PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet και ......... δεν μας νοιαζει



siakattack
04-09-14, 00:39
καλησπερα σε ολους τους φορουμιτες.

το προβλημα μου με την forthnet εχει ως εξης:

εκανα αιτηση 26/08 για 3play και ηρθε χθές ο τεχνικός και μου λέει οτι το διαμέρισμα κοιτάει προς το βορρά,οποτε δεν μπορεί να βάλει το πιάτο.
μιλάω με κεντρικά και μου λένε "δεν ξέρατε οτι πρέπει να μην ειναι "βορεινό" το διαμέρισμα αν θέλατε να έχετε 3play;"
προσπάθησα να συγκρατηθώ και λέω "τουλάχιστον κάντε το 2 play με 21.90 το μήνα" και μου λένε οτι τώρα το πακέτο κοστίζει 25€

δεν με νοιαζουν τα 4€ διαφορά,αλλα αισθάνομαι λίγο μ.........ς αυτη τη στιγμή γιατι μου είπαν επισης οτι αν κάνω διακοπή θα πληρωσω εξοπλισμο και πέναλτυ.


μπορει καποιος να με διαφωτίσει παρακαλώ στο αν μπορώ να διακόψω την αιτηση;

Roussos
04-09-14, 09:46
πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο . καλύτερα να απευθυνθείς στο forthnet support για να σε βοηθήσουν .

rozak
04-09-14, 13:11
Ταράτσα δεν έχεις;

tzerpos
04-09-14, 13:35
Αν εχεις προσβαση στην ταρατσα και δεν υπαρχει προβλημα με τους ενοικους τοτε βαλε το πιατο πανω και πετα ενα καλωδιο στο διαμερισμα σου, οπως κανουν ολοι οσοι δεν εχουν διαμερισμα που κοιταει το νοτο. Οσο για αυτα που σου ειπαν απλα δεν τα σχολιαζω! Δεν αξιζει!

shreder
04-09-14, 15:20
Εγώ δεν έχει πάνω από 10 μέρες που έβαλα 3play γιατί είχα μόνο 2play και παρότι ήταν βόρειο το διαμέρισμα μου δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα. Ίσα ίσα που στην επικοινωνία για το ραντεβού με τον τεχνικό πριν έρθει μου είπε "το μόνο που θέλουμε είναι πρόσβαση στην ταράτσα". Εφόσον είχα δεν υπήρξε κανένα θέμα.

siakattack
04-09-14, 15:45
στην ταρατσα εχει κεραμίδια και ειπανε οτι δεν μπορουν να βαλουν το πιατο.

αυτο που ξέχασα να αναφερω ειναι οτι αφου μου ειπαν οτι δεν μπορω να εχω 3play θα παω ανακαστικα σε 2play και οτι αν ακυρωσω το συμβολαιο θα πληρωσω εξοπλισμο και πεναλτυ

sdikr
04-09-14, 15:53
στην ταρατσα εχει κεραμίδια και ειπανε οτι δεν μπορουν να βαλουν το πιατο.

αυτο που ξέχασα να αναφερω ειναι οτι αφου μου ειπαν οτι δεν μπορω να εχω 3play θα παω ανακαστικα σε 2play και οτι αν ακυρωσω το συμβολαιο θα πληρωσω εξοπλισμο και πεναλτυ

Την αίτηση την έκανες τηλεφωνικά; αν ναι τότε τους λες οτι έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών και καθάρισες

siakattack
04-09-14, 15:56
την αιτηση την εκανα σε καταστημα sanyocom

aguila21
04-09-14, 17:18
στην ταρατσα εχει κεραμίδια και ειπανε οτι δεν μπορουν να βαλουν το πιατο.

Μάλλον ο τεχνικός τους έχει υψοφοβία...Μια χαρά μπαίνει πιάτο και στα κεραμίδια,και δεν ειναι για να ταΐζει τον...κεραμιδόγατο!!!
Αν ήταν έτσι,στο εξωτερικό οι 9 στους 10 δε θα είχαν τηλεόραση μιας και η πλειοψηφία των σπιτιών έχει κεραμίδια...Εδώ μέχρι και ηλιακούς θερμοσίφωνες βάζουν...

