PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση Αδαή. Adsl από καμπίνα ή απο κέντρο;



specialK
12-09-14, 18:35
Καλησπέρα παιδιά, μέχρι προτεινος στη περιοχή μου ο ΟΤΕ έδινε μονο 4 mbps Ιντερνετ, μάλλον λογω απόστασης απο το κέντρο. Πρόσφατα εγκαταστάθηκε κοντά μου καμπίνα του ΟΤΕ για VDSL. Απο τότε έχει ενεργοποιηθεί η επιλογή στη διαθεσιμότητα στο site του ΟΤΕ για 24mbps ADSL Internet. Αυτο σημαίνει οτι δίνει adsl απο τη καμπίνα;

Ευχαριστώ

bebis19
12-09-14, 18:39
τεχνικος στην περιοχη μου πυλαια που τον ρωτησα μου ειπε οτι ο οτε δινει πλεον για 24mbps ADSL Internet απο την καμπινα και τις χαμηλοτερες ταχυτητες απο το κεντρο.

specialK
12-09-14, 18:45
τεχνικος στην περιοχη μου πυλαια που τον ρωτησα μου ειπε οτι ο οτε δινει πλεον για 24mbps ADSL Internet απο την καμπινα και τις χαμηλοτερες ταχυτητες απο το κεντρο.

μάλιστα, μάλλον ήρθε η ώρα να μεταπηδήσω, ευχαριστώ

Catchphrase
13-09-14, 10:02
Πιο ασφαλές είναι να πας κατευθείαν σε VDSL απ' τον ΟΤΕ, γιατί δεν είναισίγουρο πως θα σου δώσουν την οπτική μέχρι το KV για adsl συνδεση. Αυτό έχει ακουστεί ότι το κάνουν σε πολύ ιδικές περιπτώσεις, σε περιοχές που πραγματικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο.

bebis19
13-09-14, 13:50
στο forum αν θυμαμαι καλα δεν θυμαμαι σε πιο θεμα παροτι σου δινουν 24 η ταχυτητα που εχεις ακομη και αν εισαι διπλα σε νεα καμπινα δεν παει πανω απο 12 - 14 γιατι νομιαζω κανει παρεμβολες στις ταχυτητες των αλλων παροχων. περιμενε να απαντησει και καποιος αλλος που μπορει να ειναι πιο ειδικος εγω απο αλλου το διαβασα. παντως κοιτα σε οτε εβγαλε νεες προσφορες και αν σε ενδιαφερει η wind εχει μια προσφορα για vdsl και πολλα καλουδια για τηλεφωνια με 30 euro τον πρωτο χρονο και 35 τον δευτερο αν δεν εισαι στην κινητη της wind αν εισαι εχει ακλυτερη προσφορα.

specialK
16-09-14, 09:13
στο forum αν θυμαμαι καλα δεν θυμαμαι σε πιο θεμα παροτι σου δινουν 24 η ταχυτητα που εχεις ακομη και αν εισαι διπλα σε νεα καμπινα δεν παει πανω απο 12 - 14 γιατι νομιαζω κανει παρεμβολες στις ταχυτητες των αλλων παροχων. περιμενε να απαντησει και καποιος αλλος που μπορει να ειναι πιο ειδικος εγω απο αλλου το διαβασα. παντως κοιτα σε οτε εβγαλε νεες προσφορες και αν σε ενδιαφερει η wind εχει μια προσφορα για vdsl και πολλα καλουδια για τηλεφωνια με 30 euro τον πρωτο χρονο και 35 τον δευτερο αν δεν εισαι στην κινητη της wind αν εισαι εχει ακλυτερη προσφορα.

