PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Ίντερνετ σε 4 όροφη οικοδομή με φοιτητές.



Σελίδες : [1] 2

johnny_t
29-08-14, 03:57
Χαιρετώ την ομάδα μετά από έξι χρόνια αδράνειας. Για τον παλιό λογαριασμό ούτε λόγος, τελευταία χρόνια πολλά το 2011... :whistle:
Δεν θέλω να σας κουράσω με μακροσκελείς εισαγωγές γι' αυτό θα μπω αμέσως στο κυρίως θέμα.
Είμαι κάτοχος μιας 4όροφης οικοδομής (πλάκα 96 τ.μ. μεικτά) με μικρά στούντιος τα οποία νοικιάζω σε φοιτητές.

Μέχρι και πέρυσι είχα ένα σετάπ του τύπου:
modem OTE comtrend (24Mbps) > καλώδιο ethernet > tplink TL-WR941ND μεταξύ 1ου και 2ου ορόφου από τις σκάλες > έβγαζα την μια από τις τρεις κεραίες και έβαζα ένα καλώδιο από το κουτί μέχρι τον πάνω όροφο όπου συνέδεα την κεραία (κάτι σαν προέκταση, ξέρω ξέρω αυτό που έκανα ήταν εν μέρη λάθος ΑΛΛΑ δούλευε) > και στο ρετιρέ έχω ένα tplink TL-WA801ND χωρίς καλώδιο, απλά παίρνει το σήμα και το ενισχύει.
Όλο το παραπάνω χάος που διαβάζετε δούλευε άψογα από το 2004 και μέχρι φέτος τον Ιανουάριο όπου άρχισε να κολλάει απίστευτα το ίντερνετ (τους έβαλα χέρι να μην κατεβάζουν ΟΛΗΗΗ μέρα) ΑΛΛΑ το χειρότερο απ όλα είναι ότι ή κάποιες φορές ενώ οι υπολογιστές βλέπουν το δίκτυο δεν καταφέρνουν να συνδεθούν ή συνδέονται αλλά “έχουν περιορισμένη πρόσβαση” και δεν έχουν πάλι ιντερνετ.
Η μόνη λύση είναι να βγάλω την κεντρική μπρίζα του ρεύματος που είναι πάνω όλα τα προαναφερθέντα και να την ξαναβάλω μετά από 2-3 λεπτά.

ΌΜΩΣ αυτό το φαινόμενο εκεί που γινόταν μια φορά την εβδομάδα γίνεται 5-6 φορές την μέρα.
Καταλαβαίνω ότι είναι πρόβλημα και πρέπει να το λύσω άμεσα.
Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 600 μέγιστο 800 ευρώ για μια λύση που θα μου λύσει τα χέρια και το πρόβλημα.

*Καταρχήν να αναφέρω πως 50άρα στην περιοχή μου δεν έχει και δεν παίζει να έχει διαθεσιμότητα για αρκετό καιρό οπότε ή μένουμε στην μία 24άρα ή κάνουμε κάνα “πάντρεμα δύο 24 άρων.

**Η οικοδομή είναι εξ' ολοκλήρου δική μου οπότε μπορεί να γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση.
Για παράδειγμα σκέφτομαι να περάσω κανάλι μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα για να βγάζω από εκεί μία κεραία σε κάθε όροφο.

Ψάχνοντας το φόρουμ έχω βρει διάφορα ποστ για ίντερνετ σε ξενοδοχεία, σε καφετέριες αλλά η συντριπτική πλειοψηφία αποκλίνει σημαντικά είτε στην ιδιομορφία του χώρου (περισσότεροι από ένας όροφοι), είτε στην διαχείριση.

Θα ήθελα αν γίνεται στα 10 διαμερίσματα (στα οποία μπορεί να είναι συνδεδεμένα από ένα λαπτοπ μέχρι 3 λάπτοπ και 3 κινητά) να κατηγοριοποιώ τις συσκευές και να μοιράζω το ιντερνετ ανα διαμέρισμα και όχι ανά συσκευή. Δηλαδή αν κλειδώνει η γραμμή στα 10Mbps και είναι στο δίκτυο και τα δέκα, να μοιράζονται ανά 1Mbps σε κάθε διαμέρισμα ασχέτως με το πόσες συσκευές είναι ενεργές και όχι ανά πλήθος συσκευών. Πιστεύω πως το παραπάνω είναι το πιο δίκαιο.

Σαν λύση μου πρότειναν να βάλω ένα AP σε ΚΑΘΕ διαμέρισμα το οποίο να έχει δικό του κωδικό και να κάνω μοίρασμα με τις mac address του κάθε AP. Έτσι που λέει ο λόγος δώσε όπου θες τον κωδικό ή βάλε όσες συσκευές θέλεις, εσύ θα πάρεις ότι σου αναλογεί.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους θα αφιερώσουν χρόνο για να διαβάσουν το ποστ μου, ακόμη κι' αν δεν απαντήσουν.
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.

georgedimgd
29-08-14, 05:05
Χωρις να ξερω ακριβως να σε βοηθησω επειδη πολλες φορες τα πραγματα ειναι δοκιμες, θα προτεινα να παρεις 2 καλα netgear ετσι για αλλαγη ή να δοκιμασεις με τα router καποιου φιλου. Πολλες φορες κολλανε τα πραγματα και για ανεξηγητο λογο. π.χ. εγω ημουν στη forthnet και γινοταν αυτο συνεχεια, εβαλα ΟΤΕ εφτιαξε και τωρα που ξαναγυρισα στη forhnet δουλευει μια χαρα η ιδια γραμμη. Αρα μπορει να μη θελει μονο χρημα αλλα και μικροπειραματισμους που μπορει να σου λυσουν το προβλημα οριστικα!

dimitri_ns
29-08-14, 07:28
Για να ξεμπερδεύεις οριστικά, κάνε αυτό που κάνουν στις εστίες, πρίζα ethernet σε κάθε διαμέρισμα

Ανοιξε τα κουτιά, αντικατέστησε τα τηλεφωνικά καλώδια με καλώδιο ethernet, πρίζα data διπλή rj45 σε κάθε διαμέρισμα
Κοντά στον τηλεφωνικό κατανεμητή του κτηρίου βάλε switch και όσα έως 24 adsl θέλεις, μοδεμ με bandwith control (δεν έχω να σου προτείνω κάποια)

Ο κάθε ενοικιαστής βάζει στην μία υποδοχή της πριζας ένα access point και δίνει ασύρματο στο διαμέρισμα ή βάζει λαπτοπ με ethernet και στην άλλη υποδοχή της πρίζας βάζει σταθερό τηλέφωνο

Αν δεν μπορεις μόνος σου, βρες ηλεκτρολόγο

johnny_t
29-08-14, 11:34
Χωρις να ξερω ακριβως να σε βοηθησω επειδη πολλες φορες τα πραγματα ειναι δοκιμες, θα προτεινα να παρεις 2 καλα netgear ετσι για αλλαγη ή να δοκιμασεις με τα router καποιου φιλου. Πολλες φορες κολλανε τα πραγματα και για ανεξηγητο λογο. π.χ. εγω ημουν στη forthnet και γινοταν αυτο συνεχεια, εβαλα ΟΤΕ εφτιαξε και τωρα που ξαναγυρισα στη forhnet δουλευει μια χαρα η ιδια γραμμη. Αρα μπορει να μη θελει μονο χρημα αλλα και μικροπειραματισμους που μπορει να σου λυσουν το προβλημα οριστικα!

George πριν ένα μήνα περίπου δοκίμασα με άλλο δανεικό εξοπλισμό αυτό που πρότεινες αλλά το πρόβλημα επέμενε κυρίως όταν ήταν τα διαμερίσματα με κόσμο και συνδεόταν ταυτόχρονα όλοι.


Για να ξεμπερδεύεις οριστικά, κάνε αυτό που κάνουν στις εστίες, πρίζα ethernet σε κάθε διαμέρισμα

Ανοιξε τα κουτιά, αντικατέστησε τα τηλεφωνικά καλώδια με καλώδιο ethernet, πρίζα data διπλή rj45 σε κάθε διαμέρισμα
Κοντά στον τηλεφωνικό κατανεμητή του κτηρίου βάλε switch και όσα έως 24 adsl θέλεις, μοδεμ με bandwith control (δεν έχω να σου προτείνω κάποια)

Ο κάθε ενοικιαστής βάζει στην μία υποδοχή της πριζας ένα access point και δίνει ασύρματο στο διαμέρισμα ή βάζει λαπτοπ με ethernet και στην άλλη υποδοχή της πρίζας βάζει σταθερό τηλέφωνο

Αν δεν μπορεις μόνος σου, βρες ηλεκτρολόγο

Δημήτρη αυτό που λες ακούγεται καλό. Μου το είχα προτείνει παλαιότερα, το θέμα είναι ότι σε κάθε στούντιο θα υπάρχει τουλάχιστον ένα smartphone οπότε η ύπαρξη ασύρματου δικτύου είναι απαραίτητη.
Ατσαλίνες, καλώδια, την ιδική "πενσούλα" για να ενώνω τα βίσματα ethernet με το καλώδιο τα έχω.

*μπάι δε γουέει, τι καλώδιο να βάλω;
ftp, utp...

Ευχαριστώ πολύ για για τις απαντήσεις σας. :oneup:

dimitri_ns
29-08-14, 11:52
Καλώδιο utp
Εσύ το νοικιάζεις με ethernet ο ενοικιαστής ας πάρει κάποιο access point AP ki ας κάνει ότι θέλει.
Θα εκπλαγείς με τις συσκευές wifi από ipod touch μέχρι ipad
Ki αν έρθουν και δυό φίλοι με tablet kai smartphone γίνεται πανηγύρι
Κι αν έχει και φωτογραφική μηχανή με wifi ...
Ας μη μιλήσω για το ψυγείο :p

Το βασικότερο έχεις bandwith control και ανάλογα με τις ταχύτητες adsl που πιάνεις στην περιοχή σου μοιράζεις όπως θέλεις.
Εσένα θα σου μείνουνε τα προβλήματα του ενσύρματου, ασε τα προβλήματα του ασύρματου σε αυτούς

Κι αν κάποιος θελήσει ΟΤΕtv μέσω connex sto διαμέρισμά του εσύ το ethernet και το τηλέφωνο το παρέχεις. Ας βάλει δικό του modem

johnny_t
29-08-14, 14:32
Με έψησες τόσο άσχημα που τώρα ετοιμάστηκα να πάω να δω αν χωράνε 10 καλώδια ethernet μαζί με τα τηλεφωνικά από την κεντρική σωλήνα (εκεί που είναι το κουτί του ΟΤΕ).
Όσο για τα ΑΡ άσε πικραμένη ιστορία, κι' αυτά εγώ θα τα αγοράσω...

* Το utp βγαίνει σε ποιότητες κι αν ναι τι να προτιμήσω; (σκέψου απόσταση από το κεντρικό του ΟΤΕ μέχρι ρετιρέ να μην είναι καμιά 20-25 μέτρα;;;)
** Μήπως σου είναι εύκολο να προτείνεις και εξοπλισμό, ρούτερ, μόντεμ, ΑΡ...

- - - Updated - - -

Τελικά δεν γίνεται να μπει από τις πρίζες του τηλεφώνου γιατί ο σωλήνας είναι πολύ μικρός...

