PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Lenovo λανσάρει για πρώτη φορά Smartphones στην Ελλάδα



nnn
02-09-14, 19:58
Μέχρι σήμερα, γνωρίζαμε τη Lenovo, ως το μεγαλύτερο κατασκευαστή προσωπικών ηλεκτρονικών υπολογιστών στην Ευρώπη, Μέση Ανατολή και Αφρική, τη δεύτερη εταιρία 143595παγκοσμίως σε top κατηγορίες προϊόντων όπως τα “business pcs” και την τρίτη εταιρεία παγκοσμίως στην κατηγορία των “smart connected devices”.

Πλέον, η Lenovo μπαίνει πολύ δυναμικά και στο χώρο των Smartphones λανσάροντας 4 συσκευές υψηλών επιδόσεων.

Lenovo S860: Τρεις ημέρες αστείρευτης ενέργειας!

Απολαύστε ελευθερία κινήσεων και ζήστε όπως εσείς θέλετε! Η απίστευτα δυνατή μπαταρία των 4000 mAh σας χαρίζει 3 ημέρες εν κινήσει, ενώ σας επιτρέπει ακόμα και να φορτίζετε άλλες συσκευές. Το μεταλλικό κάλυμμα με τη μοναδική "brushed metal" υφή, μαζί με τη μεγάλη οθόνη των 5,3" και το ισχυρό σύστημα ήχου, δημιουργούν έναν υπέροχο συνδυασμό στυλ, ανθεκτικότητας και ψυχαγωγίας.

Lenovo S850: Μοιραστείτε τις στιγμές σας με... στυλ!

Αυτό το λεπτό και ελαφρύ smartphone σάς επιτρέπει πραγματικά να περηφανευτείτε για το στυλ σας! Πίσω από το πανέμορφο εξωτερικό, που είναι φτιαγμένο 143596από γυαλί, βρίσκεται ένας ισχυρός τετραπύρηνος επεξεργαστής.

Απαθανατίστε κάθε στιγμή σας, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή και της νύχτας, με την ισχυρή πίσω κάμερα των 13 MP (εξοπλισμένη με φλας), ή απολαύστε video-chats υψηλής ευκρίνειας με την εμπρόσθια κάμερα των 5 MP. Η μεγάλη οθόνη των 5” με τις ευρείες γωνίες θέασης σάς χαρίζει καλύτερη και πιο ψυχαγωγική εμπειρία, ό,τι και αν κάνετε, είτε σερφάρετε στο διαδίκτυο, είτε παρακολουθείτε και μοιράζεστε videos, είτε παίζετε τα αγαπημένα σας παιχνίδια.

Lenovo A859: Μεγάλη εμπειρία HD σε... χαμηλή τιμή!

143597Το ολοκαίνουργιο Lenovo A859 σας επιτρέπει να βλέπετε πολλά περισσότερα με πολύ... λιγότερα! Απολαύστε ψυχαγωγία και επιδόσεις με την οθόνη HD 5 ιντσών ευρείας θέασης και τον τετραπύρηνο επεξεργαστή. Μείνετε συνδεδεμένοι με φίλους και την οικογένειά σας, και τραβήξτε μοναδικές φωτογραφίες με τις κάμερες των 1,6 MPixels και 8 MPixels. Με όλα αυτά σε μία τόσο εξαιρετική τιμή, το μόνο που θα... "ξοδέψετε" επιπλέον σε αυτό το smartphone, είναι ο... χρόνος σας!

Lenovo A536: Ένας νέος, έξυπνος κόσμος, στην παλάμη του χεριού σας!

