PDA

Επιστροφή στο Forum : scan για μολυνσεις (trojan,spyware,virus κτλ)



Σελίδες : [1] 2

kostkalaitz
16-08-14, 13:21
Καλησπερα,

Εχω μια απορια. Χρησιμοποιω το Comodo internet security. Μαζι με το cis δεν εχω εγκαταστησει καποιο αλλο προγραμμα καθαρισμου για αποφυγει conflicts.

Εχω ακουσει οτι αν εχω υποψια για μολυνσει (spyware,trojan,virus κτλ) στον υπολογιστη πρεπει να κανω scan και απο safe mode.

Ας πουμε οτι η μολυνση δεν φευγει με το cis και θελω να εγκαταστησω ενα αλλο προγραμμα καθαρισμου πως θα το κανω;


Θελω να πω οτι σε περιπτωση μολυνσεις δεν πρεπει να κανω unistall το προγραμμα καθαρισμου απο τον υπολογιστη μου γιατι μπορει να γινουν χειροτερα τα πραγματα. Αν τωρα εγω θελω να κανω unistall πχ το cis και να κανω install το malwarebytes πως θα το κανω; και απο που θα το κανω απο safe mode η' απο normal mode;

eagle13
16-08-14, 14:23
Μπορείς να έχεις και το ένα και το άλλο πρόγραμμα , δηλαδή και antivirus και malwarebytes μαζί , εγώ προτείνω πάντως να βρεις έναν καθαρό υπολογιστή και να φτιάξεις αυτό το cd

http://www.adslgr.com/forum/threads/450261-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Avira-Rescue-CD

για να καθαρίζεις τον υπολογιστή ........... :hmm:

kostkalaitz
16-08-14, 14:45
Μπορείς να έχεις και το ένα και το άλλο πρόγραμμα , δηλαδή και antivirus και malwarebytes μαζί , εγώ προτείνω πάντως να βρεις έναν καθαρό υπολογιστή και να φτιάξεις αυτό το cd

http://www.adslgr.com/forum/threads/450261-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8 C%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Avira-Rescue-CD

για να καθαρίζεις τον υπολογιστή ........... :hmm:


Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.

Τωρα για το rescue cd εχει και η comodo απλα πιο ειναι καλυτερο να κανω scan σε safe mode η' scan απο rescue cd; εννοω που θα βρεθει πιο ευκολα η μολυνση;

eagle13
16-08-14, 15:06
Συνήθως τα live cd όπως το rescue cd avira κάνει καλύτερη δουλειά από τα κλασσικά antivirus ελέγχουν το σύστημα πολύ καλά , μπορείς να έχεις και τα δυο μαζί .... εσύ που ξέρεις πως θα έχεις conflicts ; :hmm:

sweet dreams
16-08-14, 15:09
Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.



Μπορείς να έχεις όσα προγράμματα καθαρισμού θέλεις.

Αυτό που δεν πρέπει να έχεις είναι 2 προγράμματα antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα.

Για ποιο σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις σάρωση και από Safe mode και

με το Live CD.

dimitris.taxideytis
16-08-14, 15:12
Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.

Τωρα για το rescue cd εχει και η comodo απλα πιο ειναι καλυτερο να κανω scan σε safe mode η' scan απο rescue cd; εννοω που θα βρεθει πιο ευκολα η μολυνση;

Tο Malwarebytes εαν εχεις την δωρεαν εκδοση κανει σκαναρισμα μονο on demand.
Μπορεις να κατεβασεις εαν θελεις το Malwarebytes Chameleon που εγκαθιστα και τρεχει το Malwarebytes σε ηδη μολυσμενους υπολογιστες.
https://www.malwarebytes.org/chameleon/
Προσωπικα εχω το Emsisoft Emergency Kit που τρεχει απο στικακι (για τις δυσκολες μερες)...

kostkalaitz
16-08-14, 16:04
Συνήθως τα live cd όπως το rescue cd avira κάνει καλύτερη δουλειά από τα κλασσικά antivirus ελέγχουν το σύστημα πολύ καλά , μπορείς να έχεις και τα δυο μαζί .... εσύ που ξέρεις πως θα έχεις conflicts ; :hmm:

Δεν το ξερω αλλα αν υπαρξει conflict μπορει και να μην φανει.

kostkalaitz
16-08-14, 16:15
Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.



Μπορείς να έχεις όσα προγράμματα καθαρισμού θέλεις.

Αυτό που δεν πρέπει να έχεις είναι 2 προγράμματα antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα.

Για ποιο σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις σάρωση και από Safe mode και

με το Live CD.

Ναι αλλα δεν θα φανει αν υπαρξει conflict οποτε καλυτερα ενα ενα. Στην περιπτωση μου το cis εχει και av και το cleanning essential που ειναι antimalware παρομοιο με το malwarebytes. Οποτε οτι και να βαλω θα υπαρξει conflict για αυτο λεω ενα ενα προγραμμα καθαρισμου.



