PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρά προβλήματα με adsl wind



beastdoctor87
05-09-14, 20:41
Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με την σύνδεση μου στην wind!Τους έχω πάρει 20 φορές τηλέφωνο αλλά δεν μπόρεσε να γίνει κάτι.Το πρόβλημα έχει ως εξής:Η συνδεση μετά από 2 μέρες που ειχε κάποιες αποσυνδέσεις πλέον είναι αργή και τις μισές φορές δεν μπορεί τελικά να ανοίξει την σελίδα και γράφει δεν ειναι δυνατη η συνδεση στο διαδίκτυο!Δοκίμασα να κατεβάσω από ftp server και κατεβάζει με 1,2 mbps που είναι καλή ταχυτητα αλλά στο Browsing δεν πιάνει με τίποτα τέτοιες ταχυτητες.Σε ενα τεστάκι που έκανα στο ιντερνετ εβγαλε ότι η ταχυτητα ειναι γυρω στα 2Mbps.Από δοκιμές έχω κάνει τα πάντα από αλλαγή όλων των καλωδίων που συνδέουν το router μεχρι αλλαγη του ίδιου του router καθώς και αποσύνδεση όλων των σταθερών τηλεφώνων του σπιτιού γιατί μου το πρότειναν από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση αλλά τίποτα!Είμαι ένα βήμα από μεταφορά στην hol αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ πρώτα!Θα χρεωθώ κιόλας μιας και δεν έχει λήξει το συμβόλαιο;

alyx78
06-09-14, 03:26
Η ίδια κατάσταση συμβαίνει ακριβώς και σε εμένα φιλε μου. Την τελευταια εβδομάδα είχα συνεχείς αποσυνδέσεις και το router πάλευε να συγχρονίσει. Σήμερα η κατάσταση ήταν τραγική, μιλάμε για packet loss γύρω στο 30%-40%. Έκανα ένα check και στο interface του router και είδα απίστευτα νούμερα.
Rate (Up/Down) 697/2933 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9/31.3 dB
Line Attenuation (Up/Down) 3.6/3.2 dB
Max Rate(Up/Down) 815/17108 kbps.
Όπως και να έχει τα νούμερά δεν ειναι φυσιολογικά και το ποιο πιθανό είναι οτι έχουν θέμα οι γραμμές τους γιατί όσα reboot και να έκανα δεν μπόρεσα να συγχρονίσω πάνω απο 1000 kbps upload και να δω το SNR σε φυσιολογικά επίπεδα.

nyannaco
06-09-14, 08:10
Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με την σύνδεση μου στην wind!Τους έχω πάρει 20 φορές τηλέφωνο αλλά δεν μπόρεσε να γίνει κάτι.Το πρόβλημα έχει ως εξής:Η συνδεση μετά από 2 μέρες που ειχε κάποιες αποσυνδέσεις πλέον είναι αργή και τις μισές φορές δεν μπορεί τελικά να ανοίξει την σελίδα και γράφει δεν ειναι δυνατη η συνδεση στο διαδίκτυο!Δοκίμασα να κατεβάσω από ftp server και κατεβάζει με 1,2 mbps που είναι καλή ταχυτητα αλλά στο Browsing δεν πιάνει με τίποτα τέτοιες ταχυτητες.Σε ενα τεστάκι που έκανα στο ιντερνετ εβγαλε ότι η ταχυτητα ειναι γυρω στα 2Mbps.Από δοκιμές έχω κάνει τα πάντα από αλλαγή όλων των καλωδίων που συνδέουν το router μεχρι αλλαγη του ίδιου του router καθώς και αποσύνδεση όλων των σταθερών τηλεφώνων του σπιτιού γιατί μου το πρότειναν από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση αλλά τίποτα!Είμαι ένα βήμα από μεταφορά στην hol αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ πρώτα!Θα χρεωθώ κιόλας μιας και δεν έχει λήξει το συμβόλαιο;Υποψιάζομαι δύο ξεχωριστά προβλήματα , αλλά δεν μας δίνεις αρκετά στοιχεία... κατ'αρχήν δώσε τα στατιστικά σου, και δεύτερον πες μας τί modem/router έχεις, και πώς συνδέεται το PC σε αυτό (ενσύρματα ή ασύρματα).