Το Lenovo Α536 είναι ένα οικονομικό smartphone με μοναδικό στυλ και σχεδίαση, που διαθέτει τέλεια ισορροπία μεταξύ χαρακτηριστικών και απόδοσης. Διαθέτοντας μία εξαιρετική οθόνη 5 ιντσών, κάμερες υψηλής ανάλυσης εμπρός και πίσω, υποστήριξη HSPA+ για ταχύτατη μεταφορά δεδομένων και χώρο για δύο κάρτες SIM, το Lenovo A536 είναι η τέλεια επιλογή για όσους αναζητούν ένα οικονομικό smartphone αλλά δεν θέλουν να συμβιβαστούν σε εξοπλισμό και χαρακτηριστικά.

143598

Με τα smartphones της Lenovo, η αστείρευτη ενέργεια που ζητάτε είναι πλέον στο χέρι σας! H καινοτομία, η έξυπνη τεχνολογία και το εξαιρετικό design θα καλύψουν τις ανάγκες και των πιο απαιτητικών tech fans!

Τιμολόγηση και Διαθεσιμότητα


Τα κινητά θα είναι διαθέσιμα από την Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014
To Lenovo S860 ξεκινά από την τιμή 299 € και θα είναι διαθέσιμο σε Public, WIND, Κωτσόβολο, Media Markt , Cyta shops
Το Lenovo S850 ξεκινά από την τιμή 249 € και θα είναι διαθέσιμο σε Public, WIND, Κωτσόβολο
Το Lenovo A859 ξεκινά από την τιμή 199 € και θα είναι διαθέσιμο σε WIND , Public, Κωτσόβολο
Το Lenovo A536 ξεκινά από την τιμή 149 € και θα είναι διαθέσιμο σε Κωτσόβολο, Public, WIND, Cyta shops, Media Markt



Πηγή : Lenovo

lewton
02-09-14, 20:02
Τίποτα πιο κάτω από τις 5 ίντσες ρε παιδιά; :p

s.s
02-09-14, 20:19
Πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Με 300 ευρώ παίρνεις g2 και nexus 5 . Συν ότι από Κίνα τα φέρνεις με τα μισά λεφτά. Ναι δεν έχουν εγγύηση ούτε φπα κτλ αλλά και πάλι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Nikiforos
02-09-14, 20:34
5 ιντζες εχω εγω τωρα και πλεον μου ειναι μικρο....γιαυτο πηρα απο επιδοτηση και ενα ταμπλετοτηλεφωνο 7" και ειναι μια χαρα....
Απο κινα εχω παρει πολλες φορες πραγματα και ειχα κανονικοτατα εγγυηση, αρκει να παρεις απο επωνυμο καταστημα και οχι τον κινεζο μπαρμπα που ανοιξε μια τρυπα για μαγαζακι....απλα πληρωνεις μεταφορικα αναλογα την περιπτωση μπορει μονο την μια διαδρομη οπως εγινε με μενα. Εγγυηση δεν εχεις απο το ebay συνηθως εκτος αν πεσεις σε πολυυυυυυυ καλο πωλητη που επισης μου εχει τυχει.
Αν θελω lenovo θα παρω απο κινα και θα το παρω 100-150 ευρω φτηνοτερα.

Υ.Γ κινητα που δεν εχουν αποσπωμενη μπαταρια και καρτα μνημης δεν θα επαιρνα εγω.

raspoutiv
02-09-14, 20:35
Πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Με 300 ευρώ παίρνεις g2 και nexus 5 . Συν ότι από Κίνα τα φέρνεις με τα μισά λεφτά. Ναι δεν έχουν εγγύηση ούτε φπα κτλ αλλά και πάλι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

κι από Κίνα τα Lenovo είναι πάντα ακριβότερα από τα υπόλοιπα κινέζικα. πληρώνεις και το brand

Nikiforos
02-09-14, 20:45
http://www.prcfrog.com/cell-phone/brand-phone/lenovo.html
όπως βλέπω εδώ είναι παρομοιες οι τιμές με αλλες επωνυμες κινεζικες μαρκες πχ Zopo, THL, Χiaomi κτλ.

s.s
02-09-14, 21:06
κι από Κίνα τα Lenovo είναι πάντα ακριβότερα από τα υπόλοιπα κινέζικα. πληρώνεις και το brand