Πως ομως θα κανω unistall το ενα προγραμμα καθαρισμου και θα install το αλλο; αφου δεν μπορω να κανω install αυτο που εχω ηδη μπορει να χειροτερεψει την κατασταση. Θελω να πω αυτο που σκεφτομαι ειναι πχ να κανω install malwarebytes και μετα unistall cis. Δηλαδη να μην αφησω τον υπολογιστη χωρις προγραμμα προστασιας.
συμφωνεις;

sweet dreams
16-08-14, 17:29
Ναι αλλα δεν θα φανει αν υπαρξει conflict οποτε καλυτερα ενα ενα. Στην περιπτωση μου το cis εχει και av και το cleanning essential που ειναι antimalware παρομοιο με το malwarebytes. Οποτε οτι και να βαλω θα υπαρξει conflict για αυτο λεω ενα ενα προγραμμα καθαρισμου.



Πως ομως θα κανω unistall το ενα προγραμμα καθαρισμου και θα install το αλλο; αφου δεν μπορω να κανω install αυτο που εχω ηδη μπορει να χειροτερεψει την κατασταση. Θελω να πω αυτο που σκεφτομαι ειναι πχ να κανω install malwarebytes και μετα unistall cis. Δηλαδη να μην αφησω τον υπολογιστη χωρις προγραμμα προστασιας.
συμφωνεις;

Eπαναλαμβάνω ποιο αναλυτικά, γιατί μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

Δεν πρέπει να έχουμε 2 antivirus (http://www.pcworld.com/article/2034141/one-antivirus-program-is-better-than-two.html)να τρέχουν και να σκανάρουν το σύστημα ταυτόχρονα και Live(πλεονασμός έκφρασης βέβαια, αλλά για να

γίνω καλύτερα αντιληπτός).

Αν έχεις ένα και τρέχει έχει ήδη σκανάρει το αρχείο που έχεις κατεβάσει, οπότε πως θα δημιουργηθεί

conflict με το άλλο που θα ξεκινήσεις άλλη στιγμή για να σκανάρεις τον υπολογιστή;;;

To πρώτο έχει ήδη αποφασίσει τι είναι το αρχείο και αν πρέπει να επέμβει, οπότε αφήνει ήσυχο το

άλλο να κάνει την δουλειά του.

Για ακόμη μια φορά λοιπόν μπορείς να έχεις όσα προγράμματα σάρωσης θέλεις στον υπολογιστή σου και

να κάνεις σκανάρισμα, αλλά Live μόνο ένα.

biggeo65
16-08-14, 23:22
Δεν το ξερω αλλα αν υπαρξει conflict μπορει και να μην φανει.

Αν υπάρξει conflict θα φανεί, να είσαι σίγουρος. Και τι εννοούμε με το conflict.

Όλα τα προγράμματα antivirus χρησημοποιούν κάποιους ορισμούς
τις λεγόμενες και υπογραφές για τους ιούς και το malware που ανιχνεύουν.

Αν τρέχεις δύο πρόγράμματα antivirus μαζί, μπορεί το ένα να ανιχνεύσει σαν ιο
τους ορισμούς (υπογραφές) που χρησημοποιεί το άλλο και να τις διαγράψει

Με λίγα λόγια κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να μην δουλεύουν σωστά,
αν δεν έχεουν τους ορισμούς ιών.

Ένα άλλο θέμα που μπορεί να παρουσιαστεί είναι
ο ταυτόχρονος έλεγχος ενός προγράμματος κι από τα δύο μαζί.

Και ειδικά αν πρόκειται για κάποιο αρχείο των Windows με κατάληξη (DLL, .sys κλπ.)
μπορεί να ΄λεχεις μέχρι και μπλε οθόνη (BSOD) και τα Windows να μην λειτουργούν.

Αυτό ισχύει όμως μόνο για τα antivirus

Τα λεγόμενα antimalware όμως δουλεύουν τελείως διαφορετικά,
οπότε δεν δημιουργούν τα παραπάνω conflict.

Mπορείς λοιπόν να έχεις μόνο ένα antivirus κι όσα antimalware θέλεις.
Π.χ. antimalware αυτή την στιγμή εγώ έχω τρία.
Spybot S&D, Ad-Aware και Malwarebytes.

To μόνο πρόβλημα αν τρέχουν και τα τρία μαζί με την εκκίνηση των Windows,
είναι η καθυστέρηση στο φόρτωμα, και η παραπάνω μνήμη που χρειάζονται.

Το spybot μόνο του θέλει γύρω στα 8ΜΒ. Και τα τρία μαζί θέλουν γύρω στα 30 MB.

kostkalaitz
18-08-14, 11:26
Να ρωτησω κατι αλλο θα σας απαντησω σε λιγο για τα conflicts.

1) Θελω να τρεξω το cis στο λαπτοπ που εκανα recovery partition απο το προηγουμενο θεμα. Δοκιμασα το cis σε safe mode και δεν δουλευει σωστα ειναι ολα κοκκινα. Το ετρεξα και σε safe mode networking τα ιδια. Υπαρχει καποιο προβλημα με το προγραμμα καθαρισμου που χρησημοποιω η' ολα τα προγραμματα καθαρισμου εχουν προβλημα σε τετοιο περιβαλον; Το malwarebytes δεν εχει καποιο προβλημα.

2) Μπορω να φτιαξω το rescue cd μεσα απο το λαπτοπ που του ειχα κανει recovery partition; εννοω και μολυνση να εχει το λαπτοπ το rescue cd σε linux δεν ειναι;

sweet dreams
18-08-14, 11:53
Να ρωτησω κατι αλλο θα σας απαντησω σε λιγο για τα conflicts.

