PDA

Επιστροφή στο Forum : Sagem sagem fast 1500wg και πρoβλημα στο lan



fosmaniak
13-03-07, 15:12
Χαιρετώ όλους τους ADSL friends:respekt: .έχω το εξής πρόβλημα με το ADSL modem-router.
(sagem fast 1500wg).Έχω 2 υπολογιστές 1 desktop και 1 laptop.τα έχω συνδέσεις ενσύρματα(lan)και ενώ μπορώ να μπω στο ιντερνετ χωρίς κανένα πρόβλημα και από τους δυο δεν μπορώ να μεταφέρω μεγάλα αρχεία από τον ένα στον άλλο. πιο συγκεκριμένα = βλέπονται μεταξύ τους χωρίς πρόβλημα, μεταφέρονται αρχεία μικρά αλλά όταν ένα αρχείο είναι πχ. 2GB τότε ενώ έχει ξεκινήσει την μεταφορά κάνει το sagem reset από μόνο του(πέφτει το ιντερνετ και σταματάει η μεταφορά)μετά ξαναμπαίνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαινει. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια
(έχω κάνει firmware update(3.05))

Tyx
08-04-07, 03:51
Τί file system έχουν οι σκληροί σου; Αν ο ένας είναι FAT32 ίσως δικαιολογείται αυτή η συμπεριφορά.

fosmaniak
12-04-07, 01:20
Φιλε Tyx Ευχαριστω για το ενδιαφερον.ολοι μου οι δισκοι ειναι NTFS.δεν πρεπει να ειναι αυτο το προβλημα.εχω τα windows xp pro en και στα δυο pc.πιστευω πως εχει να κανει με τις καρτες δυκτιου.(πληροφοριακα αναφερω οτι αναγκαστικα να βαλω την μια απο τις δυο καρτες δυκτιου στα 10ΜΒ/Σ και ετσι δεν πεφτει.αλλα βεβαια κανει 10 χρονια να μεταφερει ενα αρχειο.)αν εχεις καμια αλλη ιδεα παρακαλω πες την και ας πεσει κατω.δεν ξερεις καμια φορα!!! (η μια καρτα ειναι 10/100/1000 ενω η αλλη ειναι 10/100)λες να φταιει αυτο?:hmm:

nnn
12-04-07, 19:25
Ξαναπέρασε τους driver της κάρτας σου και δες πως πάει.
Μπορεί να έχει τσακίσει και κάποιο καλώδιο,δοκίμασε με άλλο.

Καλώς ήρθες.

Tyx
13-04-07, 23:33
Κοίταξες στο log του Sagem, μπας και λέει τίποτα εκεί; Εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους drivers σου όπως είπε ο nnn, δεν υπάρχει συνήθως πρόβλημα με διαφορετικές κάρτες, απλά δεν πρόκειται ποτέ να πιάσεις τις ψηλές ταχύτητες της πρώτης κάρτας...τί να πω, περίεργο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.