Wind έχω αλλα ειναι εταιρικό, με τη Wind με ενδιαφερει γιατι στην ουσια ειναι η μονη που δινει αυτο που ψάχνω, δηλαδη μονο Internet χωρις τηλεφωνία, και δινει 50 dl 10 ul που με ενδιαφερει διοτι και θα streamαρω αλλα θελω να στησω και ενα home server Που θα μπορεις να κανεις access απο εξω, για φωτο. Απο την αλλη ομως πατανε ολοι πανω στον ΟΤΕ, οποτε δε ξερω τι ειναι καλυτερο, να τσιγκουνευτω 150 ευρω το χρονο, ή να παω ΟΤΕ και μεν να πληρωνω παραπανω, αλλα να χω και μια καλυτερη εξυπηρετηση, ή τελικα ειναι μυθος και αυτο;

- - - Updated - - -


Πιο ασφαλές είναι να πας κατευθείαν σε VDSL απ' τον ΟΤΕ, γιατί δεν είναισίγουρο πως θα σου δώσουν την οπτική μέχρι το KV για adsl συνδεση. Αυτό έχει ακουστεί ότι το κάνουν σε πολύ ιδικές περιπτώσεις, σε περιοχές που πραγματικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο.

Και αυτο το χω σκεφτεί, αλλα ξερεις τοσο καιρο, με τα 8mbps με το που ειδα 24αρα ΟΤΕ, και αφου σκεφτομουν οτι θα γυρισω ΟΤΕ για VDSL, λεω να μπαινα απο τωρα ADSL 24 μεχρι να ενεργοποιησουν το VDSL. Βεβαια νομιζα οτι μπορεις να πάρεις και μονο VDSL Internet χωρις προγραμμα σταθερης, αλλα τελικα στο ΟΤΕ δε γινεται, οποτε εχω μπει και σε σκεψεις για WIND, αν πατανε στις καμπινες του ΟΤΕ, αλλα δε ξερω ποσο αξιζει η ταλαιπωρια να μπλεξω με μια εταιρια πλην ΟΤΕ

Catchphrase
16-09-14, 16:42
Εκτός από τη wind, vdsl από καμπίνα δίνει και η hol. Προσωπικά, η μεγαλύτερη ταχύτητα που είχα ποτε (αρχικα με vivodi και μετά με οτε) στην περιοχή μου ήταν 2mbps. Δεν έχω μετανιώσει ΚΑΘΟΛΟΥ που πήγα σε vdsl και την ίδια στιγμή έμεινα στον οτε για κάποια σχετική "σιγουριά".

oekab1992
17-11-14, 14:46
Στην περιοχή μου έχει vdsl και έχω καμπίνα στα 50 μέτρα απο το σπίτι μου. Αν πάω απο 4νετ στον ΟΤΕ και τους πως θέλω το πακέτο adsl μου να πάρει σύνδεση απο την καμπίνα και οχι απο το κέντρο, θα μπορέσει να γίνει ή μόνο αν πιάσω ΟΤΕτζη να το κάνει στην κούτρα? Και αν το κάνει πες, θα καρφώσω τέρμα 24?

Catchphrase
17-11-14, 16:05
Δεν έχει νόημα να αλλάξεις πάροχο αν παραμείνεις σε adsl, το οποίο όπως και τώρα θα το παίρνεις από την ίδια καμπίνα. Αυτό που μπορεί να σου προσφέρει ο ΟΤΕ είναι η σύνδεση vdsl από καμπίνα, που η Forthnet ΔΕΝ δίνει (τουλάχιστον όχι ακόμα)

oekab1992
17-11-14, 17:54
Σκέφτομαι να πάω σε ΟΤΕ μελλοντικά για vdsl όταν θα πέσουν οι τιμές. Ταυτόχρονα θέλω και OTE TV αλλά περιμένω το κατάλληλο timing για την κίνηση μου. Εφόσον η 4νετ δεν δίνει τίποτα απο καμπίνα αλλά μόνο απο αστικό κέντρο, δεν έχει νόημα καν η σκέψη να δηλώσω πχ βλάβη ώστε να μου δώσουν κάτι απο καμπίνα. Αν όμως πάω ΟΤΕ και κάνω 3play με adsl όπως, αν στο ίδιο πάγιο πάρω ιντερνετ adsl απο καμπίνα και κλειδώσει 24, τότε ειναι για μένα μεγάλο +, γλυτώνω πολλά απο το να πάρω ακόμη και vdsl 30 με μικρή διαφορά στην ταχύτητα.

jkoukos
17-11-14, 19:02
ADSL από καμπίνα σήμερα δεν παίζει. Αργότερα (άγνωστο πότε) θα γίνει και αυτό.

