PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα που δεν μπορώ να το καταλάβω !



Dast3n1s
26-08-14, 22:39
Λοιπόν έχω αγοράσει την κεραία wi-fi (https://www.skroutz.gr/s/2969840/Power-On-DMG-11.html?from=autocomplete&keyphrase=power+on+dmg+11) και την συνδέω πάνω στην μητρική μου (http://www.asus.com/Motherboards/P5E3_DeluxeWiFiAPn/) και μου λέει δεν αναγνωρίζεται η συσκευή κλπ και δεν μπορώ να το δουλέψω . Άλλα όταν την συνδέω στην οθόνη μου (http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html) που έχει στα πλαϊνά usb ports τότε δουλεύει κανονικά . Μπορείτε να μου πείτε για ποιον πιθανό λόγο γινετε αυτό το πράγμα ??

nikraven
27-08-14, 00:11
Λοιπόν έχω αγοράσει την κεραία wi-fi (https://www.skroutz.gr/s/2969840/Power-On-DMG-11.html?from=autocomplete&keyphrase=power+on+dmg+11) και την συνδέω πάνω στην μητρική μου (http://www.asus.com/Motherboards/P5E3_DeluxeWiFiAPn/) και μου λέει δεν αναγνωρίζεται η συσκευή κλπ και δεν μπορώ να το δουλέψω . Άλλα όταν την συνδέω στην οθόνη μου (http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html) που έχει στα πλαϊνά usb ports τότε δουλεύει κανονικά . Μπορείτε να μου πείτε για ποιον πιθανό λόγο γινετε αυτό το πράγμα ??
1)Μήπως το pc σου φοράει τίποτα win8?
(το ρωτάω επειδή εδώ (http://www.progressive.gr/proion.asp?katigoriaID=161616&proionID=11369) δεν αναφέρει στα υποστηριζόμενα λειτουργικά τα win8.)
2)Δοκίμασες σε όλες τις θύρες usb αν δουλεύει??(κατα προτίμηση στις πίσω θύρες της μητρικής)
3)Κανένα δισκάκι με drivers δεν είχε μέσα στο πακέτο??

Dast3n1s
27-08-14, 02:22
Εχω win7 ultimate 32bit.
Εχω κανει install τους driver.

Ρε εσυ ειναι πολύ κούφο επειδη την οθόνη την εχω σύνδεση με το pc και ετσι το δουλεύω άλλα κατευθείαν στην μητρική δεν το διαβαζει !

Asdic
27-08-14, 11:10
υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ενεργοποιημενο το chipset που υποστηριζει τις θυρες USB και δεν εχουν ρευμα.... κοιτα το στο BIOS

Dast3n1s
29-08-14, 03:40
Δηλαδή ?? Βοήθησε με λίγο ?? Τι πρέπει να γράφει ??

Asdic
29-08-14, 05:05
μπες στο BIOS και ψαξε στις ρυθμισεις καπου πρεπει να αναφερει ENABLED για θυρες BIOS . μπορει να γραφει LEGACY support δεν ξερω απλα οτι γραφει USB καντο ENABLED εαν δεν ειναι.

mirtiano
29-08-14, 13:38
Ρε σεις πλακα μου κανετε; Τι σοι κεραια ειναι αυτη που εχει βισμα usb για συνδεση με access point και οχι ομοαξωνικη θυρα; Μηπως δεν ειναι κεραια ή μονο κεραια αλλα και ap; Εγω σε μια εικονα της μητρικης του σε ενα ψαξιμο που εκανα,ειδα 2 μπρουτζινα ομοαξωνικα βισματα (της ενσωματωμενης στη μητρικη καρτας wifi) που συνδεονται κεραιες κανονικες,σκετες κεραιες.
Αυτο το πραγμα που αγορασες φιλε γιατι τo αγορασες; Δεν καταλαβαινω...
Μηπως μπερδεψες την ''κεραια'' με την συσκευη wifi;

Οταν λεμε κεραια ενοουμε μονο το κομματι της κεραιας,οχι ολοκληρη την συσκευη.Και η τηλεοραση εχει κεραια αλλα δεν λεμε την τηλεοραση ''κεραια''...
Νομιζω οτι ε3συ χρειαζοσουνα 2 τετοιες κεραιες: http://www.e-shop.gr/level-one-oan-0401-45dbi-omni-direccional-indoor-antenna-p-PER.616686 ή περιπου τετοιες (δεν εκατσα να σιγουρευτω,γιατι υπαρχουν ψιλοδιαφορες στα βισματα-γραφω βιαστικα τωρα).