Δεν εννοούσα αυτό. Αναφερόμουν στα ίδια ακριβώς προϊόντα. Το s860 έχει 149 ευρώ στο minideal κι εδώ 300.

raspoutiv
02-09-14, 21:06
όχι στα ίδια μοντέλα.
coolpad f1 (http://www.minideal.net/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen.html)
lenovo s660 (http://www.minideal.net/lenovo-s660-smartphone-mtk6582-quad-core-3g-wcdma-8gb-rom-with-4-7-inch-ips-screen.html)
xiaomi redrice (http://www.minideal.net/original-xiaomi-hongmi-red-rice-1s-dual-sim-wcdma-quad-core-smartphone-with-4-7inch-screen.html)
ίδια τιμή, άλλο πράγμα

hellenicsun
02-09-14, 21:38
Εγώ θα αρκεστώ στο ότι οι επιλογές μας αυξάνονται.

Tzitziloni
02-09-14, 22:00
Τίποτα πιο κάτω από τις 5 ίντσες ρε παιδιά; :p

σωστό.

για όσους οι 7 ιντσες φαίνονται μικρές ας προσαρμόσουν την sim τους σ'ενα laptop για να έχουν ... λαπτοπτηλέφωνο 14'' :p

psytransas
03-09-14, 00:08
σωστό.

για όσους οι 7 ιντσες φαίνονται μικρές ας προσαρμόσουν την sim τους σ'ενα laptop για να έχουν ... λαπτοπτηλέφωνο 14'' :p
Kαι με power bank 1.000.000mAh. :p
http://olive-drab.com/images/scr194_375.jpg

runner70
03-09-14, 00:52
Τίποτα πιο κάτω από τις 5 ίντσες ρε παιδιά; :p

Το αυτο.

iml
03-09-14, 02:01
Κάτι πρέπει να κάνουν και με τα ονόματα. Δεν "πουλάει" η αριθμητική ονοματοδοσία που χρησιμοποιούν

Nikiforos
03-09-14, 06:35
σωστό.

για όσους οι 7 ιντσες φαίνονται μικρές ας προσαρμόσουν την sim τους σ'ενα laptop για να έχουν ... λαπτοπτηλέφωνο 14'' :p

καλημερα, αν το λες για μενα ειπα για 5 ιντζες οτι ειναι πλεον μικρες, λογω συνηθειας και κυριως επειδη ειμαι ψηλος εχω μεγαλα χερια οποτε δεν εχω θεμα σε αυτο...7 ιντζες μια χαρα αλλα σε τσεπη δεν χωραει, σε ενα μεγαλο τσαντακι μεσης ομως ναι....πλεον σε ολα τα καλης κατηγοριας τιμης κινητα ειδικα στα κινεζικα το στανταρ ειναι 5" και φυσικα εχει και 5,5 και 6 για οσους δεν θελουν ταμπλετοτηλεφωνο 7" απο εκει και πανω δεν υπαρχει κατι αλλα δεν μπορεις κιολας να το κρατας και να μιλας κατι που σε 7" γινεται ανετα επειδη το εχω κανει κιολας....επισης οτι ειναι πανω απο 7 δεν εχει κανενα μοντελο να εχει λειτουργια τηλεφωνου....ασχετο αν παιρνουν sim. Πρεπει να εχουν μικροφωνο και ακουστικο κιολας. Αυτα....η Lenovo παντως τα παει καλα στον τομεα και μαλιστα σε σχεση με αλλες κινεζικες μαρκες τοσο η φωτογραφικη τους οσο και το φλας τα σπαει! :oneup:

Υ.Γ εχω και ενα dialoge flybook 8,9" netbook (σχεδον) με touchscreen, με πενακι μονου σημειου με ανεστραφομενη οθονη και γινεται σαν Tablet, που παιρνει sim και ειναι τηλεφωνο μεσω bt αλλα ειναι απομειναρι του παρελθοντος με win xp για να παιζουν ολα....συλλεκτικο κομματι πλεον, την εποχη του εκανε κοντα 2.000ευρω!!!!! (το 2005-2006 καπου εκει ειχε βγει).

ironfist
03-09-14, 08:57
σωστό.

