PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Nova/Forthnet - υπαναχώρηση?



dkazaz
10-09-14, 15:55
Καλημέρα σε όλους,

Προ ημερών δέχτηκα μια πρόσφορα της forthnet/nova για 3play με 29 ευρώ το μήνα για πάντα. Στην ενημέρωση που μου έκαναν από το τηλέφωνο δεν μου είπαν τίποτα για ελάχιστο χρόνο παραμονής (υπέθεσα πως είναι 12 μήνες) και μου είπαν πως δεν θα πληρώσω τίποτα, ούτε εξοπλισμό ούτε εγκατάσταση. Το δέχτηκα αλλά ζήτησα νέα γραμμή και μου είπαν πώς θα πρέπει πληρώσω ένα ποσό για την κατασκευή της γραμμής (γύρω στα 65?). Τους είπα ότι εμένα δεν με ενδιαφέρει η Νόβα αλλά με ενδιαφέρει το VDSL και ρώτησα αν μπορώ να έχω ένα φθηνότερο πακέτο χωρίς Νοβα, μόνο με τηλέφωνο και VDSL - μου είπαν «όχι, όλα το ίδιο είναι», όποτε προχώρησα.

Την ημέρα που ήρθε ο τεχνικός της Νοβα, μου είπε πως ο αποκωδικοποιητής κάνει €49. Του είπα πως σε αυτή την περίπτωση δεν με ενδιαφέρει και δεν τον θέλω. Με βάζει να μιλήσω με κάποια στο Εμπορικό Τμήμα που αρχίζει να μου λέει ότι δε γίνεται τίποτα και πρέπει να πληρώσω τον αποκωδικοποιητή αλλιώς να πληρώσω €65 για να υποβαθμίσω την υπηρεσία μου σε 2play (αυτό που μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει λόγος να βάλω γιατί κοστίζει το ίδιο). Της λέω δεν πληρώνω για να υποβαθμίσω μια υπηρεσία που δεν έχω παραλάβει (δεν έχω υπογράψει παραλαβή) και αν συνεχίσει να με πιέζει δεν θέλω ούτε την γραμμή και το DSL. Μου λέει "τότε πρέπει να πληρώσετε €130 ευρώ για να διακόψετε την υπηρεσία".
Της λέω λοιπόν ότι δεν θα πληρώσω γιατί δεν θα παραλάβω (μάλιστα εκείνη την ώρα έρχεται και ο τεχνικός για τη γραμμή και τον ενημερώνω να μην κάνει τη σύνδεση). Αυτή μου λέει, "η γραμμή σας έχει κατασκευαστεί, οπότε την υπηρεσία την έχετε και πρέπει να πληρώσετε". Της είπα «εγώ δεν παραλαμβάνω και δεν έχω γραμμή συνδεδεμένη στην πολυκατοικία μου. Ο τεχνικές σας εργασίες δεν με ενδιαφέρουν».

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Χρειάζεται να στείλω κάποιο έντυπο υπαναχώρησης?

Δεν με ενημέρωσαν καθόλου για τις χρεώσεις (αντίθετα μου είπαν πως είναι δωρεάν), ούτε για το χρόνο παραμονής (οι τεχνικοί μου είπαν πως ο δωρεάν εξοπλισμός είναι για 18μηνο συμβόλαιο, όχι 12μηνο). Δεν παρέλαβα καμιά υπηρεσία όποτε δεν θεωρώ ότι έχουν δικαιώματα αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

Ειλικρινά προτιμώ να δώσω λεφτά στο δικηγόρο μου παρά σε αυτούς με τη συμπεριφορά που δείχνουν.

Έυχαριστώ για ότι συμβουλές έχετε να προσφέρετε.

mattens
10-09-14, 21:08
Στείλε και μήνυμα στο forthnet support , που σίγουρα έχει εξυπηρετήσει πολύ κόσμο

dkazaz
10-09-14, 23:17
Για να πώ την αλήθεια δεν θέλω βοήθειο από τη Forthnet Support. Μπορεί να είναι εξυπηρετικοί αλλά το ποιόν της εταιρίας με έχει ξυνίσει και δε θέλω άλλο πάρε δώσε μαζί της. Θέλω μόνο να μάθω αν θα πρέπει να στείλω αίτηση υπαναχώρησης.

player74
15-09-14, 22:24
μη τους δινεις μια φιλε αλλα ουτε και να χαλασεις τα λεφτα σου σε δικηγορους. αν θελουν δικαστικη διαμαχη ας πανε αυτοι στα δικαστηρια κι εκει θα βγει η ακρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.