PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία με ΟΤΕ



iakoboss7
09-09-14, 19:17
Καλησπερα, λεω να σας γραψω και εγω την ιστορια μου με τον Οτε πλεων...

συγχωρεστε με γιατι μερικα ειναι κανα μηνα πισω και δεν τα θυμαμαι και τοσο καλα! οπως και για το "μακρινάρι"!!!

μεχρι πριν 1 μηνα ημουν σε forthnet συγχρονιζοντας σταθερα στα 20800 (δεν ανεβοκατέβαινε κλπ), μας περνουν τηλ απο οτε για την νεα προσφορα με το οτε tv οπου και δεχτηκαμε, μετα απο καποιες μερες η ταχυτητα και το snr αλλαζουν (στα 17,500 με 9 snr) και απο οτι καταλαβα αλλαξε ηδη ΚΑΙ το ζευγος καλωδιου! παρολα αυτα ημουν με κωδικους forthnet εβγαινα εξω μεσω της forthnet στα tracert κλπ.
μετα απο καμποσες μερες ακομα (και αφου ειχα πεδευτει με ΠΟΛΛΑ τηλεφωνα και επισκεψεις στο καταστημα γιατι ειχα τα γνωστα θεματα λογο αλλαγων που εχουν κανει στο συστημα) σε συνολο καμια βδομαδα παω και παραλαμβανω κωδικους + μοντεμ, το κουμπωνω να δω τι εχει γινει βλεπω οτι συγχρονίζει στα 16και κατι και το πεταω στο κουτι του οπως ειναι και κουμπωνω το draytek vigor 2700vg που δεν με εχει απογοητευσει ποτε! και μαντεψτε... βλεπω τα 17.500 που εβλεπα και πριν!
να σημειώσω οτι δεν πετυχα τον τεχνικο που ηρθε να κανει τον ελεγχο γραμμης μολις για λιγα λεπτα και τον πετυχε ο πατερας μου μονο.

φυσικα παιρνω τηλεφωνο διαμαρτιρομαι για την ταχυτητα ζηταω και να με καλεσουν οταν το δουν απο το 2ο επιπεδο και το κλεινουμε! περνανε 1-2 μερες τιποτα... (να προσθεσω οτι αυτα εγιναν τις πρωτες μερες του αυγουστου).
ξαναπερνω τηλ παλι ρωταω τι εγινε και μου λενε οτι το ελεγξαν και ολα καλα... "μα δεν αλλαξε τιποτα! ουτε ρεσταρτ δεν κανατε!!!" και επισης ουτε με καλεσε καποιος ουτε και το πολυποθυτο μήνυμα μου ηρθε! (οπως και κανενα αλλο σε ολα τα παρακατω!)
με τα πολλα μου λεει θα το βαλει σε ενα προφιλ που το ονομασε "fastpath" (του ειχα πει οτι δεν ηθελα να με βγαλει απο fastpath που ημουν ηδη) οπου ηταν σιγουρος οτι θα συγχρονίσω περαπανω, ζηταω να ερθει και τεχνικος να το δουμε μαζι απο κοντα μιας και δεν τον πετυχα εγω οταν ηρθε, και το κλεινουμε. μετα απο λιγο βλεπω να συγχρωνιζω στα 16κατι με αρκετο περισσευούμενο snr (με ειχε κλειδωσει στα 16mbps)... βεβαια κατα καποιον "περιεργο" τροπο εδειχνε για πρωτη φορα το max atainable στα 20κατι mbps! δεν γνωριζω τι και πως βεβαια!

εκνευρισμένος ξαναπερνω τηλ ζηταω την αλλαγη πισω στο αλλο προφιλ αλλα και επιμενω (οπως και την προηγουμενη φορα) να ερθει ο τεχνικος να το δουμε. το αλλαζουν πισω στο προηγουμενο και τον περιμενω να ερθει την δευτερα (ηταν παρασκευη η σαββατο). την κυριακη βλεπω ξαφνικα να συγχρονιζω στα ~15 με snr 14 και interleaved, θα νομιζαν οτι εχω βαλει iptv πραγμα που δεν υσχηει! περνω τηλ να το αλλαξουν αλλα δεν γινεται κατι αυτη την φορα! ερχετε ο τεχνικος την επομενη! του περιγραφω την κατασταση και μου λεει αποκλειετε να σε εβαλαν σε προφιλ με σταθερο snr γιατι τα προφιλ του οτε δεν δουλευουν ετσι κλπ κλπ (σχεδον τσακωθήκαμε...), κανει εναν ελεγχο και βρισκει να κλειδωνω στην πριζα μου 1mbps κατω απο οτι κλειδωνα στον κατανεμητη! αποσυνδεουμε την δευτερη καλωδιωση (απλα ενα καλωδιο εβγαλε απο τον κατανεμητη) με αποτελεσμα να μεινει η νεα πριζα και να καταργηθει η παλια (εχω τραβηξει νεο καλωδιο εξωτερικο απευθείας στο δωματιο μου), το ξανακοιταμε και ειμαι πανω και κατω στην ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ ταχυτητα!
οποτε φευγουμε μαζι και παμε στο καφαο μου (οπου ειναι και 2 τετραγωνα πιο περα) για να δωκιμασουμε αλλα ζευγη, με τα πολλα τον πιθω να παρει τηλ να με αλλαξουν προφιλ (για να εχουμε σαν μετρο συγκρισης τα 17.500 που ειχα) οπου μαθενει οτι με εχουν σε iptv προφιλ χωρις λογο και ζηταει αλλαγη, γινεται και βλεπει 18.600 περιπου [συμειωση οτι εαν κερδιζα το mbps στην forthnet απο το προβλημα που προφανως ειχα και τοτε θα ημουν στα 21.900!] ! (οσο εδειχνε στο καφαο τοσο εδειχνε και στην πριζα μου! οποτε ολα ΠΟΛΥ καλα απο καφαο εως το μοντεμ, μενει η καλωδίωση προς το κεντρο μονο!)
περνει τον μεσο ορο ταχυτητας του καφαο στο λαπτοπ του σε adsl & vdsl οπου ειναι στα ~11 και στα 26 αντιστοιχα, παρολα αυτα δοκιμαζουμε 5 ζευγη μαζι, απο τα 2 δεν συγχρονιζαν καν!!! και τα αλλα 3 ηταν απο 8 εως 13mbps και ετσι το αφησαμε ως εχει! (αλλαζει και το καλωδιακι με νεο που συνδεει την γραμμη εντως καφαο).