Catchphrase
17-11-14, 20:06
ADSL από καμπίνα σήμερα δεν παίζει. Αργότερα (άγνωστο πότε) θα γίνει και αυτό.

Αυτό ακριβώς. Η ταχύτητα που θα πιάσεις θα είναι λίγο χαμηλώτερη απ' αυτή που έχεις τώρα με τη Forthnet. Γι' αυτό σου είπα πως πιο πολύ ταλαιπωρία θα τραβήξεις τώρα, μέχρι να αποφασίσεις να πας στον ΟΤΕ σε VDSL και ΟΤΕTV. Άσε που το πιθανότερο είναι να πάρεις καλύτερη προσφορά όταν θα μεταφερθείς σε πλήρες πακέτο vdsl, από άλλη εταιρία, παρά με σκέτο internet adsl.

bebis19
18-11-14, 00:15
ο οτε πλεον δινει adsl και απο νεα καμπινα εγω σημερα απο 4 που επιανα λογω μεγαλης αποστασης απο το αστικο κεντρο σημερα που εγινε η ενεργοποιηση τις 24αρας μου πιανω ααπο 11-15. αυριο θα μιλησω μαζι τους γιατι οχι 24 μαις και η καμπινα ειναι 100 μετρα απο το σπιτι μου? παντως αποκλειεται να πιανω τοσοα απο την αποσταση που εχω απο το αστικο κεντρο.

Catchphrase
18-11-14, 10:32
Αν αρχίσουν να δίνουν 24αρι adsl από καμπίνα, δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα θα έχει μετά το 30αρι vdsl :hmm:

leros2004
18-11-14, 11:03
Αν αρχίσουν να δίνουν 24αρι adsl από καμπίνα, δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα θα έχει μετά το 30αρι vdsl :hmm:

To upload ίσως ;)

dimitri_ns
18-11-14, 11:10
Αν αρχίσουν να δίνουν 24αρι adsl από καμπίνα, δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα θα έχει μετά το 30αρι vdsl :hmm:

To αν θα είσαι adsl από καμπίνα ή ΑΚ το αποφασίζει ο ΟΤΕ με τα όποια κριτήρια βάζει.
Δεν επιθυμεί από καμπίνα, αλλά αν το κέντρο είναι full και η καμπίνα ψιλοάδεια, τον εξυπηρετεί να δίνει και από καμπίνες.
Αλλωστε τον εξυπηρετεί να δηλώνει στους παρόχους περιορισμένη δυνατότητα σε καμπίνες και ο ίδιος να μπορεί να γυρίζει adsl σε vdsl
Σε πολλές περιπτώσεις ο ΟΤΕ δεν πουλάει το 30 αλλά το έως 50

Αν σε κάποια περιοχή της Ελλάδας ο ΟΤΕ έχει αντικαταστήσει όλο τον adsl εξοπλισμό με vdsl, χρησιμοποιεί τον adsl εξοπλισμό αλλού και προτείνει πακέτα στους συνδρομητές του με 5€ παραπάνω το vdsl και otetv με 6 μήνες δωρεάν συνδρομή (και γνωρίζω τι λέω)

Για adsl από καμπίνα, ένας γνωστός πάντα μπορεί να βοηθήσει
Μπορεί να μην είναι στα 24 γιατί υπάρχουν κι οι ανάγκες bandwith για tv

Είναι ο άρχοντας του δικτύου λέμε.

