PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγύηση (€) για να γίνεις συνδρομητής στη wind;;;



myhtos6910
02-09-14, 22:11
Αποφάσισα μετά από χρόνια σε hol + vodafon να πάω και 'γω προς την Wind, που όπως διαφημιζει τα όλα σ' ένα προγραμματα της, δείχνανε πολλή δελεαστικά.
Για να μην πολυλογώ δίνουν σταθερό + ίντερνετ + κινητό με ποσό 56€ για συμβόλαιο 24 μήνες + 35€ ενεργοποίηση γραμμής στον πρώτο λογαριασμό.
Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο, το σηκώνει η ευγενέστατη υπάλληλος, μπορώ να πω, και κάνουμε την αίτηση τηλεφωνικώς.
Καταχωρεί την αίτηση και μου λέει θα περάσει η courier να παραλάβει κάποια έγγραφα και να μου δώσει τα συμβόλαια προς υπογραφή, και μόνο αυτό;
Την απόγευμα της προηγούμενης μέρας που θα ερχόταν η courier, και για δικούς μου λόγους παίρνω τηλέφωνο να ακυρώσω την αίτηση και να την κάνω ξανά μετά από ένα μήνα.
Και τότε μου λέει η επόμενη υπάλληλος, έχω κρατήσει το όνομά της, ότι η αίτηση δεν θα προχωρούσε ούτως ή άλλος για δεν είχα δώσει εγγύηση 100€.
Λέω ότι δεν μ' έχει ενημερώσει κάποιος γι' αυτό το κόστος και ποιος είναι ο σκοπός του.
Μου λέει ότι θα με παίρνανε τηλέφωνο να μου το πούνε, τι στιγμή που η courier θα ερχότανε 08:00-10:00 το επόμενο πρωί, και ότι είναι πολιτική της εταιρείας αυτό.
Μετά από αυτό βέβαια όπως καταλαβαίνεται δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στην wind.
Αντίθετα πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της HOL οι οποίοι μου αλλάξανε πρόγραμμα στο άψε-σβήσε καλύτερο από το προηγούμενο και χωρίς εγγυήσεις και πράσινα άλογα.
Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο;
Μάλλον είναι εντελώς απαράδεκτοι. Θα ρωτήσω και στον Συνήγορο του Καταναλωτή αν υπάρχει τέτοιο θέμα.

nyannaco
03-09-14, 08:58
Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω!

Papados
03-09-14, 09:08
Με πρόσφατο συμβόλαιο (σταθερό - νετ & κινητό) δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.

tiffany
03-09-14, 09:20
Υπάρχει ανεπισημος "Τειρεσίας". Μήπως είχες οφειλή σε άλλη εταιρία;

Koala_
03-09-14, 11:56
Υπάρχει ανεπισημος "Τειρεσίας". Μήπως είχες οφειλή σε άλλη εταιρία;

Η μήπως χρωστάς σε αυτούς κάτι από παλιότερο συμβόλαιο;

myhtos6910
03-09-14, 17:51
Τον τρέχοντα λογαριασμο σε Hol+vodafon οι οποίοι έληξαν μόλις χτες.
Παραδόξως ούτε η cosmote μου ζήτησε κάτι παρόμοιο

dimitrisky
08-09-14, 15:05
με τη κριση εχουν παθει κριση και δε μπορουν να σκεφτουν τιποτα αλλο... lol

myhtos6910
08-09-14, 20:38
Γι αυτο μαλλον ερχονται... τελευταιοι.
Τέλος παντων. Ανανέωσα ξανα με την voda και ουτε εγγυησεις ουτε... αλλα κολπα.
Σας ευχαριστω ολους

manila
19-09-14, 12:08
Δεν είναι κανόνας η εγγύηση σε καμία εταιρία ούτε και στην Wind, τυχαίνει όμως αν έχεις παλιότερες οφειλές σε οποιαδήποτε εταιρία ή να αργούσες να πληρώσεις να σου βγαίνει να δώσεις μια εγγύηση. Αυτό ωστόσο δεν το κάνει μόνο η Wind αλλά το κάνουν όλες σε περιπτώσεις.

lex_luthor
29-09-14, 18:25
Γι αυτο μαλλον ερχονται... τελευταιοι.
Τέλος παντων. Ανανέωσα ξανα με την voda και ουτε εγγυησεις ουτε... αλλα κολπα.
Σας ευχαριστω ολους

Τελευταίοι στη σταθερή; Δε νομίζω. Όπως και να έχει μου κάνει εντύπωση που σου ζητήθηκαν χρήματα. Το πιθανότερο είναι πως όντως υπήρχε κάποια οφειλή. Όπως και να έχει καλορίζικη η νέα γραμμή σου.