1) Θελω να τρεξω το cis στο λαπτοπ που εκανα recovery partition απο το προηγουμενο θεμα. Δοκιμασα το cis σε safe mode και δεν δουλευει σωστα ειναι ολα κοκκινα. Το ετρεξα και σε safe mode networking τα ιδια. Υπαρχει καποιο προβλημα με το προγραμμα καθαρισμου που χρησημοποιω η' ολα τα προγραμματα καθαρισμου εχουν προβλημα σε τετοιο περιβαλον; Το malwarebytes δεν εχει καποιο προβλημα.

2) Μπορω να φτιαξω το rescue cd μεσα απο το λαπτοπ που του ειχα κανει recovery partition; εννοω και μολυνση να εχει το λαπτοπ το rescue cd σε linux δεν ειναι;

Δοκίμασες να το ξεκινήσεις και δεν ξεκινάει;;;; Δεν είναι όλα έτσι, το δικό μου τρέχει και σε ασφαλή λειτουργία.

Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, μολυσμένου PC, από τις οδηγίες του δικού μου τουλάχιστον AV, για το rescue cd σε CD/DVD.

kostkalaitz
18-08-14, 12:55
Να ρωτησω κατι αλλο θα σας απαντησω σε λιγο για τα conflicts.

1) Θελω να τρεξω το cis στο λαπτοπ που εκανα recovery partition απο το προηγουμενο θεμα. Δοκιμασα το cis σε safe mode και δεν δουλευει σωστα ειναι ολα κοκκινα. Το ετρεξα και σε safe mode networking τα ιδια. Υπαρχει καποιο προβλημα με το προγραμμα καθαρισμου που χρησημοποιω η' ολα τα προγραμματα καθαρισμου εχουν προβλημα σε τετοιο περιβαλον; Το malwarebytes δεν εχει καποιο προβλημα.

2) Μπορω να φτιαξω το rescue cd μεσα απο το λαπτοπ που του ειχα κανει recovery partition; εννοω και μολυνση να εχει το λαπτοπ το rescue cd σε linux δεν ειναι;

Δοκίμασες να το ξεκινήσεις και δεν ξεκινάει;;;; Δεν είναι όλα έτσι, το δικό μου τρέχει και σε ασφαλή λειτουργία.

Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, μολυσμένου PC, από τις οδηγίες του δικού μου τουλάχιστον AV, για το rescue cd σε CD/DVD.

Μια φορα που δοκιμασα ξεκινησε σε ασφαλη λειτουργια απλα αντι να μου τα εμφανιζει ολα πρασινα και ασφαλη μου τα εμφανιζει κοκκινα και risky το cis. Εμενα ειναι internet security οχι av δεν ξερω αν εχει σημασια. Εσενα λειτουργει κανονικα το av; Ποιο χρησημοποιεις;


Τωρα για το rescue cd μηπως εννοειται να μην το καψω σε λαπτοπ με μολυνση; η' επειδη ειναι σε linux δεν εχω προβλημα;

biggeo65
18-08-14, 15:10
Μια φορα που δοκιμασα ξεκινησε σε ασφαλη λειτουργια απλα αντι να μου τα εμφανιζει ολα πρασινα και ασφαλη μου τα εμφανιζει κοκκινα και risky το cis. Εμενα ειναι internet security οχι av δεν ξερω αν εχει σημασια. Εσενα λειτουργει κανονικα το av; Ποιο χρησημοποιεις;


Τωρα για το rescue cd μηπως εννοειται να μην το καψω σε λαπτοπ με μολυνση; η' επειδη ειναι σε linux δεν εχω προβλημα;

Έχεις μπερδευτεί λίγο. Μην δίνεις σημασία τι σου βγάζει για το Internet.
Σε ασφαλή λειτουργία δεν φορτώνει ο firewall του CIS και γι'αυτό βγάzει κόκκινο.
Εξάλλου σε apl;h ασφαλή λειτουργία δεν υπάρχει και Internet.

To AV δουλεύει κανονικά όμως ανεξάρτητα αν είναι σε ασφαλή λειτουργία.

Το rescue CD θα το κάνεις από καθαρό υπολογιστή.
Αν και είναι σε μορφή ISO και γράφεται όπως το κατεβάζεις,
δεν ξέρεις αν υπάρχει κάποιος ιός, τι άλλο μπορεί να προσθέσει στην αντιγραφή.

sweet dreams
18-08-14, 15:21
Μια φορα που δοκιμασα ξεκινησε σε ασφαλη λειτουργια απλα αντι να μου τα εμφανιζει ολα πρασινα και ασφαλη μου τα εμφανιζει κοκκινα και risky το cis. Εμενα ειναι internet security οχι av δεν ξερω αν εχει σημασια. Εσενα λειτουργει κανονικα το av; Ποιο χρησημοποιεις;


Τωρα για το rescue cd μηπως εννοειται να μην το καψω σε λαπτοπ με μολυνση; η' επειδη ειναι σε linux δεν εχω προβλημα;

Internet security είναι και το δικό μου(KIS). Ότι λειτουργίες κάνει στην κανονική λειτουργία τις ίδιες κάνει και σε Safe Mode.

