PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto Βοηθεια σχετικα με το F200 σε δικτυο



Peter_Transalp
14-03-07, 20:02
Εν αναμονη του 2play (μετα απο πολυυυυυυυυ καιρο και πολλαααααα προβληματα:mad::mad: αν και για αυτο θα αναφερθω σε αλλο ποστ σε αλλη ενοτητα) με βασανιζει ενα θεμα και ζητω οποιαδηποτε βοηθεια και ιδεα αν υπαρχει. Τα δεδομενα ειναι τα εξης: το 2play δινει modem το F200(κατι που δεν γνωριζα:(), στο σπιτι οπου και θα εγκατασταθει εχω LAN με 2 pc σε windows και 1 τριτο με linux, η τηλεφωνικη πριζα ειναι σε αποσταση 3 μετρων απο τα pc's,εχω 2 wireless routers (1 netgear WGR614 και 1 Linksys WRT54GC)ετοιμα προς χρηση, η γραμμη μου ειναι ISDN. Το netgear το πηρα νομιζοντας οτι ειναι modem-router απο το stock του πλαισιου απο τη βιασυνη μου ομως δεν ειδα οτι ειναι μονο router οποτε καλα να παθω. Η σκεψη ηταν ενα wireless modem-router στο splitter και ενα wireless router με 4 port switch για να παρουν internet ολα τα pc και να μην εχω ενα καλωδιο να σερνεται η να μην αναγκαζομαι να το αναρτω στον τοιχο, δυστυχως το F200 εχει μονο USB και οχι ethernet και τα routers που εχω φυσικα δεν εχουν USB. Το ερωτημα ειναι πως θα μπορεσω να συνδεσω το F200 με το router (δηλαδη USB σε RJ45)ουτως ωστε να μη χρειαστει η αγορα αλλου modem-router?Προσπαθω να αποφυγω την αγορα αλλου επειδη θα επρεπε να παρω κατι για ISDN και τον Αυγουστο να παρω για PSTN. Tι αλλο θα μπορουσα να κανω απο την αποψη οτι με συμφερει να χρησιμοποιησω το F200 και στα 2 ειδη γραμμης?

RyDeR
14-03-07, 21:26
1) Το πετάς το F200 όπως είναι ή κάνεις ένα τηλέφωνο στην FORTHnet μήπως σου δώσουν κάτι USR routers που δίνουν..
2) Αν δεν σου δίνουν, πήγαινε αγόρασε ένα καλό modem/router.

Απο 'κεί και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τα routers.:hmm:

hemlock
14-03-07, 21:28
Να ξαναρωτησω...
Γιατι αλλοι να παιρνουν το f200 και αλλοι το USR 9112 (αυτο δε δινει)?
Εγω βλεπω προβλημα.

RyDeR
14-03-07, 21:31
Να ξαναρωτησω...
Γιατι αλλοι να παιρνουν το f200 και αλλοι το USR 9112 (αυτο δε δινει)?
Εγω βλεπω προβλημα.

Έλα ντε... Πολύ βλακεία είναι αυτό... :down:

Peter_Transalp
15-03-07, 00:04
1) Το πετάς το F200 όπως είναι ή κάνεις ένα τηλέφωνο στην FORTHnet μήπως σου δώσουν κάτι USR routers που δίνουν..
2) Αν δεν σου δίνουν, πήγαινε αγόρασε ένα καλό modem/router.

Απο 'κεί και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τα routers.:hmm:

Η ερωτηση ηταν αν υπαρχει κατι σε adaptor η μετατροπεας απο USB σε RJ45 ουτως ωστε να γινει η συνδεση καπως ετσι:
Πριζα>splitter>modem με εξοδο USB>netgear wireless router με εισοδο RJ45>ασυρματη συνδεση με το αλλο wireless router linksys>ενσυρματη συνδεση των pc με το linksys router/switch.
Aν παω να παρω modem/router θα αναγκαστω να παρω ενα που θα ειναι για ISDN και τον Αυγουστο θα πρεπει να παρω αλλο που θα ειναι για PSTN.
Ευχαριστω παντως για την απαντηση:oneup:

nnn
15-03-07, 01:30
Δεν γίνεται αυτή η συνδεσμολογία που θέλεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.