γυρναω σπιτι και πλεων βλεπω την γραμμη να "παιζει", το μεσημερι να πεφτει εως και στα 18.500 και το βραδυ (1-5) να πηγαινει εως και τα 19.300! κανοντας μερικα restart συγχρονιζω στα 19.400κατι και το αφηνω ετσι 10 μερες χωρις αποσυνδεση ακομα κι ας βλεπω το snr να ακουμπαει το 7 και το max attainable στα 18.500 χωρις κανενα προβλημα! εχωντας αποδεχτει την "μοιρα" μου σε σχεση με forthnet!
πριν 10 μερες ομως τρωει μια αποσυνδεση και απο τοτε παιζει απο 18.000 εως 18.600!!! το αφηνω 1 βδομαδα μηπως ηταν τυχαιο και περνω χτες τηλεφωνο! μετα απο ~5 ωρες ερχετε το sms οτι εκλεισε η βλαβη! αλλα φυσικα δεν ειχαν κανει ουτε καν ρεσταρτ και δεν με ειχαν παρει και τηλ παρολο που το ειπα πολλες φορες!
περνω παλι και ζηταω να μιλησω με τον υπεύθυνο βαρδιας! με παιρνει σημερα του τα περιγραφω και μου λεει λογικα δεν θα μπορεσει να γινει κατι γιατι αυτο ειναι το μεγιστο της γραμμης! (πριν 10 μερες ηταν αλλο! και στην φορθνετ αλλο...) το δηλωνει σαν βλαβη και να παρακολουθησουν την γραμμη για ενα 12ωρο και φυσικα να με παρουν και τηλεφωνο αυριο!

αυτη την στιγμη περιμενω για το αυριο... πολλοι ισως πειτε οτι ζηταω πολλα... αλλα η γραμμη μου ηταν για 22mbps και εχει καταλυξει στα 18.500 με τον οτε....
http://www.adslgr.com/forum/threads/32027-How-To-%CE%BCtorrent?p=5473504#post5473504 <--- η παλια γραμμη που ειχε μαλιστα κωλοφαρδιστικα κλειδωσει και στα 19.700 1 φορα!
http://oi57.tinypic.com/2z8vszd.jpg <---- η γραμμη οπως ειναι αυτη την στιγμη που τα γραφω!

Vitruvian78
09-09-14, 21:45
Φίλε μου, με συγχωρείς αλλά το θεωρώ υπερβολικό να διαμαρτύρεσαι έτσι για ένα με δύο Mbps διαφορά, ενώ έχεις άψογη γραμμή. Τι να πούμε κι εμείς που είμαστε ριζωμένοι στα 2Mbps, να πάμε να κάψουμε τα καφάο του ΟΤΕ;;;

iakoboss7
09-09-14, 22:06
3μιση mbps πλεων :) επισης ευχαριστω που το διαβασες! δεν εχω τοσο προβλημα που εποιανα 19κατι απο τα 22παρα αλλα για το οτι κατεβηκε στα καλα καθουμενα σχεδον 1 χωρις λογο :)

Vitruvian78
10-09-14, 00:07
Κατανοώ τι λες.....δεν ξέρω τι έχει συμβεί, αλλά ο ΟΤΕ εχει χάσει σε ποιότητα πλέον στις υπηρεσιες του....

iakoboss7
10-09-14, 00:11
και υποτίθεται πηγα για καλυτερα ε.... :sneer:

daywalker06
10-09-14, 01:13
Για καλύτερα επρεπε να μετακομίσεις μεσα στο DSLAM οχι να αλλάξεις παροχο

iakoboss7
10-09-14, 01:27
αλλαξαμε για το ote tv και για να γλυτώσουμε χρηματα (δινουμε ~10 λιγοτερα και εχουμε περισσοτερα καναλια αν και δεν εχει καλες ταινιες :P) και για να εκμεταλευτω και εγω το χαμηλοτερο ping της αγορας αλλα και το "super" oteglobe του οτε που ειναι πολυ ανωτερο των αλλων παροχων!
ουτε ζευγος περιμενα να αλλαξω ουτε περιμενα οτι θα πεσει κι αλλο ενα ασχετο πρωινο η ταχυτητα! δεν περιμενω να ποιασω τα θεωρητικα της αποστασης μου αλλα να μην πεφτει και λιγο λιγο...

AssVas
10-09-14, 10:33
Ρε iakoboss7 αρχικά να σου πω πως η τεχνολογία xDSL δεν είναι πουθενά στον κόσμο εγγυημένη . Αλλιώς δεν θα πούλαγαν τα μισθωμένα , ούτε στην ταχύτητα κλειδώματος ούτε στο bandwidth που σου δίνει ο πάροχος , ούτε στο Ping .

Μετά να σου πω να εκτιμήσεις αυτό που έχεις , low latency και καλό συγχρονισμό , οι τιμές που αναφέρεις είναι αποδεκτές, δεν μπορείς να απαιτείς το optimal ενώ δεν πληρώνεις για optimal. Δεν στο λέω για να στην πω σε καμία περίπτωση , απλά για να σου δώσω ένα γενικότερο point of view .

Έχεις ένα δίκτυο λοιπόν με ΧΧΧ συνδέσεις σε μία περιοχή , καμιά φορά συμβαίνει και οι τιμές αλλάζουν (το δίκτυο είναι δυναμικό) , δηλαδή μπορεί να ενεργοποιηθούν 2-3 νέοι πελάτες με μια καμπάνια από έναν πάροχο, όχι απαραίτητα ΟΤΕ , στην περιοχή σου , και να επηρεάσουν τις τιμές σου είτε φυσιολογικά , είτε από κάποιο πρόβλημα - παρεμβολή στη γραμμή σου.