Aπλά σε Safe Mode δεν ξεκινά, όπως είναι φυσικό, με τα Windows και θα πρέπει να το ξεκινήσεις χειροκίνητα.

Για το rescue cd δεν έχεις περιορισμό που θα το φτιάξεις, αν δηλαδή έχει μόλυνση ο υπολογιστής ή όχι.

Άλλωστε είναι ένα αρχείο ISO και Linux που το καίς σε CD/DVD, τι είδους μόλυνση να μεταφερθεί;;;;

- - - Updated - - -

Aν έχεις κάποια αμφιβολία για το δικό σου rescue cd, φτιάξε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/815566-δεν-φαινονται-τα-αρχεια?p=5397975#post5397975) και ακολούθησε πιστά τις οδηγίες για να κάνεις

σωστά το σκανάρισμα.

kostkalaitz
18-08-14, 16:00
Έχεις μπερδευτεί λίγο. Μην δίνεις σημασία τι σου βγάζει για το Internet.
Σε ασφαλή λειτουργία δεν φορτώνει ο firewall του CIS και γι'αυτό βγάzει κόκκινο.
Εξάλλου σε apl;h ασφαλή λειτουργία δεν υπάρχει και Internet.

To AV δουλεύει κανονικά όμως ανεξάρτητα αν είναι σε ασφαλή λειτουργία.

Το rescue CD θα το κάνεις από καθαρό υπολογιστή.
Αν και είναι σε μορφή ISO και γράφεται όπως το κατεβάζεις,
δεν ξέρεις αν υπάρχει κάποιος ιός, τι άλλο μπορεί να προσθέσει στην αντιγραφή.

Απλά το δοκίμασα και από safe mode networking εκεί θα έπρεπε δουλεύει κανονικά από όσο το σκέφτομαι. Σωστά; ή και πάλι δεν τρέχουν όλα τα προγράμματα.

Τώρα για το rescue cd αφού θα το κατεβάσω και θα το κάψω στο λάπτοπ που θέλω να κάνω το scan ποιο είναι το πρόβλημα;
Η μόλυνση δεν θα μπορεί να τρέξει μέσα από το cd αφού θα bootaro σε linux σωστά;

euri
18-08-14, 16:08
Απλά το δοκίμασα και από safe mode networking εκεί θα έπρεπε δουλεύει κανονικά από όσο το σκέφτομαι. Σωστά; ή και πάλι δεν τρέχουν όλα τα προγράμματα.

Στο safe mode φορτώνονται μόνο οι εντελώς απαραίτητοι drivers και ξεκινούν μόνο οι εντελώς απαραίτητες υπηρεσίες. Στο safe mode with networking ξεκινούν επιπλέον και οι υπηρεσίες για τη δικτύωση (μαζί με τους απαραίτητους drivers). Είναι λοιπόν λογικό και αναμενόμενο αρκετά πράγματα που δεν είναι απαραίτητα να μη λειτουργούν σωστά, αφού οι προαπαιτούμενες υπηρεσίες δεν έχουν ξεκινήσει.


Τώρα για το rescue cd αφού θα το κατεβάσω και θα το κάψω στο λάπτοπ που θέλω να κάνω το scan ποιο είναι το πρόβλημα;
Η μόλυνση δεν θα μπορεί να τρέξει μέσα από το cd αφού θα bootaro σε linux σωστά;

Εφόσον το malware είναι για περιβάλλον Windows, στο περιβάλλον Linux δε θα μπορεί να κάνει τίποτα. Παρόλα αυτά μπορεί να επηρεάσει τη δημιουργία του CD, πχ να μην το αφήσει να δημιουργηθεί, να μεταβάλλει αρχεία, κλπ. Αν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις σε άλλον υπολογιστή θα είναι σαφώς καλύτερα. Διαφορετικά, αν έχεις ήδη κάποιο liveCD, ξεκίνα από αυτό και δημιούργησε το RescueCD μέσα από αυτό το περιβάλλον.

sweet dreams
18-08-14, 16:25
Θα αναφερθώ μόνο στο rescue cd της Kaspersky, γιατί αυτό χρησιμοποιώ.

Αν υπήρχε πρόβλημα να φτιάξεις το rescue cd σε μολυσμένο υπολογιστή, θα σου το έλεγε η ίδια η εταιρία

και με μεγάλα γράμματα, μέσα από τις οδηγίες (http://support.kaspersky.com/8093) που σου δίνει.

άλλωστε όπως ξέρουμε όλοι, τα καλά AV έχουν σύστημα αυτοάμυνας, ώστε να μην μπορούν να αλλοιωθούν

τα αρχεία τους από ιούς.

Άρα και στην έσχατη περίπτωση που θα γίνει κάποια αλλοίωση των αρχείων κατά την εγγραφή του CD/DVD,

απλά το πρόγραμμα θα κλείσει και δεν θα τρέχει για σκανάρισμα.

kostkalaitz
18-08-14, 16:54
Θα αναφερθώ μόνο στο rescue cd της Kaspersky, γιατί αυτό χρησιμοποιώ.

Αν υπήρχε πρόβλημα να φτιάξεις το rescue cd σε μολυσμένο υπολογιστή, θα σου το έλεγε η ίδια η εταιρία

και με μεγάλα γράμματα, μέσα από τις οδηγίες (http://support.kaspersky.com/8093) που σου δίνει.