mariossss
18-11-14, 11:24
To αν θα είσαι adsl από καμπίνα ή ΑΚ το αποφασίζει ο ΟΤΕ με τα όποια κριτήρια βάζει.
Δεν επιθυμεί από καμπίνα, αλλά αν το κέντρο είναι full και η καμπίνα ψιλοάδεια, τον εξυπηρετεί να δίνει και από καμπίνες.
Αλλωστε τον εξυπηρετεί να δηλώνει στους παρόχους περιορισμένη δυνατότητα σε καμπίνες και ο ίδιος να μπορεί να γυρίζει adsl σε vdsl
Σε πολλές περιπτώσεις ο ΟΤΕ δεν πουλάει το 30 αλλά το έως 50

Αν σε κάποια περιοχή της Ελλάδας ο ΟΤΕ έχει αντικαταστήσει όλο τον adsl εξοπλισμό με vdsl, χρησιμοποιεί τον adsl εξοπλισμό αλλού και προτείνει πακέτα στους συνδρομητές του με 5€ παραπάνω το vdsl και otetv με 6 μήνες δωρεάν συνδρομή (και γνωρίζω τι λέω)

Για adsl από καμπίνα, ένας γνωστός πάντα μπορεί να βοηθήσει
Μπορεί να μην είναι στα 24 γιατί υπάρχουν κι οι ανάγκες bandwith για tv

Είναι ο άρχοντας του δικτύου λέμε.

Απο καμπινα παιρνω και εγω και ειμαι 3 χλμ μακρια απο το Α/Κ και πιανω 24 φουλ! χωρις κανενα περιορισμο! και χωρις να τους πω τπτ για μειωμενη ταχυτητα βλαβη και τετοια απο μονοι τους με βαλανε!

jkoukos
18-11-14, 11:29
ο οτε πλεον δινει adsl και απο νεα καμπινα εγω σημερα απο 4 που επιανα λογω μεγαλης αποστασης απο το αστικο κεντρο σημερα που εγινε η ενεργοποιηση τις 24αρας μου πιανω ααπο 11-15. αυριο θα μιλησω μαζι τους γιατι οχι 24 μαις και η καμπινα ειναι 100 μετρα απο το σπιτι μου? παντως αποκλειεται να πιανω τοσοα απο την αποσταση που εχω απο το αστικο κεντρο.
Έχει αναφερθει πολλάκις και από επίσημα χείλη.
ADSL από καμπίνα δεν δίνεται. Εξαίρεση του κανόνα είναι κάποιες ελάχιστες προβληματικές περιοχές όπου όμως μόνο ο ΟΤΕ το παρέχει και μάλιστα με κόφτη στα 14Mbps για να μην επηρεάζει τις συνδέσεις των άλλων παρόχων που έρχονται από το αστικό κέντρο.

dimitri_ns
18-11-14, 13:20
Έχει αναφερθει πολλάκις και από επίσημα χείλη.
ADSL από καμπίνα δεν δίνεται. Εξαίρεση του κανόνα είναι κάποιες ελάχιστες προβληματικές περιοχές όπου όμως μόνο ο ΟΤΕ το παρέχει και μάλιστα με κόφτη στα 14Mbps για να μην επηρεάζει τις συνδέσεις των άλλων παρόχων που έρχονται από το αστικό κέντρο.

Καλά τα επίσημα χείλη. Τα ανεπίσημα ?
Τι απαντάμε στον αποπάνω mariossss που στα 3km έχει 24άρι φούλ? "Η τεχνολογία ΟΤΕ εγγυάται"

mariossss
18-11-14, 15:09
Καλά τα επίσημα χείλη. Τα ανεπίσημα ?
Τι απαντάμε στον αποπάνω mariossss που στα 3km έχει 24άρι φούλ? "Η τεχνολογία ΟΤΕ εγγυάται"

και για του λογου το αληθες!
147231

jkoukos
18-11-14, 16:26
Μα δεν είναι θέμα του ενός (ή 2) που μπορεί να τους έχουν ξεχάσει, αλλά ο γενικός κανόνας.
Παλιά είχα το πακέτο 6Mbps στη HOL και ξαφνικά, μετά από αποκατάσταση βλάβης είχα για κάμποσο καιρό ελεύθερο προφίλ πιάνοντας το μέγιστο που μπορούσε η γραμμή.
Κάποια στιγμή, πάλι μετά από βλάβη, το ανακάλυψαν και έπεσε πάλι κόφτης.