για όσους οι 7 ιντσες φαίνονται μικρές ας προσαρμόσουν την sim τους σ'ενα laptop για να έχουν ... λαπτοπτηλέφωνο 14'' :p
Έγραψες!!! :rofl:

Κι αν δεν τους αρκεί ας δοκιμάσουν με smart TV 42αρα για την απόλυτη εμπειρία :)

Deus
03-09-14, 15:34
Lenovo S860 145 euro από κίνα και από 299 euro και όσο πάει - όσα τους λείπουν στη χωρα μας...
Μια αύξηση τιμής είναι κατανοητή για αυτονόητους λόγους αλλα εδώ ρίχνουν καπέλο αρκετά παραπάνω από 100% ο κινέζος πουλάει 145 και στέλνει με δωρεάν μεταφορικά που και αυτά σίγουρα συμπεριλαμβάνονται στην τιμή και βγάζει κέρδος δεν αγοράζει τόσο...

Για παραδειγμα πριν 15 μερες ένας γνωστός που ήταν στην κίνα με ρώτησε αν θέλω κινητό να μου φέρει... έψαξε για το xiaomi MI3 και σε κατάστημα αν θυμάμαι καλά ισοτιμία σε euro κόστιζε 119, στα κινεζικα eshop το πουλάνε γύρο στα 210 στην χωρα μας το πουλάνε σχεδόν 350
Για τον ίδιο αγόρασε μια samsung φωτογραφική 95 euro και εδώ στο skroutz ξεκινάει από 310 και φτάνει 429

sdikr
03-09-14, 15:40
Δεν εννοούσα αυτό. Αναφερόμουν στα ίδια ακριβώς προϊόντα. Το s860 έχει 149 ευρώ στο minideal κι εδώ 300.

Ειδικά για τα lenovo έχει ακουστεί ότι σε αρκετά site ήταν μαϊμού της μαϊμούς

raspoutiv
03-09-14, 15:54
Lenovo S860 145 euro από κίνα και από 299 euro και όσο πάει - όσα τους λείπουν στη χωρα μας...
Μια αύξηση τιμής είναι κατανοητή για αυτονόητους λόγους αλλα εδώ ρίχνουν καπέλο αρκετά παραπάνω από 100% ο κινέζος πουλάει 145 και στέλνει με δωρεάν μεταφορικά που και αυτά σίγουρα συμπεριλαμβάνονται στην τιμή και βγάζει κέρδος δεν αγοράζει τόσο...

γιατί αν βάλουν μικρότερο καπέλο θα αγόραζες από Ελλάδα;
αφού όσοι αγοράζουν από εδώ το κάνουν για πολύ συγκεκριμένους λόγους - άγνοια, φόβος της ηλεκτρονικής αγοράς, φόβος εγγύησης, δεν το πληρώνουν οι ίδιοι ίσως, τιμολόγιο κτλ.
είτε 50 είτε 150€ καπέλο βάλουν εδώ όποιος δεν έχει τα παραπάνω κολλήματα θα το πάρει από Κίνα κι όποιος το παίρνει από εδώ το ίδιο θα πράξει
είναι λογική μια διαφορά των 100€ πάντως (μεγάλη δλδ)

s.s
03-09-14, 15:55
Η είδηση αφορούσε συγκεκριμένα μοντέλα αν δεν κάνω λάθος , στα οποία δεν ήταν μέσα το s860. Αλλά και πάλι δεν γίνεται να είναι όλα μούφα. Τα περισσότερα καλά καταστήματα έχουν γνήσια μόνο.

sdikr
03-09-14, 16:04
Η είδηση αφορούσε συγκεκριμένα μοντέλα αν δεν κάνω λάθος , στα οποία δεν ήταν μέσα το s860. Αλλά και πάλι δεν γίνεται να είναι όλα μούφα. Τα περισσότερα καλά καταστήματα έχουν γνήσια μόνο.