άλλωστε όπως ξέρουμε όλοι, τα καλά AV έχουν σύστημα αυτοάμυνας, ώστε να μην μπορούν να αλλοιωθούν

τα αρχεία τους από ιούς.
και στην έσχατη περίπτωση που θα γίνει κάποια αλλοίωση των αρχείων κατά την εγγραφή του CD/DVD,
Άρα και στην έσχατη περίπτωση που θα γίνει κάποια αλλοίωση των αρχείων κατά την εγγραφή του CD/DVD,

απλά το πρόγραμμα θα κλείσει και δεν θα τρέχει για σκανάρισμα.


Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνω scan το λάπτοπ που επανέφερα με το recovery partition και μέτά να κατεβάσω και να κάψω το windows.iso. σε ένα cd ώστε να κάνω φορμάτ και τα άλλα λάπτοπ που δεν έχουν recovery partition.

Το λαπτοπ το έχω κάνει scan από normal mode και θα το κάνω και σε safe mode. Το θέμα είναι να το κάνω και από rescue cd.

Aυτό που μου λες εσύ μπορεί να μην αλλοιώση τα αρχεία αλλά να περάσει καμία μόλυνση και μετά την περάσω εγώ μέσα από το cd στο λάπτοπ. Tώρα η kaspersky μήπως το αφήνει να εννοηθεί να μην κατεβάσω και κάψω το cd σε μολυσμένο υπολογιστή. Τι λες;

- - - Updated - - -


Στο safe mode φορτώνονται μόνο οι εντελώς απαραίτητοι drivers και ξεκινούν μόνο οι εντελώς απαραίτητες υπηρεσίες. Στο safe mode with networking ξεκινούν επιπλέον και οι υπηρεσίες για τη δικτύωση (μαζί με τους απαραίτητους drivers). Είναι λοιπόν λογικό και αναμενόμενο αρκετά πράγματα που δεν είναι απαραίτητα να μη λειτουργούν σωστά, αφού οι προαπαιτούμενες υπηρεσίες δεν έχουν ξεκινήσει.



Εφόσον το malware είναι για περιβάλλον Windows, στο περιβάλλον Linux δε θα μπορεί να κάνει τίποτα. Παρόλα αυτά μπορεί να επηρεάσει τη δημιουργία του CD, πχ να μην το αφήσει να δημιουργηθεί, να μεταβάλλει αρχεία, κλπ. Αν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις σε άλλον υπολογιστή θα είναι σαφώς καλύτερα. Διαφορετικά, αν έχεις ήδη κάποιο liveCD, ξεκίνα από αυτό και δημιούργησε το RescueCD μέσα από αυτό το περιβάλλον.

Eιναι ασφαλές μέσα από livecd να κατεβάσω και να κάψω τα windows.iso;

euri
18-08-14, 17:08
Eιναι ασφαλές μέσα από livecd να κατεβάσω και να κάψω τα windows.iso;

Ναι.

123456

sweet dreams
18-08-14, 17:11
Tώρα η kaspersky μήπως το αφήνει να εννοηθεί να μην κατεβάσω και κάψω το cd σε μολυσμένο υπολογιστή. Τι λες;


Τι να πώ;;;;; ότι η εταιρία σε αφήνει να ....... μαντέψεις τι πρέπει να κάνεις;;;

Δεν έχεις είπες το CIS;;; κάντο από αυτό. (http://help.comodo.com/topic-72-1-451-4745-.html)Δεν γράφει αν ο υπολογιστής είναι καθαρός ή όχι.

kostkalaitz
18-08-14, 17:16
Τι να πώ;;;;; ότι η εταιρία σε αφήνει να ....... μαντέψεις τι πρέπει να κάνεις;;;

Δεν έχεις είπες το CIS;;; κάντο από αυτό. (http://help.comodo.com/topic-72-1-451-4745-.html)Δεν γράφει αν ο υπολογιστής είναι καθαρός ή όχι.

Δεν είναι ότι δεν πιστεύεω την kaspersky αλλά το λέω γενικά αυτό. Όπως δεν σου λέει κανείς οτι δεν επιτρέπεται να κάψεις τα windows σε μολυσμένο υπολογιση ενώ δεν πρέπει έτσι σκέφτομαι μήπως το έχουν αφήσει να εννοηθεί και αυτό για αυτό το είπα.

sweet dreams
18-08-14, 17:29
Κάνε ότι πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό.

Μπήκα από περιέργεια στην AVIRA και στο οfficial site (http://www.avira.com/en/download/product/avira-rescue-system) δεν είδα στις 143010 οδηγίες να προειδοποιεί για κάτι τέτοιο.

Μάλλον όλα θα ξεκίνησαν από αυτό 143011 το tutorial που ανέβασε κάποιος στο forum της.