Nikiforos
04-09-14, 17:52
Σου ειπαν οτι δεν μπαινει γιατι πρεπει να κοιταει το πιατο 13μοιρες ανατολικα 13Ε οποτε δεν μπορει γιατι απλα θα βλεπει τον τοιχο σου! εννοειτε οτι εσυ δεν ηταν δυνατον να το ξερεις αν δεν εισαι γνωστης των δορυφορικων!!! ταρατσα μπορει να μπει εφοσον ομως αλλαχτει η βαση. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μπει στα κεραμιδια φυσικα με την βαση που εχει μαζι!!!! θελει ειδικη βαση γιαυτο και δεν μπορει να το βαλει ο τεχνικος! ουτε υψοφοβια εχει ο τεχνικος ουτε τιποτα. Αλλα δεν θα επρεπε να ειχαν εναλλακτικα βαση για κεραμοσκεπη? δλδ υποθετουν οτι ολοι εχουν καγκελα ή τοιχο απο εκει που πρεπει να κοιταει το πιατο?
Αν κανεις εσυ κατασκευη στην κεραμοσκεπη να μπορει να μπει πιατο ομως? γιατι δεν το σκεφτεσαι? κεραια TV εξωτερικη εχεις? πως ειναι στηριγμενη? υπαρχουν πολλες λυσεις για εγκατασταση πιατου σε κεραμοσκεπη αλλα αυτοι εχουν ετοιμη μονο την ευκολη λυση και αυτη δεν κανει δυστυχως! στην θεση σου θα εκανα καποια κατασκευη να μπαινει (οπως και εχω κανει στο εξοχικο μου) και μετα θα τους ελεγα να το βαλουν.

Υ.Γ και οι ηλιακοι επειδη δουλευω σχετικα με υδραυλικα εχουν βασεις ταρατσας και βασεις κεραμοσκεπης, αν αγορασεις για ταρατσα ΔΕΝ μπαινει σε κεραμοσκεπη (ουτε και το αναποδο) αν δεν αλλαχτει η βαση ή γινει ειδικη κατασκευη απο σιδερα....

aguila21
04-09-14, 18:11
Κι εγώ όταν έβαλα πριν αρκετά χρόνια nova πιάτο,ήρθε ο τεχνικός,ανεβήκαμε στην ταράτσα και μου λέει
"το σήμα είναι οριακό.Αν από τους μπροστά γείτονες,ένας βάλει τέντα,δε θα πιάνεις τίποτα"
"Τι κάνουμε τώρα;" τον ρώτησα
"Πρέπει να βάλεις μια γωνιακή βάση,η οποία όμως κοστίζει 50 ευρώ και πωλείται ξεχωριστά"
"Εντάξει να βάλουμε γωνιακή".
Πήγε στο αμάξι του,την έφερε,την τοποθετήσαμε και είναι μια χαρά.Όντως ένας γείτονας έβαλε τέντα,αλλά εμένα πλέον δε με ενοχλεί...

Θα μπορούσε λοιπόν να του πει του ανθρώπου ότι θέλει ειδική βάση και είναι έξτρα.Όχι ότι δεν μπαίνει στην κεραμοσκεπή.

Nikiforos
04-09-14, 18:59
Με την βαση που δινουν δωρο δεν μπαινει. Μπορει να μην το ειπε γιατι ισως να μην ειχαν μαζι τους αυτοι που ηρθαν....δεν μπορω να ξερω τι εγινε και να κανω υποθεσεις ουτε και παιρνω το μερος κανενος. Εξηγω απλα οτι με την βαση που δινουν μαζι δεν μπορει να μπει σε κεραμοσκεπη. Και εγω δεν εχω δει καποια βαση ετοιμη θελει πατεντες και κατασκευες, αν εχει δει κανεις κατι ετοιμο περιμενω να δω φωτο γιατι ενδιαφερει και εμενα. Και μαλλον βαση κεραμοσκεπης για πιατο δεν υπαρχει, οσο αν εχω ψαξει ποτε δεν βρηκα κατι ετοιμο. Οποτε δεν ειχαν αδικο. Δεν εχουμε και εικονα για να πουμε σωστα την γνωμη μας απο την σκεπη του φιλου.
Παντως γινεται πχ αυτο οπως ειναι το τερμα δεξια πιατο με μεγαλο σιδερο καθετο να γυρισει απο την αλλη http://www.thelab.gr/attachments/ixos-multimedia-kai-input-devices-31/44195d1302510248-as-piasoume-kana-doryforo-a-newbie-guide-3dis.jpg και παλι ΔΕΝ ειναι πιασμενο επανω σε κεραμιδια ομως. Και οταν μιλαω για πατεντες http://www.sdtv.gr/photoshare/image-7F7D_4C9E0CAB.jpg αντε οι τεχνικοι να κανουν αυτο!!!! περισσοτερα στο σχετικο forum εδω : http://sdtv.gr/smf/index.php?topic=17677.0
και εγω στο εξοχικο εχω μια κλιματαρια κατασκευασμενη απο σιδηροσωληνες γαλβανιζε και εχω πιασει εκει μια σωληνιτσα καθετα και επιασα το πιατο κοντα στα κεραμιδια, δεν το εχω σε αυτα ομως. Tωρα τον Αυγουστο το εβαλα γιατι το 60αρι μεταλλικο σκουριασε....ενα προγραμμα στο κινητο ειδικο για satelites και πιανεις δορυφορους.