Επίσης να αναφέρουμε ότι όλα τα ζευγάρια τηλεφωνίας που υπάρχουν σε ένα ΚΑΦΑΟΥ (KV) δεν έχουν τα ίδια στατιστικά , το ένα θα σου δώσει καλύτερο SNR το άλλο καλύτερο Attenuation (μικροδιαφορές μεν) κτλ.

Άρα τι θα γίνει αν η εταιρία είναι δική σου και σου ζητάνε όλοι το καλύτερο ; απλά δεν θα μπορέσεις να τους ικανοποιήσεις όλους ... ΑΝ έχεις πολιτική super duper customer experience δικέ μου. Που πρακτικά για να έρθει ένα συνεργείο να προβεί σε έλεγχο της "βλάβης" σου αρχικά θα κοστίσει ΧΧ e στον πάροχο και στη συνέχεια θα αφήσει στην ουρά έναν άλλον συνδρομητή που όμως θα έχει πραγματικό πρόβλημα , π.χ Νεκρό τηλέφωνο .

Επίσης όσο πιο ψηλά κλειδώνει το CPE σου , τόσο περισσότερο επηρεάζει τις γειτονικές γραμμές , δηλαδή εσύ απολαμβάνεις τα 20Mbps ενώ ο γείτονάς σου μπορεί να έχει πρόβλημα.

Έτσι δουλεύει η xDSL τεχνολογία που πατάει πάνω στην τηλεφωνία , ακόμα και FFTH (οπτικές) να μπούν σε κάθε σπίτι , πάλι θα υπάρχει "θόρυβος" εκεί αλλά σε άλλη μορφή ;) , google about vectoring.

Τώρα όσον αφορά την περιγραφή σου , αυτό που μπορείς να απαιτήσεις (και δεν ξέρω για πόσο θα κρατήσει αυτό το "δικαίωμα") είναι το χαμηλότερο σε latency προφίλ που υπάρχει με το χαμηλότερο επίσης Target SNR που μπορούν να σου βάλουν . Τα διαχειριστικά των DSLAM έχουν αρκετά προφίλ μεν , αλλά υπάρχει και η ΕΕΤΤ που έχει ορίσει περιορισμούς , π.χ σε VDSL KV δεν μπορούν να στο αφήσουν ελεύθερο σε ότι DSL Modulation θες κτλ . Αν καταφέρεις να μιλήσεις με τεχνικό ζήτα προφίλ με τα εξής χαρακτηριστικά :

Interleave 0
SNR 9db (Ο ΟΤΕ δεν δίνει με 6db που δίνει η 4net....)
INP 0

Από εκεί και πέρα κατάλαβε και εσύ ότι δεν μπορεί ο ΟΤΕ και κάθε ΟΤΕ να απασχολεί έναν τεχνικό για να δοκιμάζει 3-5-10 ζευγάρια σε έναν κα****μένο πελάτη του, όταν τρέχει για να κλείσει τις βλάβες των άλλων παρόχων μέσα σε 24-48 ώρες , που εάν δεν το κάνει εντός ορίου, τους πληρώνει ;)

Επίσης εκτίμησε το σήμερα , αύριο γνωρίζεις ότι μπορεί να μην έχεις fastpath ? να υπάρχει σύστημα DLM που αλλάζει όλα τα προφιλ των συνδρομητών τα βράδια χωρίς να τους ρωτήσει ; (πρόσθεσε ένα Disconnect/Retrain δλδ κατά τις 00:00-04:00) , να μην σου δείχνουν την ταχύτητα που κλειδώνει το Router σου ; (θα το βλέπεις πλέον αν έχεις CPE εμπορίου) . Να σου βάζουν όρια στο συνολικό data transfer της γραμμής; Να λαμβάνεις Warning SMS αν κατεβάζεις torrents ;

Όλα αυτά υπάγονται σε εμπορικές αποφάσεις και μοντέλα που κυριαρχούν σε διάφορες εταιρίες στην Ευρώπη εδώ και χρόνια . Με την αλλαγή από την forthnet στον ΟΤΕ άλλαξες και ζεύγος, κάποιος άλλος το πήρε , unlucky αδερφέ , δεν χάθηκε και ο κόσμος, υπομονή για καμπινάτο VDSL και gg. Τι να πουν και άλλοι δηλαδή που πεθαίνουν σε αποσυνδέσεις ή δεν έχουν καν υποδομή για πάνω από 4Mbps πακέτο

manicx
10-09-14, 11:08
Στην Forthnet είχες SNR 6. Στον ΟΤΕ 9. Εννοείτε ότι θα συγχρονίσεις χαμηλότερα.

iakoboss7
10-09-14, 12:02
AssVAs οπως ειπα εγραψα απλα την εμπειρια μου :) και το μονο που με ενοχλησε ηταν που επεσε στο ασχετο η ταχυτητα (που ναι οντως μπορει να ειναι επειδη ενεργοποιήθηκαν καποιοι) και θελω να δω τι θα γινει με αυτο! σε ευχαριστω πολυ οσα εγραψες! εμαθα και αλλα νεα πραγματα :P

και τωρα μολις εφαγα αποσυνδεση με γυρισαν σε interleaved (ανεβηκε ~800 ο συγχρονισμος) ενω ειχα τονησει να μεινω σε fastpath και φυσικα τηλ δεν με πηραν περα απο το κλασσικο sms που ηρθε ταυτοχρονα με το restart του ρουτερ! για 2ρη φορα δεν με καλουν...

επισης manicx γνωριζω την διαφορα κλειδωματος με το snr οπου απο το 6 στο 9 δεν δικαιολογεί την διαφορα ταχυτητας που εχω! ειναι θεμα ζευγους αλλα οπως ειπα δεν σκαω για αυτο αλλα για την ταχυτητα που επεσε στο ασχετο!