Αν κάνω λάθος και το αναφέρει επίσημα η AVIRA κάπου άλλου, ας με διορθώσει κάποιος.

kostkalaitz
18-08-14, 17:42
Oπότε θα αγοράσω τα linux mint cd από εδώ https://www.osdisc.com/products/linux/linuxmint?affiliate=linuxmint (αυτήν την σελίδα την βρήκα μέσα από το site http://www.linuxmint.com .Το ξέρω μπορώ να το κατεβάσω δωρεάν το iso αλλα δεν θέλω να μπαίνω σε ιστορίες με μολύνσεις.) Μετά θα τα εγκαταστήσω τα linux επειδή τα θέλω και θα τα τρεξω σε Live cd. Από εκεί θα κατεβάσω και θα τρέξω το kaspersky rescue cd (που μου πρότεινε ο φίλος sweet dreams) θα το bootaro και θα σκανάρω το laptop. Μέσα από το live cd θα κατεβάσω και θα κάψω το cd των windows (όπως μου είπε ο φίλος ο euri). Συμφωνείται;



Για αυτό το site https://www.osdisc.com/products/linux/linuxmint?affiliate=linuxmint τι γνώμη έχεται είναι έμπιστο;

sweet dreams
18-08-14, 18:04
:stunned: Το έχεις κάψει.......

Αν φτιάξεις το Mint στα Windows τι μολύνσεις θα μπούν;;;;

Φτιάξε το Mint, bootάρισε απ' αυτό και φτιάξε εκεί το ISO των Windows.

kostkalaitz
18-08-14, 18:19
:stunned: Το έχεις κάψει.......

Λίγο ναι :p


:Αν φτιάξεις το Mint στα Windows τι μολύνσεις θα μπούν;;;;

Δεν νομίζω να μπει μόλυνση στα mint.


Φτιάξε το Mint, bootάρισε απ' αυτό και φτιάξε εκεί το ISO των Windows.


Ωραία αν μέσα στο το live cd υπάρξει μόλυνση windows δεν θα τρέξει. Αν όμως αυτη η μόλυνση των windows κολλήσει το windows.iso και μετά στο φορμάτ θα ενεργοποιηθεί η μόλυνση; (Μπορεί να μην στέκει αυτό που λέω.)

Τα έχω ψιλομπερδέψει και για να μην σκέφτομαι συνέχεια για μολύνσεις και τέτοια, σκέφτομαι να το κάνω αυτό που γράφω στο προηγούμενο ποστ μου να τελείώνει αυτή η ιστορία.
Όπως και να έχει αν κάνω αυτό που γράφω στο προηγούμενο ποστ μου θα έχω πρόβλημα λες;

sweet dreams
18-08-14, 19:28
Ωραία αν μέσα στο το live cd υπάρξει μόλυνση windows δεν θα τρέξει. Αν όμως αυτη η μόλυνση των windows κολλήσει το windows.iso και μετά στο φορμάτ θα ενεργοποιηθεί η μόλυνση;

Aφού θα είναι νεκρή και δεν θα τρέχει πως θα μπεί;;;;

Tι είναι η μόλυνση ζόμπι, να νεκραναστηθεί και να χωθεί στο ISO;;

Bρές ένα DVD των Windows που θέλεις να περάσεις από κάποιο φίλο σου, αλλιώς η αμφιβολία θα σου

τρώει τα σωθικά.... :)

kostkalaitz
18-08-14, 20:43
Ωραία αν μέσα στο το live cd υπάρξει μόλυνση windows δεν θα τρέξει. Αν όμως αυτη η μόλυνση των windows κολλήσει το windows.iso και μετά στο φορμάτ θα ενεργοποιηθεί η μόλυνση;

Aφού θα είναι νεκρή και δεν θα τρέχει πως θα μπεί;;;;

Tι είναι η μόλυνση ζόμπι, να νεκραναστηθεί και να χωθεί στο ISO;;

Bρές ένα DVD των Windows που θέλεις να περάσεις από κάποιο φίλο σου, αλλιώς η αμφιβολία θα σου

τρώει τα σωθικά.... :)

Αδερφε δε το βρισκω το dvd των windows αν το ειχα δεν θα ανοιγα θεμα. :)

kostkalaitz
19-08-14, 18:09
Η μονη λυση ειναι να αγορασω το cd linuxmint. Μετα το τρεξω σε live cd κατεβαζω kaspersky rescue cd (οπως ειπε sweet dreams) το καιω σε usb. Μετα μεσα απο το live cd κατεβαζω και το windows.iso(οπως ειπε euri) και τα καιω σε usb. Όλα αυτά θα τα κάνω στο laptop μου που τρέχω linux δεν ξέρω αν έχει σημασία απλά το λέω.


Δεν βλεπω αλλη λυση.

- - - Updated - - -

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Το live cd κανει boot κατευθείαν από το cd/dvd/usb δεν έχει καμία σχέση με τον σκληρό δίσκο και με τα άλλα μέλη του υπολογιστή;

kostkalaitz
04-09-14, 19:14
Mια που ανοιξα το θεμα να ρωτησω και κατι αλλο σχετικο. Εχω εγκαταστηση σε ενα λαπτοπ avasta free + malwarebytes. Το λαπτοπ μαλλον εχει καποια μολυνση γιατι κολαει.

Το malwarebytes εκανα scan απο safe mode. Το avast free μου πεταει error δεν με αφηνει να κανω scan γενικα απο οσο το εψαξα δεν κανει scan απο safe mode.

Εχει μια επιλογη boot time οπου εκανα scan αλλα θελω να κανω και απο safe mode.


