PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με η ποιότητα των φωτογραφιών στο ίντερνετ



bromiaris1gr
21-08-14, 21:52
Καλησπέρα
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα…
Είχα winxp και λόγο του ότι δεν μπορούσε να υποστήριξη ένα στικάκι για ιντερνετ αναγκάστηκα να περάσω win7(γνήσια).
Περνώντας τα όλα καλά στον υπολογιστή αλλά η ποιότητα των φωτογραφιών στο ίντερνετ είναι απογοητευτική...
Δηλαδή δεν υπάρχει πουθενά άλλου θέμα εκτός από τις φωτογραφίες όπου τις βγάζει με πιο χαμηλή ανάλυση..
Υπέθεσα ότι αν πέρναγα τον τελευταίο οδηγό της κάρτας γραφικών θα λυνόταν το πρόβλημα ( nvidia 8600gts) αλλά δυστυχώς..
Στο παρελθών είχα ξαναπεράσει τα win7 και δεν είχα το παραμικρό θέμα…
ευχαριστώ.

biggeo65
22-08-14, 00:06
Aυτό το πρόβλημα το έχεις μόνο με τις φωτό στο Internet?
Αν ανοίξεις μια φωτό αποθηκευμένη στον υπολογιστή σου, φαίνεται κανονικά;

bromiaris1gr
22-08-14, 10:49
Aυτό το πρόβλημα το έχεις μόνο με τις φωτό στο Internet?
Αν ανοίξεις μια φωτό αποθηκευμένη στον υπολογιστή σου, φαίνεται κανονικά;

Ναι αν ανοίξω μια φωτό αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου, φαίνεται κανονικότατα!!!!!

biggeo65
22-08-14, 18:03
Ναι αν ανοίξω μια φωτό αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου, φαίνεται κανονικότατα!!!!!

Άρα δεν είναι θέμα κάρτας γραφικών ή γενικότερα hardware του υπολογιστή.
Και στο Internet όταν βλέπεις φωτό, η ποιότητα είναι αυτή που έχει η κάθε σελίδα.

Το πιο πιθανό κάποιο θέμα με τον browser, αλλά δεν λες ποιον χρησημοποιείς.

Στο θέμα για τις φωτογραφικές μηχανές φίλοι του Forum ανεβάζουν φωτό.
Ενδεικτικά δες τις φωτό στα μηνύματα #3964 & 3965 (http://www.adslgr.com/forum/threads/299262-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AD?p=5469858#post5469858) και δες πως εμφανίζονται.

Και πες μου ποιον browser χρησημοποιείς.

Simpleton
22-08-14, 20:42
Αν πρόκειται για mobile Internet, υπάρχει ενδεχόμενο ο πάροχος να επανασυμπιέζει τις εικόνες για εξοικονόμηση εύρους ζώνης, με αποτέλεσμα να μειώνεται και η ποιότητα τους. Δοκίμασε με κάποια σταθερή σύνδεση και δες αν έχει την ίδια συμπεριφορά.

bromiaris1gr
23-08-14, 11:38
Άρα δεν είναι θέμα κάρτας γραφικών ή γενικότερα hardware του υπολογιστή.
Και στο Internet όταν βλέπεις φωτό, η ποιότητα είναι αυτή που έχει η κάθε σελίδα.

Το πιο πιθανό κάποιο θέμα με τον browser, αλλά δεν λες ποιον χρησημοποιείς.

Στο θέμα για τις φωτογραφικές μηχανές φίλοι του Forum ανεβάζουν φωτό.
Ενδεικτικά δες τις φωτό στα μηνύματα #3964 & 3965 (http://www.adslgr.com/forum/threads/299262-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AD?p=5469858#post5469858) και δες πως εμφανίζονται.

Και πες μου ποιον browser χρησημοποιείς.


Αν πρόκειται για mobile Internet, υπάρχει ενδεχόμενο ο πάροχος να επανασυμπιέζει τις εικόνες για εξοικονόμηση εύρους ζώνης, με αποτέλεσμα να μειώνεται και η ποιότητα τους. Δοκίμασε με κάποια σταθερή σύνδεση και δες αν έχει την ίδια συμπεριφορά.

Καλημέρα φίλοι μου και ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Χρησιμοποιώ firefox για την προβολή των σελίδων…
Και όμως τις φωτογραφίες που μου πρότεινες να δω τις εμφανίζει απλά υπέροχες!!!
Ενώ όλες τις υπόλοιπες σε οποιανδήποτε σελίδα τις εμφανίζει με πολλά πίξελ…!!!!
Θα μας τρελάνει και η Vodafone και ο firefox!!!

biggeo65
23-08-14, 19:04
Επειδή σκέφτηκα αυτό που έγραψε παραπάνω ο Simpleton, γι'αυτό σου έδωσα τα παραπάνω λινκ.
Στο Flickr οι φωτό ανεβαίνουν με μεγάλες αναλύσεις και είναι μεγάλα αρχεία σε μέγεθος.

Αλλά λες ότι εκεί φαίνονται κανονικά οπότε δεν είναι και θέμα παρόχου και περιορισμού Bandwidth.
Eκτός κι αν το κξάνει επιλεκτικά σε ορισμένες σελίδες, που αυτό δεν το ξέρω, δεν μου έχει τύχει.
Πραγματικά πολύ περίεργο. Δοκίμασε αν μπορείς και με κάποια σταθερή σύνδεση όπως έγραψε ο Simpleton.

@ ADSLgr.com All rights reserved.