Archon
29-08-14, 14:44
Και να τα αγοραζες τα ΑΡ θα μπορουσες να τους τα "νοικιασεις" αν στο ζητησουν ή αν τους το προτεινεις. Για το καλωδιο που δεν χωραει μεσα απο τον σωληνα του τηλεφωνου, μπορεις να κανεις εξωτερικη εγκατασταση παντα βεβαια με τον περιορισμο της ταχυτητας x / διαμερισμα και εισαι ΟΚ. Και πιο ευκολο για μελλοντικη αναβαθμιση. Προαιρετικα μπορεις να βαλεις 2 πριζες ethernet διπλα-διπλα οποτε αν εχουν 2 συσκευες με eth εισαι καλυμενος και με το παραπανω.

johnny_t
29-08-14, 15:17
Θα δω λίγο τι κόστος έχει εξωτερικό καλώδιο και κανάλι αλλιώς θα το περάσω εσωτερικά από το φρεάτιο του ανελκυστήρα.

jkoukos
29-08-14, 15:41
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του @dimitri_ns. Καλώδιο για οικονομικότερη, ασφαλέστερη, σταθερότερη και μακράν η καλύτερη λύση.
Τους παρέχεις από ένα καλώδιο σε κάθε στούντιο και άσε να χρησιμοποιήσουν αυτοί όποια συσκευή θέλουν για την σύνδεσή τους.

Τα 10 καλώδια utp (Cat5e ή Cat6) δεν χωράνε μέσα στα υπάρχοντα κανάλια, άρα θα τα περάσεις απ' όπου σε βολεύει.
Προσοχή, κανονικά απαγορεύεται μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα, αλλά στην χώρα μας ποιος θα σε ελέγξει. Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου όπως γράφεις, δεν θα έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση.

Για Bandwidth management υπάρχουν οικονομικές και ακριβότερες λύσεις. Άλλες εύκολες και άλλες δυσκολότερες στη ρύθμιση.
Μια λύση είναι με κάποιο router της TP-Link (π.χ. TL-WR1043ND (http://www.skroutz.gr/s/302006/TP-LINK-TL-WR1043ND.html)) που έχει εκ κατασκευής τέτοια (υποτυπώδη (http://file.fclose.com/file/2014-03-18-6791-tp-link-bandwidth-control-rules.PNG) αλλά εύκολη) δυνατότητα.
Η ίδια συσκευή με κάποιο εναλλακτό firmware (DD-WRT ή OpenWRT) αυξάνει τις δυνατότητες και ρυθμίσεις (λίγο δυσκολότερα).

Δικιά μου πρόταση είναι ένας Mikrotik (http://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?keyphrase=mikrotik&from=autocomplete) router που έχει άπειρες δυνατότητες σε χαμηλή σχετικά τιμή.
Στην περίπτωσή σου είναι ιδανική συσκευή που σου δίνει μεγάλη παραμετροποίηση. Για παράδειγμα μπορείς να μοιράσεις τη σύνδεση των 10Mbps σε κάθε χώρο από 1Mbps, αλλά από την άλλη αν κάποιοι δεν είναι on-line να μοιράζεται δυναμικά εξίσου στους υπόλοιπους.
Απαιτεί κάποιες γνώσεις για την ρύθμιση αλλά υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο διαδίκτυο, κατάλληλο wiki (http://wiki.mikrotik.com/wiki/Bandwidth_Managment_and_Queues) και ενεργή κοινότητα (http://forum.mikrotik.com/), όπως και αντίστοιχο θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard).

Εν κατακλείδι, το modem/router του παρόχου σε Bridge mode, ώστε να δουλεύει ως απλό modem, μετά το router και στη συνέχεια ένα swith στο οποίο θα συνδέονται όλα τα καλώδια των στούντιο.

Vtester
29-08-14, 15:43
cat 6 καλώδιο μπορείς να βάλεις.

jkoukos
29-08-14, 15:47
Μόνο πρόσεξε το καλώδιο να είναι μονόκλωνο (solid) και όχι πολύκλωνο (stranded).

johnny_t
29-08-14, 22:45
Τελικά θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα βάλω ένα καλώδιο ethernet σε κάθε στούντιο.
Σκέφτομαι να περάσω εσωτερικά από το φρεάτιο του ανελκυστήρα είτε χρησιμοποιώντας το κανάλι που υπάρχει ήδη για τα κουμπιά, την οθόνη κτλ (αν βέβαια συμφωνεί και ο εγκαταστάτης) είτε να εγκαταστήσω ένα νέο. *με ανησυχεί το γεγονός ότι μπορεί να είναι παράνομο αλλά δεν με αποθαρρύνει κιόλας... :whistle:
Από εκεί με μια τρύπα στο μέταλλο γύρω απ την πόρτα θα βγαίνει το καλώδιο σε κανάλι στο ταβάνι του κάθε ορόφου ή στο ντουβάρι και θα πηγαίνει στο μπουάτ του τηλεφώνου. Μπορεί να μην χωράνε τα καλώδια με την μια από τον κεντρικό σωλήνα αλλά από τον επιμέρους του κάθε στούντιο χωριστά χωράει. Έτσι και θα υπάρχει η δυνατότητα για τηλεφωνική γραμμή και για ιντερνετ.
Αύριο θα πάω να αγοράσω κανάλια για τους χώρους των διαδρόμων και θα ρωτήσω αν μου επιτρέπει ο εγκαταστάτης να χρησιμοποιήσω το κανάλι του.
Επίσης θα πάω να πάρω μια κουλούρα cat6 μονόκλωνο (cat 6e ??) "Vtester" & " jkoukos" :oneup: και τηλεφωνικές πρίζες με βίσμα ethernet και τηλεφώνου.
να και μία φώτο από το ντουί, 143424

Εξοπλισμό μόντεμ, ρούτερ και τα ρέστα από Δευτέρα.
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια. :respekt:

dimitri_ns
30-08-14, 08:27
Βάλε καινούργιο κανάλι και μάλιστα ευρύχωρο, ωστε αν χρειαστεί στο μέλλον να περάσεις κι άλλα καλώδια.
Το κανάλι του εγκαταστάτη να το αποφύγεις, μπορεί να επιρρεάζεται το ethernet από το ρεύμα όταν κινείται ο ανελκυστήρας και να τρελλαθείς στο τι φταίει

Και υπολόγισε να τους δόσεις το λιγότερο 2άρα γραμμή, το 1 είναι λίγο. Βέβαια μετά την εγκατάσταση, οι αναβαθμίσεις είναι εύκολες.

johnny_t
30-08-14, 13:53
@dimitri_ns. Όχι ότι βαριέμαι ή είμαι ευκολάκιας αλλά για να περάσω επιπλέον κανάλι θέλει και λίγο παραπάνω κόπο και σπαζοκεφαλιά την τοποθέτηση. Έπειτα και πιο δίπλα να το βάλω (10-15 πόντους δίπλα απ το υπάρχον) αναγκαστικά θα πρέπει το καλώδιο ethernet να περνάει ΜΕΣΑ από το κανάλι του ανελκυστήρα για να βγει προς τα έξω. Για να το βάλω από την άλλη μεριά δεν το προτιμώ γιατί θα φαίνεται άσχημα εξωτερικά όταν θα βγαίνει.
Προς το παρόν θα πάω να πάρω τα υλικά που γράφω το παραπάνω ποστ και θα αρχίσω να φτιάχνω τα κανάλια για τους διαδρόμους.

*να προτιμήσω καλώδιο cat6 με μόνωση καλύτερα?? και αν ναι ποιο?

- - - Updated - - -

Update.
Άσχημα νέα. Η κάθε κατασκευή έχει τις ιδιαιτερότητές της, έτσι και σ αυτήν οι μάστορες αποφάσισαν να περάσουν καλώδια τηλεφώνου, θυροτηλέφωνο και σε κάνα δυο περιπτώσεις το πέρασαν από τον σωλήνα του ρεύματος.
Η μόνη λύση πλέον είναι να βγαίνει από τον ανελκυστήρα και να τρυπάω πάνω από την πόρτα προς τα μέσα όπου θα βάζω ένα ΑΡ.
Αν μεταφέρω στο καλώδιο ethernet και ρεύμα θα έχω απώλειες;;; Μαξ απόσταση 15 μέτρα.

vasilimertzani
30-08-14, 19:31
ναι θα εχεις θορυβο.Καλο ειναι αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις να παρεις θωρακισμενο καλωδιο να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο.

johnny_t
31-08-14, 10:07
Πολύ καλημέρα σας.
Επειδή χθες το μήνυμα το έγραψα από το κινητό μπορεί να μην σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω να κάνω. Αυτό που ήθελα να πω είναι αν θα έχω απώλειες αν μεταφέρω όχι στο κανάλι του καλωδίου και ρεύμα αλλά στο καλώδιο το ίδιο (Device powered by an Ethernet cable with Power over Ethernet (PoE) technology, το έκανα κλόπι πέιστ από σάιτ με κεραίες).
κάνει αυτό το καλώδιο για την δουλειά που το θέλω; >>> 143470

Gianniskriti
31-08-14, 10:39
Πολύ καλημέρα σας.
Επειδή χθες το μήνυμα το έγραψα από το κινητό μπορεί να μην σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω να κάνω. Αυτό που ήθελα να πω είναι αν θα έχω απώλειες αν μεταφέρω όχι στο κανάλι του καλωδίου και ρεύμα αλλά στο καλώδιο το ίδιο (Device powered by an Ethernet cable with Power over Ethernet (PoE) technology, το έκανα κλόπι πέιστ από σάιτ με κεραίες).
κάνει αυτό το καλώδιο για την δουλειά που το θέλω; >>> 143470
Αυτη η τεχνολογια που περιγραφεις (POE) χρησιμοποιειται απο συμβατες δικτυακες συσκευες που για να μην τους συνδες καλωδιο τροφοδοσιας αντλουν το απαιτουμενο ρευμα μεσω του καλωδιου ethernet (ip καμερες, και άλλα). Σε ενδιαφερει κατι τετοιο και το θιγεις το ζητημα ;

johnny_t
31-08-14, 13:06
Ναι. Επειδή δεν θέλω να τραβήξω επιπλέον καλώδιο θα με εξυπηρετούσε αν γινόταν σε ένα καλώδιο να έχω και τα δύο αρκεί να μην με επηρεάζει αυτό αρνητικά.

Vtester
31-08-14, 13:32
Δεν σου μεταφέρει ρεύμα για ότι να ναι johnny . Στο εξήγησε ο Gianniskriti αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες.

johnny_t
31-08-14, 14:58
Το κατάλαβα αυτό. Το έχω κάνει με μια κεραία παλαιότερα. Απλά συνδεσα το φις του τροφοδοτικού σε ένα κουτάκι στο οποίο πήγαινε πάνω και το καλώδιο εθερνετ. Απλά δεν ξέρω αν θα έχω κάποιες απώλειες. ..
143492

*κάτι μου λέει πως το καλώδιο που μου πρότεινε ο πωλητής είναι το απλό (0,57 το μέτρο μείον 60% έκπτωση = 0,29/μέτρο... εγώ όταν έψαχνα κάτω από 0,80 δεν έβρισκα).

Μπορώ να το ζητήσω συγκεκριμένα μπας και... ή μήπως καλύτερα να το παραγγείλω από νετ. Μπάι δεν γουέει υπάρχει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να πουλάει τέτοιο εξοπλισμό?

dimitri_ns
31-08-14, 16:46
Το κατάλαβα αυτό. Το έχω κάνει με μια κεραία παλαιότερα. Απλά συνδεσα το φις του τροφοδοτικού σε ένα κουτάκι στο οποίο πήγαινε πάνω και το καλώδιο εθερνετ. Απλά δεν ξέρω αν θα έχω κάποιες απώλειες. ..
143492



Στην κεραία ε'ιχες συνδέσει ένα καλώδιο eth. Στην άλλη πλευρά είχες τον αντάπτορα ΡΟΕ και είχες συνδέσει ένα eth για data και ένα τροφοδοτικό για power στην κεραία ΚΑΙ ΕΝΑ ETHERNET ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ PC

Λογαριάζεις να στήσεις 10 pc και 10 τροφοδοτικά για κάθε διαμέρισμα?