sdikr
04-09-14, 21:39
Με την βαση που δινουν δωρο δεν μπαινει. Μπορει να μην το ειπε γιατι ισως να μην ειχαν μαζι τους αυτοι που ηρθαν....δεν μπορω να ξερω τι εγινε και να κανω υποθεσεις ουτε και παιρνω το μερος κανενος. Εξηγω απλα οτι με την βαση που δινουν μαζι δεν μπορει να μπει σε κεραμοσκεπη. Και εγω δεν εχω δει καποια βαση ετοιμη θελει πατεντες και κατασκευες, αν εχει δει κανεις κατι ετοιμο περιμενω να δω φωτο γιατι ενδιαφερει και εμενα. Και μαλλον βαση κεραμοσκεπης για πιατο δεν υπαρχει, οσο αν εχω ψαξει ποτε δεν βρηκα κατι ετοιμο. Οποτε δεν ειχαν αδικο. Δεν εχουμε και εικονα για να πουμε σωστα την γνωμη μας απο την σκεπη του φιλου.
Παντως γινεται πχ αυτο οπως ειναι το τερμα δεξια πιατο με μεγαλο σιδερο καθετο να γυρισει απο την αλλη http://www.thelab.gr/attachments/ixos-multimedia-kai-input-devices-31/44195d1302510248-as-piasoume-kana-doryforo-a-newbie-guide-3dis.jpg και παλι ΔΕΝ ειναι πιασμενο επανω σε κεραμιδια ομως. Και οταν μιλαω για πατεντες http://www.sdtv.gr/photoshare/image-7F7D_4C9E0CAB.jpg αντε οι τεχνικοι να κανουν αυτο!!!! περισσοτερα στο σχετικο forum εδω : http://sdtv.gr/smf/index.php?topic=17677.0
και εγω στο εξοχικο εχω μια κλιματαρια κατασκευασμενη απο σιδηροσωληνες γαλβανιζε και εχω πιασει εκει μια σωληνιτσα καθετα και επιασα το πιατο κοντα στα κεραμιδια, δεν το εχω σε αυτα ομως. Tωρα τον Αυγουστο το εβαλα γιατι το 60αρι μεταλλικο σκουριασε....ενα προγραμμα στο κινητο ειδικο για satelites και πιανεις δορυφορους.

Οπότε στην ουσία δεν μπορούν να του παρέχουν την υπηρεσία, σε αυτή την περίπτωση έχει το δικαίωμα να ζητήσει να γίνει κατάργηση χωρίς κάποιο κόστος για τον πελάτη ;)

Nikiforos
04-09-14, 22:23
αυτο ειναι αλλο θεμα δεν εκανα κανενα σχολιο περι αυτου. Αναφερθηκα μονο στο τεχνικο μερος....δεν ξερω τι αναφερει το συμβολαιο σχετικα με αυτο. Ειπα μονο για να μην πλεκει στην θεση του θα εφτιαχνα κατι να μπορω να βαλω πιατο εκει που πρεπει να κοιταει. Τωρα ο καθενας πρατει οτι νομιζει. Αλλα ειμαι της γνωμης πως αν δεν μπορουν λογικα δεν πρεπει να τον χρεωσουν αλλιως να βρουν μια λυση. Ενταξει με το 2play αλλα αν θελει και καναλια? Αναφερει καπου οτι η τοποθετηση του δορυφορικου πιατου γινεται ΜΟΝΟ σε τοιχο ή καγκελα μπαλκονιου?

siakattack
04-09-14, 23:23
δεν θελω να μπλεκω με πατεντες και ιδιοκατασκευες.και μονο που μου φερθηκαν με αυτο τον τροπο,ξενερωσα.εγω θελω 3play και αυτοι αφου δεν μπορουν να μου το δωσουν με αναγκαζουν να παω se 2play και με αλλη τιμη (οταν εκανα την αιτηση για 3play,το 2play κοστιζε 21€ και τωρα 25€).

γνωριζει κανεις αν μπορω τελικα να ακυρωσω το συμβολαιο ή δεν γίνεται τιποτα;

blkik
05-09-14, 00:02
Οπότε στην ουσία δεν μπορούν να του παρέχουν την υπηρεσία, σε αυτή την περίπτωση έχει το δικαίωμα να ζητήσει να γίνει κατάργηση χωρίς κάποιο κόστος για τον πελάτη ;)

Ακριβώς αυτό.
Ότι άλλο σου πουν είναι αρλούμπες.
Δεν μπορούν να σου παρέχουν την υπηρεσία. Την καταργούν και τέλος.

