισα να φύγω από ΟΤΕ σε Netone (στην Αθήνα). Αφού περίμενα αρκετές ημέρες και άκρη δεν έβγαζα, προχώρησα στην καταγγελία Δευτέρα απόγευμα (με τις σχετικές πάντα κοινοποιήσεις) και Τρίτη μεσημέρι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.... Και μάντεψε ποιος έφταιγε! :x

Καλή επιτυχία και καλό ξεμπέρδεμα!

Vitruvian78
14-08-14, 17:06
Σαφώς και είναι θέμα ΟΤΕ η όλη κατασταση διότι αυτός είναι ο ιδιοκτήτης του δικτύου χαλκού και αυτός βάζει μόνο το χερι του στις φορητότητες. Απλα δεν θα βγαλεις ακρη με τον ΟΤΕ. Μονο με τον πάροχο σου πρεπει να επικοινωνεις

Pelopas
18-08-14, 11:10
Από τη στιγμή που αποφασίσεις να προχωρήσεις σε καταγγελία, κάνεις απ' ευθείας στην ΕΕΤΤ την καταγγελία με κοινοποίηση στις δύο εμπλεκόμενες εταιρίες (ΟΤΕ και FORTHnet). Και μάλιστα δεν χρειάζεται να τρέχεις πουθενά, η υποβολή της καταγγελίας μπορεί να γίνει online (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=32DDC94759D8351197403E307F4DF10E).

Η περίπτωση σου μου θυμίζει δική μου, πριν μερικά χρόνια, όταν αποφάσισα να φύγω από ΟΤΕ σε Netone (στην Αθήνα). Αφού περίμενα αρκετές ημέρες και άκρη δεν έβγαζα, προχώρησα στην καταγγελία Δευτέρα απόγευμα (με τις σχετικές πάντα κοινοποιήσεις) και Τρίτη μεσημέρι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.... Και μάντεψε ποιος έφταιγε! :x

Καλή επιτυχία και καλό ξεμπέρδεμα!
Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνούσε με τον πάροχο του δηλαδή τη forthnet μέσω forthnet support και αν δεν έβγαζε άκρη τότε να προχωρήσει στις λοιπές διαδικασίες

@ ADSLgr.com All rights reserved.