Το ξαναλέμε δόστους 1 eth και 1 Τηλ και ασε σε αυτούς τα ασύρματα

BTW to poe μια χαρα δουλεύει μέχρι τα 25 μέτρα (δοκιμασμένο)

jkoukos
31-08-14, 17:12
Το poe ανάλογα την τάση εισόδου μπορεί να δουλέψει και πάνω από τα 100 μέτρα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα στα δεδομένα λόγω της ταυτόχρονης όδευσης του poe στο ίδιο καλώδιο.
Τελικά δεν έχω καταλάβει τι έχεις αποφασίσει να κάνεις. Ενσύρματη ή ασύρματη εγκατάσταση και πως θα την υλοποίησεις;

johnny_t
31-08-14, 18:51
Όπως μου τα λέτε σχετικά με τα παραπάνω, δηλαδή που δεν θα υπάρχει πρόβλημα με POE:
1. Στο ισόγειο θα είναι εγκατεστημένο το μόντεμ και το ρούτερ απ' όπου θα περνάνε όλα τα καλώδια ethernet.
2. Μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα θα περάσουν όλα εκτός του ισογείου -λογικό- και σε κάθε όροφο ανάλογα με την περίπτωση θα βγαίνουν 2 με 3 καλώδια ethernet, ένα για ΚΑΘΕ στούντιο.
3. Από εκεί μέσω ενός ενιαίου καναλιού σε κάθε όροφο θα μπαίνουν τα καλώδια ethernet με τρύπα από τον διάδρομο προς τα μέσα (πιο συγκεκριμένα πάνω από την πόρτα εισόδου κάθε στούντιο.
4. Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με ρούτερ, ασύρματη κεραία παίζω με POE για να γλιτώσω την έξτρα τροφοδοσία ρεύματος. Έτσι με ένα μόνο καλώδιο είμαι καλυμμένος. *έχουν συμφωνήσει όλοι οι ένοικοι και θα μου πληρώνουν 3 ευρώ το μήνα ο καθένας για την ασύρματη κεραία όπως πολύ σωστά πρότεινε ο συμφορουμήτης πιο πάνω.

Μου έχει μείνει μόνο το ισόγειο και ο μισός πρώτος όροφος. Όλα τα υπόλοιπα από θέμα καναλιού και τρύπας είναι τελειωμένα.

Μετά αρχίζω και προβληματίζομαι με: 1.καλώδιο ethernet, 2. εξοπλισμό μόντεμ, ρούτερ, κεραίες καθώς και με 3.το στήσιμο του λογισμικού για bandwidth control ανά κεραία...
**αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για το καλώδιο πιο πάνω ή από που να το προμηθευτώ ή πως να το ζητήσω..

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθειά σας. Δυστυχώς επειδή περνάω τα κανάλια δεν είμαι πάνω από τον υπολογιστή ή το κινητό συνέχεια γι' αυτό αργώ να απαντήσω.

jkoukos
31-08-14, 20:52
Καταρχήν για το καλώδιο που ρωτάς. Δεν ξέρω από Θεσσαλονίκη, αλλά τα βρίσκεις σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλά ηλεκτρολογικό υλικό και καλώδια εγκαταστάσεων.
Στα γρήγορα στο "ψαχτήρι" βρήκα Καύκα, Κωνσταντακάτο, Αναστασιάδη, Νάζος και φαντάζομαι στην περιοχή σου θα βρεις κάποιο κατάστημα του είδους.
Ζητάς απλά καλώδιο UTP Cat6 μονόκλωνο. Φυσικά θέλεις τα αντίστοιχα βύσματα RJ45 και τις επίτοιχες πρίζες.

α. Έχεις αποφασίσει να βάλεις από ένα ΑΡ σε κάθε στούντιο. Ποια θα είναι αυτά; Γιατί δεν έχουν όλα τα ΑΡ δυνατότητα poe τροφοδοσίας, για να μην σου πω ότι τα περισσότερα δεν έχουν, Όχι ότι δεν υπάρχουν.

β. Έστω ότι έχουν δυνατότητα Poe. Θέλεις 10 τροφοδοτικά και 10 injectors στον χώρο που θα τα συγκεντρώσεις όλα. Έχεις τέτοια δυνατότητα χώρου και ικανής ισχύος; Γιατί δεν βάζεις από ένα τροφοδοτικό και injector μαζί με το ΑΡ σε κάθε χώρο;

γ. Γιατί επιλέγεις ΑΡ και όχι ένα ασύρματο router, έτσι ώστε να δώσεις και ενσύρματη δυνατότητα σύνδεσης για όσους το θέλουν;

johnny_t
31-08-14, 22:35
jkoukos.
α. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια συγκεκριμένα θα βάλω αλλά με μια αναζήτηση η τιμή τους κυμαίνεται περίπου στα 35-45 ευρώ το κομμάτι. (μιλάμε για poe που έρχεται κομπλέ στο κουτί του με όλα τα παρελκόμενα).
β. Από θέμα χώρου εκεί που θα μπούνε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο λόγος που θέλω να αποφύγω το ρεύμα μέσα στα στούντιος είναι επειδή ο χώρος που θα μπει (πάνω από την πόρτα) δεν εξυπηρετεί να τραβάς προεκτάσεις. (θα είναι σαν χριστουγεννιάτικο ντεκόρ μόνο που δεν θα αναβοσβήνει το καλώδιο...)
γ. Εδώ έχεις δίκιο. Σε μια κουβέντα που έκανα πάντως με 6 παιδιά όλοι μου είπαν πάνω κάτω μια ατάκα του τύπου: "Εγώ σμαρτφόουν και λάπτοπ έχω, τι να το κάνω το καλώδιο..."

Παρόλα αυτά αν θέλεις να κάνεις μια αντιπρόταση δεχόμενος ότι θα βγαίνει καλώδιο σε κάθε στούντιο ακριβώς πάνω από την πόρτα και με τον περιορισμό ότι θα μπει ένα bandwidth control ανά στούντιο έτσι ώστε η ταχύτητα να μοιράζεται ισόποσα σε κάθε περίπτωση τότε είμαι ανοιχτός. :oneup:

jkoukos
01-09-14, 10:58
α. Μπορείς να δώσεις 1-2 ΑΡ που έχεις δει, για να κάνουμε μια εκτίμηση;
β. Αν έχεις χώρο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόνο να έχεις υπόψη ότι θέλεις 10 (τροφοδοτικά+injectors), 10 καλώδια utp (από το switch προς τα injectors) και άλλα 10 καλώδια utp (από τα injectors προς τα στούντιο). Με την ισχύ τροφοδοσίας δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θέλεις πολύπριζο με πολλές θέσεις ή πολλαπλές πρίζες. Αν είναι σε χώρο μη τακτικά επισκέψιμο (αποθήκη κλπ) δεν υπάρχει θέμα ευταξίας και ομορφιάς.
γ. Κανένα πρόβλημα αν δεν το θέλουν οι ίδιοι.

Όσον αφορά την όδευση και το πέρασμα των καλωδίων σε κάθε χώρο, δεν γνωρίζω την διαρρύθμιση αλλά σκέφτομαι τουλάχιστον 2 λύσεις.
Γράφεις για 2-3 στούντιο ανά όροφο, άρα μιλάμε για μικρό και διακριτικό κανάλι που μπορεί να μπει:
1. Όπως αναφέρεις στο πάνω μέρος του τοίχου, μόνο αντί να μπει πάνω από κάθε πόρτα, να εισέρχεται στην γωνία που σχηματίζει ο εσωτερικός τοίχος (αυτός που διαχωρίζει 2 στούντιο) με την οροφή και από εκεί να κατεβαίνει προς τα κάτω έως το σοβατεπί. Θα είναι στην άκρη και δεν θα φαίνεται.
2. Αντί να βγεις στο πάνω μέρος του ανελκυστήρα, να εξέλθεις στο κάτω μέρος στο ύψος του σοβατεπί, το οποίο και θα ακολουθείς. Κατόπιν εισέρχεσαι στα στούντιο δίπλα στην πόρτα εισόδου ή σε τέτοιο σημείο που να είσαι κοντά (κάτω) από πρίζα ρεύματος.

Και με τους 2 τρόπους χρησιμοποιείς παραπάνω μέτρα καναλιού, αλλά σου δίνει περισσότερες επιλογές σε συσκευές ΑΡ.

johnny_t
02-09-14, 19:31
Επιτέλους,μετά από το σημερινό ρεκόρ εργασίας 09:30-15:00, 16:00:20:40 τελειώσαμε με τα κανάλια στους διαδρόμους, μέσα στο φρεάτιο του ανελκυστήρα (εκτός από ένα μικρό σωληνάκι από το κανάλι στις πόρτες) και τις τρύπες για να μπαίνει το καλώδιο μέσα στα δωμάτια.
143546

jkoukos θα ανεβάσω μερικά λινκ για τα ΑΡ αύριο το πρωί ή το μεσημεράκι γιατί τώρα είμαι από το λάπτοπ και τα έχω σωσμένα στον σταθερό.

Εννοείται πως όταν τελειώσει το πρότζεκτ θα ανεβάσω φώτο. Αν βγει όπως το θέλω ο χώρος με τα τροφοδοτικά, μόντεμ κλπ θα είναι κούκλα.

Η αλήθεια είναι πως αυτό που πρότεινες στο "1" είναι τρελή πατέντα και θα το κρατήσω για μελλοντικά σχέδια όμως η διαρρύθμιση των χώρων από θέμα πρακτικότητας τόσο και εμφάνισης δεν το καθιστούν εφικτό.

Όπως επίσης σε παραδέχομαι και στο "2" :clap: όχι επειδή σκεφτήκαμε το ίδιο πράγμα..:p
Το θέμα είναι ότι από την μεριά που μπορούσε να μπει το κανάλι ήταν η ανάποδη από αυτήν που πήγαιναν τα στούντιος.
*μπορείς να το δεις στην παρακάτω φωτογραφιάρα που τράβηξα με το κινητό μου (όχι δεν έχω Πάρκινσον..)
143549

Ορίστε και μερικές ακόμα φώτο:
143550
143553
143551
143552

- - - Updated - - -

*update.
Λόγω ενός μικροτραυματισμού θα σταματήσω για μια με δύο μέρες τις εργασίες για το ίντερνετ.
Ούτως ή άλλως έχει μείνει μόνο να τραβήξω καλώδιο και να αγοράσω - συνδέσω - ρυθμίσω τον εξοπλισμό.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@jkoukos.
Αυτό (http://www.e-wireless.gr/Indoor/Access-Point-Client/150mbps-wireless-n-access-point) είναι το ένα που μου έκαναν προσφορά μόνο που θα έρθει κομπλέ με τροφοδοτικό και injector τιμή χονδρικής με Φ.Π.Α. 32 ευρώ.. Το άλλο δεν το βρίσκω τώρα να το ανεβάσω.

**Σήμερα ένα φίλος που σπουδάζει στην Άρτα τεχνικός τηλεπικοινωνιών μου πρότεινε:
αυτό το σετ κεραιών (http://www.amazon.com/Ubiquiti-Networks-UniFi-Enterprise-System/dp/B005EORRBW), , αυτήν (που δεν είναι πακέτο) (http://www.amazon.com/Ubiquiti-Networks-UniFi-Enterprise-System/dp/B004XXMUCQ/ref=pd_cp_pc_0/189-7990611-4000467) και αυτό το ρούτερ (http://www.amazon.com/Mikrotik-RB2011UAS-RM-Routerboard-Rackmount-5xGbit/dp/B00DYWE2Z0/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1409674553&sr=8-1-fkmr0&keywords=mikrotik+rb2011il-rm)
Μου είπε πως αφού δεν θα βάλω καλώδιο ethernet μέσα στο στούντιο που να έχει πρόσβαση ο ενοικιαστής καλύτερο θα ήταν να βάλω μια τέτοια κεραία στη μέση κάθε διαδρόμου του κάθε ορόφου και να κρατήσω τα κανάλια σε περίπτωση που χρειαστεί να βάλω καμιά επιπλέον κεραία)
Του είπα πως το θέμα μου είναι πως θα κάνω τον διαμερισμό της σύνδεσης ανά διαμέρισμα αλλά αυτός μου είπε πως είναι απλά ρυθμίσεις στο ρούτερ.
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω -τώρα που δεν είμαι για πολλά και κάθομαι- στο φόρουμ για ρύθμιση της παραπάνω μάρκας αλλά έχω χάσει την μπάλα.
link1 (http://mum.mikrotik.com/presentations/US08/janism.pdf)
link2 (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?highlight=Mikrotik)
Τελικά είναι εφικτή η λύση που πρότεινε ο φίλος; Και αν ναι μπορώ να το προγραμματίσω εγώ ή θα αναγκαστώ να το αναθέσω σε έναν επαγγελματία (δεν έχω πρόβλημα να τον πληρώσω ένα λογικό ποσό αρκεί να μου εξηγήσει πάνω κάτω τι κάνει και για να μαθαίνω και για να μην εξαρτώμαι απ' αυτόν κάθε φορά που θα γίνεται κάτι...).

jkoukos
03-09-14, 18:48
Τα βάζω σε spoiler, ώστε να μη τρώμε τζάμπα χώρο μιας και βγήκε μεγάλο το μήνυμα.

