PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ΟΤΕ



tedd.aiwa
15-03-07, 00:47
Παιδια καλησπερα,σαν νεος στο forum θα πρεπει να συγχαρω τους εμπνευστες του και ολους εσας που καταθετεται τις γνωσεις και τις ανησυχιες σας.
Θα περασω αμεσως στο θεμα.
Εδω και επτα μηνες ειμαι κατοχος conn-x (ναι ναι του ΟΤΕ μας..) στα 768kbps.
Ολα πηγαιναν καλα, πολυ καλα θα ελεγα, αφου κατεβαζα με 75-80kbps οποιαδηποτε ωρα της ημερας,(μην παραξενευτηται απ'οτι μου ειπαν δεν ειναι φορτωμενο το δυκτιο εδω στην Ηλιουπολη).Πριν ενα μηνα με πηραν απο τον ΟΤΕ να με ειδοποιησουν οτι η συνδεση μου εληξε και οτι θα μπορουσα να την ανανεωσω για ακομα 6 μηνες στην ταχυτητα του 1mbps με μια εξτρα επιβαρυνση της ταξης του ενος μονο ευρω!!!
Ως καλο παιδι κι εγω σκεφτηκα γιατι να μην το κανω? συμφερει και δεδομενου οτι θα ειχα καλυτερη συνδεση ΔΕΧΤΗΚΑ.Μου ειπαν λοιπον οτι θα χρειαστει γυρω στις 10 μερες για την αλλαγη.
Μεχρι εδω ολα καλα.Την τριτη μερα με χαρα διαπιστωνω (ανοιγωντας το PC μου) οτι η ταχυτητα πλεον ηταν 1mbps.ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ!!! Το download μου επεσε στο απογοητευτικο 30-45kbps max.
ολες τις ωρες της ημερας!!!
Προφανως ο ΟΤΕ εχει μπερδεψει τις εννοιες Αναβαθμιση και Υποβαθμιση..
Τους εχω παρει τοσα τηλεφωνα αλλα συνεχιζουν να μου λενε οτι ολα εχουν καλως και δεν βλεπουν κανενα προβλημα στην γραμμη μου.
Φιλοι μου δεν ξερω τι να κανω.Προφανως δεν ειμαι ο μονος με αυτο το προβλημα καθως κι αλλοι γνωστοι μου κατα καιρους μου εχουν αναφερει τετοιου ειδους προβληματα.
Πειτε μου τι μπορω να κανω εαν δεν διορθωθει το προβλημα και εαν μπορω να διακοψω την καινουργια συμβαση που εκανα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα (αν και δυσκολο με τοσα που αραδιασα).
Ευχαριστω για το χρονο σας και ευελπιστω σε μια απαντηση.

l_satsok
15-03-07, 02:37
ειναι απλο.
και γενικη διαπιστωση οτι οι χαμηλες ταχυτητες πανε σχετικα καλυτερα απο τις υποτιθεμενες μεγαλες.
οπως μου εξηγησε καποιος πολυ εξυπηρετικος και ευγενικος ανωτερος υπαλληλος του οτε,τα πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως τα νομιζαμε.
δεν εξαρταται απο ενα μονο dslam το γνωστο πιταρισμα,ειδικα σε μικρες περιοχες τa dslam ειναι
κρεμασμενα πανω σε μεγαλυτερα που βρισκονται σε μεγαλυτερα κεντρα,ετσι ολοι οι χρηστες
768 αυτης της ομαδας των dslam μοιραζονται ενα ωρισμενο ευρος,αλλο διαφορετικο ευρος
μοιραζονται οι 1024 και αλλο οι 2048.
αρα ακομη κι αν ειναι γεματο ενα μινι μπορει οι χρηστες του να πηγαινουν πολυ καλα αν
επαρκει το ευρος που μοιραζονται με τους αλλους χρηστες του μεγαλου,αυτο ειναι που ισχυει και οχι αυτο που νομιζαμε,οτι δηλαδη καθε μινι παιρνει 4 mbits και αυτο ειναι για ολους,και για τις 768 και για τις 2048 γιατι ετσι δυο μονο να τραβουσαν συνεχεια ειχε τελειωσει.
το κακο ειναι οτι πλεον ολα τα dslam ειναι πιτα και απο χρηστες αλλα οι μεγαλες 1024 και 2048
και απο p2pers.
ετσι φιλε μου εφυγες απο τη σχετικα ενετη κλαση των 768 για να πας στη φορτωμενη 1024
οπου μαλλον πολλοι χρηστες τραβανε συνεχεια.
και στην περιοχη μου αυτο συμβαινει,αν και σε μινι με 48 πορτες,οι 768 πανε με 600kbps περιπου ενω εγω με 2048 ειναι θαυμα οταν πιανω τα 500.
και η οτενετ δε δεχεται να μου χαμηλωσει ταχυτητα επειδη λεει δεν υπαρχει προβλημα,
μονο λεει αν ο οτε πει οτι η γραμμη μου δε σηκωνει 2048 τοτε μονο μπορει να με αλλαξουν,
εφοσον η τηλεφωνικη μου γραμμη ειναι καλη και η αποσταση απο το dslam ειναι μονο 150 μετρα δεν υπαρχει προβλημα γι αυτους και δεν μπορω να αλλαξω.

