PDA

Επιστροφή στο Forum : PC + 2 οθόνες



playnet1000
21-08-04, 02:23
θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε να συνδέσω έναν υπολογιστή με 2 οθόνες,και να μπορώ να κάνω διαφορετικές εργασίες στην κάθε μία.αν γίνετε μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζετε απο εξοπλισμό?ευχαριστώ.

JohnGR
21-08-04, 07:46
Δύο κάρτες στο PC (AGP & PCI) ή μια κάρτα που να υποστηρίζει δύο οθόνες (Dual Head τις αποκαλούν συνήθως). Επίσης λειτουργικό που υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

Yngwiedis
21-08-04, 08:28
Γιατί όχι ένα VGA Splitter ;

aesir
21-08-04, 09:50
Οι περισσότερες κάρτες σήμερα εχουν dual connection, μια DVI + μια αναλογική. Μια τέτοια χρειάζεσαι.

JohnGR
21-08-04, 14:50
Γιατί όχι ένα VGA Splitter ;

Γιατί είπε ότι θέλει να κάνει διαφορετικά πράγματα σε κάθε οθόνη...

Yngwiedis
21-08-04, 14:57
Kαι ;
Διαφορετικά πράγματα εννοεί να κάνει desktop sharing σε 2 οθόνες.
Γίνεται λοιπόν και με VGA splitter αυτό.

JohnGR
21-08-04, 14:59
Yngwiedis δεν το γνώριζα αυτό. Πίστευα ότι τα splitters δίνουν το ίδιο σήμα σε όλες τις οθόνες...

Yngwiedis
21-08-04, 15:03
Υπάρχει επιλογή που διαλέγεις τι από τα 2 θέλεις να κάνεις.
Το ξέρω με σιγουριά γιατί πρίν 3 χρόνια σαν τεχνικός έστηνα δίκτυα σε χρηματιστηριακά γραφεία και συνδέαμε σε έναν υπολογιστή από 5 εώς 9 οθόνες !!!!

JohnGR
21-08-04, 15:07
Ωραία! :) Το κόστος μιας τέτοιας συσκευής;

(Τα μόνα που έχω δει είναι αυτά που ανέφερα και δεν ξέρω αν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε...)

aesir
21-08-04, 15:11
Yngwiedis, και εγώ την ίδια γνώμη με τον JohnGR έχω, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο να γίνεται με splitters. Ξέρω για splitters οπού μεταδίδουν την εικόνα από ένα PC μέχρι και σε 100 monitors αλλά ποτέ να μεταδίδουν από μια μόνο έξοδο VGA, διαφορετική εικόνα. Μπορείς να παραθέσεις κάποιο hardware που να το καθιστά αυτό που λές εφικτό;

Yngwiedis
21-08-04, 15:19
Παιδιά το να βρω να σας δείξω hardware είναι λίγο δύσκολο.
Μην ξεχνάτε οτι έχουν περάσει 3 χρόνια +.
Το οτι γίνεται είμαι 100% σίγουρος. Σε 9 οθόνες συχρόνως κάναμε desktop sharing, ώστε να μπορούν να ανοίγουν τα χρηματιστηριακά προγράμματα και να βλέπουν συχρόνως σε πίνακες και στις 9 οθόνες τις μετοχές κλπ.
Το κόστος επίσης αν θυμάμαι καλά δεν ήταν απαγορευτικό. Περίπου όσο ένα ποιοτικό data switch. Σε τωρινές τιμές υπολογίζω 30-40 ευρώ αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Αν σας βοηθάει, τα προμηθευόμασταν απο την Info Quest.

aesir
21-08-04, 15:28
Yngwiedis, Eριξα και μια ματιά σε sites με VGA splitters αλά σε όλα λέει το ίδιο, οτι στέλνεις το ίδιο σήμα στα desktops... :roll:

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να βγαίνουν διαφορετικά σήματα από μια έξοδο της κάρτας, και ο splitter να τα διαχωρίζει... θα το ψαξω και άλλο το θέμα.

Yngwiedis
21-08-04, 15:30
Ώπα παίδες. Γράψτε λάθος. Μόλις μου ήρθε η εικόνα στο μυαλό.
Έχετε δίκιο. Βάζαμε στον κάθε υπολογιστή από 3 εώς 5 ( ναι 5 ) κάρτες γραφικών, και μετά με VGA πολυsplitter ( που συνδέεις εώς 6 κάρτες γραφικών επάνω ) μοιράζαμε το σήμα εις διπλούν σε monitors μέσα και έξω από τον πάγκο της χρηματιστηριακής. Ένα να βλέπει ο υπάλληλος και ένα οι πελάτες. Άλλο ένα το έβλεπε μόνο ο υπάλληλος, εξού και ο μονός αριθμός των monitors.
Το desktop sharing λοιπόν γινόταν από το λειτουργικό και όχι από τα VGA splitters.
Με συγχωρείτε για την παραπληροφόρηση :(