Αυτό (http://www.e-wireless.gr/Indoor/Access-Point-Client/150mbps-wireless-n-access-point) είναι το ένα που μου έκαναν προσφορά μόνο που θα έρθει κομπλέ με τροφοδοτικό και injector τιμή χονδρικής με Φ.Π.Α. 32 ευρώ.. Το άλλο δεν το βρίσκω τώρα να το ανεβάσω.
Μια χαρά είναι η συσκευή και έχει δυνατότητα poe. Όμως γιατί χονδρική 32€, όταν το πακέτο (περιέχει και το poe) το δίνει λιανική 28€;
Αντί αυτού θα προτιμούσα το ασύρματο router TL-WR743ND (http://www.skroutz.gr/s/301994/TP-LINK-TL-WR743ND.html) στα 25€. Έχει και αυτό poe τροφοδοσία με επιπλέον δυνατότητες ότι δίνει ταυτόχρονα και ενσύρματη σύνδεση και έχει υποτυπώδες bandwidth management. Σαν router μπορεί να ρυθμιστεί το καθένα σε διαφορετική περιοχή διευθύνσεων, ώστε κάθε στούντιο να έχει την δική του μοναδική και να μην βλέπει τα άλλα.

Η μεγάλη ευκολία είναι ότι μπορούν να ρυθμιστούν εύκολα και να δουλέψουν άμεσα όπως θέλεις να λειτουργήσει όλο το δίκτυο με τον υπάρχον εξοπλισμό (modem/router) του παρόχου.

Επίσης μπορεί να δουλέψει και αργότερα πίσω από το Mikrotik router (που θα ελέγχει όλο το δίκτυο), αλλά και ως εφεδρική λύση σε περίπτωση που θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το Mikrotik και θέλεις να συνεχίσει να δουλεύει το δίκτυο, μέχρι να βρεις τη λύση.

Συνολικό κόστος 250-300€ ανάλογα τι συσκευή θα επιλέξεις.

**Σήμερα ένα φίλος που σπουδάζει στην Άρτα τεχνικός τηλεπικοινωνιών μου πρότεινε:
αυτό το σετ κεραιών (http://www.amazon.com/Ubiquiti-Networks-UniFi-Enterprise-System/dp/B005EORRBW), , αυτήν (που δεν είναι πακέτο) (http://www.amazon.com/Ubiquiti-Networks-UniFi-Enterprise-System/dp/B004XXMUCQ/ref=pd_cp_pc_0/189-7990611-4000467) και αυτό το ρούτερ (http://www.amazon.com/Mikrotik-RB2011UAS-RM-Routerboard-Rackmount-5xGbit/dp/B00DYWE2Z0/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1409674553&sr=8-1-fkmr0&keywords=mikrotik+rb2011il-rm)
Μου είπε πως αφού δεν θα βάλω καλώδιο ethernet μέσα στο στούντιο που να έχει πρόσβαση ο ενοικιαστής καλύτερο θα ήταν να βάλω μια τέτοια κεραία στη μέση κάθε διαδρόμου του κάθε ορόφου και να κρατήσω τα κανάλια σε περίπτωση που χρειαστεί να βάλω καμιά επιπλέον κεραία)
Ουσιαστικά προτείνει 4 Ubiquiti UniFi (http://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html?from=catspan&keyphrase=unifi) AP (τα 3 σε πακέτο) συνολικού κόστους 270€. O μόνος προβληματισμός που έχω είναι αν επαρκεί να καλύψει το καθένα όλο τον όροφο πλήρως.
Κανονικά για βέλτιστη κάλυψη πρέπει τα συγκεκριμένα να τοποθετούνται σε οριζόντια θέση στο ταβάνι και όσο δυνατόν στο κέντρο της επιθυμητής περιοχής κάλυψης, αλλά εσύ θα τα τοποθετήσεις στον διάδρομο έξω από τους αντίστοιχους χώρους και κατά πάσα πιθανότατα σε κατακόρυφη θέση στον απέναντι τοίχο. Βέβαια έχουν καλή εκπομπή και φαντάζομαι ότι θα ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις.

Λογικά το αποτέλεσμα θα είναι καλό έως πολύ καλό, αφού το ασύρματο δίκτυο δούλευε (όπως δούλευε) με την προηγούμενη ιδιόρρυθμη και χαμηλότερων δυνατοτήτων εγκατάσταση.

Αντί αυτών προτείνω τα αντίστοιχα Ubiquiti UniFi AP-LR (Long Range) συνολικού κόστους 300€.
Όπως βλέπεις το κόστος και με τις 2 λύσεις είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Απλά η πρώτη λύση (Router σε κάθε στούντιο) είναι ευκολότερη στη ρύθμιση, ενώ η δεύτερη χρησιμοποιεί πολύ καλύτερο εξοπλισμό και δυνατότητες, μα θέλει σχετικές γνώσεις λόγω των πολυπλοκότερων ρυθμίσεων, που θα τις αναλύσω παρακάτω.

Του είπα πως το θέμα μου είναι πως θα κάνω τον διαμερισμό της σύνδεσης ανά διαμέρισμα αλλά αυτός μου είπε πως είναι απλά ρυθμίσεις στο ρούτερ.
O διαμοιρασμός και πλήρης έλεγχος του δικτύου θα γίνει από το Mikrotik router που σου προτείνει (Routerboard RB2011UiAS-RM (http://www.skroutz.gr/s/4215860/Routerboard-RB2011UiAS-RM.html) στα 106€). Αντ' αυτού προτείνω το RB951Ui-2HnD (http://www.skroutz.gr/s/3746032/Routerboard-RB951Ui-2HnD.html) στα 52€.
Έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και δυνατότητες, με μόνη διαφορά τις 5 επιπλέον θύρες δικτύου και την μεγαλύτερη άδεια χρήσης, που έχει η πρόταση του φίλου σου.

Η μεγαλύτερη άδεια, όπως σκέφτομαι την υλοποίηση, δεν θα χρειασθεί και όσον αφορά τις θύρες επαρκούν μόνο αν θα χρησιμοποιήσεις την λύση των 4 Unifi. Οι 10 θύρες δεν επαρκούν για λύση 10 Routers.

Οι επιλογές που έχεις είναι:
α. Λύση 10 Router: Ένα RB951Ui-2HnD + ένα 16πορτο switch NetGear FS116GE (http://www.skroutz.gr/s/345314/NetGear-FS116GE.html) (σύνολο 100€).
β. Λύση 4 Unifi: Ένα RB2011UiAS-RM (106€) ή ένα RB951Ui-2HnD + ένα 5πορτο switch NetGear FS105-200PES (http://www.skroutz.gr/s/23707/NetGear-FS105-200PES.html) (σύνολο 72€). Μάλλον προτιμότερη η μία συσκευή.
Η τοπολογία του δικτύου όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση όλων των συσκευών θα είναι:
α. Modem/router Comtrend (που έχεις τώρα) σε λειτουργία Bridge mode (την έχει) με κλειστό ΝΑΤ, Firewall και DHCP server, ώστε να δουλεύει ως απλό modem.
β. Το modem (α) θα συνδεθεί σε μία θύρα του Mikrotik router, που θα παίζει σαν WAN. Το Mikrotik θα ρυθμιστεί να κάνει την κλήση ΡΡΡ (PPPoE, VPI/VCI, Encapsulation, στοιχεία χρήστη και κωδικός) και φυσικά με ότι άλλο χρειαστεί για ν' αναλάβει τον πλήρη έλεγχο του δικτύου.
γ. Ανάλογα την επιλεγμένη λύση ασύρματης δικτύωσης, από το Mikrotik είτε θα φεύγουν τα καλώδια προς τις ασύρματες συσκευές, είτε ένα μόνο καλώδιο προς το switch και σ' αυτό θα γίνει σύνδεσή τους.
δ. Στην πραγματικότητα στο (γ), μεταξύ Mikrotik (ή switch) και ασύρματων συσκευών, μεσολαβούν τα poe injectors.
Τελειώσαμε και με τον εξοπλισμό και πάμε στο θέμα της ρύθμισης και πιθανών τρόπων λειτουργίας του δικτύου. Θα γράψω μόνο την γενική ιδέα υλοποίησης και όχι πλήρη ανάλυση.
Μπορεί να υπάρχουν και άλλες λύσεις, που δεν έρχονται τώρα στο μυαλό μου, που να είναι καλύτερες και ευκολότερα υλοποιήσιμες.
Την κύρια δουλειά θα την αναλάβει ο Mikrotik router. Όποια λύση κι αν επιλεγεί, αυτός θα έχει όλο τον έλεγχο του δικτύου και τις περισσότερες ρυθμίσεις.
Σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει στο αντίστοιχο θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?highlight=Mikrotik), θα δουλέψει άμεσα και απλά θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες επιπλέον επιλογές γι' αυτά που θέλεις να πετύχεις.

Στην περίπτωση των 10 ανεξάρτητων Routers, είναι πιο απλά τα πράγματα. Καθένα εξ αυτών θα έχει ξεχωριστή διεύθυνση με τις δικές του ρυθμίσεις και περιορισμούς. Επιπλέον, θα υπάρχει ο γενικός έλεγχος του Mikrotik.
Είναι σαφώς ευκολότερη υλοποίηση, αλλά έχεις περισσότερες συσκευές για παρακολούθηση, χαμηλότερων τεχνικών χαρακτηριστικών και πιθανόν μελλοντικών αστοχιών (που όμως θα επιδρούν σε έναν χρήστη) και φυσικά μικρότερης κατανάλωσης.
Αποτελούν VFM για απλές οικιακές εγκαταστάσεις, αλλά όχι για βαριά χρήση, ενώ σαν απλές και φθηνές συσκευές δεν έχουν την ίδια διάρκεια ζωής σαν τα Unifi.

Η λύση των Unifi είναι πιο επαγγελματική μα ταυτόχρονα και πολύπλοκη. Ιδιαίτερα στην απαίτηση κάθε στούντιο να έχει τη δικιά του μοναδική διεύθυνση, με το δικό του ανεξάρτητο δίκτυο, ώστε μόνο σε αυτό να επιτυγχάνεται επικοινωνία των διάφορων φορητών συσκευών. Η υλοποίηση με 10 Unifi, θα ήταν η ίδια με την προηγούμενη λύση και εύκολη, αλλά ο προϋπολογισμός θα εκτινασσόταν πράγμα που θα τα καθιστούσε ασύμφορα.

Τα καλά νέα είναι ότι κάθε Unifi μπορεί να κάνει έως 4 διαφορετικές εκπομπές, κάθε μια με τα δικά της ανεξάρτητα δεδομένα.
Έτσι μπορείς να έχεις σε κάθε Unifi 2-3 ανεξάρτητα SSID με ξεχωριστές ρυθμίσεις ασφάλειας το καθένα και να ορίσεις ένα SSID για κάθε στούντιο, άρα να καλύπτεις με μια συσκευή όλο τον όροφο.