MacPap
12-05-15, 16:30
Έρχομαι και εγώ να προσθέσω την αγανάκτηση μου στις υπηρεσίες της Wind. 10 χρόνια πελάτης σχεδόν και ξαφνικά το περασμένο Αυγούστου άρχισε να κάνει νερά και έκτοτε έχω συνεχείς αποσυνδέσεις ταχύτητες της πλάκας (3mbps).
Το συνέκρινα και με φίλους στο κέντρο του Πειραιά όπως και σε άλλο σημείο στην περιοχή μου. Παντού τα ίδια μετά τον Αύγουστο πτώση ταχύτητας και προβλήματα.

Άπειρες συνομιλίες 2-3 επισκέψεις τις οποίες μου χρέωσαν κλπ κλπ κλπ κλπ. Το πρόβλημα δεν έχει αλλάξει αντιθέτως χειροτερεύει. Περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και άντε γεια.

Κρίμα γιατί κάποτε ήταν καλοί.

Περιοχή Καστέλλα (πάνω από το Τουρκολίμανο)

Chryssostomos
12-05-15, 20:47
Μάλλον την έπαθα και εγώ.
Απο εχθές το απόγευμα,μόλις απογευματιάζει οι αποσυνδέσεις πάνε σύννεφο.
Μου είπαν ήδη και την καραμέλα πως δεν βλέπουν να φταίει η γραμμή τους και θα έρθει αύριο τεχνικός στο σπίτι.
Την πάτησα και είναι και για 2 χρόνια το συμβόλαιο ....:evil:

Chryssostomos
14-05-15, 12:36
Εχθές λοιπόν έστειλαν τεχνικό απο το σπίτι.
Οι μετρήσεις στην καλωδίωση του σπιτιού αλλά και στο κουτί το ΟΤΕ βγήκαν κάτι παραπάνω απο καλές.
Αυτό που έκανε ο τεχνικός μαζί με την δική μου παρατήρηση,ήταν να παρακολουθήσει τα νούμερα του SNR από το ρυθμιστικό,καθώς άλλα φάνηκε να δείχνει το ρούτερ και άλλα το μηχάνημα του στις μετρήσεις.
Μίλησε με κάποιον τεχνικό της Wind τηλεφωνικά,λέγοντας του τι παίζει,και αλλάξανε κάποιες ρυθμίσεις,κυρίως του SNR,ανεβάζοντας το λίγο.
Φαίνεται,φτου μη το ματιάσω,πως το πρόβλημα έχει λυθεί.

van62
09-06-15, 19:22
Τα ιδια και από εμενα στην Δαφνη ορια Ανω Νεα Σμυρνη.Αποσυνδεσεις συνεχομενες,αμέτρητα τηλεφωνήματα και παραπονα, τρεις φορες ηρθε τεχνικος χωρις να γινει τιποτα και σημερα που ηρθε παλι μου ειπε το θεικο ότι το πρόβλημα το εντοπιζει στην ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ του διαμερίσματος!!!!!!! Είναι βεβαι παλαια η πολυκατοικια, αλλα τι στο καλο να εχουν τα καλωδια βρε παιδια???και αντε να φεριες ηλεκτρολογο να σκαψει να τα αλλαξει και να εχεις τα ιδια,,τι κανεις μετα ? τους τουφεκιζεις??? Καμμια προταση,τι να κανω,το συμβολαιο είναι για 2 χρονια δυστυχως.