Οποτε πρεπει να κανω install ενα αλλο av και μετα ξαναεγκαταστω avast free. Εχω ακουσει οτι οταν ο υπολογιστης ειναι μολυσμενος δεν πρεπει να απεγκαταστησεις το av γιατι μπορει να χειροτερεψει ο υπολογιστης.


Τι να κανω; Πως θα απεγκαταστησω το av η δεν χρειαζεται?

sweet dreams
04-09-14, 19:25
Εγκατέστησε το άλλο και κλείσε προσωρινά αυτό, δεν χρειάζεται να το απεγκαταστήσεις.

kostkalaitz
04-09-14, 19:42
Εγκατέστησε το άλλο και κλείσε προσωρινά αυτό, δεν χρειάζεται να το απεγκαταστήσεις.

Εννοεις να το κανω disable? Οπως το βιντεο
http://m.youtube.com/watch?v=U9gS4__N4QQ

sweet dreams
04-09-14, 19:47
Ναι έτσι.

kostkalaitz
04-09-14, 21:40
Ναι έτσι.

Να το εγκαταστησω το απο safe mode η' απο normal mode εχει σημασια;

sweet dreams
04-09-14, 22:35
Να το εγκαταστησω το απο safe mode η' απο normal mode εχει σημασια;

Για την εγκατάσταση του AV λες;;; γιατί από safe mode;;;; τι πρόβλημα υπάρχει να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα

από το επίσημο site του;;:hmm:

kostkalaitz
06-09-14, 16:24
Να το εγκαταστησω το απο safe mode η' απο normal mode εχει σημασια;

Για την εγκατάσταση του AV λες;;; γιατί από safe mode;;;; τι πρόβλημα υπάρχει να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα

από το επίσημο site του;;:hmm:

Εχω διαβασει σε κατασταση προσβολης ολες οι ενεργειες πρεπει να γινονται απο safe mode.

Και επισης το scan να γινεται πρωτα απο safe mode και μετα σε normal mode η' πρωτα scan σε normal mode μετα σε safe mode και μετα παλι σε normal mode.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεω. Αν θες πες μου την γνωμη σου πανω σε αυτα.

sweet dreams
06-09-14, 16:55
Για εγκατάσταση προγράμματος δεν μιλάμε;;; όχι για το πως πρέπει να κάνουμε σάρωση για ιούς.

Τώρα για την σάρωση που ρωτάς, υπάρχουν ιοί που μπορεί να τρέχουν και σε Safe Mode και να μην μπορούν να αφαιρεθούν, γι' αυτό

θα πρέπει μαζί με το κλασσικό σκανάρισμα να κάνουμε και ένα με Live CD.

Η σειρά του σκαναρίσματος δεν παίζει ρόλο, αν θα γίνει πρώτα από Normal και μετά από Safe.

Tiberius
06-09-14, 18:36
Έχω το Malwarebytes Anti-Malware στην δοκιμαστική έκδοση που αν και έχει λήξει μπορεί να κάνει σάρωση και καθαρισμό από ιούς αφού πρώτα γίνει ενημέρωση της βάσης δεδομένων, σε safe mode υπάρχει πραγματικά μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά μπορεί να γίνει και κανονικά το σκανάρισμα αν ο υπολογιστής είναι σε καλή κατάσταση.

tarantules9
07-09-14, 10:12
Παναγία μου βόηθα! Άνοιξα πρωί πρωί να διαβάσω για antivirus και βλέπω τον επίτιμο μπροστά μου... Ρε Tiberius!!!!!!

kostkalaitz
14-09-14, 10:23
Για εγκατάσταση προγράμματος δεν μιλάμε;;; όχι για το πως πρέπει να κάνουμε σάρωση για ιούς.

Τώρα για την σάρωση που ρωτάς, υπάρχουν ιοί που μπορεί να τρέχουν και σε Safe Mode και να μην μπορούν να αφαιρεθούν, γι' αυτό

θα πρέπει μαζί με το κλασσικό σκανάρισμα να κάνουμε και ένα με Live CD.

Η σειρά του σκαναρίσματος δεν παίζει ρόλο, αν θα γίνει πρώτα από Normal και μετά από Safe.

Σε ευχαριστω πολυ

kostkalaitz
07-04-15, 14:18
Kαλησπέρα,

Υπάρχει περίπτωση σε έναν μολυσμένο υπολογιστή η μόλυνση (malware,trojan,spyware,virus etc) να αλλάξει τoν server όπου κάνει update το av και να κάνουμε update από μολυσμένο server; :hmm:

sweet dreams
07-04-15, 19:54
Kαλησπέρα,

Υπάρχει περίπτωση σε έναν μολυσμένο υπολογιστή η μόλυνση (malware,trojan,spyware,virus etc) να αλλάξει τoν server όπου κάνει update το av και να κάνουμε update από μολυσμένο server; :hmm:

Για να γίνει αυτό θα πρέπει ο ιός να μολύνει το ίδιο το AV, γιατί τα στοιχεία είναι μέσα στην βάση δεδομένων του AV, ώστε να μπορεί να συνδέεται

με τον Server του. Τα AV έχουν σύστημα αυτοπροστασίας, ώστε να μην μπορεί κάποιος ιός να αλλάξει την δομή τους και τα στοιχεία τους.

kostkalaitz
07-04-15, 20:45
Για να γίνει αυτό θα πρέπει ο ιός να μολύνει το ίδιο το AV, γιατί τα στοιχεία είναι μέσα στην βάση δεδομένων του AV, ώστε να μπορεί να συνδέεται

με τον Server του. Τα AV έχουν σύστημα αυτοπροστασίας, ώστε να μην μπορεί κάποιος ιός να αλλάξει την δομή τους και τα στοιχεία τους.