Nikiforos
05-09-14, 06:29
δεν θελω να μπλεκω με πατεντες και ιδιοκατασκευες.και μονο που μου φερθηκαν με αυτο τον τροπο,ξενερωσα.εγω θελω 3play και αυτοι αφου δεν μπορουν να μου το δωσουν με αναγκαζουν να παω se 2play και με αλλη τιμη (οταν εκανα την αιτηση για 3play,το 2play κοστιζε 21€ και τωρα 25€).

γνωριζει κανεις αν μπορω τελικα να ακυρωσω το συμβολαιο ή δεν γίνεται τιποτα;

Καλημέρα! αν ποτέ θελήσεις να βαλεις ομως δορυφορικο πιατο παλι πρεπει να κανεις ιδιοκατασκευη, anyway αν εχουν περασει 14μερες ξερω οτι χρεωνεσαι...αλλιως μπορεις! αυτο ξερω. Το ειπε και ο sdikr στο ποστ #7. Ελπιζω να μην αφησες να περασουν οι μερες!
http://www.adslgr.com/forum/threads/427667-Forthnet-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7
πάντως σε περιπτωσεις που εχω διαβασει εδω μεσα στο forum εφοσον ο εξοπλισμος επιστραφει στην αρχικη του κατασταση εννοειτε, δεν τον πληρωνεις, σε περιπτωση που περασουν οι μερες που ειπαμε πληρωνεις μονο το τελος αποσυνδεσης. Εδω μπορεις να υπολογισεις το κοστος : http://www.forthnet.gr/media/3play/nova_3play_price-list-2013.pdf καλά βλεπω καλα ή λεει 130 ευρω????? :twisted: φυσικα αυτο ισχυει οταν υπαρχει υπαιτιοτητα του πελατη, στην συγκεκριμενη περιπτωση εφοσον το συμβολαιο δεν αναφερει καπου οτι δεν κανουν εγκατασταση σε κεραμοσκεπη τοτε δεν φταις εσυ! το 2 play ομως δεν ειναι καλη λυση αν θες και tv εκτος αν δεν σε νοιαζει τοσο η tv.
Ρωτησα και κατι αλλο πριν και δεν μου εχεις απαντησει ακομα, εχεις εγκατασταση εξωτερικης κεραιας TV? αν ναι που και πως ειναι πιασμενη? μηπως υπαρχει εκει χωρος να μπει το πιατο? στην αναγκη αν δεν υπαρχουν ηδη αντιριδες-συρματοσχοινα μπορεις να βαλεις για να μην κουναει και χανει το σημα, ειναι ευκολοτερη λυση! παραδειγμα δικο μου αλλα τα πιατα ειναι σε wifi δικτυο. http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/DSC02843.jpg και http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/DSC02798.jpg και αλλη μια παλιοτερη http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Piatoexoxikoawmn.jpg αυτά τα δειχνω για παραδειγματα δεν ειναι αναγκη να μπει τοσο ψηλα, μονο οσο θελει για να δει νοτια! Απλα λεω μια ιδεα μη με φατε! :lol: ειναι γνωστο πως εγω ειμαι λατρης των πατεντων και των ιδιοκατασκευων....:rofl:
Επίσης προτείνω και εγω να αναφερεις αυτα που ειπες στο αρχικο σου ποστ στο Fortnet Support τονίζοντας ιδιαιτερα πως εφοσον δεν ειναι ικανοι να σου παρεχουν πληρως υπηρεσιες 3Play μπορεις να διακοψεις εντελως χωρις φυσικα να πληρωσεις penalty! να ΤΟΝΙΣΩ πως οταν ηθελα να κανω αιτηση σε forthnet απο ΟΤΕ πριν να ληξει αυτος μου λεγανε στο τηλ οχι μια αλλα 3 φορες οτι αν κανω διακοπη και παω σε αυτους δεν ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω πεναλτι στον ΟΤΕ διοτι ειναι παρανομο!!!!! οταν ελεγα να μου πουν ποιος νομος το λει ομως την παπια....τον κινεζο και τα σχετικα! οτι τους συμφερει!!!!

konenas
05-09-14, 17:47
Τι 15 και 25 μέρες
Δεν σου παρείχαν υπηρεσία και δεν πληρώνεις.
Αν σου πούνε σούξου-μούξου απείλησε τους με δικαστήριο, θα το κερδίσεις 100%.
Αν θέλεις και δεν ξενέρωσες με την εταιρία, κάνε άλλη αίτηση αργότερα.

tsorbi
05-09-14, 19:50
Απορία: Τι έγραψε στα χαρτιά του ο τεχνικός;

@ ADSLgr.com All rights reserved.