Chryssostomos
09-06-15, 19:43
Κοίτα,εγώ το είχα σκεφτεί ότι όλα είναι πιθανά,απλά μπορεί να έτυχε τώρα που άλλαξα πάροχο.
Τρελή σύμπτωση;Μπορεί.Δε μπορεί να απαντήσει κανείς με σιγουριά.
Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να φταίει η καλωδίωση μας κακά τα ψέματα και εγώ σε παλιό διαμέρισμα μένω,οπότε κρατούσα-κρατάω και μια πισινή.
Στην Hol είσαι;

van62
09-06-15, 21:42
όχι στ ηWIND είμαι απλα πρεπει να διορθωσω τα στοιχεια που εμφανιζονται

Chryssostomos
09-06-15, 22:20
Κοίτα αν έχεις κανα γνωστό ηλεκτρολόγο να ρθει να σε τσεκάρει πες του να περάσει μια βόλτα.
Πρόβλημα σου είπε ότι έχεις στο σπίτι,άρα φαντάζομαι σου είπε ότι βρήκε διαφορά στις τιμές που βγάζει το κουτί του οτέ και η τηλεφωνική σου πρίζα.
Σωστά;

van62
10-06-15, 05:27
Ναι σωστα, μετρησε πολύ διαφορετικες τιμες σε σφαλματα κατω και πανω στο διαμερισμα.

Chryssostomos
10-06-15, 11:46
Ναι σωστα, μετρησε πολύ διαφορετικες τιμες σε σφαλματα κατω και πανω στο διαμερισμα.

Αν έχεις προβλήματα και κάτω στο κουτί του οτε,έχω την αίσθηση πως μπορεί να δηλωθεί σαν βλάβη στον οτε.
Το λέω βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος.

van62
10-06-15, 13:34
Νομιζω ότι κουραστηκα πλεον και θα τα αφήσω όπως είναι με τις αποσυνδεσεις του. Να περασουν τα 2 χρονια συμβολαιο και βλέπουμε. Αν και νομιζω ότι εδώ στην Μπανανιά ολοι ιδιοι είναι.....

Chryssostomos
10-06-15, 15:00
Νομιζω ότι κουραστηκα πλεον και θα τα αφήσω όπως είναι με τις αποσυνδεσεις του. Να περασουν τα 2 χρονια συμβολαιο και βλέπουμε. Αν και νομιζω ότι εδώ στην Μπανανιά ολοι ιδιοι είναι.....

θα διαφωνήσω.
Η ον που κλείνει ήταν πολύ καλύτερη από όλους.
Πάντως,και δε το λέω με κακία,μη τα ρίχνεις μόνο στην Wind.Δεν είναι απίθανο να φταίει το καλώδιο σου ή ο οτε.

alexandros
10-06-15, 15:38
Εγω πάντως, υμηττό, αν και με όχι καλά στατιστικά και με αυτό το zte που ακόμα στέκεται δεν έχω κανένα πρόβλημα

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1020/10324 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.4/6.9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 15.2/22.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1124/10520 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 4

van62
10-06-15, 16:36
Δεκτες ολες οι αποψεις και γνωμες παιδια.Ισως να ετυχα στην περιπτωση και τα καλωδια να εχουν μαυρα χαλια.Όμως δεν μπορω να μπορω να μπω στον κοπο και τα εξοδα να κανω κατι με αυτά,γιατι δεν είναι και σιγουρο. Σκεψου να τα αλλαξω,ένα σωρο λεφτα και να συνεχιζουν οι αποσυνδεσεις....

psylos
10-06-15, 16:52
Το θέμα είναι αν υπάρχει διαφορά στον κατανεμητή και στο σπίτι. Εφόσον υπάρχει διαφορά, σημαίνει ότι υπάρχει θέμα στην προς τα εσένα πλευρά. Η διαφορά αν είναι επαρκώς μεγάλη δικαιολογεί ή όχι τις εργασίες και τα έξοδα. Επίσης εκτός από τη διαφορά στις τιμές είναι πάντα και η οικονομική κατάσταση του καθενός για το αν μπορεί να χρηματοδοτήσει τις εργασίες.

orestis2
11-06-15, 09:32
Αν έχεις προβλήματα και κάτω στο κουτί του οτε,έχω την αίσθηση πως μπορεί να δηλωθεί σαν βλάβη στον οτε.
Το λέω βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος.