Για δες εδώ (http://shopap.lenovo.com/in/en/smartphones/s-series/s860/) αναφέρει 2GB, ενώ στο Minideal (http://www.minideal.net/lenovo-s860-smartphone-mtk6582-quad-core-android-4-2-1gb-16gb-4000mah-battery-with-5-3-inch-ips-screen.html) 1GB

s.s
03-09-14, 18:24
Το μοντέλο που προορίζεται για Κίνα βγαίνει με 1gb ram , δεν σημαίνει ότι είναι μαϊμού.

zero
03-09-14, 19:32
Πανάκριβα. Αφού εισαγωγή τα κάνουν. Ας μας τα δίνουν με τιμές κίνας +23%..
Πως θα πάρει μερίδιο από την αγορά της Ελλάδας όταν οι τιμές δεν είναι ανταγωνιστικές;

Για παράδειγμα, αυτό το μοντέλο που έχει 149 ευρώ το κοντράρει το moto g για πλάκα.
Το άλλο, δε, με τα 300, παίζει στα ίδια χρήματα με lg g2. Δε βρίσκω λόγο να τα προτιμήσω..

sdikr
03-09-14, 19:42
Το μοντέλο που προορίζεται για Κίνα βγαίνει με 1gb ram , δεν σημαίνει ότι είναι μαϊμού.

Ακόμα και στα κινέζικα όμως υπάρχει διαφορά τιμής ανάμεσα σε 1gb με 2gb παρόμοιας κατηγόριας κινητών, θέλω να πω πως δεν είναι η διαφορά τόσο τρομαχτικά μεγάλη (150 με 300).

Καλό θα ήταν να κάνουμε πχ την σύγκριση με το ίδιο κινητό σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης

phantom77
03-09-14, 20:04
€250 στην Τσεχία το S860, €235 το S850

http://lenovoshop.cz/mobilni-telefony-rada-s_c100000242.html

raspoutiv
03-09-14, 20:21
Πανάκριβα. Αφού εισαγωγή τα κάνουν. Ας μας τα δίνουν με τιμές κίνας +23%..
Πως θα πάρει μερίδιο από την αγορά της Ελλάδας όταν οι τιμές δεν είναι ανταγωνιστικές;

Για παράδειγμα, αυτό το μοντέλο που έχει 149 ευρώ το κοντράρει το moto g για πλάκα.
Το άλλο, δε, με τα 300, παίζει στα ίδια χρήματα με lg g2. Δε βρίσκω λόγο να τα προτιμήσω..

κι ο αντιπρόσωπος εδώ δε θα βγάλει κάτι; γιατί να την κάνει την εισαγωγή ύστερα;

zero
03-09-14, 20:26
Οι κινέζοι δηλαδή δε βγάζουν κέρδος; Το κέρδος που βγάζει το Minideal, vickmall κτλ θα το αποκομίσει η εδώ αντιπροσωπεία. Από δικά τους εργοστάσια θα το πάρουν...

tsigarid
03-09-14, 20:30
3 μέρες διάρκεια μπαταρίας; Με χρήση ή χωρίς;

raspoutiv
03-09-14, 20:47
Οι κινέζοι δηλαδή δε βγάζουν κέρδος; Το κέρδος που βγάζει το Minideal, vickmall κτλ θα το αποκομίσει η εδώ αντιπροσωπεία. Από δικά τους εργοστάσια θα το πάρουν...