aesir
21-08-04, 15:43
Yngwiedis, Και εμένα αυτό ακριβώς μόλις μου ήρθε στο μυαλό. Σε μια χρηματιστηριακή που πήγα πριν λίγους μήνες να βάλω κάτι Dell, είχαν 2-3 κάρτες VGA το καθένα μέσα και 4-5 οθόνες ανα PC... :mrgreen:

kumaros
21-08-04, 19:33
Απλούστατη λύση θα ηταν ένα notebook. Τα περισσότερα απ' ότι ξέρω έχουν έξοδο για εξωτερική οθόνη. Στο Acer 1703 μου π.χ. συνδέω εξωτερικά ένα παλιό monitor και ενώ δουλεύω στην κυρίως οθόνη με Word και 1-2 λεξικά, στην εξωτερική βλέπω τηλεόραση. Αυτό που δεν ξέρω πάντως είναι αν όλα τα notebook δίνουν αυτή τη δυνατότητα, μερικά δεν επιτρέπουν παράλληλη λειτουργία έσω-έξω.
Kumaros
It's all Greek to me

sdikr
21-08-04, 21:00
σχεδόν όλες οι κάρτες πλεόν βγαίνουν με διπλή έξοδο, θα σου έλεγα μια της σειράς ati radeon 9000 και φθηνές και κάνουν την δουλεία τους.
Μια 9200 πχ με 128 mb μνήμη την πέρνει άνετα με 60 ευρώ, μετά μέσα απο τον driver κάνεις τις επιλογές σου.
Για πιο τρελαμένα πράγματα υπάρχουν και οι Maxtor οι οποίες έχουν τριπλή έξοδο αλλά κοστίζουν αρκετά

playnet1000
21-08-04, 21:16
Yngwiedis δεν το γνώριζα αυτό. Πίστευα ότι τα splitters δίνουν το ίδιο σήμα σε όλες τις οθόνες...

kai egw ayto nomizw

alefgr
22-08-04, 00:59
σχεδόν όλες οι κάρτες πλεόν βγαίνουν με διπλή έξοδο, θα σου έλεγα μια της σειράς ati radeon 9000 και φθηνές και κάνουν την δουλεία τους.
Μια 9200 πχ με 128 mb μνήμη την πέρνει άνετα με 60 ευρώ, μετά μέσα απο τον driver κάνεις τις επιλογές σου.
Για πιο τρελαμένα πράγματα υπάρχουν και οι Maxtor οι οποίες έχουν τριπλή έξοδο αλλά κοστίζουν αρκετά

Οι περισσότερες κάρτες ΔΕΝ υποστηρίζουν ταυτόχρονη έξοδο για δύο αναλογικά monitors αλλά για ένα αναλογικό και ένα ψηφιακό. Και εγώ ψάχνω εδώ και καιρό μια κάρτα που να υποστηρίζει ταυτόχρονη έξοδο από αναλογικό για να δώσω στο CRT και από TV. Καμία πρόταση …;

aesir
22-08-04, 09:34
alefgr, Oι κάρτες που έχουν DVI έχουν και αντάπτορα DVI>αναλογικό, οπότε και μπορείς να βάλεις 2 αναλογικά monitor. Για την τηλεόραση χρείάζεσαι TV out.

alefgr
22-08-04, 18:50
Δυστυχώς. Σε μια κάρτα MX480 της Asus που έχει μεν διπλή έξοδο και μάλιστα και οι δύο με αντάπτορα για να πάει σε D-Sub βύσμα, δεν έχω καταφέρει να πάρω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ έξοδο σε μία από τις 2 εξόδους και στην TV out. Πρέπει πάντα να επιλέγω μία από τις δύο εξόδους.

playnet1000
23-08-04, 04:08
τελικα με Splitter γίνετε?

Yngwiedis
23-08-04, 04:27
Δεν διαβάζεις προσεκτικά ; Κοίτα τα προηγούμενα posts.

toRus
23-08-04, 07:05
Μια απλή κάρτα DualHead και κάνεις τη δουλειά σου. Για μένα οι Matrox (όχι και Maxtor !! :lol: ) είναι οι καλύτερες αλλά δεν πολυπαίζω 3D παιχνίδια. Αν θες 2 monitors ΚΑΙ TV-Out τότε θα πρότεινα μία Matrox Parhelia ή P750 ή P650.

sdikr
23-08-04, 15:47
Για μένα οι Matrox (όχι και Maxtor !! )

:shock: συγνώμη!!

Πάντως με ΑΤΙ 9000 που έχω δοκιμάσει πέρνω κανονικά σήμα και στο DSUB και DVI/ADAPTER, ή σαν δευτερή οθόνη ή σαν clone.

alefgr
23-08-04, 18:10
Τελικά κανένας δεν απαντάει σε αυτό ακριβώς που ρώτησα. Αν μπορεί να δεί ταυτόχρονα σε ένα αναλογικό monitor καθώς και στο TV out. Πιστεύω πως ενδιαφέρει αρκετό κόσμο.

nnn
23-08-04, 22:35
Η gforce 5600 που έχω τώρα δεν το επιτρέπει,ή στο monitor ή στην τηλεόραση. :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.