sdikr
29-08-14, 13:41
Ρε σεις πλακα μου κανετε; Τι σοι κεραια ειναι αυτη που εχει βισμα usb για συνδεση με access point και οχι ομοαξωνικη θυρα; Μηπως δεν ειναι κεραια ή μονο κεραια αλλα και ap; Εγω σε μια εικονα της μητρικης του σε ενα ψαξιμο που εκανα,ειδα 2 μπρουτζινα ομοαξωνικα βισματα (της ενσωματωμενης στη μητρικη καρτας wifi) που συνδεονται κεραιες κανονικες,σκετες κεραιες.
Αυτο το πραγμα που αγορασες φιλε γιατι τo αγορασες; Δεν καταλαβαινω...
Μηπως μπερδεψες την ''κεραια'' με την συσκευη wifi;

Οταν λεμε κεραια ενοουμε μονο το κομματι της κεραιας,οχι ολοκληρη την συσκευη.Και η τηλεοραση εχει κεραια αλλα δεν λεμε την τηλεοραση ''κεραια''...
Νομιζω οτι ε3συ χρειαζοσουνα 2 τετοιες κεραιες: http://www.e-shop.gr/level-one-oan-0401-45dbi-omni-direccional-indoor-antenna-p-PER.616686 ή περιπου τετοιες (δεν εκατσα να σιγουρευτω,γιατι υπαρχουν ψιλοδιαφορες στα βισματα-γραφω βιαστικα τωρα).


Δεν είναι κεραία, αλλά κάρτα wifi usb που έχει ενσωματωμένη κεραία

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι δεν επαρκεί το ρεύμα που δίνει η μητρική ενώ στην οθόνη το Hub που έχει δίνει εξτρά ρεύμα

mirtiano
29-08-14, 17:32
Αυτο λεω ρε συ @sdikr.
Απο τη στιγμη που εχει δικια της καρτα η μητρικη,γιατι ολη η φασαρια;Και ενταξει να πω οτι δεν γουσταρει την ενσωματωμενη και θελει να βαλη αλλη εξωτερικη,για τους δικους του λογους,γιατι δεν το ξεκαθαριζει απο την αρχη; Γιατι στην περιπτωση αυτη πρεπει να απενεργοποιησει την εσωτερικη φανταζομαι... Τελος παντων.Μερικες φορες δεν τα λενε ολα και αντε μετα να βγαλεις εσυ ακρη.
Αν ο @Dast3nls δεν απενεργοποιησει την ενσωματωμενη,πιθανον,να υπαρχει διενεξη με την εξωτερικη.
Επισης και αυτο με το ρευμα που λες @sdikr ειναι παρα πολυ πιθανο.
Μηπως παιζει κατι με το τροφοδοτικο;

Asdic
29-08-14, 17:44
αυτο που ειπα οτι οι θυρες δεν εχουν ρευμα μεσω BIOS δεν παιζει ?

sdikr
29-08-14, 18:27
αυτο που ειπα οτι οι θυρες δεν εχουν ρευμα μεσω BIOS δεν παιζει ?

Δεν θα είχε ούτε στα usb της οθόνης που υποθέτω ότι παίρνουν σήμα απο την μητρική

mirtiano
29-08-14, 21:18
Μηπως καποιο bios update ?

dimitris.taxideytis
30-08-14, 00:13
Συνδεεις και τα δυο usb της κεραιας η' μονο το ενα;
Για να λειτουργησει πρεπει να ειναι και τα δυο συνδεδεμενα.
Αλλιως το ρευμα δεν επαρκει.
Την ειχε παρει ο γαμπρος μου και δεν δουλευε επειδη δεν ειχε δευτερη θυρα ελευθερη.
Μολις του εδωσα ενα usb hub(οπου μπηκαν ολα τα υπολοιπα) και συνδεσα και τα δυο usb πανω στην μητρικη, δουλεψε.

- - - Updated - - -

Αλλα δουλεψε πολυ καλυτερα με τους driver των windows(σε 7 ) παρα με αυτους στο σιντακι που την συνοδευε.