AssVas
11-09-14, 11:01
Jacob man κάλεσε 13888 , πες το τηλ σου να σε καλέσει επόπτης άμεσα , και όταν σε καλέσουν πες τους ότι έχεις ταλαιπωρηθεί μπλα μπλα κτλ και να σου βάλουν ένα fastpath profile και τέλος . Μην ασχολείσαι για το 1-2 Mbps φίλε, έχεις προσδοκία και περιμένεις κάτι το οποίο λογικά δεν θα "έπρεπε" , δεν είναι προβλεπόμενο όπως λένε στον στρατό. Δεν έπεσες στα 13 λόγω βλάβης και σε αμέλησαν , κατάλαβες την διαφορά. Όχι ότι δεν είναι nice to have να έχεις το max, όλοι το θέλουμε ;) απλά σκέψου πως αυτοί που δουλεύουν εκεί χάρη σου κάνουν που ασχολούνται τόσες φορές, όταν το συμβόλαιό σου στο λέει ξεκάθαρα , πως δεν είναι εγγυημένη υπηρεσία (ταχύτητα κλειδώματος ΝΟΤ) . Φαντάσου να δεχόσουν ένα τηλέφωνο ή SMS που να στο πήγαιναν by the book ; Εκεί δε θα μπορούσες να πεις τίποτα, σαν να μιλάς με γκόμενα :P και ξαφνικά να στα γυρνάει (χαχαχα) και να νιώθεις και τύψεις :P

Με το VDSL όταν έρθει καμπινάτο σκέψου πως θα έχεις 50/50 fastpath (μελλοντικά 75/75 μπορεί και 100/100) αλλά τι να τα κάνεις όταν υπάρχουν κόφτες παντού (εκτός από super sites ή torrents ? Εγώ το βλέπω θετικά , από το 2000 έχουμε πάει 2014 και έχω ικανοποιητικές ταχύτητες στην χώρα μου (ασχέτως που στα Χ σημεία είναι gtp ενώ στα Ψ φυσάει....) , δεν είμαστε Ουγκάντα , ούτε πάμε από το Α στο Ω με έναν διακόπτη.


Υ.Γ Άσχετο αλλά είναι πάρα πολύ θετικό το ότι σου αρέσει να μαθαίνεις και να ψάχνεσαι και σε κόβω για άτομο που νιώθει και ενδιαφέρεται, θα σου πρότεινα να το χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά αυτό το Skill σου.

iakoboss7
11-09-14, 14:31
καλημερα αν και αργα :D
ναι ισως ισχύει οτι περιμενω κατι που δεν θα επρεπε (λογο του "χαρακτηρα" της Xdsl τεχνολογιας αλλα και της συμβασης που υπογραφουμε) αλλα ειναι κατι που κανω γενικα στην ζωη μου, το να προσπαθω να παρω τα μεγιστα απο οτιδηποτε δινω τα χρηματα μου σε αυτο! και πολλες φορες εαν το κυνηγήσεις και λιγο ισως διορθωθεί η κατασταση (ισως και να γινει και μια τρυπα στο νερο φυσικα). γιαυτο αλλωστε ηθελα και εγω την μεταφορα στον οτε επειδη θα ασχοληθουν αρκετα περισσοτερο μαζι μου σε σχεση με αλλες εταιριες!

σε συνεχεια της παραπανω ιστοριας με καλεσαν σημερα στις 9 το πρωι και με ρωτησαν εαν η "χαμηλη" ταχυτητα παραμενει, του λεω τελευταια φορα το ειδα χτες το βραδυ και οτι ΝΑΙ παραμενει χωρις να μπω σε λεπτομεριες αλλες. μου λεει οτι βρηκανε βλαβη και οτι θα μεταβει συνεργειο και θα με παρουν τηλ για ραντεβου μεσα στις επομενες 2 μερες! οντως πριν λιγη ωρα (40λεπτα περιπου) με περνει τηλ ο εξωτερικος τεχνικος (απο οτι μου ειπε) και του περιγραφω το "προβλημα" οπως μου ζητησε, μου λεει οτι δεν θα μπορεσει να κανει πολλα λογικα μιας και ηδη ειμαι στο καλυτερο "κεντρικο" του καφαο μου (σε ερωτηση μου εννοει το καλωδιο προς το dslam) και οτι ΔΕΝ εγινε τελικα καμια αλλαγη ζευγους οταν μεταφερθηκα απο την forthnet πριν 1 μηνα (μου το απαντησε σε δικια μου αναφορα στο πως ημουν στην fortnet πριν 1 μηνα) και οτι η διαφορα που βλεπω στην ταχυτητα ειναι καθαρα και μονο του 10 target snr του ΟΤΕ (βεβαια του λεω οτι 10 δεν εχω δει ποτε και παντα στα 9 με κλειδωνουν, μου απανταει οτι ειναι περιεργο γιατι ο οτε κυριως το 10 χρησιμοποιει). παντως μου λεει οτι θα αλλαξει το προφιλ πισω σε fast path οπως και ηταν για να κανει τις "μετρησεις" και τις "δοκιμες" πανω στο καφαο με τα παλια κριτιρια!
μολις το κλεισαμε μετα απο 5 λεπτα πηγα προς το καφαο μηπως τον πετυχω αλλα δεν ηταν εκει, απο τοτε δεν εχει αλλαξει κατι στο router οποτε ισως δεν εχει παει η δεν θα παει (δεν νομιζω να εκατσε μονο 5 λεπτα μιας και ειπε οτι θα κανει καποιες δοκιμες σε καλωδια).

η ταχυτητα μου παντως ειναι οπως και πριν δηλαδη με τα "πεσμενα" στατιστικα!

Υ.Γ. δυστυχως αυτο το "skill" εμφανίζετε μονο σε συγκεκριμενα πραγματα οπου δειχνω ενδιαφερον και δεν ειναι γενικο οποτε δεν βοηθαει πολυ :P σε ευχαριστω ομως :)

iakoboss7
16-09-14, 20:11
και σημερα το πρωι μετα απο εναν αποσυγχρονισμο κλειδωσε στα 17.200... ξεκινησαμε απο τα 21.800 (forthnet) μετα 19,300 (με την αλλαγη σε οτε) μετα 18,500 και τωρα 17,300.

τι στο καλο συμβαινει πια :S

iwebdis
18-09-14, 10:36
Κατανοώ τι λες.....δεν ξέρω τι έχει συμβεί, αλλά ο ΟΤΕ εχει χάσει σε ποιότητα πλέον στις υπηρεσιες του....

