PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα σε ασύρματο Internet HOL- ΕΠΕΙΓΟΝ!



Sundaylover
03-09-14, 04:22
Γεια σας. Κατοικω στα Γιαννενα και πριν 2 εβδομαδες αλλαξα τη συνδεση μου σε HOL. Συνδεομαι στο Internet με ασυρματο φλασακι TP-Link και το router ειναι το HOL ALU WLAN(Cellpipe). Στο σπιτι υπαρχει και laptop που συνδεεται επισης ασυρματα πιανοντας ταχυτητες 1.4-1.7 MB/s. Ωστοσο ο σταθερος μου πιανει 105 kb/s. Κανοντας μια ερευνα διαπιστωσα οτι το command netstat στο cmd μου εμφανιζε πληθος tcp/ip address. Πηγα τον υπολογιστη σε τεχνικο και ηταν καθαρος απο trojans/malwares. Ωστοσο αδυνατω να βρω καποια λυση, η συνδεση αποδεδειγμενα πιανει καλες ταχυτητες, οπως φαινεται και απο το laptop, ωστοσο κατι δεν παει καλα με τον υπολογιστη μου και ειλικρινα εχω απελιπιστει γιατι η φυση της δουλειας μου απαιτει καλη συνδεση στο Internet. Eχω επικοινωνησει με τεχνικο της εταιρειας και μου απεδωσε το προβλημα σε ιο στον υπολογιστη μου, ωστοσο ειναι καθαρος. Εχω δοκιμασει εντολες στο cmd του τυπου nethsh int ip reset resetlog.txt για να διορθωσω το ζητημα με τα πολλα tcp/ip αλλα τιποτα, εχω κλεισει συσκευες που λειτουργουν με μικροκυματα μηπως και επηρρεαζαν την συνδεση, εχω αλλαξει θεση στον υπολογιστη ωστοσο τιποτα. Αδυνατω να κατανοησω τη φυση του προβληματος και δη περισσοτερο να το λυσω.. Παρακαλω βοηθεια!


Device Info


Board ID: 5Ae.M2013
Software Version: 1.0.0.19b.HOL
Bootloader (CFE) Version: 1.0.37-102.6
Wireless Driver Version: 5.10.85.0.cpe4.402.0

This information reflects the current status of your DSL connection.

Line Rate - Upstream (Kbps): 966
Line Rate - Downstream (Kbps): 16965
LAN IPv4 Address: 192.168.2.1
Default Gateway: ppp0
Primary DNS Server (HSIp/ppp0): 62.38.1.81
Secondary DNS Server (HSIp/ppp0): 62.38.0.81
Primary DNS Server (IPTV/atm1):
Secondary DNS Server (IPTV/atm1):
Date/Time: Wed Sep 3 04:19:18 2014

dimitri_ns
03-09-14, 04:31
Λειτουργικό στο desktop ? Λειτουργικό στο laptop ?

Αν χρησιμοποιήσεις το στικάκι στο laptop τι ταχύτητες πιάνει?
Το desktop me ethernet ?

Sundaylover
03-09-14, 04:34
Windows 7 Ultimate στο desktop και Windows 8 στο laptop. To στικακι πιανει 1.4-1.7 mb/s στο laptop, τουλαχιστον μια φορα που το συνδεσα. Το desktop λειτουργει με το στικακι λογω αποστασης και δυστυχως δεν μπορω να δοκιμασω με ethernet.

dimitri_ns
03-09-14, 04:43
Windows 7 Ultimate στο desktop και Windows 8 στο laptop. To στικακι πιανει 1.4-1.7 mb/s στο laptop, τουλαχιστον μια φορα που το συνδεσα. Το desktop λειτουργει με το στικακι λογω αποστασης και δυστυχως δεν μπορω να δοκιμασω με ethernet.

Να υποθέσω ότι όταν μετράς ταχύτητες, έχεις το laptop δίπλα στο desktop και όχι δίπλα στο router :p
Αν δεν έχεις μακρύ καλώδιο eth μήπως έχεις μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο?
Αν με eth έχεις τις ίδιες απαράδεκτες ταχύτητες, το πρόβλημα είναι στο pc, αλλιώς φταίει το ασύρματο

Sundaylover
03-09-14, 04:51
Δυστυχως δεν μπορω με καποιο τροπο να συνδεσω τον υπολογιστη καλωδιακα με το ρουτερ. Το λαπτοπ πιανει εξαιρετικες ταχυτητες σε οποιοδηποτε μερος του σπιτιου..

PEPES
03-09-14, 09:50
Δοκιμασε νεοτερους drivers στο στικακι και βαλτο και σε αλλη θυρα usb αν εχεις διαθεσιμη για αρχη.

Sundaylover
04-09-14, 18:38
Τα εχω δοκιμασει κι αυτο διχως αποτελεσμα...Yπαρχει περιπτωση το φλασακι να τραβαει λιγοτερο ιντερνετ απο το laptop? (το φλασακι ειναι στα 150 Mbps ενω το λαπτοπ πιανει ασυρματο απο μονο του)

tsorbi
04-09-14, 18:57
Δοκίμασες να αλλάξεις κανάλι εκπομπής στο Router;

Sundaylover
04-09-14, 19:00
Πώς θα μπορέσω να το κάνω αυτό και πώς θα ξέρω σε ποιο κανάλι να συντονίσω το Router μου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.