Η μόνη περίπτωση να παίζεις στο φουλ είναι σε περίπτωση miniDSLAM οπότε εκεί παίζει μόνο ο ΟΤΕ και δεν υπάρχει περιορισμός.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (νέα καμπίνα VDSL) υπάρχει θέμα κανονισμού της ΕΕΤΤ.

Catchphrase
18-11-14, 20:41
Κάτσε γιατι μπερδεύτηκα. Οι νέες καμπίνες vdsl, δεν έχουν μέσα miniDSLAM;

jkoukos
18-11-14, 21:04
Ναι έχουν, αλλά υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια και άλλες καμπίνες με miniDSLAM που δίνουν μόνο ADSL.
Καθώς υπάρχουν πολυυυύ πριν αρχίσουμε να μιλάμε για VDSL, είθισται να τα αναφέρουμε έτσι και τις νέες καμπίνες που μπαίνουν τώρα μόνο ως VDSL.
Και στα miniDSLAM μπορεί να μπει VDSL, όμως δεν μπαίνει κανείς πάροχος.

bebis19
18-11-14, 23:06
εγω κλειδωnει το ρουτερ στα 17 και εχω 14-15 απο νεα καμπινα σε περιοχη της πυλαιας. μαλιστα πηρα τηλεφωνο στον οτε και τους ρωτησα γιατι δεν κλειδωνω στα 24 μιας και h καμπινα ειναι στα 100 μετρα και με annet 12.0 που θεωρητικα ειμαι στα 23 με βαση την μετρηση του adsl. απο το 13888 μου ειπαν οτι η συγκεκριμενη καμπινα δινει μεχρι 11-12 για αυτους που παιρνουν adsl απο εκει και και εως 30 vdsl. οταν τη ρωτησα γιατι ειπε οτι εχει να κανει με την κινηση ιντερνετ απο την καμπινα. τωρα πως μετρησε και ειδε ποσο δινει η συγκεκριμενη καμπινα δεν ξερω

dimitri_ns
19-11-14, 00:56
εγω κλειδωnει το ρουτερ στα 17 και εχω 14-15 απο νεα καμπινα σε περιοχη της πυλαιας. μαλιστα πηρα τηλεφωνο στον οτε και τους ρωτησα γιατι δεν κλειδωνω στα 24 μιας και h καμπινα ειναι στα 100 μετρα και με annet 12.0 που θεωρητικα ειμαι στα 23 με βαση την μετρηση του adsl. απο το 13888 μου ειπαν οτι η συγκεκριμενη καμπινα δινει μεχρι 11-12 για αυτους που παιρνουν adsl απο εκει και και εως 30 vdsl. οταν τη ρωτησα γιατι ειπε οτι εχει να κανει με την κινηση ιντερνετ απο την καμπινα. τωρα πως μετρησε και ειδε ποσο δινει η συγκεκριμενη καμπινα δεν ξερω

Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :p

jkoukos
19-11-14, 01:02
Είναι θέμα που ρυθμίζεται στον Κανονισμό Διαχείρισης Φάσματος και Έγχυσης Ισχύος στο Δίκτυο Πρόσβασης της ΕΕΤΤ.

bebis19
19-11-14, 10:58
Είναι θέμα που ρυθμίζεται στον Κανονισμό Διαχείρισης Φάσματος και Έγχυσης Ισχύος στο Δίκτυο Πρόσβασης της ΕΕΤΤ.

αυτο υπαρχει σε καποιο επισημο εγγραφο της ΕΕΤΤ? ετσι για την ιστορια.

jkoukos
19-11-14, 11:53
Δες εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_1448.html) στην ΕΕΤΤ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.