PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με router ZXHN H108L της wind. Η κάτι άλλο;;



Godian
15-08-14, 00:30
Παιδιά, θέλω τη βοήθεια σας.
Μου έστειλαν καινούργιο ρουτερ και έκανα αλλαγή προφίλ με 6 Snr. Κλειδώνω τώρα στα 17 από 12 που κλείδωνα όταν μου είχαν snr 14.
Μου έστειλαν και το ρουτερ που σας λέω παραπάνω.
Έχω τα εξής προβλήματα.
Πρώτον μαζεύει πολλά λάθη στα στατιστικά του wlan.
Δε ξέρω τι ρόλο βαράει αυτό αλλά άμα αποσυνδεθω απο το WiFi. Και ξανά συνδεθω, συνδέετε κανονικά, αλλά δεν έχει δίκτυο.
Ενώ τα λαμπάκια όλα είναι ανοιχτά.
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι τρεμοπαιζει το λαμπάκι του ίντερνετ. Παίζει ρόλο ότι δεν είναι σταθερή η γραμμή;;
Σας τα δείχνω με εικόνες μπας και ξέρει κανείς.
Σας ευχαριστώ πολύ 142929142928142927 και ανεβαίνουν παιδιά 142931

Godian
18-08-14, 20:51
ενα παλικαρι στο google+ μου ειπε αυτο. ξερετε αν ισχυει?

Για το wifi θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα άλλο access point. Είχα και εγώ πρόβλημα όταν συνδεόταν 2η συσκευή στο ρουτεράκι της wind δεν είχε κανένα απο τις δύο συσκευές internet. Κάποια στιγμή κάποιος απο τα δύο είχε πρόσβαση, ο δεύτερος όχι. Αγόρασα ε΄να άλλο wifi AP και είναι εντάξει τώρα..




Το λαμπάκι Internet δεν μένει σταθερό ποτέ. Δεν έχει σχέση με τη γραμμή αλλά με το PPP που κάνει το ρουτεράκι και τα πακέτα που περνάνε.

Godian
22-08-14, 21:10
Τελικά τα ρουτερ της WIND είναι μουφα.
Φόρεσα πάνω 1netgear 7 ετιας και δε μάζευε ούτε ένα λάθος και πήγαινε ρολόι.

superalex405
24-08-14, 09:04
Τελικά τα ρουτερ της WIND είναι μουφα.

Σαν μόντεμ δεν έχουν προβλήματα. Αλλά απ'όσο διαβάζω εδω μέσα και από προσωπική εμπειρεία έχουν πρόβλημα μεγάλο με το wifi. Μία φορά να βάλεις σε sleep mode to pc, το ρούτερ θέλει reset. Αλλά αφού τώρα είσαι εντάξει μην σε απασχολεί.
ΥΓ Ενημέρωσε το προφίλ γιατί δείχνει ότι είσαι ακόμα στην Cyta! ;)

Godian
24-08-14, 10:20
Δεν είναι το δικό μου ρουτερ, είναι της κοπέλας μου γιαυτό.
Ναι όντως τώρα που το λες από το sleep mode και μετά το έπαθε.
Είναι όμως δυνατόν σε 3 διαφορετικά ρουτερ της WIND να το κάνει αυτό με το wifi και μόλις βάλω το netgear που είναι κίτρινο από τον ήλιο.
Και το έχω ακόμα όταν είχα ΟΤΕ πριν 4 7 χρόνια να δουλεύει άψογα

trabakoulas
25-08-14, 19:17
Αυτό το πρόβλημα με το wifi είναι κλασσικό με τα router της wind. Να είσαι συνδεδεμένος αλλά να μην έχεις internet δηλαδή
Κι εγώ με 2 router το ίδιο ακριβώς
Είχα επικοινωνήσει με την υποστήριξη και μου είχαν πει να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις στο router σχετικές με το wifi
Το έκανα και πράγματι από τότε το πρόβλημα εξαφανίστηκε ως δια μαγείας

Επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχα αλλάξει, ποστάρω το screen με τα settings, όποιος θέλει να τα δοκιμάσει ;)
Με αυτά τα settings το wifi μου δουλεύει σαν ένα συνηθισμένο wifi :p

143252

superalex405
25-08-14, 19:44
Ουσιαστικά έχεις αλλάξει το wireless mode σε πιο παλιό πρωτόκολλο (802.11 b+g χωρίς το n) που πιθανώς το router να τα καταφέρνει καλύτερα με αυτό. Αυτό το πρωτόκολλο επιτρέπει μέχρι 54 mbps οπότε πρόβλημα δεν θα υπάρξει μιας και το adsl φτάνει μέχρι 24. Επίσης έχεις αλλάξει το ασύρματο κανάλι που μειώνει τις παρεμβολές με άλλα ασύρματα δίκτυα τριγύρω. Βέβαια αυτό εξαρτάται από τα κανάλια που εκπέμπουν τα άλλα ρούτερ τριγύρω. πχ αν το ρούτερ του γείτονα εκπέμπει στο κανάλι 8 και το δικό μας ρούτερ επίσης στο κανάλι 8 τότε θα υπάρξουν αποσυνδέσεις από το wi-fi και χαμηλές ασύρματες ταχύτητες. Αν όμως εμείς αλλάξουμε το κανάλι πχ σε 7 τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα. ;)

Godian
25-08-14, 19:49
ο αλλος ομως μπορει να χρειαζετε το N για να στριμαρη μεσω του ρουτερ

- - - Updated - - -

Και κατι αλλο. ειναι δυνατον η συνδεση μια μερα να κλειδωνει 13 και την αλλη 16?

superalex405
25-08-14, 19:55
ο αλλος ομως μπορει να χρειαζετε το N για να στριμαρη μεσω του ρουτερ

Αυτή είναι άλλη υπόθεση. Συνήθως το n αξιοποιείται στο μέγιστό του όταν χρησιμοποιείται σε network storage όπου είναι συνδεδεμένοι πολλοί υπολογιστές.

- - - Updated - - -



Και κατι αλλο. ειναι δυνατον η συνδεση μια μερα να κλειδωνει 13 και την αλλη 16?
Θεωρητικά ναι αν είναι τόσοι πολλοί συνδεδεμένοι εκείνη την ημέρα στο dslam. Και πολλές φορές λόγω του φαινομένου crosstalk.

@ ADSLgr.com All rights reserved.