PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει η αλλαγή?



ObiGoSu
22-08-14, 18:12
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά τη σύνδεση που έχω.
Καταρχήν να πω πως βρίσκομαι Γιάννενα,και είμαι σχετικά μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ, οπότε δεν υποστηρίζεται το VDSL στην περιοχή μου (σύμφωνα με την διαθεσιμότητα του ΟΤΕ).
Δεύτερον, να πω πως είμαι φοιτητής, οπότε δεν έχω ακριβώς τα προγράμματα του ΟΤΕ, αλλά το edudsl 24άρι.
Επειδή όμως έχω μόνο το ίντερνετ, ούτε κλήσεις προς σταθερά/κινητά, ούτε τίποτα άλλο, τα 48€/2μηνο μου φαίνονται αρκετά.

Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση για να γίνει από τα 24 και πάνω, καθώς δεν υποστηρίζεται το VDSL, σκεφτόμουν για 2 ενδεχόμενα:

1)Να αλλάξω πάροχο (το οποίο όμως το φοβάμαι από την άποψη ότι δεν νομίζω να μπορέσει να μου δώσει κάποιος άλλος πάροχος ίδιο κλείδωμα ταχύτητας).
2)Να πάρω τηλέφωνο στον ΟΤΕ να τους ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πιο οικονομικό πακέτο, ή αν μπορούν να μου μειώσουν το ίδιο τρέχων, πάντα όμως σε 24άρι, και σκεφτόμουν ίσως να τους εκφοβίσω ότι θα αλλάξω και πάροχο μπας και δω άσπρη μέρα.

Επίσης να παραθέσω τα στοιχεία της σύνδεσης από το 192,168,1,1 λέγοντας σας επίσης πως το σπίτι δεν έχει και από τις καλύτερες καλωδιώσεις.

Link Information

Uptime: 3 days, 18:58:47

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.031 / 11.624

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 11.415

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 14,80 / 11,01

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0

FEC Errors (Up/Down): 51.960 / 0

CRC Errors (Up/Down): 34.768 / 1.424

HEC Errors (Up/Down): 165.207 / 5.830

Ποια η γνώμη σας, και τι θα μπορούσα να κάνω έτσι ώστε να έχω καλύτερη σύνδεση στα ίδια λεφτά, ή την ίδια σύνδεση με χαμηλότερα λεφτά?
Υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος ο οποίος μπορεί να προσφέρει κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

sweet dreams
22-08-14, 20:24
Mε το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να κλειδώνεις, σε θεωρητική βάση πάντα, στα 21.34 mbit/s.

Να αφαιρέσουμε 2~3 το πολύ λόγω overhead, ποιότητας γραμμής, φόρτου γραμμής κ.λ.π. θα πάμε στα 18~19.

Είσαι αρκετά κάτω και θα πρέπει να κάνεις πρώτα μερικούς ελέγχους πριν αποφασίσεις να αλλάξεις πάροχο.

Το ρούτερ σου γράφει ότι έχεις Maximum Bandwidth κοντά στο πραγματικό, αλλά πολλές φορές είναι λάθος

από bug του ρούτερ ή από λάθος λήψη πληροφοριών.

Κάνε πρώτα ένα έλεγχο της εσωτερικής (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-Ερωτηση-συγχρονισμου?p=5400190#post5400190)σου εγκατάστασης και μια έρευνα στην περιοχή σου, για να μάθεις

τι ταχύτητες έχουν οι άλλοι.

iakoboss7
22-08-14, 21:09
Mε το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να κλειδώνεις, σε θεωρητική βάση πάντα, στα 21.34 mbit/s.

Να αφαιρέσουμε 2~3 το πολύ λόγω overhead, ποιότητας γραμμής, φόρτου γραμμής κ.λ.π. θα πάμε στα 18~19.

Είσαι αρκετά κάτω και θα πρέπει να κάνεις πρώτα μερικούς ελέγχους πριν αποφασίσεις να αλλάξεις πάροχο.