Kατάλαβα. Ρωτάω γιατί έχω έναν φίλο ο οποίος κολλάει υπολογιστής του σιγουρα εχει κάποια μόλυνση και εγκατέστησα το comodo internet security έκανα scan normal mode + safe mode αλλά τίποτα (Θα έκανα και από kaspersky rescue cd αλλά δεν είχα καθαρό pc). Η μόνη λύση είναι να κάνει φορματ. Επειδή δεν τον κόβω να κάνει format το ερώτημα είναι να ενημερώνη και να σκανάρει το pc του μια φορά το μήνα ή θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα;

sweet dreams
07-04-15, 20:56
Kατάλαβα. Ρωτάω γιατί έχω έναν φίλο ο οποίος κολλάει υπολογιστής του σιγουρα εχει κάποια μόλυνση και εγκατέστησα το comodo internet security έκανα scan normal mode + safe mode αλλά τίποτα (Θα έκανα και από kaspersky rescue cd αλλά δεν είχα καθαρό pc). Η μόνη λύση είναι να κάνει φορματ. Επειδή δεν τον κόβω να κάνει format το ερώτημα είναι να ενημερώνη και να σκανάρει το pc του μια φορά το μήνα ή θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα;

Τι ακριβώς κόλλημα του κάνει;;;; μπορεί να είναι από ένα σωρό διαφορετικές αιτίες και όχι απαραίτητα από ιό. Για σκανάρισμα κάνε αυτά που έχουμε

πεί σε προηγούμενο post και δεν χρειάζεται το rescue να το φτιάξεις σε καθαρό υπολογιστή και αυτό το έχουμε πει ποιο πάνω.

kostkalaitz
07-04-15, 21:06
Τι ακριβώς κόλλημα του κάνει;;;; μπορεί να είναι από ένα σωρό διαφορετικές αιτίες και όχι απαραίτητα από ιό. Για σκανάρισμα κάνε αυτά που έχουμε

πεί σε προηγούμενο post και δεν χρειάζεται το rescue να το φτιάξεις σε καθαρό υπολογιστή και αυτό το έχουμε πει ποιο πάνω.

Ναι τα σκαναρίσματα τα έχουμε πει. Σιγουρα είναι μολύνση γιατί έχουν μπεί δίαφορα σπασμένα προγράματα, παιχνίδια κτλ. έχει σπασμένα widnows και κολάει πολύ και γενικά γίνεται ένα μπάχαλο. Καλύτερα να γίνει ένα format να καθαρίσει και αν δω ότι κάνει τα ίδια τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Το απορία μου είναι η παραπάνω. Επειδή δεν τον κόβω να κάνει format το ερώτημα είναι να ενημερώνη και να σκανάρει το pc του μια φορά το μήνα ή θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα; Εσύ τι λες;

sweet dreams
07-04-15, 21:16
Ναι τα σκαναρίσματα τα έχουμε πει. Σιγουρα είναι μολύνση γιατί έχουν μπεί δίαφορα σπασμένα προγράματα, παιχνίδια κτλ. έχει σπασμένα widnows και κολάει πολύ και γενικά γίνεται ένα μπάχαλο. Καλύτερα να γίνει ένα format να καθαρίσει και αν δω ότι κάνει τα ίδια τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Το απορία μου είναι η παραπάνω. Επειδή δεν τον κόβω να κάνει format το ερώτημα είναι να ενημερώνη και να σκανάρει το pc του μια φορά το μήνα ή θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα; Εσύ τι λες;


Λες ότι ο υπολογιστής είναι μπάχαλο με Windows 153535 και άλλα ωραία........ το σκανάρισμα τον μάρανε;;;; :bless:

kostkalaitz
07-04-15, 21:23
Λες ότι ο υπολογιστής είναι μπάχαλο με Windows 153535 και άλλα ωραία........ το σκανάρισμα τον μάρανε;;;; :bless:

Kαλα ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο. Αλλά τι του λες; Mην ξανακάνεις scan το pc μέχρι να κάνεις format;

sweet dreams
07-04-15, 21:26
Kαλα ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο. Αλλά τι του λες; Mην ξανακάνεις scan το pc μέχρι να κάνεις format;

Το scan σε καμία περίπτωση δεν κάνει κακό, απλά αν είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση θα καταρρεύσει το σύστημα κάποια στιγμή.

kostkalaitz
07-04-15, 22:10
Το scan σε καμία περίπτωση δεν κάνει κακό, απλά αν είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση θα καταρρεύσει το σύστημα κάποια στιγμή.
Kαλά ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο. Σε ευχαριστώ :)

cranky
08-04-15, 01:17
Ας βάλει πρώτα γνήσιο λειτουργικό, και μετά το ξανακουβεντιάζετε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.