Αν το πρόβλημα είναι στο κουτι του οτε , τοτε δηλώνεται ως βλαβη από την εταιρια που εισαι τωρα και ερχεται ο οτε και το φτιαχνει.
Εγω που ειχα πρόβλημα και ο τεχνικος της hol δεν εβρισκε να υπαρχει θεμα στην δικη μου καλωδιωση, δηλωσαν πρόβλημα στον οτε και μετα απο 2-3 μερες ηρθαν τεχνικοι του οτε και το εφτιαξαν.

van62
11-06-15, 09:57
Δυστυχως από ότι μου ειπε ο τεχνικος της WIND από τις μετρήσεις ειδε μεγαλη διαφορα στα σφαλματα εδώ στο router και κατω στο κουτι κατι αν θυμαμαι για 4500 χιλιαδες εδώ στο διαμερισμα και μονο 400 κατω στο κουτι σε χρονο 5,5 λεπτων. Αρα αποφανθηκε ότι κατι τρεχει από το κουτι κατω μεχρι εδώ μεσα.... τρεχα γυρευε δηλαδή.

Z€r0
12-06-15, 00:52
Δυστυχως από ότι μου ειπε ο τεχνικος της WIND από τις μετρήσεις ειδε μεγαλη διαφορα στα σφαλματα εδώ στο router και κατω στο κουτι κατι αν θυμαμαι για 4500 χιλιαδες εδώ στο διαμερισμα και μονο 400 κατω στο κουτι σε χρονο 5,5 λεπτων. Αρα αποφανθηκε ότι κατι τρεχει από το κουτι κατω μεχρι εδώ μεσα.... τρεχα γυρευε δηλαδή.Δεν είχε χρόνο να ρίξει μια ματιά στις πρίζες σου; Μπορεί να έχουν καμία υγρασία, να έχουν οξειδωθεί οι επαφές ή γενικότερα να μην κάνει καλή επαφή κάτι σε αυτές. Εάν μπορείς έλεγξε τες μόνος σου. Μπορεί με μια απλή αλλαγή πρίζας τηλεφώνου να σταματήσουν τα προβλήματα.

To SNR που στο έχουν; Δοκίμασαν να το ανεβάσουν κατά 2db π.χ. μήπως σταματήσουν οι αποσυνδέσεις και ας χάσεις λίγο σε συγχρονισμό.

Chryssostomos
12-06-15, 11:37
η wind σε βάζει στο 9 νομίζω default.

PEPES
13-06-15, 11:18
η wind σε βάζει στο 9 νομίζω default.

Και στο 6 σε βαζει αν το ζητησεις...το ειχα κανει.

Chryssostomos
14-06-15, 01:04
Και στο 6 σε βαζει αν το ζητησεις...το ειχα κανει.

για default είπα.

van62
14-06-15, 08:41
Δεν ξερω τι να κανω βρε παιδια. Εχθες Σαββατο τρελαθηκε εντελως,καθε 5 λεπτα διακοπη από το απόγευμα μεχρι τα μεσάνυχτα.Επικοινωνησα παλι μαζι τους και τους εδωσα να καταλαβουν ότι αφου γινεται καποιες ωρες και ημερες εντονο το πρόβλημα και άλλες μερες σχεδόν ησυχαζει δεν είναι το πρόβλημα εδώ μεσα αλλα εκει εξω σε αυτους...δεν είμαι γνωστης αλλα κατι παιζει σε ωρες φορτου κλπ. Μου ειπαν θα το παρακολουθησουν μεχρι Δευτερα και βλέπουμε....

alexandros
14-06-15, 10:51
Αίτηση φορητοτητας;;

PEPES
14-06-15, 12:39
για default είπα.