συμφωνω οτι ειναι αρκετα κατω και ΠΡΕΠΕΙ να το κοιταξει αλλα και εγω που θεωριτικα θα επρεπε να ειμαι στα 23 ειμαι στα 19 (και πριν 2 βδομαδες ημουν στα 22 με forthnet φαντασου), αλλα καλα ειμαι εγω με βαση τα 11 μεσο ορο του καφαο μου...
μιας και ειναι οτε θα μπορουσε να ρωτησει το μεσο ορο του καφαο και να ζητησει ισως και αλλαγη ζευγους σαν τελευταια λυση (αφου τελειωσει με τον εσωτερικο ελεγχο πρωτα) αλλα και γενικα να το κοιταξει το θεμα τεχνικος απο κοντα (μετρησεις στην πολυκατοικία στο καφαο κλπ) μιας και οντως ειναι ΠΟΛΥ χαμηλα για τα νουμερα που εχει ΠΡΙΝ ξεκινήσει σκεψεις για αλλαγη παροχου (μιας και με τον οτε εχουμε το προτερημα να ερθει σχετικα ευκολα τεχνικος σπιτι μας αν το πιεσουμε λιγο το θεμα).

ObiGoSu
22-08-14, 21:25
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Κατα δεύτερον, να σας πω, ότι δεν κατάλαβα ούτε τα μισά από ότι είπατε, αλλά επίσης διαβάζοντας το μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85?p=5400190#post5400190) που έστειλες sweet dreams , καταλαβαίνω ότι αυτά που περιγράφεις δεν μπορώ να τα κάνω εγώ.

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω? Μπορείτε να μου πείτε κάτι που γίνεται εύκολα από μένα για να μην κάνω καμιά βλακεία, ή χρειάζεται να φωνάξω τεχνικό? Και αν έρθει τεχνικός, θα πρέπει να τον πληρώσω?

sweet dreams
22-08-14, 21:48
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Κατα δεύτερον, να σας πω, ότι δεν κατάλαβα ούτε τα μισά από ότι είπατε, αλλά επίσης διαβάζοντας το μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85?p=5400190#post5400190) που έστειλες sweet dreams , καταλαβαίνω ότι αυτά που περιγράφεις δεν μπορώ να τα κάνω εγώ.

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω? Μπορείτε να μου πείτε κάτι που γίνεται εύκολα από μένα για να μην κάνω καμιά βλακεία, ή χρειάζεται να φωνάξω τεχνικό? Και αν έρθει τεχνικός, θα πρέπει να τον πληρώσω?

Ότι έχει σχέση με τον γρήγορο έλεγχο μπορείς να τα κάνεις μόνος σου.

Για τον έλεγχο στον κατανεμητή, αν πάρεις δικό σου τεχνικό θα τον πληρώσεις, εκτός αν δεχτεί ο ΟΤΕ ότι χρειάζεται

έλεγχο η γραμμή σου και στείλει αυτή τεχνικό.

Το Downstream Attenuation είναι το Βοld
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 17,5

Kάνε και τον έλεγχο στην περιοχή σου.

ObiGoSu
22-08-14, 22:38
Μετά το restart του ρουτερ τα αποτελέσματα:

Link Information

Uptime: 0 days, 0:11:53

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.027 / 11.892

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 11.862

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 813,00 / 990,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 17.388 / 2

HEC Errors (Up/Down): 165.214 / 11

Έκλεισα το ρουτερ, περίμενα 2-3 λεπτά, έβγαλα το splitter από την τηλεφωνική μπρίζα, αποσύνδεσα και το τηλέφωνο, και τώρα είμαι με καρφωμένο το ρουτερ πάνω στην τηλεφωνική πρίζα.
Επίσης, να σημειώσω πως το ρουτερ είναι πάνω σε πολύμπριζο μαζί με υπολογιστή, οθόνη, ηχεία και φωτιστικό. Έχει κάποιο νόημα?

- - - Updated - - -

To επόμενο βήμα υποθέτω είναι αυτό:


Αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα, πάρε το τεχνικό τμήμα για έλεγχο γραμμής.

Aν δεν το διορθώσουν από το κέντρο, ζήτησε έλεγχο από τεχνικό στον κατανεμητή σου.

Αλλά τί πρέπει να τους πω να μου διορθώσουν? Το Downstream Attenuation?

sweet dreams
22-08-14, 22:51
Tα στοιχεία είναι περίπου τα ίδια, οπότε δεν σου δημιουργεί πρόβλημα κάτι μέσα στο σπίτι.

Αν πάρεις τον ΟΤΕ θα τους πείς ότι έχεις χαμηλή ταχύτητα σε σχέση με την απόσταση(Downstream Attenuation)

που έχεις από το κέντρο τους και θα ήθελες να σου κάνουν έλεγχο στην γραμμή σου.

Το Downstream Attenuation (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)λοιπόν όπως κατάλαβες είναι ή απόσταση σου από το A/K και αλλάζει μόνο αν αλλάξεις σπίτι.