θα με στειλουνε στο τρελλοκομειο αυτοι.

μα τι λογικη ειναι αυτη;;το μονο που μετραει γι αυτους ειναι ο χαλκος;; και τα 500kbps που τους δειχνω ειναι οφθαλμαπατη;
εξαλλου ειχαν ερθει το νοεμβρη και μου αλλαξανε τη γραμμη με καινουργια,πραγματικα νομιζανε οτι ετσι με βοηθουσαν να πηγαινω καλυτερα;;

ειναι κατι γεγονοτα που με κανουν να πιστευω οτι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα και οτι τελικα οτι δουλευει στην ελλαδα δουλευει καθαρα και μονο
απο τυχη...

grues0me
15-03-07, 03:09
Είμαι γερμανός. Μένω στο Βόλο και εχω DSL 1024 από τον ΟTE. Πριν απο 3 μήνες είχαμε και εμείς πιό χαμηλή ταχύτητα (512). Στην αρχή (μετά τη αναβάθμιση) μπορούσαμε να καταβαζουμε με 95/105κ. Τη προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μία βλάβη (διακοπή για 2 μερες) καί απο εκει καταιβαζουμε μόνο με 45/55κ. Αλλά στο Router μου δείχνει ακόμα οτι εχω 1024κ...τώρα πληρώνω για 1024κ και βασικά εχο μόνο το μισό.

Πήρα τηλέφωνο στο OTE καί μία γιναίκα χωρίς ιδεά μου είπε οτι αυτή η ταχύτητα εινα μια χαρά!!!

Εχω τη ίδια χαμηλή ταχύτητα όταν καταβάσω απο "ftp.otenet.gr".

Εγώ νομίζω οτι OTE δεν έχει αρκετό bandwidth και ακόμα δείνει καινούργιες γραμμές στούς πελάτες τούς.

psytransas
15-03-07, 04:02
ειναι οπως οι αδειες των αυτοκινιτων ,,,γεματοι οι δρομοι, αλλα συνεχιζουν κανονικα να δινονται αδειες στους πολιτες...

γιατι να ηταν διαφορετικα τα πραγματα στο dsl ? :p

δημοσιο και το μεν και δε ...:down:

harskouf
15-03-07, 09:47
Παιδια καλησπερα,σαν νεος στο forum θα πρεπει να συγχαρω τους εμπνευστες του και ολους εσας που καταθετεται τις γνωσεις και τις ανησυχιες σας.
Θα περασω αμεσως στο θεμα.
Εδω και επτα μηνες ειμαι κατοχος conn-x (ναι ναι του ΟΤΕ μας..) στα 768kbps.
Ολα πηγαιναν καλα, πολυ καλα θα ελεγα, αφου κατεβαζα με 75-80kbps οποιαδηποτε ωρα της ημερας,(μην παραξενευτηται απ'οτι μου ειπαν δεν ειναι φορτωμενο το δυκτιο εδω στην Ηλιουπολη).Πριν ενα μηνα με πηραν απο τον ΟΤΕ να με ειδοποιησουν οτι η συνδεση μου εληξε και οτι θα μπορουσα να την ανανεωσω για ακομα 6 μηνες στην ταχυτητα του 1mbps με μια εξτρα επιβαρυνση της ταξης του ενος μονο ευρω!!!
Ως καλο παιδι κι εγω σκεφτηκα γιατι να μην το κανω? συμφερει και δεδομενου οτι θα ειχα καλυτερη συνδεση ΔΕΧΤΗΚΑ.Μου ειπαν λοιπον οτι θα χρειαστει γυρω στις 10 μερες για την αλλαγη.
Μεχρι εδω ολα καλα.Την τριτη μερα με χαρα διαπιστωνω (ανοιγωντας το PC μου) οτι η ταχυτητα πλεον ηταν 1mbps.ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ!!! Το download μου επεσε στο απογοητευτικο 30-45kbps max.
ολες τις ωρες της ημερας!!!
Προφανως ο ΟΤΕ εχει μπερδεψει τις εννοιες Αναβαθμιση και Υποβαθμιση..
Τους εχω παρει τοσα τηλεφωνα αλλα συνεχιζουν να μου λενε οτι ολα εχουν καλως και δεν βλεπουν κανενα προβλημα στην γραμμη μου.
Φιλοι μου δεν ξερω τι να κανω.Προφανως δεν ειμαι ο μονος με αυτο το προβλημα καθως κι αλλοι γνωστοι μου κατα καιρους μου εχουν αναφερει τετοιου ειδους προβληματα.
Πειτε μου τι μπορω να κανω εαν δεν διορθωθει το προβλημα και εαν μπορω να διακοψω την καινουργια συμβαση που εκανα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα (αν και δυσκολο με τοσα που αραδιασα).
Ευχαριστω για το χρονο σας και ευελπιστω σε μια απαντηση.

