PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις router ZXHN H108L εναλλαξ στα pc.Οταν αποσυνδεεται το ενα αποσυνδεεται και το αλλο



sardinia
01-09-14, 20:13
Πριν μια βδομαδα περιπου η wind μου εφερε το ZXHN H108L γιατι το προηγουμενο ρουτερ καηκε (προφανως απο το καυσωνα)

Λοιπον συμβαινει το εξης κουφο που δε συνεβαινε πριν

Οταν βαζω ενα stick για να δω ψηφιακη τηλεοραση και ειμαι στο ιντερνετ και κανω disable τη συνδεση απο το ενα pc τοτε πεφτει η συνδεση και στο αλλο. Δε ξερω αν εχει να κανει με το stick η το VLC player που παιζει το DVB-T.Αμα βγαλω το καλωδικο LAN και το ξαναβαλω διορθωνεται. Ομως ειναι σπαστικο στο σπιτι να μπαινουμε συνεχως στη διαδικασια να παιζουμε τη κολοκυθια για το ποιος εχει ιντερνετ και ποιος οχι και να μπαινοβγαζουμε τα καλωδια

Πηρα τηλεφωνο στο support και μου ειπαν να κανω reset το router.

Το εκανα και παλι τα ιδια

Εχω 3 LAN συνδεδεμενες.Ειδικα οι 2 δουλευουν σχεδον συνεχεια

Λοιπον οι ρυθμισεις στο router ειναι οι default

Μηπως δουλευει by default το ενα PC να λειτουργει σαν σερβερ και τα αλλα 2 PC να παιρνουν απο εκει Internet αντι για απο τα LAN καλωδια μεσω του router?

Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στις default ρυθμισεις του router?

Εχω ξαναβαλει τους drivers του LAN της motherboard στο 1 pc αλλα τιποτα

Δε ξερω τι να κανω! Να παρω στο support τι να μου πουν? Το πολυ πολυ να μου πουν για drivers και reset παλι.....

Μπορει καποιος πιο εμπειρος χρηστης να με βοηθησει ?

Ξεχασα να πω οτι και τα 3 pc ειναι με LAN και οχι με Wi-Fi

Simpleton
01-09-14, 20:27
Όταν είναι κλειστός ο πρώτος υπολογιστής που αναφέρεις, οι υπόλοιποι έχουν internet;

sardinia
01-09-14, 21:16
ναι εχουν

Simpleton
01-09-14, 21:28
Άνοιξε στον υπολογιστή τη γραμμή εντολών και αντίγραψε εδώ αυτά που θα σου εμφανίσει η εντολή

ipconfig /all

sardinia
01-09-14, 22:41
Τα screenshots μπηκαν (εθεαθησαν) ...... και μετα βγηκαν :)

theopan
02-09-14, 11:51
Δοκίμασες να δώσεις καρφωτές ΙΡ σε όλες τις συσκευές σου;

sardinia
02-09-14, 16:46
εννοεις μεσα απο τα propetries των Local Area Connections των windows? To ΤCP IP Protocol? Εβαλα καρφωτες σε ολα.Προς το παρον δεν εχει κανει αποσυνδεση σε καποιο.Θα δουμε. Η αποσυνδεση δε γινεται αμεσα...Θα το επιβλεπω για 2-3 μερες

Αυτο το router παντως δεν ειναι και οτι καλυτερο.Δεν εχω δει πουθενα να δειχνει status για τα υπολοιπα pc που ειναι συνδεδεμενα....Λαθος πολιτικη η σμικρινση του κοστους του router με αποτελεσμα τη μειωση της ποιοτητας

Να ρωτησω κατι αλλο τωρα?

Εχω αυτα τα stats

Downstream Upstream
SNR Margin
9.8 14.5 db

Line Attenuation
34.8 24.6 db

Data Rate
5849 645 kbps


Αμα τους παρω τηλ να μου κατεβασουν το SNR margin π.χ. στο 6 υπαρχει περιπτωση να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα? Γινεται ομως αυτο?Τα db του line attenuation ειναι πολλα. Ειμαι και 2 χιλιομετρα καλωδιο αποσταση απο το DSLAM, πιο μακρυα καιγεσαι !!! Το ειχα μετρησει με ενα utilility που βαζεις τα db

Simpleton
02-09-14, 17:22
Στον υπολογιστή στον οποίο απενεργοποιείς τη σύνδεση, σου εμφανίζεται και ένα εικονίδιο όπως αυτό που γράφει «Internet Connection»;
143586
Αν ναι, από αυτό απενεργοποιείς τη σύνδεση;

sardinia
02-09-14, 17:56
Ναι απο εκει μπαινω η βγαινω στο net. Να μην ξεχασω να σας ευχαριστησω και ολους για τις απαντησεις σας. Για το SNR τι γνωμη εχεις?

Simpleton
02-09-14, 18:08
Εκείνο το εικονίδιο ελέγχει τη σύνδεση του router με το διαδίκτυο. Όταν την απενεργοποιείς, κλείνει για όλους τους υπολογιστές του δικτύου. Λογικά θα βλέπεις να σβήνει και το LED του router για το Internet. Αν θέλεις να αποσυνδέσεις μόνο το συγκεκριμένο υπολογιστή, απενεργοποίησε την «Τοπική σύνδεση».

sardinia
02-09-14, 19:38
Τη τοπικη συνδεση κλεινω παντα.

Πριν απο λιγο αποσυνδεθηκε απο μονο του το τριτο PC. Πραγματικα τα νευρα μου εχουν γινει ρεταλια!!!!

Με τις καρφωτες σε ολα τα pc και παλι τα ιδια

Δεν εχω ορεξη να παρω στη wind να βριζω απλα θα αλλαξω Isp να τελειωνουμε μολις ειναι να ανανεωθει το συμβολαιο για να μη πληρωσω τελη αποσυνδεσης

Δε μπορω εγω ο απλος χρηστης ξαφνικα να γινω τεχνικος δικτυων και ουτε ειναι υποχρεωμενος !!!!

Να δινουν ενα router της προκοπης και να τσεκαρουν αν το εν λογω ρουτερ δουλευει καλα με το DLSLAM της περιοχης μου!!!

Σε μια μερα θα γινω τεχνικος δικτυων??? Δε φτανει που οι τιμες ολων των ISPs ειναι στα υψη θεου, θα παιζουμε τωρα και τη κολοκυθια για το ποιο pc θα μπαινει και θα βγαινει απο το νετ και θα παιζω αμπε μπα μπλομ με τα καλωδια LAN !!!! Πριν με το προηγουμενο ρουτερ που μου καηκε και ηταν και αυτο ZTE και δεν ειχα κανενα προβλημα.Και τωρα μια βδομαδα ταλαιπωρουμαι. 35 ευρω δινω λες και εχω και την υπερτεραστια ταχυτητα των 6mbits και μου αποσυνδεει και τα pc

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=saHbkubPUwk

sardinia
10-09-14, 22:02
Μια και μοναδικη ειναι η λυση τελικα !

https://www.youtube.com/watch?v=saHbkubPUwk[/QUOTE]

@ ADSLgr.com All rights reserved.