Το μόνο που μένει είναι κάθε SSID να έχει το δικό του μοναδικό και ανεξάρτητο εύρος διευθύνσεων. Κι εδώ έγκειται η πολυπλοκότητα της υλοποίησης.
Αυτό μπορεί να γίνει μέσω VLANs (http://blog.gowifi.co.nz/2013/04/ubiquiti-unifi-vlan-configuration.html), δυνατότητα που την έχουν Mikrotik και Unifi. Με απλά λόγια μέσω της ίδιας θύρας και του ίδιου καλωδίου περνάμε όσα ξεχωριστά εικονικά δίκτυα θέλουμε, που το καθένα θα έχει τα δικά του στοιχεία και θα απευθύνεται σε ξεχωριστό SSID σε κάποιο Unifi.

Τελικά είναι εφικτή η λύση που πρότεινε ο φίλος; Και αν ναι μπορώ να το προγραμματίσω εγώ ή θα αναγκαστώ να το αναθέσω σε έναν επαγγελματία (δεν έχω πρόβλημα να τον πληρώσω ένα λογικό ποσό αρκεί να μου εξηγήσει πάνω κάτω τι κάνει και για να μαθαίνω και για να μην εξαρτώμαι απ' αυτόν κάθε φορά που θα γίνεται κάτι...).
Εν τέλει είναι εφικτή η λύση και με βοήθεια μπορείς να τα καταφέρεις. Πιθανόν να πάρει λίγο παραπάνω χρόνο, καθώς μέσω του φόρουμ (ή σε άλλους οδηγούς) υπάρχει κάποια καθυστέρηση στην επικοινωνία, αλλά άκρη πιστεύω θα βρεθεί.
Αν όμως βιάζεσαι και θέλεις γρήγορα αποτέλεσμα, μπορείς να αποτανθείς σε επαγγελματία. Κατόπιν και εφόσον πιστεύω ότι δεν θα υλοποιήσει κάτι πολύπλοκο με script κλπ, μπορούμε να δούμε τυχόν τροποποιήσεις, προσθήκες κλπ.
Δεν είναι εύκολο για κάποιον που δεν έχει τις σχετικές γνώσεις, αλλά με προσπάθεια και δοκιμές όλα γίνονται.

johnny_t
05-09-14, 15:50
@jkoukos δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω. Εσένα όπως και όλους όσους βοηθούν όχι μόνο στην δική μου περίπτωση αλλά γενικά σ' όλη την ομάδα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην σειρά που μου τα έγραψες πιο πάνω καθώς και θα συμπεριλάβω μια άτυχη επικοινωνία με ένα "τεχνικό"

Το λοιπόν. Για το ΑΡ η τιμή που το έβρισκα ήταν από 27 έως 30 ευρώ σκέτο κουτί με το ΑΡ και χωρίς injector. Περνώντας λοιπόν από ένα γνωστό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη με δικτυακά ... μου έκαναν την παραπάνω προσφορά στα 32 ευρώ το κομμάτι κομπλε με injector.

Και τώρα ερχόμαστε στο "κερασάκι" όπως το ονομάζω. Η άλλη προσφορά που μου έγινε από διαφορετικό κατάστημα με το mikrotik, η υπάλληλος με ρώτησε ευγενικά αν γνώριζα πως να το ρυθμίσω γιατί έχουν ιδιαιτερότητες μπλα μπλα μπλα και "έχουμε δικούς μας τεχνικούς που αναλαμβάνουν..."
Μαζί με την κοπέλα εκείνη την μέρα ήταν ένας κύριος που ξεφόρτωνε εμπόρευμα και περιστασιακά συμμετείχε στην συζήτηση.
-Παίρνω την επόμενη που λέτε τηλέφωνο και το σηκώνει ο κύριος που ξεφόρτωνε. Λέω "μου είχατε πει για τεχνικούς..." και μου λέει "Εγώ με έναν δικτυά τα κάνουμε". Πάω να του εξηγήσω τι θέλω να κάνει και αυτός με διέκοπτε και με ρωτούσε "Τι δουλειά θα κάνω όταν έρθω εκεί;" Σπασμένος που δεν με άφησε να ολοκληρώσω απαντάω "Έχω περασμένα όλα τα κανάλια, θα στερεώσω τις κεραίες, θα τραβήξω καλώδια, θα συνδέσω ρεύμα και τηλέφωνο και εσύ θα έρθεις ΜΟΝΟ να το ρυθμίσεις"

ΤΟΤΕ μου πετάει το πρώτο κορυφαίο "Αυτό κύριε κοστίζει 300 ευρώ":down:. Δίνω τόπο στην οργή και πάω να του ξανα εξηγήσω τι ακριβώς θέλω και πάλι με διακόπτει και μου λέει "Θέλεις να δώσεις 2Mbps σε κάθε γραμμή (δλδ σε κάθε κωδικό)". Ε δεν αντέχω και του λέω να μ αφήσει να του πω τι θέλω και του λέω:

Θέλω να βγει κωδικός για κάθε δωμάτιο. Σ' αυτόν τον κωδικό να μπορούν να συνδέονται μία ή περισσότερες από μία συσκευές π.χ. 2 λάπτοπ και 2 κινητά και ΘΕΛΩ άν η γραμμή κλειδώσει στα 14 και λείπουν όλοι από την οικοδομή εκτός από έναν, να πάρει αυτό το δωμάτιο 14, αν μπει και δεύτερες ένοικος με ένα λαπτοπ να πάρει 7 ο ένοικος και τα υπόλοιπα 7 να μοιραστούν στις συσκευές του άλλου (2 λάπτοπ και 2 κινητά). Όπως καταλαβαίνετε αυτό ουδεμία σχέση έχει με αυτό που είχε στο μυαλό του ο προαναφερθέν κύριος. Αρχίζει μου λέει κάτι δικαιολογίες του τύπου αυτό που θες δεν είναι απλό, είναι dual dynamic bandwidth management και πρέπει να το δω, θα σε πάρω τηλέφωνο...
Εννοείτε πως τηλέφωνο ακόμα δεν έλαβα και φοβάμαι στην ιδέα και μόνο στο πόσα θα μου ζητήσει...
*Επίσης του λέω πως για τον οποιοδήποτε λόγω εγώ θα χρειαστεί να αλλάξω, καταργήσω κωδικούς. Η δουλειά που θα μου κάνει είναι blackbox και αυτός μόνο θα έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις; Μου απαντάει ΝΑΙ και μου λέει μια δικαιολογία του τύπου "Ούτε εμένα με συμφέρει να έρχομαι κάθε φορά γι' αυτό θα σου κάνω π.χ. 30 κωδικούς" Ναι του λέω αλλά αν κάποιος ξενοικιάσει και πάει δίπλα και πιάνει τι γίνεται;;; Άλλαξε θέμα και το πήγε στο dual dynamic bandwidth management...

Στα δικά μας τώρα. Διάβασα πολλές φορές και με προσοχή τα παραπάνω που έγραψες. Εντάξει ψέματα μην πω τα περισσότερα τα κατάλαβα - σαν ιδέα - αλλά υπήρχαν και μερικά κενά. Απλά να πω πως αν μπουν τελικά οι UniFi θα μπουν στο ταβάνι του διαδρόμου και όχι σε τοίχο. Θα έχουν άμεση πρόσβαση στα 2 από τα τρία στούντιο. Όχι ότι το τρίτο θα είναι μακριά, 4-5 μέτρα. Η πλάκα του κάθε ορόφου είναι 96 τ.μ.

Κατάλαβα ότι οι κεραίες έχουν δυνατότητα να εκπέμπουν ταυτόχρονα έτσι ώστε να φαίνεται ότι εκπέμπουν 3-4 διαφορετικά δίκτυα αυτό που με απασχολεί είναι κατά πόσο ένας μέσος άνθρωπος είναι ικανός να φέρει κάτι τέτοιο εις πέρας. Και θέλω να καταλήξω.
-Έχω ήδη τραβήξει κανάλια για υποδομή να μπαίνει καλώδιο μέσα σε κάθε στούντιο και έχω το καλώδιο. Αν είναι να δώσω 350-400 ευρώ μόνο για εξοπλισμό και άλλα 300 για προγραμματισμό ΓΙΑΤΙ να μην δώσω 700 ευρώ να πάρω 10 UniFi και να το κάνω μόνος μου; Απ ότι κατάλαβα από αυτά στο ποστ και χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία πιστεύω πως η λύση των 10 κεραιών είναι μεν πιο ακριβή αλλά στο αντίποδα πιο εύκολα υλοποιήσιμη. Επίσης εκεί που θα μπουν τα ρούτερ, μόντερ injector... θα είναι δίπλα από το ένα στούντιο επομένως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα 10 πορτο mikrotik με ενσωματωμένη κεραία και από εκεί να δίνω στο ένα στούντιο και με καλώδια να στέλνω στις υπόλοιπες 9 κεραίες, και να μου μένει η δέκατη θύρα ethernet για να κάνω τη σύνδεση με το μόντεμ.

griniaris
05-09-14, 16:49
Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω η αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο αλλα θα σου πω εγω τι θα εκανα....

Συμφωνα με τα οσα εχεις ηδη κανει παντα.... θα εβαζα το καλωδιο μεσα σε καθε σπιτι.

1) εκει που θα μπει μεσα στο σπιτι το καλωδιο θα εβαζα κατι τετοιο (http://computers.xpatit.gr/222-MIKROTIK/2158-MikroTik-RB951-2n-Routerboard-951-2n-Level-4.html).
εχει 5 ethernet + wlan.
α) τροφοδοτειται με PoE: 8-30V DC on Ether1 οποτε δεν θα εχεις περισσοτερα καλωδια να φαινονται.
β) μεσω του λειτουργικου του θα κανεις bridge (στο λεω με απλα λογια) τις ethernet και το wlan του.
οποτε μεσα στο σπιτι θα εχει το ασυρματο που θες καθως επισης αν θελησει ο καθε ενοικος βαζει και καλωδιο για να δωσει ενσυρματα σε οτι συσκευη θελει. καθε τετοια συσκευη θα τρεχει δικο της dhcp.

2) ολα τα καλωδια εκει που θα τα τερματισεις (νομιζω στο ισογειο ? ) θα μπουν σε ενα switch με τουλαχιστον 10+1 ethernet . κατα προτιμηση μηχανημα με μικροτικ που κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!!!! απο εκει θα ρυθμισεις σε καθε καλωδιο να δινεις την μαχιμουμ ταχυτητα που λες. (οσο για το αν λειπουν καποιοι και θες να ανεβαινει η ταχυτητα... αυτο ειναι καθαρα ρυθμισεις οποτε με διαβασμα το κανεις οποια ωρα θες).

3) η τροφοδοσια των συσκευων θα γινει με injector (http://www.emimikos.gr/POE-150/) και ενα καλο τροφοδοτικο μαζι με κατι τετοιο (http://www.emimikos.gr/DCC-8WAY/). η αλλιως τα κανεις σε δυο ομαδες αν ανησυχεις οτι ενα δεν θα αντεξει.

edit: ελπιζω να θυμηθηκες να τραβηξεις και ενα utp απο το μοδεμ σου μεχρι εκει που θα μπει το switch. :p

επισης θα ρυθμισεις το ενα ΑΡ... θα παρεις back-up... θα το ριξεις στο επομενο ΑΡ αλλαζοντας λιγα πραγματακια πχ ssid και ετσι θα τελειωσεις γρηγορα με τις ρυθμισεις. (εφοσον ειναι ολα ιδια μηχανακια) :oneup:

johnny_t
05-09-14, 17:32
Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω η αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο αλλα θα σου πω εγω τι θα εκανα....

Συμφωνα με τα οσα εχεις ηδη κανει παντα.... θα εβαζα το καλωδιο μεσα σε καθε σπιτι.

