PDA

Επιστροφή στο Forum : convertxtodvd



aragorncb600
19-08-14, 21:07
καλησπερα παιδια.
τωρα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω.
λοιπον ολοι ξερουμε το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι για να κωδικοποιει τις ταινες η να τις μετατρεπει σε dvd.
εχω απο mobo asus p5q3 επεξεργαστη quad 2.8 και 8 giga ram τρεχουν σε 8.1 64 bita.

γενικα εχω παρατηρησει το προγραμμα ειναι αρκετα βαρυ οταν το βαζω να τρεχει δουλευεουν και οι 4 πυρηνες στα ετσι λεει το speedfan cpu usage 64%
μεχρι να την κανει dvd καπου στις 2 ωρες εχω βαλει για το εχω ρυθμισει οτι καλυτερο σε αναλυση.

ερχομαστε στην ερωτητη κατα ποσο καλο δεν ξερω να δουλευει επι 2 ωρες ο επεξεργαστης τοσο ψηλα,λετε καποια στιγμη να τον παρω στο χερι?να τα φτυσει?
αυτα ελπιζω να εγινα κατανοητος καπως.

NoMoreDos
19-08-14, 22:01
Το speedfan σου δείχνει και την θερμοκρασία από την στιγμή που είσαι αρκετά κάτω από το όριο (αν είσαι) τότε δεν έχεις πρόβλημα όσες ώρες και να είναι ψηλά, ακόμα και στο 100% , ο επεξεργαστής.

stefp
03-09-14, 12:54
καλησπερα παιδια.
τωρα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω.
λοιπον ολοι ξερουμε το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι για να κωδικοποιει τις ταινες η να τις μετατρεπει σε dvd.
εχω απο mobo asus p5q3 επεξεργαστη quad 2.8 και 8 giga ram τρεχουν σε 8.1 64 bita.

γενικα εχω παρατηρησει το προγραμμα ειναι αρκετα βαρυ οταν το βαζω να τρεχει δουλευεουν και οι 4 πυρηνες στα ετσι λεει το speedfan cpu usage 64%
μεχρι να την κανει dvd καπου στις 2 ωρες εχω βαλει για το εχω ρυθμισει οτι καλυτερο σε αναλυση.

ερχομαστε στην ερωτητη κατα ποσο καλο δεν ξερω να δουλευει επι 2 ωρες ο επεξεργαστης τοσο ψηλα,λετε καποια στιγμη να τον παρω στο χερι?να τα φτυσει?
αυτα ελπιζω να εγινα κατανοητος καπως.
με το συγκεκριμένο (αν και δεν παίζει ρόλο, και τα άλλα αντίστοιχα τα ίδια κάνουν) έχω αφήσει 48 ώρες σερί να κάνει μετατροπές το μηχάνημα, τίποτε δεν έπαθε ο επεξεργαστής.. (κι έζησε και χρόνια μετά!).

Βεβαιώσου μόνο ότι αερίζεται σωστά το μηχάνημα, όπως λέει ο nomoredos, τσέκαρε θερμοκρασίες, γιατί μια άααλλη φορά έκανα 6-7 ώρες κάτι intensive, μου 'χε ήδη κλείσει 1-2 φορές ενδιάμεσα κι έλεγα "μπα, τι γίνεται", κοίταξα ανεμιστηράκια και δουλεύαν κανονικά, το ξαναβαζα μπροστά και τελικά κάηκε, δε θυμάμαι αν ήταν μητρική ή cpu! Γιατί? γιατί δούλευε ο ανεμιστήρας, αλλά επειδή τον είχα με ανοιχτό καπάκι από το πλαι (υποθέτω για αυτό, όχι που είχα Χ χρόνια να τον καθαρίσω :p) είχε μαζευτεί ένα στρώμα κοντά μισό εκατοστό από στερεοποιημένη πλέον σκόνη, οπότε και που φυσούσε ο ανεμιστήρας, αγγούρια αεριζόταν.. :whistle:

NoMoreDos
04-09-14, 00:08
αλλά επειδή τον είχα με ανοιχτό καπάκι από το πλαι (υποθέτω για αυτό, όχι που είχα Χ χρόνια να τον καθαρίσω :p) είχε μαζευτεί ένα στρώμα κοντά μισό εκατοστό από στερεοποιημένη πλέον σκόνη, οπότε και που φυσούσε ο ανεμιστήρας, αγγούρια αεριζόταν.. :whistle:

Εδώ και χρόνια έτσι έχω τον Η/Υ ανοιχτό από παντού,αλλά έχω και πάντα κάποιο πρόγραμμα να κάθεται στο tray και να βλέπω θερμοκρασίες αν αρχίζει και ανεβαίνει αρχίζω και εγώ να σκέφτομαι το καθάρισμα...

stefp
04-09-14, 00:18
Εδώ και χρόνια έτσι έχω τον Η/Υ ανοιχτό από παντού,αλλά έχω και πάντα κάποιο πρόγραμμα να κάθεται στο tray και να βλέπω θερμοκρασίες αν αρχίζει και ανεβαίνει αρχίζω και εγώ να σκέφτομαι το καθάρισμα...
εγώ ήμουν μικρός και μάθαινα τότε (μιλάμε έμπαινα ίντερνετ με μόντεμ 56.6kbps :p) ..κι αυτό δεν το είχα μάθει ακόμη ! το'μαθα με τον "σκληρό" τρόπο!
Τώρα και το κουτί το κλείνω συνήθως, και προγραμματάκι να παρακολουθεί βάζω (όχι πάντα) και πήρα και "φυσητήρι" οπότε μια στο τόσο το βγάζω μπαλκόνι και πέφτει ομίχλη στους απο κάτω :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.