Διάβασα το στόρι και συμφωνώ πολύ σε αυτό.

iakoboss7
13-01-15, 01:07
και ναι εχω "update" ζητησα απο fast path σε interleaved γιατι πλεων δεν παιζω παιχνιδια και ηθελα να κερδισω λιγη ταχυτητα και η ταχυτητα απο την παραπανω (17.300) ΠΗΓΕ 16,300 αν εχουν τον θεο τους μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!! μονο στον ΟΤΕ μπορει μια τετοια αλλαγη να φερει μειωση ταχυτητας... αυριο παω απο το καταστημα για επισημο παραπονο.

alex24
13-01-15, 01:14
Σημερα ζητησα και γω αλλαγη απο fast path σε interleaved σε αλλη γραμμη απο 18,400 πηγα 16 γιατι μου ανεβασαν το snr απο 9 σε 11 και ειμαι 700 μετρα μακρια

iakoboss7
13-01-15, 02:56
μ......ς ο οτε πραγματικα δεν ξερω τι εχει παθει αυτα δεν γινεται να γινονται... εγω ειμαι 400 μετρα :S

Core2Extreme
14-01-15, 04:28
Ρε φιλαράκι, αφού είσαι τόσο ψείρας και τόσο πρήξας ( εσύ τους ζαλίζεις που δεν πιάνεις 24Mbps και εγω τους ζαλίζω γιατί είμαι 22 μέρες χωρίς τηλ & internet ) γιατί δεν παίρνεις ένα TP-Link TL-W8960N να βάλεις το SnR σου στα 4-5db να είσαι στα 21Mbps και να ησυχάσεις κι εσύ κι εμείς ?

iakoboss7
14-01-15, 10:32
γιατι ακομα θα τους ζαλιζω επειδη αντιστοιχα εαν ημουν στα 19.500 (που ημουν) θα πηγαινα 24 μετα με το μηχανακι που λες....
επισης το μηχανακι αυτο ειναι τοσο μουφα που θα ξαναβαζα το vigor πισω την ιδια μερα (δεν το κανει καλο το οτι μπορεις να παιξεις με το snr)
μιλησα για αποσυνδεσεις σε αυτο το snr :p?
επισης δεν τους καθυστερω απο την βλαβη σου προφανως αδυνατουν να το φτιαξουν για καποιο λογο που ΔΕΝ λεγετε "iakoboss7" , να πας να κανεις εγγραφο παραπονο σε ενα oteshop.

Core2Extreme
14-01-15, 12:57
γιατι ακομα θα τους ζαλιζω επειδη αντιστοιχα εαν ημουν στα 19.500 (που ημουν) θα πηγαινα 24 μετα με το μηχανακι που λες....
επισης το μηχανακι αυτο ειναι τοσο μουφα που θα ξαναβαζα το vigor πισω την ιδια μερα (δεν το κανει καλο το οτι μπορεις να παιξεις με το snr)
μιλησα για αποσυνδεσεις σε αυτο το snr :p?
επισης δεν τους καθυστερω απο την βλαβη σου προφανως αδυνατουν να το φτιαξουν για καποιο λογο που ΔΕΝ λεγετε "iakoboss7" , να πας να κανεις εγγραφο παραπονο σε ενα oteshop.

Το τόσο μούφα μηχάνημα που λες του βάζει τα γυαλιά του Vigor σε θέμα modem ( ταχύτητα συγχρονισμού και σταθερότητα γραμμής ).
Το βάζεις σε bridge mode και δουλεύει μόνο σαν modem και έχεις το Vigor ( το οποίο είναι υπερτιμολογημένο και υπερεκτιμημένο ) να κάνει καταπληκτικά όλα τα υπόλοιπα ( θα σε ρωτούσα σε τι είναι καλύτερο, αλλά από τον τρόπο γραφής σου δεν με ψήνει να σε ρωτήσω κάτι τέτοιο ).

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως με SnR 9+ που είσαι μέσω OTE δεν θα πιάσεις την ίδια ταχύτητα που είχες με SnR 6 λυπάμαι, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου λύσει το "πρόβλημά" σου ούτε να σου αλλάξει μυαλά.

iakoboss7
14-01-15, 14:46
τσαμπα απανταω γιατι προφανως ΔΕΝ εχεις διαβασει ολο το θεμα και λες πραγματα που δεν στεκουν γιατι δεν τα ζητησα ποτε. εγω μιλησα για την πτωση απο τα 19.500 στα 17κατι κυριως...

τεσπα οτι πιστευεις... εξαλλου την εμπειρια μου εγραψα (γιαυτο και ο τιτλος του θεματος).

Core2Extreme
14-01-15, 17:53
Εγω σου πρότεινα μια λύση να αποκτήσεις τα χαμένα ( ή έστω τα περισσότερα ) σου Mbps.
Μόνος σου, δίχως παρακάλια, δίχως τηλεφωνήματα, δίχως βρισίδια, και δίχως πολλά έξοδα ( 28€ έχει το TP-Link ).

Εφόσον δεν είσαι ικανοποιημένος με τα 17Mbps σου, και ο ΟΤΕ δεν σου λύνει το πρόβλημα... φύγε πάλι Forthnet ή πάρε το μοντεμάκι και βάλτο σε bridge mode και ησύχασες.
Στα 19500 που λες θα ξαναπάς για πλάκα.

iakoboss7
18-02-15, 03:10
μια ενημερωση μιας και η κωμωδία συνεχιζετε :p

εγινε επιτελους σωστα η αλλαγη σε interleaved (τις μερες εκεινες, δηλ πριν κανα μηνα ) και πηγε αν θυμαμαι καλα 17.800

σιγα που θα καθοταν εκει ομως :p

εδω και λιγες μερες ειμαι στα 17.200!!!!!! ΝΑΙ! πιο χαμηλα απο οτι ημουν πριν ακριβως 1 μηνα! (ειχα και fast path τοτε, αν ειχα ακομα fast path θα ημουν στα 16μιση φοβαμαι).