Δες τι θα σου πούνε από τον ΟΤΕ, για να αποφασίσεις τι άλλο θα κάνεις.

- - - Updated - - -

Η γραμμή σου μαζεύει γρήγορα και αρκετά λάθη
CRC Errors (Up/Down): 17.388 / 2

HEC Errors (Up/Down): 165.214 / 11
οπότε να τους το επισημάνεις και αυτό.

ObiGoSu
22-08-14, 23:02
Λοιπόν λέει ότι συγχρονίζω στα 12, το οποίο είναι πολύ καλό, λέει, και του απαντάω "ναι όμως, σε σχέση με τα 21.43 που θα έπρεπε περίπου να κλειδώνω δεν είναι τόσο καλά".

Τελικώς, μου έβγαλε την γραμμή ως βλάβη, λέει θα την κοιτάξουν από τα κεντρικά οι τεχνικοί να δουν αν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ή αν μπορέσουν να μεγαλώσουν την ταχύτητα από κει, αλλά μου λέει ότι αν την μεγαλώσουν δεν θα είναι τόσο σταθερή και ότι μπορεί να έχω αποσυνδέσεις. Αν δεν μπορέσουν να κάνουν κάτι από τα κεντρικά, λέει ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου (έδωσα κινητό) έτσι ώστε να έρθει τεχνικός εδώ, και να είμαι και εγώ παρών. Σε περίπτωση οποιασδήποτε αλλαγής στη γραμμή θα με ενημερώσουν τηλεφωνικά είπε.

Επίσης επισήμανα αυτό με τα errors και λέει ότι πιστεύει ότι δεν έχει να κάνει αυτό.

- - - Updated - - -

Και τα αποτελέσματα μετά το τηλεφώνημα:

Link Information

Uptime: 0 days, 0:07:07

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.019 / 11.904

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.016 / 11.894

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,85 / 41,40

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 65.538 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 65.539 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 1

HEC Errors (Up/Down): 0 / NA

sweet dreams
22-08-14, 23:22
Λοιπόν λέει ότι συγχρονίζω στα 12, το οποίο είναι πολύ καλό, λέει, και του απαντάω "ναι όμως, σε σχέση με τα 21.43 που θα έπρεπε περίπου να κλειδώνω δεν είναι τόσο καλά".

Τελικώς, μου έβγαλε την γραμμή ως βλάβη, λέει θα την κοιτάξουν από τα κεντρικά οι τεχνικοί να δουν αν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ή αν μπορέσουν να μεγαλώσουν την ταχύτητα από κει, αλλά μου λέει ότι αν την μεγαλώσουν δεν θα είναι τόσο σταθερή και ότι μπορεί να έχω αποσυνδέσεις. Αν δεν μπορέσουν να κάνουν κάτι από τα κεντρικά, λέει ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου (έδωσα κινητό) έτσι ώστε να έρθει τεχνικός εδώ, και να είμαι και εγώ παρών. Σε περίπτωση οποιασδήποτε αλλαγής στη γραμμή θα με ενημερώσουν τηλεφωνικά είπε.

Επίσης επισήμανα αυτό με τα errors και λέει ότι πιστεύει ότι δεν έχει να κάνει αυτό.

Oι τηλεφωνητές δεν είναι τεχνικοί και επίσης η πάγια τακτική τους είναι να μας πείσουν ότι όλα είναι καλά, ας είσαι και 10 κάτω.

Σπάνια να πέσεις σε κάποιον που να μπορεί να σου δώσει μια σωστή απάντηση.

Τα συγκεκριμένα λάθη (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats_errors.htm)έχουν να κάνουν με θόρυβο στην γραμμή, οπότε καταλαβαίνεις από την απάντηση του αν ήταν γνώστης.

Εσύ σε κάθε περίπτωση περιμένεις να δείς τι θα γίνει και επιμένεις για έλεγχο από τεχνικό στον κατανεμητή σου.

- - - Updated - - -

Αυτό
σε σχέση με τα 21.43 που θα έπρεπε δεν είναι σωστό που του είπες γιατί όπως σου τόνισα είναι η θεωρητική τιμή.

Διάβασε, αν θέλεις, τα άρθρα που σου έχω στα Links, ώστε να ξέρεις πως να τους απαντάς.

ObiGoSu
23-08-14, 01:44
Σε πόσο περίπου καιρό να περιμένω ενημέρωση? Για να ξέρω έτσι ώστε αν περάσει ο καιρός να ξαναπάρω ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι γίνεται, και να τους πω για τον τεχνικό.