Dast3n1s
30-08-14, 01:53
Αυτο λεω ρε συ @sdikr.
Απο τη στιγμη που εχει δικια της καρτα η μητρικη,γιατι ολη η φασαρια;Και ενταξει να πω οτι δεν γουσταρει την ενσωματωμενη και θελει να βαλη αλλη εξωτερικη,για τους δικους του λογους,γιατι δεν το ξεκαθαριζει απο την αρχη; Γιατι στην περιπτωση αυτη πρεπει να απενεργοποιησει την εσωτερικη φανταζομαι... Τελος παντων.Μερικες φορες δεν τα λενε ολα και αντε μετα να βγαλεις εσυ ακρη.
Αν ο @Dast3nls δεν απενεργοποιησει την ενσωματωμενη,πιθανον,να υπαρχει διενεξη με την εξωτερικη.
Επισης και αυτο με το ρευμα που λες @sdikr ειναι παρα πολυ πιθανο.
Μηπως παιζει κατι με το τροφοδοτικο;

Φιλε μου δουλεύει η εξωτερική κεραία αλλα μονο οταν την συνδεω στα usb της οθονης . Όταν την συνδέω κατευθείαν μητρική δεν μου την αναγνωρίζει .

- - - Updated - - -


Συνδεεις και τα δυο usb της κεραιας η' μονο το ενα;
Για να λειτουργησει πρεπει να ειναι και τα δυο συνδεδεμενα.
Αλλιως το ρευμα δεν επαρκει.
Την ειχε παρει ο γαμπρος μου και δεν δουλευε επειδη δεν ειχε δευτερη θυρα ελευθερη.
Μολις του εδωσα ενα usb hub(οπου μπηκαν ολα τα υπολοιπα) και συνδεσα και τα δυο usb πανω στην μητρικη, δουλεψε.

- - - Updated - - -

Αλλα δουλεψε πολυ καλυτερα με τους driver των windows(σε 7 ) παρα με αυτους στο σιντακι που την συνοδευε.

Είτε τα δυο είτε το ένα δεν δουλεύει .

Θέλετε να βγάλω φωτογραφίες να σας το δείξω ?

Asdic
30-08-14, 01:57
φιλε κοιταξες το ΒΙΟΣ και τις ρυθμισεις ?

Dast3n1s
30-08-14, 02:01
φιλε κοιταξες το ΒΙΟΣ και τις ρυθμισεις ?

Οχι το κανω τωρα και απανταω .

Asdic
30-08-14, 02:10
υπαρχει περιπτωση καποιες απο τις θυρες USB να μην περνουν ρευμα οπως ειπα,κοιτα για ενεργοποιηση τους ή ενεργοποιηση ισως του chipset που τα ελεγχει.

Dast3n1s
30-08-14, 02:15
Δεν έβγαλα ακρη . realtek ειναι δηλαδη τι πρέπει να κανω. Τωρα ανεβάζω και φωτογραφίες.

143434 Εδώ είναι όταν συνδέω στην μητρική .

143435 Εδώ δουλεύει κανονικά.

Asdic
30-08-14, 02:29
φιλε στο BIOS του υπολογιστη ξερεις να μπαινεις ? ξερεις τι εινια το BIOS ?

Dast3n1s
30-08-14, 02:31
Ξέρω τι είναι το bios και μπαίνω με το delete πριν την έναρξη των windows. ;)

Asdic
30-08-14, 02:34
Ξέρω τι είναι το bios και μπαίνω με το delete πριν την έναρξη των windows. ;)

τελεια, ψαξε μεσα και δες οπου μπορεις εαν αναφερει καπου θυρες USB . εαν ναι φροντισε να ειναι ENABLED η κατι αντιστοιχο

Dast3n1s
30-08-14, 02:49
Enebled τα έχω . Δεν βγάζω άκρη . Τουλάχιστον δουλεύει με την οθόνη .

sdikr
30-08-14, 12:18
Δεν έβγαλα ακρη . realtek ειναι δηλαδη τι πρέπει να κανω. Τωρα ανεβάζω και φωτογραφίες.

143434 Εδώ είναι όταν συνδέω στην μητρική .

143435 Εδώ δουλεύει κανονικά.

