PDA

Επιστροφή στο Forum : 12αρι προφιλ ΟΤΕ.



valen_gr
14-08-14, 14:50
Εχω ενα 7140 σε 24αρα γραμμη ΟΤΕ (ISDN).
Παιζει στα 13 με 14 . Το fritz, στα dsl statistics, εκτος απο τα data rate, attainable data rate, δείχνει και το min & max dslam data rate.
Δηλαδη το προφιλ που ειναι ρυθμισμενη η γραμμη.
Τωρα η συνδεση που έχω, υπάρχει παααααρα πολλα χρονια. Ανεκαθεν μεσα στο fritz, έβλεπα 24αρι max dslam data rate, και το fritz κλειδωνε σε ADSL2+ στις ταχυτητες που ειπαμε.

Επειδη η γραμμη ηταν βραχος, οπως και το fritz, δεν υπηρχε λογος να ασχοληθει κανεις.
σημερα, ειδα την γραμμη να ειναι σημαντικα πιο αργη σε download speed. Ριχνω μια ματια στο fritz και τι να δω.



Max. DSLAM data rate kBit/s 12800 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 4384 384
Attainable data rate kBit/s 7396 840
Current data rate kBit/s 7381 840

Latency fast 0 ms
Bit swap on on
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 0.0 0.0
L2 Power mode NA - -

Signal-to-noise ratio dB 9 9
Line attenuation dB 18 18
Power cutback dB 0 0



το 24αρι προφιλ εχει γινει 12αρι (........:evil:) και το Modulation απο ADSL2+ εχει γινει απλο ADSL2 (...και παιζει το spectrum μεχρι τονο 256...) .
Οποτε και η γραμμη απο 14 κλειδωνει στα 7 και κατι ψιλα.

Εχω διαβασει αρκετες φορες εδω στο φορουμ για αυτο το περιβοητο 12αρι προφιλ του ΟΤΕ.
Δεν περιμενα ομως για κανενα λογο να το φαω και εγω στο κεφαλι. Να διευκρινισω οτι ουδεποτε εχω μιλησει με το support (αφου δεν υπηρχε καποιος λογος) ωστε καποιος τεχνικος να κανει αλλαγες στην γραμμη μου.Η αλλαγη αυτη ειναι πραγματικα οτι πιο ακυρο εχω δει.

Αντε τωρα αυγουστιατικα τραβηξου τηλεφωνικα να εξηγησεις και να ζητησεις να σου ξαναφερουν την γραμμη στα αρχικα της.

Υπαρχει καποια λογικη απο πλευρας ΟΤΕ να γυριζει γραμμες 24αρας συνδρομης ανευ λογου και αιτιας σε 12αρες?

:respekt:

sdikr
14-08-14, 14:54
Δεν είναι το 12αρι προφιλ adsl2, ούτε μπορεί να ξέρει το fritz τι profile σου έχουν στην γραμμή, απλά κάνει μια πράξη με το attenuation που έχεις για να σου πει το Max data rate

το πρόβλημα σου είναι οτι για κάποιο λόγο η γραμμή συγχρόνισε σε adsl2 αντί για adsl2+, δοκίμασε να κλείσεις και να ανοίξεις ξανά το Modem, ακόμα δεν θυμάμαι αν έχουν τα fritz επιλογή να βάλεις εσυ με το χέρι το Modulation, αν έχουν βάλε το με το χέρι να είναι μόνο adsl2+

valen_gr
14-08-14, 15:30
λες να παραδινει ψυχη το fritz? εχει και ζεστη αυτες τις μερες...
Παιζει.
Δεν νομιζω ομως οτι εχει να κανει με το attenuation. Μιλησα με το support και μαλλον απλα εκαναν ενα retrain την γραμμη.
Παντως οταν ξανασυγχρονισε, ειχα αυτα :


Max. DSLAM data rate kBit/s 24480 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 4384 384
Attainable data rate kBit/s 11984 824
Current data rate kBit/s 11972 824

Latency fast 0 ms
Bit swap on off
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 0.0 0.0
L2 Power mode NA - -

Signal-to-noise ratio dB 10 9
Line attenuation dB 19 18
Power cutback dB 0



το attenuation ειναι το ιδιο. το max dslam data rate, πηγε παλι στα 24. Για το modulation, οχι το fritz δεν εχει δυνατοτητα να κανεις επιλογη (τοσα πραγματα εχει, αυτο δεν το εχει..)

@ ADSLgr.com All rights reserved.