Του είπα ότι θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνω περίπου στα 21.43. Του τόνισα το θεωρητικά :p

Να διαβάσω αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)?

sweet dreams
23-08-14, 13:37
Σε πόσο περίπου καιρό να περιμένω ενημέρωση? Για να ξέρω έτσι ώστε αν περάσει ο καιρός να ξαναπάρω ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι γίνεται, και να τους πω για τον τεχνικό.

Του είπα ότι θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνω περίπου στα 21.43. Του τόνισα το θεωρητικά :p

Να διαβάσω αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)?

Aν δείς ότι περνάνε 4~5 μέρες και δεν σε ειδοποιήσουνε κάνε πάλι ένα τηλέφωνο.

Όσον αφορά τα άρθρα, όσα περισσότερα διαβάζεις τόσο καλύτερο.

Αυτό και άλλα που βρίσκεις και έχουν σχέση με αυτό που σε ενδιαφέρει.

ObiGoSu
27-08-14, 18:22
Καλησπέρα και πάλι.

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με την γραμμή, αισθητή διαφορά δεν έχω δει, αλλά μάλλον τα κάνανε χειρότερα.
Εννοώ πως μέσα σε games έχω μεγαλύτερο ping από πριν. Μήνυμα στο κινητό δεν ήρθε, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έκαναν κάποια αλλαγή. Αλλά η διαφορά του Ping είναι αισθητή.

Εδώ τα καινούργια αποτελέσματα:

Uptime: 4 days, 6:12:47

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 925 / 12.112

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 936 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 16,01 / 16,61

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 131.073 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 131.074 / 0

FEC Errors (Up/Down): 18.152 / 48.998

CRC Errors (Up/Down): 34.838 / 340

HEC Errors (Up/Down): 0 / 2.121

Να πάρω τηλέφωνο πάλι να δω τι γίνεται?

sweet dreams
27-08-14, 19:35
Καλησπέρα και πάλι.

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με την γραμμή, αισθητή διαφορά δεν έχω δει, αλλά μάλλον τα κάνανε χειρότερα.
Εννοώ πως μέσα σε games έχω μεγαλύτερο ping από πριν. Μήνυμα στο κινητό δεν ήρθε, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έκαναν κάποια αλλαγή. Αλλά η διαφορά του Ping είναι αισθητή.

Εδώ τα καινούργια αποτελέσματα:

Uptime: 4 days, 6:12:47

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 925 / 12.112

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 936 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 16,01 / 16,61

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 131.073 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 131.074 / 0

FEC Errors (Up/Down): 18.152 / 48.998

CRC Errors (Up/Down): 34.838 / 340

HEC Errors (Up/Down): 0 / 2.121

Να πάρω τηλέφωνο πάλι να δω τι γίνεται?

Τίποτα δεν κάνανε και η γραμμή σου μαζεύει και λάθη. Πάρε πάλι τηλέφωνο.

ObiGoSu
27-08-14, 21:46
Λοιπόν. Πήρα τηλέφωνο μόλις. Μου λέει ότι η γραμμή βγήκε από τις "βλάβες" επειδή λέει πως πιάνω την μεγαλύτερη ταχύτητα που μπορεί να "δώσει" η περιοχή. Όλοι εδώ γύρω λέει πως πιάνουν γύρω στα 11-12mb. Εκεί συγχρονίζουν.

Του λέω για το Ping, ότι ανέβηκε τώρα τελευταία, και μου λέει αυτό μπορούμε να το διορθώσουμε βάζοντάς σας σε Fast Path. Οπότε περιμένω τώρα να γίνει αυτή η αλλαγή.

Του επισήμανα και για τα Errors και μου λέει πως δεν έχει σχέση αυτό, καθώς όλοι εδώ στην περιοχή κλειδώνουν σε αυτήν την ταχύτητα, και στην αίτησή μου για να έρθει τεχνικός η απάντηση ήταν ότι δεν χρειάζεται γιατί όλοι κλειδώνουν σε αυτήν την ταχύτητα. Με λίγα λόγια τζίφος η όλη φάση... Τώρα τι κάνουμε? :(

sweet dreams
27-08-14, 22:11
Aν ισχύει αυτό με την περιοχή, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Τα συγκεκριμένα λάθη όπως σου γράφω και ποιο πάνω, είναι ένδειξη θορύβου στην γραμμή, αλλά αν πέφτεις

σε τόσο αρνητικούς και άσχετους υπαλλήλους τι να κάνεις;;;

To μόνο που μπορείς να κάνεις από την πλευρά σου είναι να κάνεις τον έλεγχο στον κατανεμητή, ώστε να πάρεις

ότι καλύτερο μπορείς από την σύνδεση σου.