οι κινέζοι μπορούν να δουλέψουν με μικρότερο κέρδος, λόγω λειτουργικών εξόδων προφανώς, μπορούν να έχουν επιδοτούμενη την αποστολή σε εσένα, κάτι που ο αντιπρόσωπος εδώ θα το πληρώσει, και μπορούν να πάρουν και καλύτερη τιμή απ το εργοστάσιο.
φυσικά ούτε σου προσφέρουν κάποια εγγύηση μετά, κόστος που θα επομιστεί ο ντόπιος αντιπρόσωπος της εταιρίας. επίσης δεν είναι μόνο το ΦΠΑ το έξοδο μιας αντιπροσωπείας.
απλά δε μπορεί να χτυπήσει την τιμή της online πώλησης ένα φυσικό κατάστημα εδώ. η MLS για παράδειγμα, που εισάγει χονδρικής συσκευές, για να καλύψει τη διαφορά τιμής που είναι αναγκασμένη να έχει, δίνει και λογισμικό που έφτιαξε η ίδια κι εξελίσσει. αλλιώς τις συσκευές της δε θα τις προτιμούσε κανείς. θα έπαιρνε τη συσκευή απ την Κίνα

- - - Updated - - -


3 μέρες διάρκεια μπαταρίας; Με χρήση ή χωρίς;

προφανώς χωρίς. είπαμε καλές συσκευές οι lenovo αλλά όχι κι έτσι

blkik
03-09-14, 23:09
Επίτελους ήρθαν αλλά δυστυχώς οι τιμές είναι τσιμπημένες.
Θα ήθελα να δω και κάτω από 5"



προφανώς χωρίς. είπαμε καλές συσκευές οι lenovo αλλά όχι κι έτσι

Προφανές με χρήση. Το s750 κρατάει άνετα 3 μέρες με χρήση και περνάει τις 7 μέρες χωρίς χρήση

raspoutiv
03-09-14, 23:14
Προφανές με χρήση. Το s750 κρατάει άνετα 3 μέρες με χρήση και περνάει τις 7 μέρες χωρίς χρήση

σοβαρά μιλάς; τι χρήση εννοείς; μόνο τηλεφώνημα αραιά και που ή παιχνίδι;
γιατί αν είναι έτσι το επόμενο κινητό μου να είναι lenovo, και σύντομα

blkik
04-09-14, 20:34
Όταν λέω χωρίς χρήση εννοώ αυτό που λες κάνα τηλεφώνημα αραιά κάνα παιχνίδι. Ξεπερνά τις 7 μέρες( Το ρεκόρ μου είναι 9 μέρες με χρήση προφίλ)
Με πολύ χρήση δηλαδή με wifi ανοιχτό συνεχώς κρατάει 2 μέρες. Με Gps και wifi λιγότερο από μέρα.
Με μερικές ώρες wifi, τηλέφωνα παιχνίδια και μέση φωτεινότητα, δηλαδή πιο normal χρήση 3 μέρες τις έχει χαλαρά

To s750 που έχω ειναι 4,5" με 2000mAh το S860 5" με 4000mah

dimitri_ns
04-09-14, 20:53
Όταν λέω χωρίς χρήση εννοώ αυτό που λες κάνα τηλεφώνημα αραιά κάνα παιχνίδι. Ξεπερνά τις 7 μέρες( Το ρεκόρ μου είναι 9 μέρες με χρήση προφίλ)
Με πολύ χρήση δηλαδή με wifi ανοιχτό συνεχώς κρατάει 2 μέρες. Με Gps και wifi λιγότερο από μέρα.
Με μερικές ώρες wifi, τηλέφωνα παιχνίδια και μέση φωτεινότητα, δηλαδή πιο normal χρήση 3 μέρες τις έχει χαλαρά

To s750 που έχω ειναι 4,5" με 2000mAh το S860 5" με 4000mah


Βάλτου cyta4u να μην κρατάει ούτε δίωρο (πονεμένος) :p

Η καλύτερη εφαρμογή μακράν, για calibration της μπαταρίας

@ ADSLgr.com All rights reserved.