PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με connx 2mbs



daffy180
13-08-14, 12:33
γεία σας ..έχω ένα πρόβλημα εδώ και 2,5 εβδομάδες περίπου με το internet ..είμαι απο πήλιο Ν.μαγνησίας ..ας μπω στο θέμα λοιπόν το πρωί μέχρι τις δύο το μεσημέρι η ταχυτητά μου είναι φυσιολογική ..λίγη μεν λόγο απόστασης αλλά οκ με καλύπτει ..από τις δύο και μετά η ταχύτητα μειώνεται κατά το 1/4 μέχρι το βράδυ και πάει λέγοντας μέχρι την επόμενη ..έχω καλέσει για βλάβη έχουν κάνει τα δικά τους από το κέντρο και έχουν έρθει και σπίτι μου και όλα μου λένε πως είναι μια χαρά δεν βρίσκουν κάτι ούτε στην γραμμή ούτε στις εγκαταστάσεις ..γιατί συμβαίνει αυτό ? μήπως γνωρίζει κάποιο λόγο ? έχει γίνει τόσο εκνευριστίκο που ούτε video στο youtube δεν φορτώνει ...ααα και σήμερα άλλαξα την γραμμή σε 4mbs σε δυο μέρες θα έρθει μου είπαν ...μια βοήθεια παρακαλώ ..ευχαριστώ :)

deniSun
13-08-14, 12:47
γεία σας ..έχω ένα πρόβλημα εδώ και 2,5 εβδομάδες περίπου με το internet ..είμαι απο πήλιο Ν.μαγνησίας ..ας μπω στο θέμα λοιπόν το πρωί μέχρι τις δύο το μεσημέρι η ταχυτητά μου είναι φυσιολογική ..λίγη μεν λόγο απόστασης αλλά οκ με καλύπτει ..από τις δύο και μετά η ταχύτητα μειώνεται κατά το 1/4 μέχρι το βράδυ και πάει λέγοντας μέχρι την επόμενη ..έχω καλέσει για βλάβη έχουν κάνει τα δικά τους από το κέντρο και έχουν έρθει και σπίτι μου και όλα μου λένε πως είναι μια χαρά δεν βρίσκουν κάτι ούτε στην γραμμή ούτε στις εγκαταστάσεις ..γιατί συμβαίνει αυτό ? μήπως γνωρίζει κάποιο λόγο ? έχει γίνει τόσο εκνευριστίκο που ούτε video στο youtube δεν φορτώνει ...ααα και σήμερα άλλαξα την γραμμή σε 4mbs σε δυο μέρες θα έρθει μου είπαν ...μια βοήθεια παρακαλώ ..ευχαριστώ :)

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις καλωδιακό πρόβλημα.
Θα πρέπει να τους καλέσεις τις ώρες που υπάρχει το πρόβλημα.

daffy180
13-08-14, 12:56
το έχω κάνει μιλώντας στο τηλέφωνο έχουμε κάνει και speedtest τους λέω πόσο πιάνω και μου λένε πώς έχεις δίκιο αλλά δεν βλέπουμε κάτι στραβό στην γραμμή σου και πως συνχρονίζει σωστά ..και κλασικά επικαλούνται βλάβη και πάει λέγοντας .....μήπως κάνω εγώ το λάθος κάπου ? μήπως φταίει ο υπολογιστής μου ?? το μόνο που ξέρω είναι ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα .....

deniSun
13-08-14, 12:59
Ο συγχρονισμός του modem δεν έχει καμία σχέση με τον ΗΥ.
Δήλωσε βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό.
Ζήτησε να έρθει τεχνικός για έλεγχο και να σε ενημερώσουν για τα ευρήματα.

daffy180
13-08-14, 13:06
όπως αναφέρθηκα και παραπάνω έγινε έλενχος σε όλη την γραμμή και ήρθαν και σπίτι μου για να δούν τις εγκαταστάσεις στο σπίτι και έξω από αυτό ...και πάλι δεν βρήκαν τπτ ..αλλά τους εξήγησα πώς το πρόβλημα δημιουργείτε το μεσημέρι και αυτολι ήρθαν 11:30 με 12 και μου είπαν αυτά που σας είπα ..και αυτο ξεκίνησε εδώ και 2.5 εβδομάδες και όλο μου λένε πως δεν βρίσκουν κάτι και όλο σε βλάβες με βάζουν ....

babis3g
13-08-14, 13:31
Υπαρχει περιπτωση αφου σου λενε ολα καλα (εγω νομιζω) το κετρο ειναι full, εχω και εγω τετοιο προβλημα που πεφτει η ταχυτητα πολλες φορες κατα την διαρκεια της ημερας και ξερω το κεντρο ειναι φισκα

deniSun
13-08-14, 13:32
όπως αναφέρθηκα και παραπάνω έγινε έλενχος σε όλη την γραμμή και ήρθαν και σπίτι μου για να δούν τις εγκαταστάσεις στο σπίτι και έξω από αυτό ...και πάλι δεν βρήκαν τπτ ..αλλά τους εξήγησα πώς το πρόβλημα δημιουργείτε το μεσημέρι και αυτολι ήρθαν 11:30 με 12 και μου είπαν αυτά που σας είπα ..και αυτο ξεκίνησε εδώ και 2.5 εβδομάδες και όλο μου λένε πως δεν βρίσκουν κάτι και όλο σε βλάβες με βάζουν ....

