PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραδεκτη γραμμη/ταχυτητα



ripperb
31-08-14, 14:45
Καλησπερα σε ολους, ηθελα καποια συμβουλη-γνωμη για ενα θεμα που αντιμετωπιζω με τη γραμμη μου.

Μετακομισα στο Αιγαλεω πριν ~1 χρονο και εκανα συμβολαιο για internet στη Wind. Οταν ηρθε ο τεχνικος να συνδεσει τη γραμμη, κλειδωνε γυρω στα 4 Mbps (μικρη διαφορα με το κουτι του οτε), και μου λεει αυτος, "το μηκος βρογχου ειναι περιπου 3-3.5km οποτε δε θα δεις και τρομερα μεγαλυτερες ταχυτητες". Για καμποσο καιρο δεν ειχα θεμα, ειχα συνηθισει σε αυτη την ταχυτητα παρ' ολο που χρεωνομαι για 24 Mbps. Το τελευταιο εξαμηνο ομως, τα πραγματα εχουν φτασει σε απελπιστικο επιπεδο.. Η γραμμη κλειδωνει στα 2,5 Mbps, εχω φωναξει τεχνικο, ξαναεκανε τις μετρησεις στο σπιτι, πηγε μαζι με τεχνικο του ΟΤΕ να ελεγξουν το ΚΑΦΑΟ, και μου λεει ειναι προβλημα της περιοχης και δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες (ή πορτες ή οπως αλλιως λεγονται) ωστε να μεταφερει τη δικη μου. Εν τω μεταξυ εχω γνωστο που με cyta, 2 τετραγωνα παρακατω πιανει 6+ Mbps.

Η ερωτηση μου ειναι, υπαρχει περιπτωση αν τους πιεσω να βρεθει αλλη γραμμη, ή εστω να βελτιωθει το προβλημα ή θα χασω το χρονο μου; Αν καταγγειλω τη συμβαση, και αλλαξω παροχο θα αλλαξει η κατασταση ή παλι στα ιδια θα ειμαι;

Ευχαριστω.

Υ.Γ. Προσπαθησα να τα περιγραψω οσο αναλυτικα γινεται για να εχετε μια εικονα του τι εχει γινει μεχρι τωρα, ελπιζω να μη σας κουρασα.

Artemius
10-09-14, 13:19
καλημέρα...

στην ουσία αυτό που θές είναι αλλαγή βρόγχου. πράγμα πολύ δύσκολο,γιατί αυτό είναι αποκλειστικά αρμοδιότητα ΟΤΕ αν θυμάμαι καλά,και προφανώς για λόγους συγχρονισμού δεν πρόκειται να στο αλλάξουν,ειδικά δε από τη στιγμή που δεν είσαι και πελάτης τους.

το να τους πιέσεις/πρήξεις,δεν είναι "χάσιμο χρόνου" ούτως ή άλλως,μην έχεις τέτοια καταναλωτική ψυχολογία,το να διεκδικείς (σε κάποια πλαίσια) δεν είναι ποτέ "χάσιμο χρόνου".

ακόμα και να μη καταφέρεις κάτι (και,δυστυχώς,αυτό είναι το πιθανότερο) θα σε μείνει η ικανοποίηση οτι απαίτησες/διεκδίκησες σαν καταναλωτής.

Υ.γ. : Το οτι κάποιος 2 τετράγωνα παρακάτω πιάνει λίγα mbps παραπάνω,μπορεί να οφείλεται σε μυριάδες λόγους,και δεν μπορεί να είναι μέτρο σύγκρισης. Εάν εσύ κλείδωνες στα 2-4mbps σε ADSL,και οι άλλοι γύρω σου στα 14 π.χ., τότε ναι, θα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα...

psylos
10-09-14, 15:41
Γενικά πίεζε μέχρι να γίνει κάτι για το πρόβλημά σου. Μέσα στο λογαριασμό σου περίπου 8€ είναι πάγιο που πληρώνεις εσύ στον ΟΤΕ για τη συντήρηση της γραμμής σου. Για αυτό και οφείλει να σε εξυπηρετήσει. Πληρώνεται για να σου παρέχει υπορεσίες υποστήριξης σε θέματα του δικτύου του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.