1) εκει που θα μπει μεσα στο σπιτι το καλωδιο θα εβαζα κατι τετοιο (http://computers.xpatit.gr/222-MIKROTIK/2158-MikroTik-RB951-2n-Routerboard-951-2n-Level-4.html).
εχει 5 ethernet + wlan.
α) τροφοδοτειται με PoE: 8-30V DC on Ether1 οποτε δεν θα εχεις περισσοτερα καλωδια να φαινονται.
β) μεσω του λειτουργικου του θα κανεις bridge (στο λεω με απλα λογια) τις ethernet και το wlan του.
οποτε μεσα στο σπιτι θα εχει το ασυρματο που θες καθως επισης αν θελησει ο καθε ενοικος βαζει και καλωδιο για να δωσει ενσυρματα σε οτι συσκευη θελει. καθε τετοια συσκευη θα τρεχει δικο της dhcp.


2) ολα τα καλωδια εκει που θα τα τερματισεις (νομιζω στο ισογειο ? ) θα μπουν σε ενα switch με τουλαχιστον 10+1 ethernet . κατα προτιμηση μηχανημα με μικροτικ που κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!!!! απο εκει θα ρυθμισεις σε καθε καλωδιο να δινεις την μαχιμουμ ταχυτητα που λες. (οσο για το αν λειπουν καποιοι και θες να ανεβαινει η ταχυτητα... αυτο ειναι καθαρα ρυθμισεις οποτε με διαβασμα το κανεις οποια ωρα θες).

3) η τροφοδοσια των συσκευων θα γινει με injector (http://www.emimikos.gr/POE-150/) και ενα καλο τροφοδοτικο μαζι με κατι τετοιο (http://www.emimikos.gr/DCC-8WAY/). η αλλιως τα κανεις σε δυο ομαδες αν ανησυχεις οτι ενα δεν θα αντεξει.

edit: ελπιζω να θυμηθηκες να τραβηξεις και ενα utp απο το μοδεμ σου μεχρι εκει που θα μπει το switch. :p

επισης θα ρυθμισεις το ενα ΑΡ... θα παρεις back-up... θα το ριξεις στο επομενο ΑΡ αλλαζοντας λιγα πραγματακια πχ ssid και ετσι θα τελειωσεις γρηγορα με τις ρυθμισεις. (εφοσον ειναι ολα ιδια μηχανακια) :oneup:

Θα είναι στον ίδιο χώρο το μόντεμ και το switch οπότε την γλύτωσα :p, έχω προνοήσει και για καλώδιο τηλεφώνου που θα πηγαίνει στο μοντεμ και για ρεύματος.

Αυτό που θέλω να πετύχω δεν είναι να βάλω ένα περιορισμό του τύπου 2Mbps η σύνδεση και κόψτε το λαιμός σας γιατί: μπορεί η οικοδομή να είναι άδεια και να είναι μέσα μόνο 1 ή 2 οπότε γιατί να μην εκμεταλλεύονται όλη την ταχύτητα και άντε και έβαλα 2 Mbps ανά σύνδεση, στην 24αρα του ΟΤΕ αμα κλειδώσει στα 16 και μπουν ταυτόχρονα και οι 10 τι θα γίνει;;;
Γι' αυτό εμένα με καίει να γίνεται αυτόματα ισόποση κατανομή ταχύτητας και είναι αυτό που δεν ξέρω πως να το ψάξω στο νετ να αρχίσω να διαβάζω...

*griniaris να σε ρωτήσω... Ποια η διαφορά στην δική σου πρόταση από αυτήν του jkoukos με τα 10 ΑΡ; Είναι μια απ τις δύο πιο εύκολα παραμετροποιήσιμη; Είναι πιο φτηνή, Είναι....
Όχι τίποτα απλά έχω χάσει την μπάλα, διαβάζω ξανά και αυτό (http://blog.gowifi.co.nz/2013/04/ubiquiti-unifi-vlan-configuration.html)το άρθρο και δεν μπορώ να καταλάβω.... Άντε και το έστησα, πως ορίζω όνομα δικτύου, κωδικό δικτύου.....

edit.
Εκτός από αυτό (http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_bandwidth_allocation) που μιλάει γενικά και αόριστα δεν έχω βρει κάτι εφαρμόσιμο.

griniaris
05-09-14, 18:21
η διαφορα ειναι στα ethernet. αυτη η προταση με τα ubiquiti ειναι καθαρα για wireless προσβαση.
ενω με τα αλλα δινεις την δυνατοτητα να κανουν οτι θελουν εντος του σπιτιου.

Οσο για τις ταχυτητες... μην σπαζοκεφαλιαζεις απο τωρα. στησε το δικτυο απο hardware και για αρχη θα αναλαβει οσο μπορει το QoS να ισορροπησει τα πραγματα.

αργοτερα που θα δεις και το μικροτικ πως δουλευει.... μπορεις να εχεις ελευθερο το browsing και να βαλεις limit στα τορρεντ κλπ.. ακομα και να κοψεις τελειως τα τσοντοsite μπορεις. (βεβαια φανταζομαι θα ξενοικιαστουν τα στουντιο. χααχχαχαχα)

απο υλικα τι εχεις αγορασει εως τωρα και που βρισκεται το budget σου ? (περιπου).

:offtopic: βλεπω αυτο το ''οικοδομη'' στον τιτλο και μου καθεται καπως. λες και ειναι στα μπετα ακομα.. αχχαχαχαχα δεν το αλλαζεις σε πολυκατοικια?

υπαρχει ολοκληρο forun για το μικροτικ οπου πιστευω θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις.
π.χ. αυτο (http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=58338)
αλλιως ανοιγεις ενα δικο σου τοπικ με συγκεκριμενο ερωτημα και σιγουρα θα σου απαντησουν.

παντως παρε ενα ενα τα προβληματα και λυστα. αλλιως θα τα μπλεξεις.

jkoukos
05-09-14, 18:59
@johnny_t, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούσε να σου πουλήσει ή να κλέψει (πάρτο όπως θες) το πρώτο κατάστημα.
Και οι 2 συσκευές (TL-WA701ND (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1198-TP-LINK-TL-WA701ND-150Mbps-802.11b/g/n-AP-AP-Client-Repeater-PoE.html) της προσφοράς ή TL-WR743ND (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1354-TP-LINK-TL-WR743ND-150Mbps-Wireless-AP/Client-Router.html) που σου πρότεινα) έρχονται με πλήρες πακέτο που περιέχει τροφοδοτικό και injector, όπως θα δεις και στα λινκ από άλλο κατάστημα.
Η τιμή του άλλου καταστήματος είναι προς τα πάνω αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, αν και πιστεύω ότι για 10 κομμάτια θα μπορούσε να κάνει καλύτερη προσφορά.

Όσον αφορά την τιμή εργασίας που σου ζήτησαν, χωρίς να είμαι επαγγελματίας του χώρου για να έχω ακριβή αντίληψη, μου φαίνεται πολύ μεγάλο το ποσό για βαριά 2 ώρες απασχόληση (εφόσον μιλάμε για επαγγελματία με γνώση του RouterOs).
Αυτό που έχω υπόψη ως υλοποίηση, ναι μεν θέλει γνώσεις, αλλά δεν έχει τέτοιο βαθμό δυσκολίας για έναν επαγγελματία. Μπορεί για σένα να φαίνεται βουνό, αλλά σε πολλούς εδώ μέσα είναι λόφος και μπορεί να βρεθεί άκρη.
Μην κοιτάς στην παρούσα φάση οδηγούς γιατί θα χαθείς αν δεν γνωρίζεις τουλάχιστον τα βασικά της δικτύωσης. Θα σου εξηγήσω άλλη φορά πως ακριβώς μπορεί να γίνει.
Απλά όπως σου είπα, από την πρώτη στιγμή θα έχουν κανονικά πρόσβαση και λίγο αργότερα κάνεις σε βολική στιγμή τους περιορισμούς.

Αν πας σε λύση Unifi, εγώ δεν θα έβαζα 10 συσκευές. Έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά και σήμα και το θεωρώ πλεονασμό. Εδώ έκανες προηγούμενα την ίδια δουλειά (όχι τέλεια) με μια κεραία που είχες τραβήξει καλώδιο από άλλον όροφο και όχι τώρα με 1 Unifi ανά όροφο. Ιδανικά θα ήταν στα 96 τμ να τοποθετούνταν στο μέσο πρίπου του ορόφου, οπότε θα μιλούσαμε για 100% κάλυψη.
Για τον ενδοιασμό αυτό είμαι μάλλον προς τα 10 (ή 9) ανεξάρτητα router.

@griniaris, και η δικιά σου πρόταση παίζει αλλά είναι σαφώς ακριβότερη (2πλάσια). Τα Unifi προτάθηκαν εφόσον ο @johnny_t, ήθελε μόνο ασύρματη λύση αν και από την αρχή του γράψαμε να περάσει μόνο ένα καλώδιο σε κάθε στούντιο και ν' αφήσει τις συνδέσεις στους χρήστες. Αν δεις παραπάνω τα λινκ και οι 2 προτάσεις αναφέρονται σε ασύρματα router, οπότε ούτως ή άλλως καθένα θα παίζει σε δικό του εύρος διευθύνσεων. Το αναφέρω εξάλλου και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/835058-%CE%8A%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B5%CF%84-%CF%83%CE%B5-4-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82?p=5483998#post5483998) στο τελευταίο spoiler.
Όλα αυτά (όποιο κι αν είναι ακόμη και Mikrotik) θα ρυθμιστούν εξαρχής δίνοντας απλώς διευθύνσεις σε ενσύρματες και ασύρματες συνδέσεις και θα κλειδωθούν. Κανείς άλλον εκτός του @johnny_t, θα έχει πρόσβαση.
Όλα τα υπόλοιπα, ΝΑΤ, Firewall, ασφάλεια, περιορισμοί κλπ, θα τ' αναλάβει ο κύριος router που παίζει μεταξύ RB951Ui-2HnD και RB2011UiAS-RM.

griniaris
05-09-14, 20:14
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες. απλα προτεινα το ''δικο μου'' setup.

αλλωστε υπαρχουν πάρα πολλοι τροποι υλοποιησης. οσο για το κοστος δεν εκατσα να συγκρινω τον εναν η τον αλλον τροπο.

τα Unifi δεν τα γνωριζω πως ακριβως λειτουργουν. απλα πιστευω οτι αφου στηνεται κατι απο την αρχη καλο θα ηταν το καθε σπιτι να εχει το δικο του C-class και απο εκει και περα να το κανει ο καθενας οτι θελει. Δεν γνωριζω καθολου αν με τα Unifi μπορει να γινει απομονωση του ενος σπιτιου απο το αλλο. Virtual-AP ???

απορια : αν εχει για dhcp server το ρουτερ, πως μπορει με τα Unifi να διασφαλισει την ιδιωτικοτητα του καθε pc η κινητου που θα συνδεθει στο ιδιο υποδικτυο με ολους τους υπολοιπους?

dimitri_ns
05-09-14, 21:01
απορια : αν εχει για dhcp server το ρουτερ, πως μπορει με τα Unifi να διασφαλισει την ιδιωτικοτητα του καθε pc η κινητου που θα συνδεθει στο ιδιο υποδικτυο με ολους τους υπολοιπους?

Τα mikrotik/unifi(ubiquiti) είναι "επαγγελματικά" μηχανήματα σε αντίθεση με τα tp-link που είναι μεν καλά για λίγους χρήστες, ότι όμως και να αλλάξεις θέλουν reboot (1,5 min)

Τα tp-link/ubiquiti έχουν απλό interface άρα εύκολο σετάρισμα και επομένως λιγότερες δυνατότητες παραμετροποίησης και monitoring

Oi wifάδες συνήθως προτείνουν αυτό που ξέρουν

Τα ubuiqi θα δουλέψουν σε bridge mode dhcp κλειστό και τα πάντα θα τα κάνει το mikrotik.Επίσης στα wifi υπάρχει επιλογή isolate clients, οπότε ο ένας δεν βλέπει τον άλλον ακόμα και στο ίδιο διαμέριμα νάναι.

