PDA

Επιστροφή στο Forum : Sagem Sagem 1500wg προβλημα με ασυρματο δικτυο



Eki_13
15-03-07, 01:11
Ειμαι κατοχος του 1500wg.Ξαφνικα χωρις λογο ενω ειχα 80% ποιοτητα που επεφτε στα 30 κ λιγοτερο..Ωσπου εβαλα το μοντεμ σε αποσταση ενος μετρου-ουτε μετρο- απο τον υπολογιστη για να δω αν φταιει αυτο η εχω τιποτα παρεμβολες.Και διαπιστωσα πως ενω οταν ανοιγω το μοντεμ η ποιοτητα ειναι 100%..οπως θα επρεπε αλλωστε..Και μετα απο κανα μισαωρο-τρια τεταρτα πεφτει στο 50%..Ανοιγοκλεινω το μοντεμ χωρις να πειραξω την καρτα δικτυου στο pc και παλι 100%..Μετα απο κανα μισαωρο παλι 50%..Και επαναλαμβανεται..Πρωτη σκεψη ηταν οτι ζεσταινεται.Μιλησα με την sagem με email και μου ειπαν οτι θα εχει προβλημα η ασυρματη καρτα δικτυου του μοντεμ,κ χανει την ποιοτητα επειδη ζεσταινεται..Κ μου ειπαν να το αλλαξω με την εγγυηση..Μιλησα με την οτενετ,ηρθαν,μου το αλλαξαν,μου εδωσαν ποιο καινουργια εκδοση hardware και παλι κανω το ιδιο..Ξαναπαιρνω στην οτενετ κ μου ειπαν οτι ειναι αδυνατον να κανει παλι το ιδιο!!!
Το εχει κανενας φιλος αυτο?Μπορει κ να μην το εχετε παρατηρησει οπως κι εγω που το καταλαβα μετα απο 5 μηνες!!Τι μπορει να φταει?Τι προτεινετε?

Περιμενω απαντησεις.
Ευχαριστω προκαταβολικα..

Eki_13
15-03-07, 23:26
μια φορα δεν μου εχει απαντησει καποιος...

Eki_13
16-03-07, 00:40
κανενας δεν ειναι προθυμος να βοηθησει???

vagper13
17-03-07, 00:57
γεια σου φιλε eki_13
εχω και εγω το ιδιο modem και ειχα το ιδιο προβλημα
το θεμα ειναι η ταχυτητα που εχεις στο internet πεφτει η' απλως το σημα σου δεν ειναι καλο?
εγω παντως εκανα update στο modem και το σημα μπορει να δειχνει ετσι και ετσι,αλλα η ταχυτητα μου ειναι σταθερη.
ελπιζω να βοηθησα...

Eki_13
20-03-07, 00:01
η ταχυτητα δεν μπορω να ξερω γιατι κανει συνεχεια διακυμανσεις.η ασυρματη ποιοτητα ομως πεφτει σιγουρα

Mr_Wizard
20-03-07, 19:30
Καλησπερας σας!

Απο περιεργεια, περαν το μοντεμ/ρουτερ, σκεφτηκες να δεις μηπως φταιει η καρτα δικτυου σου? :hmm:
Δοκιμασε την Ethernet λυση μηπως και διαπιστωσεις καμια αλλαγη.
Καλωδιακι εχει το πακετο.
Αν δεις διαφορα, τοτε νομιζω πως ηρθε η ωρα να αλλαξεις καρτα δικτυου!

Eki_13
21-03-07, 21:42
1ον.Μου το κανει σε 2 pc
2ον.Αν εφταιγε η καρτα δικτυου στο pc δεν θα εφτιαχνε η ποιοτητα οταν ανοιγοκλεινα το modem

LeGendGR
13-03-08, 07:08
και εγω εχω ακριβος το ιδιο προβλημα με το ιδιο router μονο που το κανει πιο λιγες φορες απο εσενα 2-3 την ημερα ξερει κανεις τιποτα μηπως?

Eki_13
24-03-08, 03:24
πηρα νεο pc..και εχει πανω ασυρματη με n protocol..αλλα υποστηριζει κανονικα b,g
στο software εχει 2 ενδειξεις..rx και tx..το rx σταθερο στα 54..το tx παιζει..κ οταν ειναι κατω απο 5,5 χαλαει η συνδεση..φυσιολογικο αφου ειμαι στα 9..το θεμα ειναι οτι οσο και να κουναω την κεραια φτιαχνει για λιγο και ξαναχαλαει..και αφτο γινεται καθε βραδυ κυριως..τι ειναι το ΤΧ??μηπως φταει που το sagem εχει μια κεραια και το pc μου 2?

Eki_13
27-03-08, 02:28
τι ειναι το RX??

@ ADSLgr.com All rights reserved.