Δοκίμασε λίγο να πας στην registry, στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB εκεί θα βρεις έγραφες στο VID_0000&PID_0000, (πχ 6&1f0a1b18&0&2) δοκίμασε με αποσυνδεμένη την κάρτα να τα διαγράψεις και ξαναδοκίμασε στην μητρική

sweet dreams
30-08-14, 22:56
Tην συνδέεις με το ένα USB και δουλεύει;;;; 143459

Θήκη σκληρού εξωτερική που έχω με δύο USB, δεν δουλεύει αν δεν βάλεις και τα δύο.

mirtiano
01-09-14, 09:55
@Dast3nls, βρηκες καποια λυση; Αν οχι να τους το πας πισω να το αλλαξεις με αλλο ομοιο, μηπως επεσες σε ελαττωματικο κομματι. Δεν θα σπασεις τα νευρα σου με αυτη τη μλκια... :hmm:

Archon
01-09-14, 10:19
Δοκιμασες να βαλεις το στικακι στη θυρα usb που εχεις συνδεδεμενη την οθονη? Να δεις αν οντως εχει θεμα η συσκευη ή απλα τυχαινει!

Dast3n1s
02-09-14, 02:17
Δοκιμασες να βαλεις το στικακι στη θυρα usb που εχεις συνδεδεμενη την οθονη? Να δεις αν οντως εχει θεμα η συσκευη ή απλα τυχαινει!

Ναι στη θυρα της οθονης δουλευει !

Στη θυρα της μητρηκης δεν δουλευει !

- - - Updated - - -


@Dast3nls, βρηκες καποια λυση; Αν οχι να τους το πας πισω να το αλλαξεις με αλλο ομοιο, μηπως επεσες σε ελαττωματικο κομματι. Δεν θα σπασεις τα νευρα σου με αυτη τη μλκια... :hmm:

Το εκανα την πρωτη φορα αυτο και πηρα δευτερο , το πρωτο δεν το διάβαζε καν η οθονη το δευτερο το διαβαζει και ο μααακας της cosmodata μου ελεγε πως δεν ξερω να βαζω το usb στην θυρα και με τσάντισε .

- - - Updated - - -


Tην συνδέεις με το ένα USB και δουλεύει;;;; 143459

Θήκη σκληρού εξωτερική που έχω με δύο USB, δεν δουλεύει αν δεν βάλεις και τα δύο.

Ναι δουλευει και με ενα usb και με τα δυο.

Archon
02-09-14, 07:48
Να βαλεις το στικακι εκει που εχεις συνδεδεμενη την οθονη στο πισι. Οχι να βαλεις το στικακι στην οθονη την ιδια. Βγαζεις το καλωδιο απο το πισι της οθονης και εκει βαζεις τη συσκευη. Δουλευει?

sweet dreams
02-09-14, 08:16
Ναι δουλευει και με ενα usb και με τα δυο.

Στην μητρική δοκίμασες να συνδέσεις και τα δύο USB και όχι το ένα;;;

lady_in_black
02-09-14, 08:16
Οι usb πανω στο m/b εχουν δοκιμαστει ολες και βγαζουν το ιδιο προβλημα;

Σε αυτες τις usb αν συνδεσεις ενα usb stick το εμφανίζει σωστα;

Ειπες οτι αν συνδεσεις usb hub με εξωτερικη τροφοδοσια τοτε δουλευει σωστα;

To m/b που εχεις παραθεσει εχει ενσωματωμενο wifi γιατι δεν χρησιμοποιεις αυτό;

hoannis
02-09-14, 15:29
Μήπως η οθόνη δίνει extra ρεύμα στο usb , οπότε το stick δουλεύει στην οθόνη αλλά δεν δουλεύει στο PC?

Dast3n1s
02-09-14, 16:43
Στην μητρική δοκίμασες να συνδέσεις και τα δύο USB και όχι το ένα;;;

Το πρωτο πραγμα που εκανα οταν το πηρα αυτο ηταν .Να τα βαλω στη μητρηκη και τα δυο.

- - - Updated - - -


1)Οι usb πανω στο m/b εχουν δοκιμαστει ολες και βγαζουν το ιδιο προβλημα;

2)Σε αυτες τις usb αν συνδεσεις ενα usb stick το εμφανίζει σωστα;

3)Ειπες οτι αν συνδεσεις usb hub με εξωτερικη τροφοδοσια τοτε δουλευει σωστα;

4)To m/b που εχεις παραθεσει εχει ενσωματωμενο wifi γιατι δεν χρησιμοποιεις αυτό;

1)Ναι

2)Ναι

3)Ναι

4)Επιδι εχει μικρη ισχύ και δεν μου κανει αυτο που εχει μονο του ενω αυτο που πηρα εχει καλώδιο usb 5 μετρα και το παω οπου θελω και εχει μεγαλύτερη ισχύ .

- - - Updated - - -


Μήπως η οθόνη δίνει extra ρεύμα στο usb , οπότε το stick δουλεύει στην οθόνη αλλά δεν δουλεύει στο PC?