Αν η γραμμή σου έχει θόρυβο, το Fast Path θα χειροτερέψει τα πράγματα.

ObiGoSu
27-08-14, 22:30
Δεν ξέρω όμως πως να τον κάνω αυτόν τον έλεγχο, ακόμα και αν διάβασα τα λινκ που μου έστειλες, λίγα πράγματα κατάλαβα.

Επειδή λοιπόν φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα και μετά τρέχω, δεν θέλω να τα πειράξω μόνος μου. Γι αυτό και ζήτησα για τεχνικό, αλλά με έγραψαν κανονικότατα :)

Αυτό με το Fast Path εννοείς ότι μπορεί να έχω αποσυνδέσεις?

Να σημειώσω πάντως πως πριν 2-3 χρόνια είχα ταχύτητα 2.2ΜΒ/s. Και τώρα έχει κατεβεί κατά 1... Το είχα ξανά αναφέρει πριν καιρό στον ΟΤΕ αλλά μου λένε δεν ξέρουμε τι να σου πούμε...

sweet dreams
27-08-14, 22:46
Θα πρέπει να βρείς κάποιον δικό σου που να ξέρει, για να κάνεις τον έλεγχο.

Αν η γραμμή δεν είναι σταθερή ναι, το Fast Path θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Ας τους να σου το γυρίσουν, βλέπεις πως πάει και ζητάς πάλι Interleave.

Για το Downloading που αναφέρεις, θα είχες μεγαλύτερη ταχύτητα οπότε κατέβαζες και τόσο.

Τώρα που έχεις πέσει στο 11~12 φυσιολογικό είναι να είσαι στα 1ΜΒ/s.

ObiGoSu
27-08-14, 22:56
Εννοώ πως κατέβαζα με 2.2MB. Θα δούμε πως πάει και θα δράσω ανάλογα :)

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές :)

Για ότι νεότερο θα ενημερώσω !

sweet dreams
27-08-14, 23:08
Εννοώ πως κατέβαζα με 2.2MB.

Ναι αυτό εννοούσα κι' εγώ.


Για το Downloading που αναφέρεις, θα είχες μεγαλύτερη ταχύτητα οπότε κατέβαζες και τόσο.

Πές μας νεώτερα.

ObiGoSu
28-08-14, 04:01
Ναι αυτό εννοούσα κι' εγώ.



Πές μας νεώτερα.
:oneup:

- - - Updated - - -

Μ' αρέσει που τους ρωτάω: "αν με βάλετε σε fast path θα αλλάξει η ταχύτητα download/upload?" όχι μου λέει...

Έλα όμως που με την μείωση του ping μειώθηκε και η ταχύτητα....

Link Information

Uptime: 0 days, 4:39:18

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 979 / 10.820

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 968 / 10.807

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 72,67 / 920,15

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 262.143 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 262.157 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 31

HEC Errors (Up/Down): 0 / NA

PEPES
28-08-14, 14:16
:oneup:

- - - Updated - - -

Μ' αρέσει που τους ρωτάω: "αν με βάλετε σε fast path θα αλλάξει η ταχύτητα download/upload?" όχι μου λέει...

Έλα όμως που με την μείωση του ping μειώθηκε και η ταχύτητα....

Link Information

Uptime: 0 days, 4:39:18

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 979 / 10.820

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 968 / 10.807

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 72,67 / 920,15

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 262.143 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 262.157 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 31

HEC Errors (Up/Down): 0 / NA

Σε fast path οταν μπαινει μια γραμμη,μειωνεται ο συγχρονισμος.

ObiGoSu
28-08-14, 14:55
Άρα εκεί στον ΟΤΕ μας κάνουν πλάκα...

jkoukos
28-08-14, 16:42
Περιμένεις να γνωρίζουν οι τηλεφωνητές του κέντρου;
Μόνο από τεχνικούς θα πάρεις έγκυρες πληροφορίες.

superalex405
28-08-14, 17:42
Άρα εκεί στον ΟΤΕ μας κάνουν πλάκα...

