PDA

Επιστροφή στο Forum : Από vdsl σε adsl



stratus
09-09-14, 12:16
Πριν απο λιγο γυρνωντας σπιτι ειδα οτι το draytek δε συγχρονιζε.Βαζω το speedport συγχρονιζει κανονικα.Λεω θα φταει το draytek μεσα ομως απο το μενου του speedport βλεπω οτι συγρονιζει σε adsl ,πραγμα που επιβεβαιωνεται και απο τη χαμηλη ταχυτητα που εχω.Aυτο πως μπορει να γινει στα ξαφνικα;Καποιος τεχνικος πειραξε κατι στο συστημα καταλαθος;Εχει κανεις εμπειρια ποσο χρονος θα χρειαστει για τη βλαβη;

AssVas
09-09-14, 13:13
Αρχικά σβήσε το router για 20 δεύτερα , και άναψέ το ξανά. Δες που συγχρονίζει .

1. Μπορεί από βίαιη διακοπή ρεύματος (CPE/DSLAM) το Negotiation ανάμεσα τους να failαρε και να κλείδωσε σε ATM έναντι PTM modulation ( Adsl έναντι VDSL)
2. Αν ήταν άλλο CPE του ΟΤΕ με TR069 θα μπορούσε να το είχε επιφέρει και ένα αυτόματο firmware upgrade / reboot από τον πάροχο
3. Χειρότερο σενάριο τώρα, νέος πελάτης ΟΤΕ γείτονάς σου ενεργοποίησε την γραμμή του , λανθασμένα κάπου στον Κατανεμητή ή στο KV πειράχτηκε το ζευγάρι σου. Πρέπει να δηλωθεί βλάβη .
4. Το ίδιο με το παραπάνω αλλά με πιθανότητα αντιστροφής στης πολυκατοικίας σου τον πίνακα (δες το τηλέφωνό σου το σταθερό αν μένεις μόνος και δεν το χρησιμοποιείς έχει τον αριθμό σου ; κάνε κλήση από το κινητό κτλ)

Μέσα στο Draytek σου πήγαινε στα Modulation Modes και όρισε μόνο VDSL modes , κάνε Reboot .



Υ.Γ Αν είναι θέμα DSLAM παρουσιάζονται συνήθως στα Alcatel , όχι στα Huawei , σε ποια περιοχή είσαι ;

stratus
09-09-14, 13:32
Eχω δηλωσει ηδη βλαβη.
Το draytek το εχω αφησει πολλη ωρα εκτος ρευματος και κανει τα ιδια δηλ. δεν συγχρονιζει σε vdsl αλλα μονο adsl.Το speedport συγχρονιζει και αυτο σε adsl,που φαινεται και απο τη χαμηλη ταχυτητα που εχω.Απλα αναμενω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.