PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα συγχρονισμού



hannibal_
23-08-14, 18:15
Καλησπέρα παιδιά. Χτες μεταφέρθηκα από ΟΤΕ σε HOL. Από τότε αντιμετωπίζω περίεργα προβλήματα συγχρονισμού και χαμηλές ταχύτητες. Σας παραθέτω τα στατιστικά. Με ΟΤΕ κλείδωνα στα 5Mbit.

143163

143162

143164

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

- - - Updated - - -

Ελεος κοιτάξτε εδώ...

143177

vaggoulas
23-08-14, 18:40
Βγάλε splitter/τηλέφωνα και ό,τι άλλο έχεις στην γραμμή και δοκίμασε και με άλλο καλώδιο.

hannibal_
23-08-14, 20:54
Τα έκανα όλα αλλα τα ίδια. Θα μου στείλουν τεχνικό την Δευτέρα γιατί υπάρχει και πρόβλημα και θόρυβος στην τηλεφωνική γραμμή.

Vitruvian78
24-08-14, 07:44
Κάποιο βραχυκύκλωμα έχεις κάπου. Θα το βρει ο τεχνικός, δεν θα σε αφήσουν έτσι. Ο αρχικός συγχρονισμός σου πάντως φαίνεται μια χαρά, αν υπολογίσεις και την απόστασή σου απο το αστικό κέντρο.

hannibal_
01-09-14, 17:42
Καλησπέρα. Μια μικρή ενημέρωση.
Ηρθε ο τεχνικός της HOL, έβγαλε τα καλώδια από τον κατανεμητή, τα ξαναέβαλε και το πρόβλημα έφτιαξε. Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια....
Ηρθε ένας τοπικός ηλεκρολόγος έκανε το ίδιο και δεν έφτιαξε. Τα βγάλαμε εκεί που καταλήγουν ( patch panel) και τα ξαναβάλαμε και έφτιαξε. Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια...
Ηρθε το βαρύ πυροβολικό, κάτι γνωστοί μου expert σε δομημένη και τηλεπηκοινωνίες. Μετρήσαν από τον κατανεμητή μέχρι το patch panel και βρήκαν:

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΕΩΣ RACK
Length: 122m
Capacity: 4,7 nF
Aground: 0,0V
Bground: 0,0V

Κοιτάξαν για οξύδωση και δεν βρήκαν κάτι. Μέτρησαν φοβερά CRC errors (στον κατανεμητή) και μου είπαν ότι το πρόβλημα βρίσκετε προς τη μεριά HOL/OTE
Κάθε φορά που υπάρχει το πρόβλημα, διορθώνετε αν βραχυκυκλώσεις τη γραμμη. Στη ουσία κανεις ένα reset.

Το είπα στη HOL και το δώσανε βλάβη στον ΟΤΕ. Σήμερα πάλι τα ίδια. Την έχω βραχυκυκλώσει 2 φορές.
Αντε να δούμε....

(Να προσθέσω ότι όταν το πρόβλημα δημιουργήτε, ακούγετε ένας φοβερός θόρυβος στην τηλεφωνία. Σαν να βράζεις φασόλια...)

hannibal_
05-09-14, 18:09
Τελικά ήταν όντως θέμα ΟΤΕ.

http://www.speedtest.net/result/3738583018.png (http://www.speedtest.net/my-result/3738583018)

@ ADSLgr.com All rights reserved.