Koala_
22-10-14, 10:52
Το βρήκα ψάχνοντας κάτι άλλο.
145846

flasatos
09-01-15, 23:39
εκανα αιτηση φορατότητας σταθερής γραμμής ηλεκτρονικα πριν 2 μερες και πριν λαβω τα συμβόλαια με courier με ενημερωσαν τηλεφωνικά οτι 'τους ζητάνε' (καποιοι άγνωστοι??) 50 ευρώ για εγγύηση για να συνεχίσουν τις διαδικασίες. οταν ζητησα πληροφορίες σχετικά με το τι ειναι αυτη η εγγύηση έλαβα εντελως αόριστες πληροφορίες του τύπου 'θα σας επιστραφεί...(πότε?)' κλπ.
πελάτης της wind είμαι σε κινήτό οπότε δεν υπάρχει θέμα 'νέου πελάτη' όπως εχω διαβάσει.....
το μόνο που σκέφτομαι ειναι μια άλλη οφειλή σε άλλη εταιρεία κινητής και αυτό απο μπέρδεμα στην χρώση της πιστωτικής μετα απο χρόνιααα συμβόλαιο εκεί, στον τελευταίο λογαριασμό για το οποίο εγω επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν οτι μετα απο τοσο καιρό συνεργασίας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα καθώς το θέμα ηταν απλά τεχνικό . κρίμα. Σκέφτομαι οτι απο την στιγμή που με θεωρούν de facto απατεώνα δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσω συνεργασία μαζί τους.

theopan
10-01-15, 20:44
Σκέφτομαι οτι απο την στιγμή που με θεωρούν de facto απατεώνα δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσω συνεργασία μαζί τους.

Και πολύ καλά θα κάνεις. Σιγά μην δεχόμαστε και εγγραφή υποθήκης σε ακίνητά μας για να ...καταδεχτούν να γίνουμε πελάτες τους των 20€/μήνα. Άρχισε να παραγίνεται το κακό μου φαίνεται...

flasatos
11-01-15, 15:55
Και πολύ καλά θα κάνεις. Σιγά μην δεχόμαστε και εγγραφή υποθήκης σε ακίνητά μας για να ...καταδεχτούν να γίνουμε πελάτες τους των 20€/μήνα. Άρχισε να παραγίνεται το κακό μου φαίνεται...

To συμβόλαιο μου θα ηταν 2ετους διάρκειας και με κοστος 17€/μήνα. Η εγγύηση δηλαδη ηταν της τάξης του 3μηνου. Βέβαια αν δεν πληρώσεις σου κόβουν το τηλ σε χρονο dt.....

Σήμερα έστειλα email στην wind καλώντας τους να μου πουν απο που αντλησαν πληροφορίες, πραγμα που δεν θα κάνουν φυσικά.
Εστειλα και στην εταιρεία που έιμαι ηδη email για την απαραδεκτη πρακτική τους που κατουσίαν ειναι συκοφαντική δυσφήμιση.
περιμένω απαντησεις για να σας ενημερώσω.

djuan1988
11-01-15, 16:05
To συμβόλαιο μου θα ηταν 2ετους διάρκειας και με κοστος 17€/μήνα. Η εγγύηση δηλαδη ηταν της τάξης του 3μηνου. Βέβαια αν δεν πληρώσεις σου κόβουν το τηλ σε χρονο dt.....

Σήμερα έστειλα email στην wind καλώντας τους να μου πουν απο που αντλησαν πληροφορίες, πραγμα που δεν θα κάνουν φυσικά.
Εστειλα και στην εταιρεία που έιμαι ηδη email για την απαραδεκτη πρακτική τους που κατουσίαν ειναι συκοφαντική δυσφήμιση.
περιμένω απαντησεις για να σας ενημερώσω.

Έχω την εντύπωση ότι θα περιμένεις αρκετά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.