PDA

Επιστροφή στο Forum : 2η Γραμμή τηλεφώνου!



HadesGR
20-08-14, 20:48
Καλησπέρα σας!

Μία ερώτηση έχω ο άμοιρος, πως μπορώ να δω εάν έχω 2ο ζεύγος καλωδίου τηλεφώνου:

Όταν έγινε επιστροφή σήματος με την CYTA (όταν ήμουν εκεί συνδρομητής), την έκανα εγώ, υπήρχαν δύο ζεύγη καλωδίων ΜΠΛΕ / ΚΟΚΚΙΝΟ και τα οποία σύνδεσα στο πριζάκι και τα τέσσερα καλώδια

Τώρα με την Forthnet έβγαλα τα 4 καλώδια και ένωσα μόνο τα 2 , αφήνοντας τα άλλα δύο ελεύθερα!

Αυτό σημαίνει ότι το ελεύθερο ζεύγος είναι 2η τηλεφωνική γραμμή????

Χαζή ερώτηση αλλά δεν παύει να είναι απορία!

Ευχαριστώ :rofl:

vasilimertzani
21-08-14, 10:29
στα πιο καινουργια σπιτια φερναν οι ηλεκτρολογοι απο το κουτακι της πολυκατοικιας δυο ζευγαρια τηλ. γραμμης για δυο γραμμες συνηθως.Οποτε απο το διαμερισμα μεχρι το κουτακι στην πολυκατοικια σου εχεις δυνατοτητα συνδεσης δυο γραμμων.Απο εκει και μετα δεν παει πουθενα.

HadesGR
21-08-14, 14:51
Είναι παλιό το σπίτι μου, περίπου 30 ετών+. Λέτε να φέρω ηλεκτρολόγο να τελειώνω?

sweet dreams
21-08-14, 18:15
Η πρίζα της CYTA ήταν διπλή;;;;

Πως ακριβώς τα είχες συνδέσει;;; έτσι;;;143105

Έχεις άλλες πρίζες στο σπίτι ή απλά τα έβαλες ζευγάρια πάνω σε μονή πρίζα;;;

Το δεύτερο ζευγάρι μπορεί να πηγαίνει στον κατανεμητή ή σε άλλη πρίζα του σπιτιού.

HadesGR
21-08-14, 20:04
Η πρίζα της CYTA ήταν διπλή;;;;

Πως ακριβώς τα είχες συνδέσει;;; έτσι;;;143105

Έχεις άλλες πρίζες στο σπίτι ή απλά τα έβαλες ζευγάρια πάνω σε μονή πρίζα;;;

Το δεύτερο ζευγάρι μπορεί να πηγαίνει στον κατανεμητή ή σε άλλη πρίζα του σπιτιού.

Έτσι ακριβώς τα είχα συνδέσει!!! Επίσης άνοιξα κι άλλες πρίζες και όλες έχουν δύο ζεύγη καλωδίων.

sweet dreams
21-08-14, 21:28
Εφόσον τα είχες συνδέσει έτσι, τότε έχεις μια γραμμή από τον κατανεμητή και η μία πρίζα δίνει στην άλλη.

Λογικά θα υπάρχει και μία πρίζα, η τελευταία στη σειρά, που θα έχει ένα ζευγάρι καλώδια.

Αν βρείς πρίζα που να έχει 3 ζευγάρια τότε θα έχεις δύο γραμμές.

Μπορείς να κάνεις κάτι απλό αφού έχεις ανοίξει τις πρίζες, να αποσυνδέσεις τα καλώδια από όλες, εκτός από αυτήν.

Τα καλώδια στον αέρα όπως εδώ 143107

Αν συνεχίσεις να έχεις σήμα, τότε αυτή είναι η κεντρική.

HadesGR
28-08-14, 09:22
Εφόσον τα είχες συνδέσει έτσι, τότε έχεις μια γραμμή από τον κατανεμητή και η μία πρίζα δίνει στην άλλη.

Λογικά θα υπάρχει και μία πρίζα, η τελευταία στη σειρά, που θα έχει ένα ζευγάρι καλώδια.

Αν βρείς πρίζα που να έχει 3 ζευγάρια τότε θα έχεις δύο γραμμές.

Μπορείς να κάνεις κάτι απλό αφού έχεις ανοίξει τις πρίζες, να αποσυνδέσεις τα καλώδια από όλες, εκτός από αυτήν.

Τα καλώδια στον αέρα όπως εδώ 143107

Αν συνεχίσεις να έχεις σήμα, τότε αυτή είναι η κεντρική.

Έτσι ακριβώς είναι και στο σπίτι μου, οπότε θα ανοίξω σήμερα όλες τις πρίζες και θα δω για τρίτο ζεύγος καλωδίων!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

HadesGR
12-09-14, 09:50
Παίδες επανέρχομαι, για δώστε σας παρακαλώ τα φώτα σας.

Η κεντρική είναι έτσι ακριβώς! Απ'οτι διακρίνω έχω αρκετά διαθέσιμα ζεύγη αλλά η ερώτηση μου είναι: Τελικά μπορώ να βάλω δεύτερη γραμμή μιας και η πρώτη εικόνα μου δείχνει πως ναι.

Για βοηθήστε παρακαλώ :)

sweet dreams
12-09-14, 12:01
Αν το καλώδιο πάει όπως είναι στον κατανεμητή, μπορείς να βάλεις σε ένα άλλο ζευγάρι.

vasilimertzani
12-09-14, 15:47
ναι μπορεις.Θα ερθει η εταιρεια και θα συνδεσει αλλο ενα ζευγαρι για δευτερη γραμμη.Η δικια σου υποχρεωση ειναι να αλλαξεις την πριζα ωστε να εχεις δυο αναμονες.

teslafun
12-09-14, 16:27
Αρκεί να υπάρχει και διαθέσιμο ζευγάρι στο box

@ ADSLgr.com All rights reserved.