PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΥΣ ή αναμονή; Ιδού η απορία



Kiwi
15-03-07, 00:36
Αίτηση DSL Cube στις 5/1. Η περιοχή μου υποτίθεται ότι καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της βίβο. Μετά και το δεύτερο e-mail διαμαρτυρίας, σήμερα με πήραν από Vivodi για να μου πουν ότι η διαθεσιμότητα στο Α/Κ Αλεξάνδρας είναι off και περιμένουν τον ΟΤΕ.

Ο βιβόδης μου είπε πως μπορώ να κάνω αίτηση για να συνδεθώ μέσω ΑΡΥΣ στο 1Mbps, διαδικασία που θέλει 12-15 εργάσιμες, και όταν υπάρχει διαθεσιμότητα θα μεταφερθώ σε shared LLU και στα 4 Mbps. Όταν τον ρώτησα η αλλαγή αυτή πόσο κρατάει, απέφευγε να απαντήσει.

Το ερώτημά μου είναι το εξής. Αξίζει να κάνω αίτηση για ΑΡΥΣ, ώστε σε 12-14 εργάσιμες να έχω ενεργοποιηθεί στο 1 Mbps και μετά να έχω πάλι ένα κενό μέχρι να μεταφερθώ στα 4, ή απλά να περιμένω μέχρι να υπάρχει διαθεσιμότητα πάλι; Είμαι σχεδόν 4 μήνες χωρίς ADSL και έχω αρχίσει να τρώω τα νύχια μου.... :mad:

pstr
15-03-07, 11:32
Πρώτον, μην τρως τα νύχια σου γιατί είναι γρουσουζιά...

Δεύτερον, αν θέλεις οπωσδήποτε να πας Vivodi η διαδικασία που αναφέρεις με τα σημερινά δεδομένα είναι χρονοβόρα. Σκέψου ότι το Α/Κ που αναφέρεις έχει γεμίσει για την ώρα και δεν ξέρεις τι θα γίνει σε ένα μήνα. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εναλλακτικές σε άλλους ISP (αν καλύπτεσαι).

deniSun
15-03-07, 12:25
Κάνε το όπως σου το είπαν.
Μπες αρχικά σε ΑΡΥΣ και όταν και αν έρθει η LLU υποστήριξη μετακομίζεις.

Kiwi
15-03-07, 14:05
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Μάλλον θα το πάω για ΑΡΥΣ να πα να τουτωθει πια αυτή η ιστορία με τους βιβοδοψεύτες :(

contime
16-03-07, 00:53
Εγω θα σου προτεινα να καταγγειλεις τη συμβαση, να παρεις τα λεφτακια σου πισω και να την κανεις για αλλο isp...;)

gogos888
16-03-07, 09:37
Εγω θα σου προτεινα να καταγγειλεις τη συμβαση, να παρεις τα λεφτακια σου πισω και να την κανεις για αλλο isp...;)

Θα βρει όμως το δίκιο του ή θα μπλέξει χειρότερα;:hmm:
Καλύτερα σε ΑΡΥΣ, έχασε τόσους μήνες χωρίς πρόσβαση, αργότερα θα σε βάλουν στο ιδιόκτητο αυτόματα, αν όχι, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

Kiwi
16-03-07, 15:46
Αυτό το "αυτόματα" είναι που με φοβίζει, γιατί όταν ρώταγα τον υπάλληλο πόσο χρόνο παίρνει η μεταφορά από ΑΡΥΣ στο δίκτυο της Vivodi μου τα μάσαγε και έλεγε "θα σας πουν...."

Η καταγγελία, όντως μου μυρίζει μπλέξιμο. Εδώ δεν ξέρω πως να χειριστώ το γεγονός ότι έσκασα 99 ευρώ για 4Mbps (και μετά από επιβεβαίωση από τη Vivodi ότι καλύπτομαι) και τελικά για κάποιο διάστημα θα είμαι στο 1Μbps...

contime
16-03-07, 16:46
Θα βρει όμως το δίκιο του ή θα μπλέξει χειρότερα;:hmm:
Καλύτερα σε ΑΡΥΣ, έχασε τόσους μήνες χωρίς πρόσβαση, αργότερα θα σε βάλουν στο ιδιόκτητο αυτόματα, αν όχι, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

Εχει καθε λογο να καταγγειλει τη συμβαση μετα απο τετοια πολυμηνη καθυστερηση! Ειναι βεβαια ταλαιπωρία αλλα δε γινεται να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο...
Τα λεφτα του θα τα παρει πισω απο τη στιγμη που δεν εχει χρησιμοποιησει την υπηρεσια αλλα θα αργησουν αρκετα...
Επειτα το να περασει σε απο αρυς σε shared, δε γινεται αυτοματα, αφου πρωτα διακοπτουν την αρυς και μετα γινεται ενεργοποιηση της shared, αυτο οπως καταλαβαινεις παιρνει καποιες μερες (αγνωστο ποσες ακριβως), γι' αυτο ο υπαλληλος της vivodi του τα μασαγε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.