PDA

Επιστροφή στο Forum : Το attenuation τα εχει παιξει



__Christos__
04-09-14, 16:22
Καλησπέρα σε ολους,

Σκεφτομαι να κανω αλλαγη του πακετου που εχω τωρα (4 mbps + 300 λεπτα ομιλιας) σε 24αρι με απεριοριστες κλησεις.Εβλεπα λοιπον τα στατιστικα του ρουτερ και βλεπω οτι το attenuation ειναι μαυρα χαλια (52) οποτε λογικα η αποσταση μου θα ειναι μεγαλη (3765 μετρα συμφωνα με το calculator του site).Ελα ομως που το site της cyta μου λεει οτι με βαση τη διευθυνση μου απεχω 2500 μετρα! Πιστευω οτι εχει να κανει με το παμπαλαιο sagem 2404 που μου ειχε δωσει ο ΟΤΕ οταν πρωτοεκανα τη συνδεση μιας και η καλωδιωση του σπιτιου ειναι σχετικα καινουργια.Διαβασα καπου στο forum οτι η μεταβολη του attenuation ειναι φυσιολογικη μεχρι ενα σημειο (0.5 με 1) αλλα εμενα πριν απο λιγο καιρο ανεβοκατεβαινε απο το 47 στο 52.Τωρα τελευταια μοιαζει να έχει σταθεροποιηθει γυρω στο 52 με 52.5. Τι μπορω να κανω? Αν ζητησω καινουργιο ρουτερ απο τον ΟΤΕ θα μου δωσουν ή θα μου πουν τα γνωστα οτι δεν γινεται τιποτα και η ταχυτητα μου ειναι μια χαρα? Ανεβαζω και τα στατιστικα της γραμμης μου:
143806

deniSun
04-09-14, 17:26
Καλησπέρα σε ολους,

Σκεφτομαι να κανω αλλαγη του πακετου που εχω τωρα (4 mbps + 300 λεπτα ομιλιας) σε 24αρι με απεριοριστες κλησεις.Εβλεπα λοιπον τα στατιστικα του ρουτερ και βλεπω οτι το attenuation ειναι μαυρα χαλια (52) οποτε λογικα η αποσταση μου θα ειναι μεγαλη (3765 μετρα συμφωνα με το calculator του site).Ελα ομως που το site της cyta μου λεει οτι με βαση τη διευθυνση μου απεχω 2500 μετρα! Πιστευω οτι εχει να κανει με το παμπαλαιο sagem 2404 που μου ειχε δωσει ο ΟΤΕ οταν πρωτοεκανα τη συνδεση μιας και η καλωδιωση του σπιτιου ειναι σχετικα καινουργια.Διαβασα καπου στο forum οτι η μεταβολη του attenuation ειναι φυσιολογικη μεχρι ενα σημειο (0.5 με 1) αλλα εμενα πριν απο λιγο καιρο ανεβοκατεβαινε απο το 47 στο 52.Τωρα τελευταια μοιαζει να έχει σταθεροποιηθει γυρω στο 52 με 52.5. Τι μπορω να κανω? Αν ζητησω καινουργιο ρουτερ απο τον ΟΤΕ θα μου δωσουν ή θα μου πουν τα γνωστα οτι δεν γινεται τιποτα και η ταχυτητα μου ειναι μια χαρα? Ανεβαζω και τα στατιστικα της γραμμης μου:
143806

Ρούτερ μπορείς να αλλάξεις αν διαπιστωθεί βλάβη.
Μπορείς να αλλάξεις μόνο αν το πείσεις τον υπάλληλο του 13888 ότι έχει πρόβλημα (αρκετά εύκολο) ή αν φέρεις τεχνικό του ΟΤΕ και διαπιστώσει αυτός πρόβλημα στον εξοπλισμό.
Επίσης μπορείς να αλλάξεις ρούτερ αν αλλάξεις σύνδεση από ADSL > VDSL.

__Christos__
04-09-14, 18:17
Στο 13888 μπορούνε να μου πούνε την αποσταση μου απο το κεντρο και να την διασταυρώσουν με τα στοιχεία του Ρούτερ ?

sdikr
04-09-14, 21:36
Τα νούμερα στην cyta δεν θα τα εμπιστευόμουνα και τόσο πολύ, στο 13888 μπορούν να σου πούνε την απόσταση

deniSun
05-09-14, 08:02
Η ταχύτητα που δίνουν τα διάφορα site ελέγχου των παρόχων γίνεται βάση κάποιου χάρτη.
Τις περισσότερες φορές μετράνε την απόσταση σε ευθεία ή μέσα από κάποια διαδρομή πχ πεζού.
Και στις δύο περιπτώσεις η ένδειξη είναι εικονική αφού τα καλώδια τις περισσότερες φορές ακολουθούν άλλες διαδρομές.
Η καλύτερη ένδειξη για το πόσο πραγματικά απέχεις είναι το att.
Απλά θα πρέπει να το διασταυρώσεις και με ένα ακόμα modem για να είσαι σίγουρος.

MitsosDaBest13
07-09-14, 19:22
Κι εμείς στο εξοχικό έχουμε το Sagem 2404. Έχει τραγική εμβέλεια Wi-Fi, αλλά είναι πολύ καλό για τις συνδέσεις μακριά από το DSLAM. Στη δική μας γραμμή έχουμε θόρυβο (Attenuation) 51db και κλειδώνει στα 3600 Kbps περίπου.