οποτε μεσα σε 5-6 μηνες βρέθηκα απο τα ~22παρα κατι που θα ειχα σε forthnet (με fastpath, ποσο μαλλον με interleaved που θα ηταν πανω απο 22.500) στα 17.200, τωρα θα μου πεις ο οτε εχει 9 snr και η forhnet 6, οκ να τα κανουμε τα 22.500 --> 20.500 στην χειρωτερη! (και το παρακανω με το 20! με +3snr δεν αλλαζει τοσο) αλλα οχι! 17 πλεων...

οκ για καποιους το 17 μπορει να φαινετε και ονειρο δεν αντιλεγω... και να φαινομαι ανωριμος κλπ που "γκρινιαζω", αλλα οπως πεφτει καθε μηνα δεν το εμποδιζει κατι να παει και ακομα παρακατω... οκ ελα μωρε 1-2 mbps παρακατω δεν τρεχει τιποτα... οκ... το δεχομαι! 3mbps και ποιος ξερει μετα ποσο, ομως αρχιζει και τρεχει!

εαν ποτε βρω χρηματα σκοπευω να αλλαξω και μοντεμ με το παραπανω που αναφερθηκε και να κανω και κατι αλλαγες σε πριζα και splitter που θελω (δεν επηρεαζουν την ταχυτητα απλα θελω να βαλω κατι καλυτερο και να φαινεται και ομορφο).
μεχρι τοτε επειδη τυχαινουν διαφορα θα μεινει οπως ειναι...

absolutegod
18-02-15, 12:05
νομιζω,φιλικα παντα, οτι εισαι υπερβολικος και εμεσα ζητας να ασχολουνται με το παραμικρο με τη γραμμη σου..αυτο ξερεις καλα δε γινεται και ουτε εσυ ο ιδιος σαν εταιρια θα το εκανες για εναν πελατη σου..το τι ταχυτητα πιανει,ποιες ειναι οι μικροδιακυμανσεις και οτι εχει να κανει με μεταβολη των στατιστικων της γραμμης σου παιζουν πολλα...οι αλλαγες που περιγραφεις ειναι μικρες και μεσα στα πλαισια αν λαβεις υποψην 1)ενεργοποιησεις νεων στο καφαο σου 2)θορυβο την ωρα που ολοι ειναι επανω και μεταδιδονται δεδομενα 3)καιρικες συνθηκες 4)παραγοντες που επιρεαζουν μεσα απο το σπιτι σου..

oekab1992
18-02-15, 16:37
Ως κατάλαβα τι με περιμένει και εμένα τώρα. Ξήλωσα το vdsl επειδή τα σπάσαμε στο οικονομικό με τον ΟΤΕ και θα παίξει σε adsl τώρα. Η 4νετ είχε 6 snr και έπιανα 12+, να υποθέσω πως τώρα με 9 snr ο ΟΤΕ θα με θάψει στα 8 το πολύ. Μπορώ να τους ζητήσω να μου βάλουν το snr 6? Με 6 η γραμμή ήταν 8 χρόνια βράχος.

Kerato
18-02-15, 21:34
όχι. δεν στο κατεβάζει κάτω από 9 ο ΟΤΕ και μπάρμπα τον Μπαρουφάκη να έχεις...

oekab1992
18-02-15, 21:55
Και τι επιλογές υπάρχουν για να αυξήσει κάποιος το downstream;

iakoboss7
19-02-15, 02:16
νομιζω,φιλικα παντα, οτι εισαι υπερβολικος και εμεσα ζητας να ασχολουνται με το παραμικρο με τη γραμμη σου..αυτο ξερεις καλα δε γινεται και ουτε εσυ ο ιδιος σαν εταιρια θα το εκανες για εναν πελατη σου..το τι ταχυτητα πιανει,ποιες ειναι οι μικροδιακυμανσεις και οτι εχει να κανει με μεταβολη των στατιστικων της γραμμης σου παιζουν πολλα...οι αλλαγες που περιγραφεις ειναι μικρες και μεσα στα πλαισια αν λαβεις υποψην 1)ενεργοποιησεις νεων στο καφαο σου 2)θορυβο την ωρα που ολοι ειναι επανω και μεταδιδονται δεδομενα 3)καιρικες συνθηκες 4)παραγοντες που επιρεαζουν μεσα απο το σπιτι σου..

η σταδιακη πτωση ειναι "παραμικρο" δηλαδη? το καταλαβαινω περι εταιριας οτι δεν τους συμφέρει αλλα και εγω που πληρωνω δεν μπορω να βλεπω την υπηρεσια να γινεται χειρωτερη μερα με την μερα και να μην λεω τιποτα! και οπως λεω χρονια ημουν παραπανω απροβληματιστα και χωρις διακυμανσεις!

το περιεργο ειναι οτι πεφτω λιγο λιγο με βηματακια, αν καποια στιγμη φτασω κατω απο τα 16 θα εχουμε προβλημα! δεν γνωριζω τι συμβαινει αλλα απο το καφαο μεχρι το modem η ταχυτητα ειναι ολοιδια! οποτε αλλου ειναι το προβλημα! τωρα αν λιγο λιγο χαλανε τα καλωδια δεν ξερω (αν και δεν νομιζω οτι γινεται με αυτα τα βηματακια) αν φταιει αυτο η παιζει τιποτα αλλο για να παμε με το ζορι σε κανα vdsl...

- - - Updated - - -


Και τι επιλογές υπάρχουν για να αυξήσει κάποιος το downstream;

καμια περα απο ελεγχο απο εσενα στο σπιτι σου και ελεγχο απο τον τεχνικο 1 φορα στο καφαο και στο σπιτι σου! μενεις με 9snr και ζητας ξεκλειδωτο interleaved με 9snr προφιλ

NinjaMiltos
19-02-15, 03:11
Ως κατάλαβα τι με περιμένει και εμένα τώρα. Ξήλωσα το vdsl επειδή τα σπάσαμε στο οικονομικό με τον ΟΤΕ και θα παίξει σε adsl τώρα. Η 4νετ είχε 6 snr και έπιανα 12+, να υποθέσω πως τώρα με 9 snr ο ΟΤΕ θα με θάψει στα 8 το πολύ. Μπορώ να τους ζητήσω να μου βάλουν το snr 6? Με 6 η γραμμή ήταν 8 χρόνια βράχος.


