PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Abuse Team



mavlok
23-08-04, 21:57
Πηρα σημερα ενα mail απο την Tellas Abuse Team με τιτλο "Προειδοποιηση για παραβιαση δικαιωματων πνευματικης & βιομηχανικης ιδιοκτησιας". Θυμαμαι οτι κατα καιρους ειχα διαβασει κι αλλα posts εδω για το ιδιο θεμα, γι' αυτο θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια ουσια η παραπανω προειδοποιηση.
Μου εκανε εντυπωση πρεπει να πω, γιατι δεν θα ελεγα οτι ειμαι "power user" του αθληματος, τουλαχιστον οσον αφορα σε ταινιες.

spartacus
23-08-04, 22:21
Τι έγινε βάλαμε τσολιά στα αρ...ια μας και δεν το ξέραμε;;; βρε ουστ από εδώ που θα μας την πουν κιόλας οι αρχικλεφταράδες που μας πίνουν το αίμα για συνδέσεις που στο εξωτερικό της έχουν φτυσμένες, η οτενετ δεν με έχει ενοχλήσει ακόμη με κάτι παρόμοιο και ας έχω κατεβάσει ένα σκασμό από ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.

kadronarxis
23-08-04, 22:25
Με ποιο πρόγραμμα είσαι;
dc++,
bittorent( azureus,bitornado,shadow,mainline),
emule?
ποιο από όλα;
Γιατί και εγώ το έχω τρελλάνει στο azureus και μου φαίνεται το βατραχάκι 8α βγάλει το καυ**κι σε λίγο!

Άντε γερά

ΥΓ: προσωπική μου άποψη είναι να μη μασάτε.Και να έπαιρνα τέτοιο γράμμα εγώ θα συνέχιζα ακάθεκτος.

mavlok
23-08-04, 22:30
Σχεδον αποκλειστικα Azureus και Edonkey. Κι εγω απο τη μια λεω οτι δεν πρεπει να ειναι κατι σοβαρο, τι διαολο εμενα βαλανε στο ματι.

Αλλα απο την αλλη...ξερω γω τι γινεται. Φοβαμαι μηπως λειτουργησει το συστημα στην Ελλαδα για πρωτη φορα...σε μενα.

kadronarxis
23-08-04, 22:36
spartacus, σε καταλαβαίνω και έχεις δίκιο.Πρώην χρήστης οτενέτ βλέπεις.
Αλλά τον τελευταίο καιρό, όλο παράπονα ακούγονται για τις ταχύτητές της.Αν είχε καλύτερες ταχύτητες πιστεύω χτυπούσε κορυφή.

mavlok, μη μασάς τίποτα βρε.Είναι υποχρεωμένη η τελλάς να το στείλει. Δες πάντως αν έχεις το safepeer να τρέχει στο azureus. Υποχρεωτικά azureus+safepeer.

Είχε φτιάξει ο cosmos ένα thread πολύ καλό για το azureus αλλά δε θυμάμαι το address.

Άντε γερά.

no_logo
23-08-04, 22:36
να ρωτήσω. προγράμματα για μπλοκάρισμα εχετε; όπως το protowall για παράδειγμα

JediMasterMANIAC
25-08-04, 00:07
Σχεδον αποκλειστικα Azureus και Edonkey. Κι εγω απο τη μια λεω οτι δεν πρεπει να ειναι κατι σοβαρο, τι διαολο εμενα βαλανε στο ματι.

Αλλα απο την αλλη...ξερω γω τι γινεται. Φοβαμαι μηπως λειτουργησει το συστημα στην Ελλαδα για πρωτη φορα...σε μενα.
εχω κατεβασει giga μα giga αλλα ουτε μια ειδιοποιηση :(
γραμμενο με εχουν :( :p
P.S. το ρουτερακι μου χαλασε ειμαι με πρωσωρινη isdn τωρα :p

elapse
25-08-04, 01:30
Δοκιμάστε να αλλάξετε τα standard ports των γνωστών P2P προγραμμάτων, πχ αντί για 6881-6889 του bit torrent βάλτε απο 49152 και πάνω...

Ducklord
25-08-04, 04:02
Ρε παιδιά, επειδή έχουν ξανασυζητηθεί όλα αυτά στο forum...

Όταν η σύνδεση στο Internet είναι η ακόλουθη:

ΧΡΗΣΤΗΣ > ΠΑΡΟΧΕΑΣ > ΚΟΜΒΟΣ > ΚΟΜΒΟΣ > ΠΑΡΟΧΕΑΣ > ΧΡΗΣΤΗΣ

...και ο καθένας απο αυτούς έχει μια διεύθυνση (IP), ΠΩΣ θα μπορέσετε να διασφαλίσετε την ανωνυμία σας με ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή σας; Το μόνο που θα αλλάξει θα είναι...

