PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραγγελία Φίλτρων



antonis_wrx
22-08-04, 21:40
Με την αίτηση για ενεργοποίηση adsl ζήτησα 2 φίλτρα και 1 splitter. Πρέπει να έχει περάσει κάτι παραπάνω από εβδομάδα από τότε. Αυτά τα στέλνουν αμέσως με την αίτηση δηλαδή να το κοιτάξω να δω γιατί αργούν ή τα στέλνουν όταν γίνει η ενεργοποίηση?

wintech2003
22-08-04, 21:41
Μολις προχωρήση η αίτηση σου τόσο ώστε να είναι σίγουρο οτι σε 2-3 μέρες θα έχεις ADSL, τότε θα παραλάβεις τα φιλτρα/splitter σου.

aesir
22-08-04, 21:50
antonis_wrx, Γιατί πήρες και splitter και φίλτρα;

antonis_wrx
22-08-04, 22:38
τα φίλτρα είναι για πρίζες που υπάρχουν μόνο τηλεφωνικές συσκεύες και το splitter είναι για να βάλω στην ίδια πρίζα και τηλέφωνο και το modem.

JohnGR
22-08-04, 22:42
Είσαι over PSTN; Αλλιώς δεν θα χρειάζονταν τα φίλτρα...

antonis_wrx
23-08-04, 11:14
ναι over pstn είμαι.

dpan
23-08-04, 18:53
Απο την στιγμη που εχεις splitter δεν χρειαζεσαι στα αλλα τηλεφωνα φιλτρο? Ειναι σιγουρο αυτο?

JohnGR
23-08-04, 18:56
Ανάλογα με το που θα συνδέσεις το splitter. Μιλάμε βέβαια πάντα για PSTN. Κοίτα λίγο και το δεύτερο link στην υπογραφή μου.

dpan
23-08-04, 19:08
Υπαρχει εσωτερικη εγκατασταση γραμμης στο σπιτι και καθε δωματιο εχει δικια του πριζα.Το splitter συνδεεται στην πρωτη κατα σειρα πριζα απο την εγκατασταση (εξωτερικα του σπιτιου απο τον ΟΤΕ) του καλωδιου απο τον αντιστοιχο στηλο.Απο κει και περα διαμοιραζεται στα υπολοιπα δωματια μεσω ηλεκτρολογικης εγκαταστασης που εχει γινει.Υπαρχει λοιπον splitter στο pc που εχει το modem ΑDSL και στα αλλα τηλεφωνα του σπιτιου φιλτρακια.Δεν ηταν απαραιτητη η τοποθετηση τους και γιατι?

JohnGR
23-08-04, 19:15
Από την πρώτη πρίζα, όπου βρίσκεται το splitter θα έπρεπε να φεύγουν δύο ζεύγη καλωδίων, το ένα για τα τηλέφωνα και το άλλο αποκλειστικά για το modem.

Όπως φαίνεται όμως, στο σπίτι σου έχει μόνο ένα ζεύγος, οπότε η καλωδίωση που έχεις κάνει είναι σωστή.

Αν στην πρίζα του PC δεν συνδέεται ΚΑΙ τηλέφωνο, το splitter δεν είναι απαραίτητο.

dpan
23-08-04, 19:19
Το splitter επιλεχθηκε για αυτο ακριβως το σκοπο.Συνδεθηκε πανω του και τηλεφωνο (στο pots ) και το modem (NT).Το θεμα ειναι για τα αλλα τηλεφωνα που βρισκονται σε αλλους χωρους χρειαζονταν φιλτρα η οχι? (Παντως με και χωρις τα φιλτρα διαφορα καμμια)

dpan
23-08-04, 19:36
Μακαρι να μπορουσα να στο σχεδιασω αλλα ειναι πολυπλοκο να σχεδιασεις μια μεζονετα και την εσωτερικη εγκατασταση (μεσα απο τοιχους) του τηλεφωνικου καλωδιου.Τεσπα σε περιπτωση που μια συσκευη χρειαζεται φιλτρο και εσυ απλα δεν εχεις βαλει τι συνεπειες εχει αυτο στη συνδεση σου? Να το παμε εισ ατοπων μπας και καταληξουμε καπου...

Φιλικα
Δημητρης

JohnGR
23-08-04, 19:43
Λοιπόν Δημήτρη,

Στην σύνδεσή σου καμία. Στην ποιότητα συνομιλίας συνήθως όμως παίζει ρόλο. ΑΛΛΑ πολλοί φίλοι έχουν αναφέρει ότι με ή χωρίς φίλτρο (με το τηλέφωνο πάνω στο DSL) δεν έχουν διαπιστώσει καμία διαφορά (όπως κι εσύ)!

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι λίγο δύσκολο να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα.

Μήπως γνωρίζεις αν στο πρώτο splitter χρησιμοποιούνται και οι δύο έξοδοι; Αν ναι τότε λογικά δεν ήταν απαραίτητα τα φίλτρα, και υπάρχει διπλή καλωδίωση στο σπίτι. (Οι πρίζες είναι διπλές ή μονές;)

Δεν μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά.

Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση έγινε γνωρίζοντας ότι θα περαστεί DSL, σωστά; Τότε, δεν μπορεί, σωστά θα στην έκαναν...

dpan
23-08-04, 19:48
Οχι δεν υπηρχε καν σκεψη για DSL τοτε που περαστικαν οι καλωδιωσεις (1994).Τεσπα αφου ολα λειτουργουν σωστα δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε.Το μονο "κακο" που εχω παρατηρησει ειναι οτι στα τηλέφωνα του σπιτιου οταν σηκωνω το ακουστικο (ενω εχει ωρα να χρησιμοποιηθει για τηλεφωνο) ειναι νεκρο.Ανοιγοκλεινοντας το 2-3 φορες παιρνει τηλεφωνικο σημα.Ποτε με το που το σηκωσω.Στις εισερχομενες κλησεις δεν εχει προβλημα.Χτυπαει αμεσως μολις σε παρουν.Φιλτρο εχουν ολες οι συσκευες.

dpan
23-08-04, 19:50
Πηρα και τον ΟΤΕ το εδωσα σαν βλαβη μου ειπαν θα το κοιταξουν και καποιος που φανηκε οτι ηξερε κατι ειπε οτι δεν σηκωνει το κεντρο που ειμαι καλα την ADSL και τετοια.Με πηρε αργα το απογευμα την ιδια μερα ενας ΟΤΕτζης και μου ειπε η γραμμη ειναι οκ.Του λεω υπηρχε προβλημα? Μου λεει δεν μπορω να το γνωριζω αυτο.Εγω βλεπω τη γραμμη τωρα αν δουλευει και δεν εχει προβλημα.Αυτα..Αντε βγαλε ακρη τωρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.