Αυτό πιστεύω και εγώ .

sweet dreams
02-09-14, 16:48
Το πρωτο πραγμα που εκανα οταν το πηρα αυτο ηταν .Να τα βαλω στη μητρηκη και τα δυο.


Αυτό δείχνει να μην φτάνει το ρεύμα των USB της μητρικής για να την ενεργοποιήσουν :hmm:

- - - Updated - - -

Αφού δουλεύει και με το ένα, δώσε μόνο ρεύμα στο ένα και το άλλο σύνδεσε το στην μητρική

για να τσεκάρεις αν όντως είναι αυτό.

Archon
02-09-14, 18:33
Δοκιμασες να συνδεσεις το στικακι σε διαφορετικα hubs της μητρικης? Επειδη το καθενα hub δινει το ιδιο ρευμα. Αρα σε διαφορετικο θα δινει απο διαφορετικη πηγη. Επισης μηπως ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη να κλεινουν τις usb θυρες τα windows για μειωση της καταναλωσης ενεργειας?

Dast3n1s
03-09-14, 18:04
Δοκιμασες να συνδεσεις το στικακι σε διαφορετικα hubs της μητρικης? Επειδη το καθενα hub δινει το ιδιο ρευμα. Αρα σε διαφορετικο θα δινει απο διαφορετικη πηγη. Επισης μηπως ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη να κλεινουν τις usb θυρες τα windows για μειωση της καταναλωσης ενεργειας?

Δεν νομίζω που το βλέπω αυτό ??

Σκέφτηκα ότι ίσως να βάλω ενα repeater ίσως δουλέψει καλύτερα γιατι αν σκεφτεις οτι το καλώδιο είναι 5 μέτρα τοτε ίσως δεν φτάνει το σήμα σωστά και αφού υπάρχει και ελλείπεις τάση τοτε δεν μπορεί καν να το διαβάσει .
Τι λέτε ?

nikraven
03-09-14, 19:29
Δεν νομίζω που το βλέπω αυτό ??

Σκέφτηκα ότι ίσως να βάλω ενα repeater ίσως δουλέψει καλύτερα γιατι αν σκεφτεις οτι το καλώδιο είναι 5 μέτρα τοτε ίσως δεν φτάνει το σήμα σωστά και αφού υπάρχει και ελλείπεις τάση τοτε δεν μπορεί καν να το διαβάσει .
Τι λέτε ?
Αν έχεις win-7 θα κάνεις το εξής:
ΕΝΑΡΞΗ
ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ
ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ
στο δέντρο με τις συσκευές του pc θα πατήσεις
εκεί που λέει ''Ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαύλου USB''
για να σου ανοίξει το δέντρο
και μετά θα κάνεις δεξί κλικ πάνω εκεί που λέει
''Ριζικός διανομέας hub USB''
Μετά θα επιλέξεις ''ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ''
και στις καρτέλες που θα σου ανοίξουν θα πάς στην καρτέλα
''ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ''.
Αν είναι τικαρισμένο το κουτάκι που λέει
''Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση αυτής της συσκευής απο τον υπολογιστή για εξοικονόμηση ενέργειας''
Θα το ξετικάρεις και θα ξαναδοκιμάσεις τις θύρες σου.

Dast3n1s
03-09-14, 20:20
Αν έχεις win-7 θα κάνεις το εξής:
ΕΝΑΡΞΗ
ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ
ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ
στο δέντρο με τις συσκευές του pc θα πατήσεις
εκεί που λέει ''Ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαύλου USB''
για να σου ανοίξει το δέντρο
και μετά θα κάνεις δεξί κλικ πάνω εκεί που λέει
''Ριζικός διανομέας hub USB''
Μετά θα επιλέξεις ''ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ''
και στις καρτέλες που θα σου ανοίξουν θα πάς στην καρτέλα
''ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ''.
Αν είναι τικαρισμένο το κουτάκι που λέει
''Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση αυτής της συσκευής απο τον υπολογιστή για εξοικονόμηση ενέργειας''
Θα το ξετικάρεις και θα ξαναδοκιμάσεις τις θύρες σου.

Το έκανα και τίποτα ! :(
Πάλι τα ίδια .
Δεν ξέρω τι παίζει άλλα πάλι καλά που δουλεύει στην οθόνη .

nikraven
04-09-14, 07:49
οπότε καταλήγουμε στο κάτι λοξό να παίζει με τα ρεύματα των usb
όπως γράψανε τα παιδιά πιο πάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.