Και τι επιλογές υπάρχουν για να αυξήσει κάποιος το downstream;

Πειράζεις μόνος σου το SNR Margin στο modem και το φέρνεις εκεί που θες (εφόσον είσαι σε ξεκλείδωτο 24ρι προφίλ). Σε περίπτωση που το modem που έχεις δεν σου δίνει την επιλογή για αλλαγή του SNR Margin ούτε μέσω telnet, αγοράζεις δικό σου.

Ζητάς Interleaved αν δεν σε νοιάζει το Ping (αν δεν είσαι ήδη, κερδίζεις ~2Mbps στο Down σε σχέση με το Fastpath).

Godian
19-02-15, 03:13
Ο οτε τα κατεβάζει παιδιά.
Ο αδερφός μου 400 από dslam παρακαλώ από 18 έπεσε 13,5.
Και η απάντηση τους ότι όλοι τόσο έχουν επειδή έχει πολλά άτομα. Σιγά σιγά τα ρίχνουν

oekab1992
19-02-15, 11:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Τελικά μετανοιώνω εν μέρη που πήγα στον ΟΤΕ. Είχα ψωνιστεί να βάλω vdsl παρότι δεν την είχα ανάγκη, ήθελα και τον ΟΤΕ TV. Για τον OTE TV δεν μετανοιώνω, μου αρέσει πάρα πολύ, πολύ πιο πλούσιο το πακέτο σε σχέση με το start pack της nova, άξιζε τα λίγα παραπάνω λεφτά (42,80 τώρα το πάγιο, 29.90 με 4νετ αλλά με σταρτ πακ). Είχα όμως 12 mbit που ήταν αξιοπρεπέστατη ταχύτητα με 4νετ και άριστη σταθερή γραμμή, σε λίγες μέρες που θα γυρίσει το vdsl σε adsl, βλέπω να τρώω μεγάλη ξενέρα μιας και προβλέπω στα 8 να συγχρονίσει. Απο 12 στα 8, ειναι μεγάλη απώλεια, χάνω το 1/3 της ταχύτητας. Θα δοκιμάσω λύσεις με μοντεμ που αλλάζω εγώ το snr, και βλέπουμε, θα κάνω και όσα λέτε, τουλάχιστον να παίξει στα 10 κάτι δεν ζητάω πολλά, αλλά 8 ρε γαμώτο? Εχθές ήμουν με την 50αρα ακόμη, δεν το έχουνε ακόμη γυρίσει σε vdsl, δεν λέω σκοτώνει, αλλά πολλά παράξενα είδα. Στο torrent leech και μόνο εκεί κάνει 20 λεπτά να αρχίσει ένα τορεντ ενώ αλλού άμεσα, και έκανε και κάτι άλλα κουλά με τις ταχύτητες. Το βλέπω το παραμυθι πως θα πάει γιατί στον ΟΤΕ δεν μας τα λένε καλά. Θα ξενερώσω με την 8αρα και στο τέλος θα δώσω παραπάνω λεφτά πάλι για να πάω στην 30αρα. Όταν έκλεισα συμβόλαιο με την τύπισα απο ΟΤΕ μου είχε πει πως θα προσπαθήσουμε αν όντως συγχρονίσω χαμηλά να με βάλει απο καμπίνα, οχι οτι την πιστευώ.

absolutegod
19-02-15, 21:57
οτε tv μεσω ιντερνετ εχεις?

oekab1992
19-02-15, 22:36
Οχι δορυφόρος.

absolutegod
19-02-15, 22:55
:oneup:

oekab1992
21-02-15, 21:09
Γύρισε η γραμμή σε adsl ευτυχώς με λιγότερες απώλειες απο όσες περίμενα, στατιστικά εδώ:

DSL Connection

Link Information

DSL Type: G.992.5_Annex_A
Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:
946 / 10576
Max Bandwidth
(Up/Down) [kbps/kbps]:
1048 / 11880
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 425900 / 3570484
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15.5 / 28
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.5 / 10.3
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / -
FEC (Up/Down): 2 / 3568
CRC (Up/Down): 0 / 18


Στα 11900-12500 έπαιζα με 4νετ αλλά με snr 9. Στην αρχή με το vdsl router είδα 1023 up και 10500 down με 9,2 snr, επειδή θα τους το επιστρέχψω για να πάρω άλλον εξοπλισμό τους, adsl, έβαλα ενα technicolor της 4νετ που είχα με τα στατιστικά που είδα παραπάνω. Τους πήρα στην τεχνική υποστήριξη και τους είπα να μου βάλουν το snr 9 και είπαν οκ αλλα απο Τρίτη είπαν γιατί το κάνουν λέει αυτό οι τεχνικοί απο το ΚΑΦΑΟ, κουφαθηκα λίγο, απο το dslam στο αστικό κέντρο δεν έπρεπε να μου πει ή με κάποιον άλλον τρόπο? Τεσπα, και 10500 να μεινει οκ ειναι, ανεκτό. Μια μέρα θα μπει ξανά η άτιμη adsl όταν η τιμή θα λογικευτεί.

Για όσους δεν το έχουν διαβάσει, είχα vdsl και το ξήλωσα μετά απο λαμογιά τους, περισσότερα εδώ... http://www.adslgr.com/forum/threads/862942-%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%91-%CE%95%CE%9E%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%A0%CE%9F-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%A3%CE%95-%CE%9D%CE%95%CE%9F-%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%91%CE%99%CE%9F

oekab1992
27-02-15, 11:54
Μου ήρθε και το ΖΤΕ ρούτερ τους και συγχρόνισε στα 12000 + παρότι το snr 10, απίστευτο και λέω πάλι καλά.

iakoboss7
07-04-15, 14:23
συνεχιζω το θεμα μου για να μην ανοιγω και αλλο...