ΧΡΗΣΤΗΣ > ΠΑΡΟΧΕΑΣ > ΚΟΜΒΟΣ > ΚΟΜΒΟΣ > ΠΑΡΟΧΕΑΣ > ΧΡΗΣΤΗΣ.....ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

:-)

Μετάφραση: η IP σας πάντα φαίνεται. Πάντα μπορούν να την καταγράψουν. Είναι το ">" στο διάγραμμα, που αν αφαιρεθεί, δεν μπορείτε να έχετε σύνδεση με το δίκτυο.

Η μοναδική λύση είναι:

ΧΡΗΣΤΗΣ > ΠΑΡΟΧΕΑΣ > ΚΟΜΒΟΣ > PROXY > ΠΑΡΟΧΕΑΣ > ΧΡΗΣΤΗΣ

Όπου τελευταίος χρήστης εσείς, και Proxy -ΟΧΙ- ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή σας, μα ένας ανώνυμος Proxy Server στο Internet.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Bayern7
25-08-04, 04:30
Προφανώς DuckLord με κάποιο πρόγραμμα όπως το Peerguardian που έχουν πολλοί, απλά δεν κατεβάζουν από τις "απαγορευμένες" ΙPs. Αυτές δηλαδή που έχουν σταμπαριστεί ότι ανήκουν σε ρουφιάνους. :P

kavaliotis
25-08-04, 04:56
Ειχα λαβει 5 τετοια email απο τα οποια τα 4 απανωτα μεσα στον Ιουνιο. Τοτε τρομαξα γιατι ειπα θα μου κανουνε τιποτα χουνερια και μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο PROTOWALL. Αυτο το προγραμμα μπλοκαρει τις "επικινδυνες" διευθυνσεις εταιρειων κτλ που αυτες ειναι που ειδοποιουν τους διαφορους ISPs να στειλουν αυτα τα email. Απο τοτε μεχρι και τωρα δεν ξαναελαβα τετοιο εμαιλ απο την Τελλας? Τυχαιο...? :lol: :lol: :lol:

Χρησιμοποιω DC++ και shareaza (για τα torrents).

kadronarxis
25-08-04, 10:02
παπιάρχοντα,
θα συμφωνήσω με bayern7.
Όπως λες και εσύ,η ip σου ποτέ δεν μπορεί να καμουφλαριστεί, ή καλύτερα, να μην φαίνεται καθόλου.
Απλά με αυτά τα προγράμματα δεν πας ξεβράκωτος στα αγγούρια.!!! :lol:
Είναι μια μικρή κάλυψη, καταλαβαίνεις τι εννοώ, ένα φύλο συκής δηλαδή. :D :D :D

Άντε γερά.

ΥΓ:καβαλιότη, από ότι φαίνεται καθόλου τυχαίο. :lol:

thama
25-08-04, 10:54
Όσο το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα έχει κενά, πιθανότατα δεν μπορούν να σου κάνουν τιποτα, από τη στιγμή που το θέμα αφορά διακίνηση υλικού που προστατεύτεται απο copyright. Αλλά τώρα τελευταία, διάβασα για δικαστικές ενέργειες σε Γερμανία και σε Καναδά, οπότε πρόσεχε λιγάκι.

Μια μικρή παρατήρηση :
Το Infringement Notice που στέλνει η Paramount (η μόνη που το κάνει προς γνώση και συμμόρφηση, οι υπόλοιπες απλά σε πηγαίνουν στα δικαστήρια) στρέφεται κυρίως προς τους διακινητές (για ευνόητους λόγους). Οπότε, αν θέλεις να καλυφθείς, μην κάνεις share τίποτε, και όταν κατεβεί κάτι με το ed2k, απλώς βγάλτο από το share.....

no_logo
25-08-04, 11:00
με αυτή την λογική ομως απλά σε λίγο δεν θα βρίσκουμε τίποτα να κατεβάσουμε

aMUSiC
28-09-04, 14:26
Το θέμα δεν είναι να μπορούν να δουνε την IP σου.. αλλά να μην μπορούνε να κατεβάσουν οποιοδήποτε ύποπτο αρχείο από σένα. Προγράμματα του τύπου Protowall κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα.. Στην περίπτωση των e-mule like προγραμμάτων που δημοσιεύεις τα shared αρχεία σου, άμεσα προσβάσιμα από μία απλή search engine του ίδιου του προγράμματος, ένοχος είσαι μόνο από τη στιγμή που είτε κατεβάσεις ύποπτα δεδομένα από κάποιον που σε περιμένει για αυτόν ακριβώς το σκοπό, είτε αν κάποιος ύποπτος χρήστης μπορέσει και κατεβάσει από εσένα ύποπτα αρχεία. Τα p2p ip filters κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα. Δεν αφήνουν να υπάρξει σύνδεση μεταξύ εσού και των ρουφιανοIP's (που είναι και μπόλικες). Στην περίπτωση του torrent τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα καθώς είναι εντελώς decentralized σύστημα χωρίς search engine. Δεν είναι βέβαια πανάκεια, αλλά είναι γενικότερα πιο δύσκολο κάποιος να σε εντοπίσει.

