PDA

Επιστροφή στο Forum : Stream TV (DVB-T) απο PC me TV tuner και trancoding



prince72
22-08-14, 23:36
Για χαρα
Θα ηθελα μερικες πληρωφοριες πριν αρχιζω να κατεβαζω οτι βρησκω στο ιντερνετ.
Καταρχας να περιγραψω τη θελω να κανω.
Ειμαι στον Καναδα και βλεπω τηλ απο την DSL συνδεση της μητερας μου στην Ελλαδα.
Χρησιμοποιω ενα Broadway της PCTV systems το οποιο δουλεθει αψογα.
Εχω ρυθμισει το stream να γινετε στα 900Kbits μιας και το DSL εχει upload 1024Kbit.
Εγω εδω χρησιμοποιω ενα htpc και με εναν browser μπαινω στο web interface του broadway.
Τωρα ποιο ειναι το προβλημα μου.
Οταν ερχετε η μητερα μου εδω δεν τα καταφερνει τοσο καλα με ποντικια και ανοιγμα υπολογιστη
και θα ηθελα να βλεπω τα καναλια χωρις υπολογιστη (εχω ενα Roku) και δευτερον να εχω μια εναλλακτικη λυση εκτος του broadway
Για αυτο το λογο πηρα ενα μινι pc (Zotac με ι5-4200U) και δυο DVB-T tunners της PCTV systems (nano και το triple stick)
ωστε οτι ειναι να κανω να το κανω απο το PC.
Τωρα θα ηθελα τη γνωμη σας και τα παρακατω

α) Τι προγραμμα να βαλω στο Zotac ωστε να βλεπει τα DVB-T tuners και να κανει transcoding on the fly στο rate που θα του πω εγω (900 kbits)
Μερικα προγραμματα που εχω βρει ειναι mediaportal, mythTV, VLC Θα ηθελα να μου πειτε και τα plugins τα οποια χρειαζονται
β) θα μπορουσα να τα βλεπω σε μια εξωτερικη συσκευη σαν το Roku (για οσους το ξερουν), και ποιο channel χρειαζομαι για το Roku.
Εαν παλι δεν υπαρχει λυση για να βλεπω τηλεοραση εκτος PC ασ εχω το Zotac σαν backup σε περιπτωση που κατι γινει στο Broadway

Ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.