Ο ΟΤΕ πραγματοποιεί την ενεργοποίηση μιας σύνδεσης σε στάδια. Συνήθως σε ένα από τα στάδια σε τοποθετούν σε μια ταχύτητα που το modem συγχρονίζει στα 1024 (με ενα περίεργο upload νομίζω 224), όπου οι ταχύτες είναι απογοητευτικές. Αυτό το στάδιο υπάρχει πάντοτε ανεξάρτητα με τη ταχύτητα έχεις επιλέξει (768, 1024, 2048). Συνέβει και σε εμένα που ενεργοποίησα ταχύτητα 768. Το ROUTER συγχρονιζε με ταχύτητα 1024/224 για κάποιο χρονικό διάστημα και κατέβαζα με πολύ χαμηλές ταχύτητες. Μετά όταν ενεργοποιήθηκε πλήρως η γραμμή, οι ταχύτητες αυξήθηκαν πολύ και αλλά το ROUTER συγχρόνιζε στα 768 (όπως έπρεπε). Οπότε πρέπει να βρίσκεσαι σε αυτό το στάδιο και η κανονική σου ταχύτητα θα έρθει μετά από λίγες ημέρες.

l_satsok
15-03-07, 13:16
Ο ΟΤΕ πραγματοποιεί την ενεργοποίηση μιας σύνδεσης σε στάδια. Συνήθως σε ένα από τα στάδια σε τοποθετούν σε μια ταχύτητα που το modem συγχρονίζει στα 1024 (με ενα περίεργο upload νομίζω 224), όπου οι ταχύτες είναι απογοητευτικές. Αυτό το στάδιο υπάρχει πάντοτε ανεξάρτητα με τη ταχύτητα έχεις επιλέξει (768, 1024, 2048). Συνέβει και σε εμένα που ενεργοποίησα ταχύτητα 768. Το ROUTER συγχρονιζε με ταχύτητα 1024/224 για κάποιο χρονικό διάστημα και κατέβαζα με πολύ χαμηλές ταχύτητες. Μετά όταν ενεργοποιήθηκε πλήρως η γραμμή, οι ταχύτητες αυξήθηκαν πολύ και αλλά το ROUTER συγχρόνιζε στα 768 (όπως έπρεπε). Οπότε πρέπει να βρίσκεσαι σε αυτό το στάδιο και η κανονική σου ταχύτητα θα έρθει μετά από λίγες ημέρες.

με συγχωρεις αλλα που τα ειδες γραμμενα αυτα;
αλλα ενταξει,ειμαστε ελευθεροι να γραφουμε οτι θελουμε.

harskouf
15-03-07, 14:59
με συγχωρεις αλλα που τα ειδες γραμμενα αυτα;
αλλα ενταξει,ειμαστε ελευθεροι να γραφουμε οτι θελουμε.