Σωστος δικο μου λαθος.

toreador
14-06-15, 17:58
Δεν ξερω τι να κανω βρε παιδια. Εχθες Σαββατο τρελαθηκε εντελως,καθε 5 λεπτα διακοπη από το απόγευμα μεχρι τα μεσάνυχτα.Επικοινωνησα παλι μαζι τους και τους εδωσα να καταλαβουν ότι αφου γινεται καποιες ωρες και ημερες εντονο το πρόβλημα και άλλες μερες σχεδόν ησυχαζει δεν είναι το πρόβλημα εδώ μεσα αλλα εκει εξω σε αυτους...δεν είμαι γνωστης αλλα κατι παιζει σε ωρες φορτου κλπ. Μου ειπαν θα το παρακολουθησουν μεχρι Δευτερα και βλέπουμε....

Είχα παρόμοιο πρόβλημα (αποσυνδέσεις, χαμηλός συγχρονισμός) και νόμιζα ότι έφταιγε η Wind...έλα όμως που έφταιγε το καλώδιο ethernet. Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδια/φίλτρα?

Chryssostomos
14-06-15, 18:34
Είχα παρόμοιο πρόβλημα (αποσυνδέσεις, χαμηλός συγχρονισμός) και νόμιζα ότι έφταιγε η Wind...έλα όμως που έφταιγε το καλώδιο ethernet. Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδια/φίλτρα?

εγώ που είχα τα ίδια,άλλαξα τα πάντα.
Μέχρι κ usb για ασύρματο ίντερνετ πήρα στον υπολογιστή και πάλι τίποτα.
Ήρθε δεύτερη φορά τεχνικός,πουθενά πρόβλημα.
Δήλωσαν βλάβη στον Οτε για αλλαγή παρεχόμενου βρόχου.Το άλλαξαν λέει...
όλα καλά για 5 μέρες,αλλά χθες το βράδυ μετά τις 3 έπεσε 3 φορές με τελευταία στις 10 το πρωί σήμερα.

van62
14-06-15, 19:00
Tα αλλαξα όλα.φιλτρα,ρουτερ,καλωδιο δεν εχω είναι όλα wifi,μεχρι το σταθερο τηλεφωνο(ασυρματο) που το ειχα πανω στο ουτερ μου ειπαν και το απομακρυνα..αλλα τιποτα. Παντως επιμενω ότι κατι παιζει ορισμένες ωρες και ημερες μαλλον με φορτο μου μοιαζει, γιατι σημερα δεν εχω ουτε μια αποσυνδεση μεχρι τωρα, η τελευταια ηταν λιγο μετα τα μεσάνυχτα εχθες που επικοινωνησαν για τελευται φορα μαζι μου.

Chryssostomos
14-06-15, 19:04
Για το βράδυ ο τεχνικός μου είπε ότι όντως έχουν θέμα λόγο φόρτου.
Την ημέρα όμως;

mike_871
15-06-15, 20:50
αν υπαρχουν αποσυνδεσεις φταιει η γραμμη η καποια ρυθμιση, απ'οτι εχω καταλαβει η wind πρεπει να εχει ανεβαση την συνδεση που εχει με εξωτερικο γιατι παλια ανεβενε πολυ το πινκ τις ωρες που ειχε πολυ κινηση ενω τωρα ειναι σταθερα ολες τις ωρες

Z€r0
15-06-15, 21:17
Συνήθως άλλο αποσυνδέσεις άλλο αργή ταχύτητα ή απόκριση(εάν και μπορεί να συμβαίνουν και για τον ίδιο λόγο, τις διακυμάνσεις στο SNR).

Πολλά μπορεί να φταίνε για τις αποσυνδέσεις και αναφέρθηκαν μερικά ήδη. Μπορεί ακόμα και να δημιουργείται κάποια παρεμβολή στην γραμμή.

Τα βράδια εάν υπάρχουν αποσυνδέσεις λόγω crosstalk θα έπεφτε το SNR αρκετά χαμηλά και σε περίπτωση αποσύνδεσης θα γινόταν επανασυγχρονισμός σε χαμηλότερη ταχύτητα με το ίδιο SNR π.χ. 9 για το default της WIND και κάπου θα έπρεπε να σταθεροποιείται. Εάν υπάρχουν έντονες διακυμάνσεις στο SNR συνέχεια σε διάστημα δευτερολέπτων κάποιο πρόβλημα υπάρχει ή δημιουργείται στην γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.