Πάντως εκεί που φτάσανε τα πράγματα με κανάλι πάνω από την πόρτα, το να αγοράσει ο καθένας το δικό του το ξεχνάμε γιατί μάλλον δεν υπάρχει πρίζα πάνω από την πόρτα :p

Μάλλον η λύση με τα 10 tplink είναι προτιμότερη (φεύγει ο ένοικος αλλάζεις ότι θέλεις, διαφορετικά κανάλια wifi kκλπ.) Αν είχανε κι ένα ethernet...

jkoukos
05-09-14, 21:27
τα Unifi δεν τα γνωριζω πως ακριβως λειτουργουν. απλα πιστευω οτι αφου στηνεται κατι απο την αρχη καλο θα ηταν το καθε σπιτι να εχει το δικο του C-class και απο εκει και περα να το κανει ο καθενας οτι θελει. Δεν γνωριζω καθολου αν με τα Unifi μπορει να γινει απομονωση του ενος σπιτιου απο το αλλο. Virtual-AP ???

απορια : αν εχει για dhcp server το ρουτερ, πως μπορει με τα Unifi να διασφαλισει την ιδιωτικοτητα του καθε pc η κινητου που θα συνδεθει στο ιδιο υποδικτυο με ολους τους υπολοιπους?
Η ιδιωτικότητα εξασφαλίζεται μέσω των VLANs (http://wiki.mikrotik.com/images/9/9a/Image12005.gif) που ουσιαστικά είναι ξεχωριστά υποδίκτυα που τρέχουν στο ίδιο καλώδιο και θύρα.
To Mikrotik, ανάλογα το chipset της συσκευής, μπορεί να δίνει έως 4096 VLANs. Το Unifi μπορεί να παίξει σε έως 4 ξεχωριστά SSID με το δικό του VLAN (http://3.bp.blogspot.com/-oPtjfXUzZXg/UX83QwtiGQI/AAAAAAAAAKQ/jzO52GD_tfo/s1600/unifi-vlan-configuration-mikrotik.png).
Το μόνο που μένει είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις και ένα switch.

johnny_t
06-09-14, 11:45
απο υλικα τι εχεις αγορασει εως τωρα και που βρισκεται το budget σου ? (περιπου).
-Έχω περάσει όλα τα κανάλια για να μπει το καλώδιο, έχω αγοράσει καλώδιο ftp cat 6 και βυσματάκια ethernet.
Budget..Χμμμ έχω δώσει περίπου 140 ευρώ για τα παραπάνω χωρίς να βάλω προσωπικό κόπο. Θα μπορούσα να δώσω άνετα άλλα 500 ευρώ χωρίς όμως να αποκλείω το ενδεχόμενο να κάνω τώρα μια επένδυση για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου στο μέλλον. Δηλαδή θα μπορούσα να ανέβω μέχρι το χιλιάρικο αν και με αυτά που διαβάζω δεν υπάρχει λόγος.


:offtopic: βλεπω αυτο το ''οικοδομη'' στον τιτλο και μου καθεται καπως. λες και ειναι στα μπετα ακομα.. αχχαχαχαχα δεν το αλλαζεις σε πολυκατοικια?
-Είναι που ακόμα είναι σε beta edition γι' αυτό... :rofl:


Πάντως εκεί που φτάσανε τα πράγματα με κανάλι πάνω από την πόρτα, το να αγοράσει ο καθένας το δικό του το ξεχνάμε γιατί μάλλον δεν υπάρχει πρίζα πάνω από την πόρτα :p
-Κι' όμως ο jkoukos πρότεινε λύση με τρελή πατεντιά :respekt:. Ή ανοίγεις μία επιπλέον τρύπα στην άκρη της πόρτας και με ένα όμορφο καναλάκι το κατεβάζεις από την μέσα μεριά όπου βάζεις μία πρίζα ή το περνάς μέσα από την κάσα της πόρτας και κάνει ακριβώς το ίδιο με τη μόνη διαφορά πως το μόνο που θα φαίνεται σ' αυτήν την περίπτωση θα είναι η πρίζα χωρίς κανάλι...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τέλος όσον αφορά το hardware κομμάτι πιστεύω πως θα ακολουθήσω την λύση που πρότεινε ο jkoukos, χωρίς να θέλω να "γειώσω" τους υπόλοιπος συμφορουμήτες. Απλά μου φάνηκε και από θέμα εργασίας και από αποτελέσματος πιο σωστή. Βέβαια μπορεί να παραβλέπω κάποια πράγματα λόγω απειρίας αλλά τι να κάνουμε.... αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις, κι' όποιος φοβάται κάθεται στο σπίτι του και κοιμάται...

Γι αυτό λοιπόν κλείνω πιο πολύ στην λύση:
Αυτό RB2011UiAS-RM ??? (http://routerboard.com/RB2011UiAS-RM) ή Αυτό RB2011iL-RM (http://routerboard.com/RB2011iL-RM) ???
και 4 Ubiquiti UniFi AP-LR (Long Range) (http://www.skroutz.gr/s/433051/Ubiquiti-UniFi-AP-Long-Range.html), ούτως ή άλλως η διαφορά σε τιμή με την απλή είναι 17 με 20 ευρώ το κομμάτι. Δηλαδή μάξιμουμ 80 ευρώ παραπάνω.. Μπροστά σε μια επένδυση για ολόκληρη πολυκατοικία τα 80 ευρώ δεν είναι τίποτα.

Εντάξει είμαι άσχετος, αλλά αυτό εδώ τι διαφορετικό έχει σε σχέση με τα παραπάνω???CRS125-24G-1S-IN (http://routerboard.com/CRS125-24G-1S-IN)

jkoukos
07-09-14, 17:28
Σήμερα ήμουν με παρέα σε έναν γνωστό που έχει ένα εξωτερικό Unifi για κάλυψη του κήπου. Τα άσχημα νέα είναι ότι για να παίξει σε VLAN πρέπει να τρέχει συνεχώς ο Controller σε κάποιον υπολογιστή.
Είχα υπόψη ότι ο Controller χρειάζεται μόνο στην αρχική ρύθμιση ή αν τρέχει κάποιο hotspot. Είδα όμως με δοκιμή, ότι για VLANs υποχρεωτικά η κίνηση ελέγχεται από αυτόν.
Άρα αν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει συνεχώς ένας υπολογιστής, ακόμη και με ελάχιστη κατανάλωση όπως ένα Raspberr Pi (http://erikvanpaassen.tweakblogs.net/blog/10024/turning-a-raspberry-pi-into-a-unifi-controller-appliance.html), πας για την λύση ανεξάρτητων συσκευών στα στούντιο.

Όσον αφορά τα RB2011UiAS-RM ή RB2011iL-RM, είναι παρόμοια μοντέλα με κύρια διαφορά ότι το δεύτερο έχει διπλάσια μνήμη και μεγαλύτερη (αχρείαστη για σένα) άδεια. Επίσης το -RM σημαίνει ότι μπαίνει σε Rack, ενώ το -ΙΝ πρόκειται για επιτραπέζια συσκευή.
Κανένα όμως δεν έχει ασύρματη εκπομπή, αν και αναφέρεται από λάθος στο δεύτερο). Αν θέλεις και ασύρματη δυνατότητα για το ένα στούντιο ώστε να μην χρειαστείς switch, θέλεις το αντίστοιχο RB2011UiAS-2HnD-IN (http://routerboard.com/RB2011UiAS-2HnD-IN), στα 109€ (http://www.skroutz.gr/s/4323707/Routerboard-RB2011UiAS-2HnD-IN.html).
Η άλλη συσκευή που ρωτάς (CRS125-24G-1S-IN (http://www.skroutz.gr/s/4178719/Routerboard-MIKROTIK-CRS125-24G-1S-IN.html)) πρόκειται κυρίως για managed switch που μπορεί να παίξει και ως router. Υπάρχει και με δυνατότητα ασύρματης εκπομπής (CRS125-24G-2HnD-1S-IN (http://www.skroutz.gr/s/4178722/Routerboard-MIKROTIK-CRS125-24G-2HnD-1S-IN.html)).

Οπότε οι επιλογές που έχεις είναι:
α. Ένα RB951Ui-2HnD + ένα 16πορτο switch NetGear FS116GE (σύνολο 100€).
β. Ένα RB2011UiAS-2HnD-IN (109€).

Τελικά το καλώδιο θα το περάσεις μέσα από την πόρτα και θα το οδηγήσεις προς τα κάτω (ή δίπλα) ή θα το αφήσεις πάνω από την πόρτα;
Στην δεύτερη περίπτωση παίζεις μόνο με poe τροφοδοσία, ενώ στην δεύτερη έχεις περισσότερες επιλογές σε συσκευές προς χηση, όχι απαραίτητα με δυνατότητα poe.

dimitri_ns
07-09-14, 18:39
Αν σας απασχολεί η πόρτα, μπορεί για λόγους αισθητικής να μπούν κανάλια σε σχήμα Π (όπως η πόρτα και η κάσα ) κι ας είναι άδεια

johnny_t
08-09-14, 18:42
Το Raspberr Pi θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε κεραία ή μόνο σε μία; Αν πρέπει να υπάρχει σε όλες το κόστος διαμορφώνεται σε (90 ευρώ η κεραία + 30 ευρώ το Pi κομπλέ = 120 ευρώ ο όροφος) επί 4 όροφοι = 480 ευρώ χωρίς ρούτερ.

Μήπως να την αφήσουμε αυτήν την λύση και να πάμε στο αρχικό ένα ΑΡ ανά στούντιο;;; Πάνω κάτω τα ίδια χρήματα δεν θα βγουν;
Υπάρχει κάποια κεραία που να συνεργάζεται με το ρούτερ της mikrotik έτσι ώστε να γλιτώσω πατέντες στην υλοποίηση;

@jkoukos είχες προτείνει αυτό το ρούτερ RB2011UiAS-2HnD-IN, μήπως θα έχω πρόβλημα στο να ρυθμίσω τον διαμερισμό της ταχύτητας του ίντερνετ στο στούντιο που θα παίρνει ίντερνετ από το ρούτερ;

Ψάχνοντας βρήκα κάποια ρούτερ της mikrotik με μια επιπλέον θύρα sfp στη οποία μπορείς να "κουμπώσεις" διάφορα καλούδια, ένα εκ των οποίων και μια επιπλέον θύρα ιντερνετ. Αν πάω σε μια τέτοια υλοποίηση θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

*το καλώδιο αν αποφασιστεί να μπει ένα ΑΡ ανά στούντιο θα μείνει πάνω απ την πόρτα, αν αποφασιστεί να μπει μια κεραία ανά όροφο θα κλείσω τις τρύπες με αφρό και στόκο.

@dimitri_ns Πίστεψέ με οι πόρτες είναι σε τόσο άκυρη μεριά που δεν βολεύει να κάνω τέτοιο κόπο για να βάλω μια πρίζα ethernet λίγο πιο δίπλα. Σε μερικές περιπτώσεις η διαμόρφοση του χώρου είναι τέτοια που απ την μια έχεις ντουλάπα και απ την άλλη κουζίνα..

edit:
Στο ψάξε ψάξε βρήκα αυτό (http://dl.ubnt.com/guides/AirRouter/AirRouter_User_Guide.pdf), ποια είναι η γνώμη σας; Υπάρχουν καλύτερα σε αυτά τα χρήματα;

jkoukos
08-09-14, 20:30
To Raspberry Pi θα πάρει τον ρόλο ενός μικρού υπολογιστή. Θέλεις μόνο ένα για να τρέχει συνεχώς ο Unifi Controller. Απλά έχει πολύ μικρή κατανάλωση, το κόστος όμως κομπλέ πάει στα περίπου 60€.