Νομίζω ότι το λεώ προηγομένως. Υποθέτω ότι διαβάζουμε πριν μιλήσουμε
"Συνέβει και σε εμένα που ενεργοποίησα ταχύτητα 768. Το ROUTER συγχρονιζε με ταχύτητα 1024/224 για κάποιο χρονικό διάστημα και κατέβαζα με πολύ χαμηλές ταχύτητες"

l_satsok
15-03-07, 16:53
φιλε μου διαβασα καλα τι εγραψες,δεν γινονται αυτα τα πραγματα εκτος και οταν λες μικρο
χρονικο διαστημα εννοεις τις λιγες ωρες μονο κατα την ωρα που γινεται η ενεργοποιηση της γραμμης σου.
εδω ομως μιλαμε για ενεργοποιημενη γραμη που δουλευει επι μερες,δεν ασχολειται κανεις
για το τι γινεται την ωρα που σε συνδεουν στο dslam.

tedd.aiwa
15-03-07, 17:09
l_satsok ευχαριστω για το χρονο σου.Αυτο που καταλαβαινω απ'αυτα που λες ειναι οτι την πατησα μαλλον!!! Ισως και να βρισκομαι στηn ενδιαμεση κατασταση που λεει ο χρηστης harskouf αν αυτο ειναι εφικτο.Οπως και ναχει το πραγμα ενα ειναι το μονο σιγουρο,μολις τελειωσει και αυτη η 6μηνη
συμβαση (αν δεν μου την διακοψουν οπως τους ζητησα),θα αφησω και εγω τον Εθνικο μας Τηλεεποικεινονιακο Φορεα προς αναζητηση καλυτερης τυχης(βλεπε:Vivodi,Forthnet,etc.)

harskouf
15-03-07, 17:53
φιλε μου διαβασα καλα τι εγραψες,δεν γινονται αυτα τα πραγματα εκτος και οταν λες μικρο
χρονικο διαστημα εννοεις τις λιγες ωρες μονο κατα την ωρα που γινεται η ενεργοποιηση της γραμμης σου.
εδω ομως μιλαμε για ενεργοποιημενη γραμη που δουλευει επι μερες,δεν ασχολειται κανεις
για το τι γινεται την ωρα που σε συνδεουν στο dslam.

Σε αυτή την κατάσταση ήμουν περίπου για 3 ημέρες πριν ενεργοποιηθεί πλήρως η γραμμή μου.
Αν ο φίλος που έχει το προβλημα είναι στα καινούργια IP DSLAM του ΟΤΕ (το οποίο υποθέτω λόγω του καλού download που είχε με την 768), τοτε σίγουρα δεν είναι συνδεδεμένο το DSLAM του σε σειρά με άλλο DSLAM, αλλά κατευθείαν με Gb/s uplink (το DSLAM έχει αυτό το Uplink) στο Access Switch του Κέντρου του (η κατάσταση που περιγράφεις ισχύει μόνο για τα ATM DSLAM) και λογικά αν μεταβεί από 768Mb/s σε 1024Mb/s μόνο καλύτερες επιδόσεις θα έχει. Αυτό μπορεί να το δει κάποιος μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος του ΟΤΕ (όπου περιγράφεται το DSLAM που βρίσκεται ο συγκεκριμένος χρήστης)
Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει

tedd.aiwa
23-03-07, 16:06
Παιδια καλημερα.Με χαρα σας λεω λοιπον οτι κατι παει κι ερχεται με τη γραμμη μου.
Ειχα 3-4 μερες να μπω στο internet γιατι ειχα σπαστει.Σημερα λοιπον διαπιστωσα μια σημαντικη βελτιωση στην ταχυτητα 60-65kbps την ημερα και 85-95kbps το βραδυ.
Δεν ξερω αν αυτη η ταχυτητα ειναι αντιπροσωπευτικη της γραμμης μου (1Mbps),αλλα οπως και να'χει ειναι μια σημαντικη βελτιωση.Ελπιζω να βελτιωθει κι αλλο καποια στιγμη, αν αυτο ειναι εφικτο.Οτιδηποτε κι αν συμβει θα σας ενημερωσω.
Ευχαριστω πολυ και παλι για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσφερατε και θα χαρω πολυ αν μπορω να βοηθησω και εγω με τη σειρα μου.
Thanx again!!!!
:oneup:

l_satsok
23-03-07, 17:40
ειναι απλως συγκυρια.
θα ξαναπεσει.
μονο οταν δεις για μεγαλο χρονικο διαστημα κολλημενο καποιο ftp download στα 125kb/sec,εκει
δηλαδη που επεμβαινει ο κοφτης του dslam,τοτε μονο κατι καλο μπορει να εχει γινει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.