Είχα πάρει τηλέφωνο πέρυσι για να με αλλάξουν σε fast path και μάλιστα τον ρώτησα πόσο περίπου πιστεύε ότι θα χάσω και αυτός μου απάντησε ότι θα κερδίσω 2-3 Mbps! Βέβαια έχασα! 1 mbps. :down:

ObiGoSu
28-08-14, 19:33
Άρα η προοπτική να έχει κάποιος άλλος πάροχος κάτι καλύτερο δεν το συζητάμε καν, αφού ο ΟΤΕ δεν μπορεί να φτάσει κοντά στις θεωρητικές ταχύτητες...

Προτείνετε να αναιρέσω το Fast Path και να συγχρονίζω στα 1.2 ή με Fast Path στα 10.8?

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποιο καλύτερο πακέτο από αυτό που είμαι? Γιατί εμ να συγχρονίζω στα 1.2 εμ να πληρώνω 48€/2μηνο μόνο για Ίντερνετ μου κακοφαίνεται...

superalex405
28-08-14, 21:50
Το αμέσως χαμηλότερο πακέτο είναι των 4 Mbps. Δεν νομίζω ότι θα αντέξεις τόσο χαμηλές ταχύτητες ενώ έχεις συνυθίσει πια 11. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις άσε το fast path όπως είναι ειδικά άμα είσαι και gamer. ;)

ObiGoSu
28-08-14, 21:59
Τα 4 δεν τα αντέχω σίγουρα. Χώρια που θα είμαστε και 2 άτομα από φέτος στο σπίτι που θα χρησιμοποιούμε Ίντερνετ, και οι 2 gamers. οπότε αφήνω το fast path...

Σε περίπτωση που βρω άτομο που ξέρει από Δίκτυα-Κατανεμητές, να κάνω τον έλεγχο ή άχρηστος είναι?

superalex405
28-08-14, 22:05
Σε περίπτωση που βρω άτομο που ξέρει από Δίκτυα-Κατανεμητές, να κάνω τον έλεγχο ή άχρηστος είναι?
Στο πρώτο σου ποστ αναφέρεις ότι το σπίτι δεν έχει και τις καλύτερες καλωδιώσεις. Αμα μπορείς να δώσεις τα λεφτά για τον τεχνικό (πάνω από 30 δεν νομίζω να είναι) δεν χάνεις τίποτα!

sweet dreams
28-08-14, 22:06
Σε περίπτωση που βρω άτομο που ξέρει από Δίκτυα-Κατανεμητές, να κάνω τον έλεγχο ή άχρηστος είναι?

Αν θέλεις να "στραγγίσεις" την γραμμή σου, ώστε να πάρεις ότι καλύτερο μπορείς από αυτή, δεν είναι άχρηστο ούτε

και η παραμικρή βίδα και σύνδεση που υπάρχει στην πορεία της γραμμής από τον ΟΤΕ μέχρι εσένα.

ObiGoSu
28-08-14, 22:20
Οπότε θα δω αν γίνεται να φέρω τεχνικό με έξοδα του ΟΤΕ, ή αν ξέρει ο φίλος μου να κάνουμε τίποτα.

Για οποιοδήποτε νεότερο θα ενημερώσω :)

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας !

ObiGoSu
01-09-14, 15:37
Καλησπέρα. Επιστρέφω με δυσάρεστα.

Μόλις μου κόπηκε η σύνδεση για λίγα λεπτά και όταν επέστρεψε τα αποτελέσματα μέσα από το router είναι αυτά:

Link Information

Uptime: 0 days, 0:02:28

DSL Type: G.992.1 annex A

Channel mode: Fast

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.080 / 6.848

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 960 / 6.848

Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 0,00 / 3,66

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 393.214 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 393.215 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0


Μας κάνουν πλάκα εκεί στον ΟΤΕ? Γιατί με έβγαλαν από ADSL2+ προφίλ?

jkoukos
01-09-14, 15:56
Κάνε μια επανεκκίνηση στο modem και αν δεν αλλάξει τους παίρνεις τηλέφωνο.

ObiGoSu
01-09-14, 17:11
οι ταχύτητες επέστρεψαν, αλλά έχει φύγει το Fast Path λογικά...

Αυτές είναι οι τιμές : Link Information

Uptime: 0 days, 0:32:38

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 975 / 10.808

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 968 / 10.807

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,46 / 6,05

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 165 / 0

CRC Errors (Up/Down): 20.939 / 6

HEC Errors (Up/Down): 175.419 / 13

Βλέπω ότι τα 30λεπτά που είναι Online έχει πολλά errors...

@ ADSLgr.com All rights reserved.