Να τους ζητήσεις ραντεβού σε συγκεκριμένη ώρα.

daffy180
13-08-14, 13:37
μμμ μήπως υπάρχει πιθανότητα το κέντρο να είναι full όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ?? να περιμένω λέτε να μπεί το άλλο πρόγραμμα που έβαλα και μετά να δώ τι να κάνω ?

deniSun
13-08-14, 13:40
μμμ μήπως υπάρχει πιθανότητα το κέντρο να είναι full όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ?? να περιμένω λέτε να μπεί το άλλο πρόγραμμα που έβαλα και μετά να δώ τι να κάνω ?

Αν είναι να γίνει σε σύντομα διάστημα... φυσικά.

daffy180
13-08-14, 13:43
σε δύο μέρες .......είπαν :p τώρα θα δείξει ...ευχαριστώ πολύ πάντως καλό μεσημέρι :)

dimitris.taxideytis
13-08-14, 13:43
Απο την στιγμη που το προβλημα εμφανιζεται μετα τις 2 το απογευμα και κραταει μεχρι το βραδυ , πιο πολυ δειχνει για φορτωμενο δικτυο σε ωρες αιχμης.
Και με δεδομενο οτι το Πηλιο ειναι τουριστικη περιοχη θεωρω λογικο αυτες τις ωρες να φορτωνει το δικτυο και να πεφτουν οι ταχυτητες...

deniSun
13-08-14, 13:47
Άλλο πράγμα η πτώση της ταχύτητας στο σερφάρισμα και άλλο στον συγχρονισμό της γραμμής.

daffy180
13-08-14, 13:47
μμμ τότε άν είναι αυτό δεν μπορώ να κάνω τίποτα απλά υπομονή .....

deniSun
13-08-14, 13:52
μμμ τότε άν είναι αυτό δεν μπορώ να κάνω τίποτα απλά υπομονή .....

Πτώση ταχύτητας στο σερφάρισμα σημαίνει ότι δεν είναι επαρκές το bw του παρόχου.
Αυτή την στιγμή τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετωπίζει κανένας πάροχος.
Ο ΟΤΕ μάλιστα δεν είχε ποτέ τέτοιο θέμα.

utp
16-09-14, 01:54
Παω στο εξοχικο μου μετα απο πολυ καιρο(connx κατεξοχην 2mbps) βαζω στη πριζα το ρουτερ, τιποτα, δεν συγχρονιζε, καλω το δηλωνω βλαβη. Την επομενη μερα το βραδυ, δηλαδη σημερα, το βραδυ 8 η ωρα το προβλημα αποκατασταθηκε. Ειδα το dsl και σταθεροποιηθηκε, δεν ειχα ομως καποια ενημερωση και τηλεφωνώ στο 13888. Μου λενε το προβλημα φτιαχτηκε απο κει μεσα, δεν χρειαστηκε συνεργειο δηλαδη. Την προηγουμενη μερα ομως μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι και να περιμενουμε το συνεργειο καποια εργασιμη μερα.

Τι εγινε εν τελει? Καποια λογικη εξηγηση μπορει να μου δωσει κανεις? Τι δυνατοτητες εχει τελικα το απομακρυσμενο support? Ευχαριστω.

babis3g
16-09-14, 02:45
μπορουνε να ενεργοποιουνε μερικες υπηρεσιες και να κανουν αλλαγες στην γραμμη και να την ελεγξουν (εφοσον οι καλωδιωσεις σπιτι-κεντρο ειναι ολες στην θεση τους)

utp
16-09-14, 07:20
Αρα στη προκειμενη περιπτωση τι εγινε? Εγω ξερω οτι οταν το dsl δεν συγχρονιζει καθολου ειναι καλωδιακο προβλημα και το φτιαχνει συνεργειο.

babis3g
16-09-14, 11:33
Αρα στη προκειμενη περιπτωση τι εγινε? Εγω ξερω οτι οταν το dsl δεν συγχρονιζει καθολου ειναι καλωδιακο προβλημα και το φτιαχνει συνεργειο.
Mπορει (οχι σιγουρα) αν εχεις συνδεση για εξοχικο (λειτουργει καποιους μηνες μονο) να ειχαν κοψει την γραμμη απο τα κεντρικα η να ειχε βλαβη οπως ειπες

deniSun
16-09-14, 14:46
Παω στο εξοχικο μου μετα απο πολυ καιρο(connx κατεξοχην 2mbps) βαζω στη πριζα το ρουτερ, τιποτα, δεν συγχρονιζε, καλω το δηλωνω βλαβη. Την επομενη μερα το βραδυ, δηλαδη σημερα, το βραδυ 8 η ωρα το προβλημα αποκατασταθηκε. Ειδα το dsl και σταθεροποιηθηκε, δεν ειχα ομως καποια ενημερωση και τηλεφωνώ στο 13888. Μου λενε το προβλημα φτιαχτηκε απο κει μεσα, δεν χρειαστηκε συνεργειο δηλαδη. Την προηγουμενη μερα ομως μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι και να περιμενουμε το συνεργειο καποια εργασιμη μερα.

Τι εγινε εν τελει? Καποια λογικη εξηγηση μπορει να μου δωσει κανεις? Τι δυνατοτητες εχει τελικα το απομακρυσμενο support? Ευχαριστω.

Το 138888 δεν κάνει τίποτε άλλο από απλή καταγραφή των προβλημάτων.
Για support έχουν μια εφαρμογή με συγκεκριμένα βήματα που σου τα διαβάζουν σε κάθε περίπτωση που πλησιάζει την δική σου.
Στις πολύ δύσκολες περιπτώσεις γι αυτούς πατάνε και ένα button για επανα-συγχρονισμό της γραμμής.

Όλα τα άλλα τα δίνουν προς έλεγχο.
Ακόμα και την αλλαγή κωδικού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.