πηρα τηλεφωνο να μου αλλαξουν το interleave σε interleave αλλα με το μικροτερο δυνατο depth που γινεται (το θελω για gamimg αλλα χωρις να παω στα crc error του fast path), με καλεσε ο "τεχνικος" και μου λεει δεν γινετε. εχει καταφερει κανεις κατι τετοιο? να ξαναπροσπαθησω?

panousis
07-04-15, 16:48
Κατ' αρχήν καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώντας το θέμα αλλά και τις αναρτήσεις άλλων μελών πάνω σε αυτό, σκέφθηκα να αναφέρω και την δική μου εμπειρία για τον ΟΤΕ. Είμαι πελάτης του στην περιοχή της Κοζάνης για περισσότερα από 20 χρόνια. Γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος των εναλλακτικών παρόχων αλλά επίσης γνωρίζω ότι η ποιότητα στις τεχνικές υπηρεσίες του (εξαιρείται το marketing δυστυχώς) είναι εξαιρετική και η ανταπόκριση του άμεση. Σε πρόσφατη αίτηση μου για νέα τηλεφωνική γραμμή που ζήτησα την περασμένη Παρασκευή, σήμερα αυτή είναι ενεργή και λειτουργεί με το Internet μαζί. Σε άλλη τηλεφωνική γραμμή που διαθέτω σε άλλο χώρο στην Κοζάνη αυτή συγχρονίζει ~ 18 Mbps χωρίς καμία διακοπή (που τουλάχιστο να την έχω αντιληφθεί) εδώ και 3 χρόνια, έχω δηλαδή πάψει να ασχολούμαι με το θέμα της αξιοπιστίας του ADSL. Καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να εξαρτάται και από τις τοπικές συνθήκες και είναι κατά περίπτωση.
Κλείνοντας κατά την γνώμη μου το πρόσθετο κόστος που κάποιος πληρώνει το παίρνει έμμεσα πίσω εξοικονομώντας χρόνο και αποφεύγοντας προβλήματα.

Φιλικά, Βασίλης

AssVas
07-04-15, 16:58
In theory μπορεί να υπάρχουν όλα τα προφίλ στα DSLAM με όλες τις παραμέτρους διαφορετικές κτλ. Όμως συνηθίζεται να υπάρχουν αυτά που αποφασίζει ο πάροχος βάσει κάποιων παραμέτρων τεχνικών (διαφορετικές τεχνολογίες και κατασκευαστές) και παράλληλα βάσει της εκάστοτε πολιτικής που ακολουθεί η εταιρία. (εμπορικής π.χ πακέτα με υπηρεσίες IPTV + fastpath = forbitten ) . Τώρα ειδικά το Interleave depth είναι από τις βασικότερες παραμέτρους και είναι σχεδόν απίθανο να "μην γίνεται" τεχνικά.

Μπορείς να συμπληρώσεις την φόρμα επικοινωνίας τους στο Site να τους ρωτήσεις .


Προς Πανούση/Βασίλη , στην Κοζάνη δεν σας έχουν μεταφέρει όλους στα νέα DSLAM / καμπίνες ;
Εάν ναι , τότε μέχρι εκεί έχετε οπτική ίνα, οπότε μειώνονται αισθητά και οι πιθανότητες πρόκλησης βλάβης , μιας και πλέον μένει ευάλωτο το δίκτυο από την καμπίνα μέχρι το σπίτι .

iakoboss7
08-04-15, 18:26
ευχαριστω, αυτο θα κανω :oneup:

- - - Updated - - -

εστειλα email (2 φορες κιολα) και καποια ξεκαθαρη απαντηση δεν μου εδωσαν.

ξανα πηρα τηλεφωνο με ξανα καλεσε τεχνικος και ηταν κατηγοριματικος οτι ρυθμίσεις ΔΕΝ μπορουν να κανουν παρα μονο να επιλεξουν απο τα διαθεσιμα προφιλ και οι επιλογες που μου εδωσε ηταν α) 24αρι fast path β) 24αρι interleave path (αν εξαιρέσουμε αλλα οπως iptv profiles και κλειδωμενα πχ στα 16mbps)

πολυ περιεργο μου φαινεται που δεν μπορουν ταχα να κανουν αλλαγες στα προφιλ!

γνωριζει κανεις κατι επι αυτου? επισης εχει καταφερει κανεις αυτο που ζηταω?

oekab1992
25-05-15, 23:17
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε, μια ζωή στο σπίτι αυτό είχα forthnet και έπιανα 12-13, έβαλα ΟΤΕ, λόγω υψηλού snr είδα 10, μετά απο 1-2 μήνες πήγε 12 και έμεινε εκει για καιρό δίχως να πειράξω τίποτα, και τώρα άλλαξαν τα στατιστικά πολλές μέρες τώρα, και ας έκανα δεκάδες restart κτλ και πήγε σταθερά στα 15

ADSL State

:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)

:
15209 kbps / 1021 kbps

SNR Margin Down/Up(db)

:
8.1 dB / 9.9 dB

FEC Down/Up

:
0 / 0

CRC Down/Up

:
10290 / 31

HEC Down/Up

:
33282 / 0


Τι δώρο ειναι αυτό;

OxAp0d0
26-05-15, 16:49
Ιάκοβε, θα συμφωνήσω πως υπάρχει πρόβλημα, αλλά όχι με τη γραμμή σου.

Για εμένα θα πρέπει ο ΟΤΕ να συνεχίσει να ασχολείται με το πρόβλημα και τις βλάβες που του δηλώνεις, να στέλνει κάθε φορά τεχνικό στο χώρο σου και να σου χρεώνει 70€ την κάθε άσκοπη μετάβαση.

- - - Updated - - -


συνεχιζω το θεμα μου για να μην ανοιγω και αλλο...

πηρα τηλεφωνο να μου αλλαξουν το interleave σε interleave αλλα με το μικροτερο δυνατο depth που γινεται (το θελω για gamimg αλλα χωρις να παω στα crc error του fast path), με καλεσε ο "τεχνικος" και μου λεει δεν γινετε. εχει καταφερει κανεις κατι τετοιο? να ξαναπροσπαθησω?

Γιατί δε ζητάς να στο ρυθμίσουν να μπαίνει από μόνο του σε interleaved το πρωί και σε fastpath το απόγευμα; Ή ακόμα καλύτερα να κάνει sniff τα data και να βλέπει πως μόλις έχεις ξεκινήσει κάποιο game να γυρνάει αυτόματα σε fastpath.

iakoboss7
27-05-15, 01:43
πολυ χρησιμη η ειρωνεία σου... μπραβο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.