Δεν θα έχεις θέμα με τον περιορισμό του Mikrotik, στο ασύρματο του μοναδικού στούντιο. Θα πάρει ότι περιορισμό θα έχουν και οι ενσύρματες LAN, μόνο που θα σε αυτό δεν θα μπορεί να συνδεθεί άλλη ασύρματη συσκευή παρά μόνο όποιος γνωρίζει τον κωδικό (δηλαδή ο συγκεκριμένος ένοικος).

Μια χαρά είναι και το Airrouter της Ubiquiti, με καλά χαρακτηριστικά και σε άριστη τιμή (http://www.skroutz.gr/s/430514/Ubiquiti-AirRouter.html). Δεν έχει όμως poe είσοδο, άρα θα χρειαστείς πρίζα ρεύματος.
Στο Airouter έχει σταματήσει πρόσφατα η παραγωγή, αλλά θα υποστηρίζεται για πολύ καιρό ακόμη. Τώρα υπάρχει το απλό AirGateway ΑΡ (http://www.ubnt.com/airmax/airgateway/) με παρόμοιες δυνατότητες αλλά μικρότερο και μόνο 2 LAN θύρες.
Δεν έχει τροφοδοσία, άρα θέλεις ένα οποιοδήποτε (http://www.skroutz.gr/c/131/diafora-diktiaka.html?from=catspan&keyphrase=poe+ubiquiti) poe τροφοδοτικό της Ubiquiti μαζί με το AirGateway (http://www.skroutz.gr/s/3774549/Ubiquiti-AirGateway.html). Σύνολο σετ 30€. Και αυτή άριστη συσκευή.

johnny_t
08-09-14, 20:48
Επομένως η μαγική συνταγή θα αποτελείται:
α. RB2011UiAS-2HnD-IN (109€ ένα τεμ.)
β. UniFi Long Range (90€ x 4 τεμάχια = 360€)
γ. Raspberr Pi (60€ ένα τεμ.)
σύνολο 530-550€. μόντεμ υπάρχει από τον ΟΤΕ αλλά εάν δεν κάνει μπορεί να αντικατασταθεί. Καλώδιο ethernet έχω ήδη αγοράσει.
Με ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που μίλησα μου είπαν τέλη της εβδομάδας, αρχές της επόμενης περιμένουνε παραλαβή τις κεραίες...

jkoukos
08-09-14, 20:50
Ξέχασα την ερώτηση για την θύρα sfp (που την έχει το RB2011UiAS-2HnD-IN).
Ναι, με το κατάλληλο module (http://routerboard.com/S-RJ01) μπορεί να παίξει ως επιπλέον θύρα LAN.

johnny_t
08-09-14, 21:03
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Λογικά να φανταστώ πως -λέμε τώρα- σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να βάλω ένα ΑΡ ανά στούντιο (εντάξει είμαι κυκλοθυμικός αλλά όχι και τόσο, απλά για εκπαιδευτικούς λόγους ρωτάω) το παραπάνω σετάπ με την sfp θα δουλέψει κανονικά μιας και θα έχω 10 θύρες για τα ΑΡ και μια για το μόντεμ.

*Τελικά μπερδεύτηκα. Τι ισχύει; Πρώτα είναι τα mikrotik μετά τα ubiquiti και τέλος tplink d-link... σε ποιότητα, ρυθμίσεις, αντοχή στο χρόνο...???

jkoukos
08-09-14, 21:29
Επομένως η μαγική συνταγή θα αποτελείται:
α. RB2011UiAS-2HnD-IN (109€ ένα τεμ.)
β. UniFi Long Range (90€ x 4 τεμάχια = 360€)
γ. Raspberr Pi (60€ ένα τεμ.)
σύνολο 530-550€. μόντεμ υπάρχει από τον ΟΤΕ αλλά εάν δεν κάνει μπορεί να αντικατασταθεί. Καλώδιο ethernet έχω ήδη αγοράσει.
Με ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που μίλησα μου είπαν τέλη της εβδομάδας, αρχές της επόμενης περιμένουνε παραλαβή τις κεραίες...
Ναι, είναι η τέλεια συνταγή με μια προϋπόθεση. Δεν είναι Plug and play, αλλά έχει κάποιο βαθμό δυσκολίας. Άπαξ και φτιαχτεί το ξεχνάς και απλά δουλεύει.

Σου αναλύω και το Raspberry, που κι αυτό έχει απαιτήσεις:
α. Τo ίδιο το Raspberry, ένα καλό τροφοδοτικό micro USB (σαν κι αυτά των κινητών) τουλάχιστον 1,5Α, μια κάρτα SD και μία θήκη.
β. Εγκατάσταση (http://elinux.org/RPi_Easy_SD_Card_Setup) στην κάρτα του Raspbian (http://downloads.raspberrypi.org/raspbian_latest) λειτουργικού και ρύθμιση για να δουλέψει στο τοπικό δίκτυο.
γ. Εγκατάσταση (http://erikvanpaassen.tweakblogs.net/blog/10024/turning-a-raspberry-pi-into-a-unifi-controller-appliance.html) του Unifi controller.

Όλα αυτά χωρίς πληκτρολόγιο και οθόνη, μιας και δεν τα χρειαζόμαστε αφού θα δουλεύει χωρίς GUI και θα έχουμε μέσω SSH σύνδεση μαζί του μέσω δικτύου.


Λογικά να φανταστώ πως -λέμε τώρα- σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να βάλω ένα ΑΡ ανά στούντιο (εντάξει είμαι κυκλοθυμικός αλλά όχι και τόσο, απλά για εκπαιδευτικούς λόγους ρωτάω) το παραπάνω σετάπ με την sfp θα δουλέψει κανονικά μιας και θα έχω 10 θύρες για τα ΑΡ και μια για το μόντεμ.

*Τελικά μπερδεύτηκα. Τι ισχύει; Πρώτα είναι τα mikrotik μετά τα ubiquiti και τέλος tplink d-link... σε ποιότητα, ρυθμίσεις, αντοχή στο χρόνο...???
Ναι, το setup με την sfp θα δουλέψει κανονικά όπως το γράφεις.

Όλοι παράγουν συσκευές που κάνουν την δουλειά μας. Απλά κάθε εταιρεία έχει τα υπέρ και τα κατά.
Mikrotik: Εξαιρετικές δυνατότητες routing και πολύ καλές σε WiFi, αλλά με απαιτήσεις σε γνώσεις.
Ubiquiti: Εξαιρετικές ασύρματες συσκευές, με απλές δυνατότητες routing και ευκολία στις ρυθμίσεις. Για περισσότερες δυνατότητες routing υπάρχει η σειρά Edgerouter, ίδιας αν όχι μεγαλύτερης δυσκολίας και δυνατοτήτων των Mikrotik.
TP-Link, D-Link κλπ: Οικιακές δικτυακές συσκευές με τυπικές δυνατότητες και χαρακτηριστικά. Οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα των δυνατοτήτων, αλλά απαιτήσεις routing όπως οι δικές σου τις ξεχνάς.

Σε ένα δίκτυο γενικό πρόσταγμα έχει ο router. Αν οι απαιτήσεις μας δεν είναι μεγάλες, σχεδόν όλες οι συσκευές μας καλύπτουν. Στην δικιά σου περίπτωση το Mikrotik είναι η μόνη οικονομική επιλογή. Μετά ανεβαίνει πολύ σε προϋπολογισμό.
Στο ασύρματο δίκτυο όλες οι συσκευές κάνουν. Τις Ubiquiti έχουν τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες, σε λογικά οικονομικά πλαίσια. Βασικά είναι VFM.

johnny_t
08-09-14, 21:52
Με κάλυψες και με το παραπάνω :respekt: Ξεκινάω από τώρα ένα πρώτο στάδιο να συγκεντρώσω λινκ, αρχεία, βίντεο κλπ για να ξεκινήσω την μελέτη μέχρι να έρθουν οι κεραίες...

*jkoukos. Αν δεν είσαι δικτυάς αδικείσαι...
cisco (http://www.infolab.gr/el/CNAP_CCNA.html)

jkoukos
08-09-14, 22:10
Αυτά βρε είναι ανώτερα μαθηματικά.
Ακόμη και στα Mikrotik δεν έχω τις γνώσεις που έχουν άλλα μέλη.

johnny_t
10-09-14, 10:16
Εγώ πιστεύω πως είναι θέμα θέλησης και πάνω απ όλα ελεύθερου χρόνου. Αν το γουστάρεις και μπορείς γουάι νοτ..
*Θα κάνω μια μικρή παύση στο ποστ μέχρι να έρθουν οι κεραίες, το ρούτερ και το Pi.
Μετά λέω να ανοίξω νέο ποστ αφιερωμένο μόνο στα των ρυθμίσεων.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας. Ραντεβού σε λίγες μέρες..

johnny_t
15-09-14, 16:26
Update.

Πραγματικά έχω κουραστεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει έλλειψη των UniFi AP LR στην Ελλάδα ή γενικά αλλά μετά από 4-5 αποτυχημένα τηλεφωνήματα και δύο αναβολές του τύπου "Σε 3 μέρες θα ξέρω" ή "Σίγουρα σε 10 μέρες θα είναι εδώ" το έχω ξεκόψει σαν υλοποιήσιμη ιδέα. Προσοχή, μην την πατάτε με το skroutz που λέει διαθέσιμο σε π.χ. 3 μέρες γιατί αυτό είναι κάτι πλασματικό που κάνουν τα καταστήματα για να μην έχουν πρόβλημα με το skroutz. :down:

Στο θέμα μας τώρα.
Από το να περιμένω ΠΌΤΕ θα έρθουν τα UniFi, μήπως να αλλάξω ρότα και να βάλω ένα "RB2011UiAS-2HnD-IN (109€ ένα τεμ.)" που έχει ήδη ενσωματωμένη μια κεραία και να πάρω άλλα 9 RB951-2n (http://routerboard.com/RB951-2n) ή RB951Ui-2HnD (http://routerboard.com/RB951Ui-2HnD) ή ότι μου προτείνετε εσείς γιατί η σεζόν έχει ξεκινήσεις (για φοιτητές) και ήδη μου ξενοίκιασαν 2 στούντιο τα οποία πρέπει να "φρεσκάρω".

Στην τελική αν τα δούμε όλα σε ευρώ ή λύση των UniFi ήταν: [(90ευρώ*4 κεραίες= 360 ευρώ)+(60 ευρώ το raspberry Pi)+(110 ευρώ το ρούτερ)]= 530 ευρώ.
Για την άλλη λύση, κανάλια και τρύπες έχω έτοιμα, καλώδιο το έχω ήδη αγοράσει και έχουμε: [(52 ευρώ*9 RB951Ui-2HnD)+(110 ευρώ το ρούτερ)]=578 ευρώ.
Δηλαδή αν είναι για 50 και 100 ευρώ να περιμένω και να πάω πίσω τις υπόλοιπες δουλειές μου ή το χειρότερο να πέσουν όλα μαζί δεν αξίζει κατ' εμέ.

Συμφορουμίτες τα φώτα σας γιατί όπως πάει θα πάω να αλλάξω τα φώτα των καταστημάτων.... και δεν θα βάλω led....

jkoukos
15-09-14, 17:49
Στο skroutz αν κοιτάς άμεση διαθεσιμότητα σ' ενδιαφέρει η αναφορά "σε απόθεμα". Φυσικά εφόσον ισχύει και δεν είναι πλασματικό.

1. RB2011UiAS-2HnD-IN (110€) + 9 TL-WR743ND (25€) = 235€.
2. RB2011UiAS-2HnD-IN (110€) + 9 RB951-2n (40€) = 470€.

Και στις 2 περιπτώσεις θα κάνεις άριστα την δουλειά σου.
Αν όμως μπορείς τα 9 router να τα βάλεις σε τέτοιο σημείο ώστε να παίρνει ρεύμα από πρίζα εντός των στούντιο, τότε εκτός των παραπάνω έχω κι άλλη πρόταση με ένα RB2011UiAS-2HnD-IN (110€) + 9 Ubiquiti AirGateway (23€) + 9 POE (9€) = 398€.

@ ADSLgr.com All rights reserved.