Τέλος, έχοντας δοκιμάσει το protowall μπορώ να πω ότι τα ωφέλη του είναι περισσότερα από την προστασία από τα abuse teams. Το protowall κόβει πολλές IP's από γνωστούς διανομείς trojans, ιών, διαφημίσεων, spam κλπ, όπως επίσης και αφήνει την σύνδεσή σου να ανασάνει από τον βομβαρδισμό των "κακών" IP που ψάχνουν να βρούνε ενόχους και μπουκώνουν τον router.. Από τη στιγμή που το έβαλα η διαφορά προς το καλύτερο ήταν τουλάχιστον αισθητή.

aMUSiC
28-09-04, 14:28
A, Bayern7, ελπίζω η υπογραφή μου να τα λέει όλα =) εχεχεχεχεχε Pimpmobile!

psyxakias
28-09-04, 15:08
mavlok, αν ακούσω περιπολικά εδώ στη γειτονιά πάντως θα ξέρω ότι πρόκειται για σένα...

Εγώ πάντως πάω για τον 2ο χρόνο αποτοξίνωσης από τα p2p :lol: :lol: :lol:

stavpal
28-09-04, 15:46
για το Shareaza το Protowall "κάνει τίποτα" ή χρειάζεται κάτι άλλο?

aMUSiC
28-09-04, 22:04
Το protowall κάθεται σαν layer πάνω στο TCP Stack σου, οπότε δεν έχει σημασία τι πρόγραμμα τρέχεις.. e-mule, kazaa, shareaza, azureus, msn, internet explorer, ping... οποιαδήποτε εφαρμογή περνάει από τον αντίστοιχο προσαρμογέα δικτύου ή τηλεφωνικών κλήσεων στον οποίο είναι εγκατεστημένο το protowall θα φιλτραριστεί (οπότε τέρμα το chat με το φιλαράκι που δουλεύει στην Sony Music εχεχεχε)

mavlok
28-09-04, 22:14
mavlok, αν ακούσω περιπολικά εδώ στη γειτονιά πάντως θα ξέρω ότι πρόκειται για σένα...


Εννοια σου, κι αν κανουν οτι με μπαγλαρωνουν σ'εχω δωσει και σενα με τη μια. Τι διαολο, ολο και κατι θα εχεις κρατησει αρχειο... :twisted: :twisted: :twisted:

Tony_Ts
29-09-04, 13:25
Από όσους έλαβαν την σχετική ειδοποίηση ζήτησαν να τους δωθεί η αρχική προειδοποίηση που έλαβε ο ISP από κάποια εταιρία σχετικά ; Μπορεί απλά οι ISPs να προσπαθούν να εξοικονομήσουν bandwidth φοβερίζοντας τους χρήστες με αυτό τον τρόπο.

Δε λέω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει απλά αν ζήτησε κανείς, και πήρε, την προειδοποίηση προς τον ISP από κάποια εταιρία.

Dslmaniac
29-09-04, 14:47
Κι εγώ αυτός πιστεύω ότι είναι ο λόγος, η εξοικονόμηση bandwidth.

no_logo
29-09-04, 17:34
για το Shareaza το Protowall "κάνει τίποτα" ή χρειάζεται κάτι άλλο?

στην έκδοση 2.1.0.0 την τελευταία final release δηλαδή, μπορείς με τον blocklist manager με το οποίο κάνεις κατέβασμα και εισαγωγή των bad ip's στο protowall, να εισάγεις τις διευθυνσεις κατευθείαν στο security του shareaza. μέχρι τώρα όταν κάποιος τις εκανε εισαγωγή στο shareaza το πρόγραμμα δεν μπορούσε να διαχειριστεί την πληθώρα των διευθυνσεων και μπλόκαρε. πάντα σύμφωνα με τους προγραμματιστές του shareaza αυτό το προβλημα δεν υπάρχει πλέον, αν θες δοκίμασε το με αυτό τον τρόπο παρακάμπτεις το protowall. επίσης να ψαξεις με το shareaza να βρείς το shareaza security update v2.9 και να το εγκαταστήσεις, αν δεν το εχεις κάνει ακόμα, σε γλυτώνει από fakes κομματια που κυκλοφορούν από τις αγαπημένες μας εταιρίες.

mavlok
29-09-04, 18:19
Κι εγώ αυτός πιστεύω ότι είναι ο λόγος, η εξοικονόμηση bandwidth.

Οχι δεν ειναι αυτο. Στην δικη μου περιπτωση με τσιμπησαν απο την Paramount επειδη κατεβαζα το Barfly, μια ταινια του 80κατι. Ναι, μονο γι' αυτο, αν ειναι δυνατον.

Παντως δεν εχω παραπονο απο την Tellas.

Tony_Ts
30-09-04, 14:55
Στην δικη μου περιπτωση με τσιμπησαν απο την Paramount επειδη κατεβαζα το Barfly, μια ταινια του 80κατι. Ναι, μονο γι' αυτο, αν ειναι δυνατον.

Αφού υπάρχουν βάσιμες αποδείξεις αναιρώ ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.