Πριν βάλεις 24άρα, σιγούρεψε πως είσαι όντως πιο κοντά στο DSLAM απ' ό,τι φαίνεται. Αλλιώς αν βάλεις 24άρα και η ταχύτητά σου πάει έστω και 4,5 Mbps, μετά ο ΟΤΕ δε θα σε αφήσει να ξαναπάς στα 4 Mbps (για να μην πληρώνεις κοροϊδίστικα 24άρα), χωρίς να ζητήσει €€€... Ακόμα και 47db Att να έχεις και πάλι δε νομίζω πως συμφέρει, το πολύ 6 Mbps θα πας...

babis3g
08-09-14, 05:03
αντε και να ησουν στα 2500 (ας πουμε το κεντρο της σιτας ειναι πιο κοντα σου) δηλαδη περιου 35-37 attenuator
οποτε ας πουμε δινεις εμπιστοσυνη στην σιτα, θα πας γυρω στα 8-10 (bash toy ADSLgr calculator) , βεβαια απο οτι εχεις τωρα ειναι το διπλασιο
Αν ειναι τοσο καλη προσφορα δομιμασε το αλλα πριν πας σε αλλο παροχο παρε και τον οτε και ρωτα αν πας σε 24αρα τι ταχυτητα να περιμενεις

Αλλα και εγω λεω οτι η τιμη του ατανουετορ στο μοντεμ ειναι πιο αντικειμενικη εστω και αν παιζει οπως λες στα 47 ειναι πολυ μακρυα απο το 34-37 ατενουεταορ των 2500 μετρων
Η σιτα μπορει να σου ειπε οτι η διεθυνση απο το κεντρο ειναι τοσο αλλα η καλωδιωση μπορει να ειναι παραπνω
Αν μπορεις να δανιστεις ενα αλλο μοντεμ ισως βοηθησει να δεις τι λεει και αυτο

Σε εμενα το google maps σε ευθεια απο το κεντρο ειναι 1.2 χιλ αλλα τελικα η γραμμη με τισ διακλαδωσεις ειμαι σε αττενουετορ περιπου στα 34 -37 (2500-2700 μετρα) το διπλασιο και βαλε, ε ρε κατι ατυχιες

deniSun
08-09-14, 08:35
αντε και να ησουν στα 2500 (ας πουμε το κεντρο της σιτας ειναι πιο κοντα σου) δηλαδη περιου 35-37 attenuator
οποτε ας πουμε δινεις εμπιστοσυνη στην σιτα, θα πας γυρω στα 8-10 (bash toy ADSLgr calculator) , βεβαια απο οτι εχεις τωρα ειναι το διπλασιο
Αν ειναι τοσο καλη προσφορα δομιμασε το αλλα πριν πας σε αλλο παροχο παρε και τον οτε και ρωτα αν πας σε 24αρα τι ταχυτητα να περιμενεις

Αλλα και εγω λεω οτι η τιμη του ατανουετορ στο μοντεμ ειναι πιο αντικειμενικη εστω και αν παιζει οπως λες στα 47 ειναι πολυ μακρυα απο το 34-37 ατενουεταορ των 2500 μετρων
Η σιτα μπορει να σου ειπε οτι η διεθυνση απο το κεντρο ειναι τοσο αλλα η καλωδιωση μπορει να ειναι παραπνω
Αν μπορεις να δανιστεις ενα αλλο μοντεμ ισως βοηθησει να δεις τι λεει και αυτο

Σε εμενα το google maps σε ευθεια απο το κεντρο ειναι 1.2 χιλ αλλα τελικα η γραμμη με τισ διακλαδωσεις ειμαι σε αττενουετορ περιπου στα 34 -37 (2500-2700 μετρα) το διπλασιο και βαλε, ε ρε κατι ατυχιες

Προσωπικά εμπιστεύομαι πάντα το att και όχι αυτά που λένε οι πάροχοι ή δείχνουν τα maps.
Το καλύτερο είναι αυτό που λες.
Να πάρει και μια δεύτερη γνώμη από ένα δεύτερο modem.

AssVas
08-09-14, 16:48
1. το λέω και εδώ, υπάρχει πρόγραμμα στον ΟΤΕ που έχουν στο 1ο επιπεδο και βλέπουν τον Μέσο όρο από όλες τις συνδέσεις του τετραγώνου σου. Οπότε κάνε απλά ένα τηλέφωνο και ρώτα τους ;)
Αν σου πουν πως δεν έχουν τέτοιο πρόγραμμα ζήτα έναν επόπτη .


2. Όσον αφορά το Router , εδώ και 2 χρόνια ο ΟΤΕ δίνει με χρησιδάνειο νέο Router . Άλλαξε πολιτική, άρα επειδή το sagem 2404 το είχα και εγώ και είναι φοβερό CPE , είναι παλιό ;) είναι δικό σου ! (το έχεις πληρώσει) . Απλά κάλεσε 13888 και πες πως σου κάηκε και έχεις βάλει πάνω ένα δανικό από τον ξάδερφό σου και πες να σου στείλουν νέο με courrier , διευκρίνισε πως είναι παλαιό (μην σου ζητάνε το καμένο Router Πίσω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.