PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγάλη θερμοκρασία σε λαπτοπ



fotis 65
14-09-14, 18:40
έχει ο ανιψιός μου ένα toshiba a300d-155 και αφού μετά από μεγάλες θερμοκρασίες έκαψε την vga και το λαπτοπ έδειχνε μια μαύρη οθονη. το άνοιξα έκανα λεπτομερή καθαρισμό ψύκτρες/ανεμιστήρας/γρίλιες/ αλλαγή πάστας/ επισκευή vga(ati hd 3400)/νέα windows σε ssd/αλλα οι θερμοκρασίες με ένα facebook συνεχίζουν στους 75 c . υπάρχει κάτι που να μην κοίταξα ? :worthy:

sweet dreams
15-09-14, 15:18
Αν δεχτούμε ότι έχουν μπεί όλα σωστά(πάστα κ.λ.π.) και είναι στην θέση τους, θα πρέπει ναι κοιτάξεις και το λειτουργικό.

Άσχετα τι έχεις ανοικτό εσύ, ο επεξεργαστής που δουλεύει;;;

fotis 65
15-09-14, 18:00
Αν δεχτούμε ότι έχουν μπεί όλα σωστά(πάστα κ.λ.π.) και είναι στην θέση τους, θα πρέπει ναι κοιτάξεις και το λειτουργικό.

Άσχετα τι έχεις ανοικτό εσύ, ο επεξεργαστής που δουλεύει;;;

το μόνο μου λάθος που αναγνωρίζω είναι ότι σε ένα σημείο αντικατεστησα το thermal pad με thermal paste. Όσον αφορά το λειτουργικό 32βιτ 7αρια ειχε και δοκίμασα και τα έκανα 64αρια. διαφορά καμιά. Τι ενοεις που δουλεύει ? αν λες για θερμοκρ. πάνω κάτω στις ίδιες με την μητρική 75 βαθμούς.

sotos4421
15-09-14, 19:01
αντικατεστησα το thermal pad με thermal paste.
Όταν το κάνουμε αυτό βάζουμε και κομμάτι χαλκού για να εξαλείψουμε την διαφορά ύψους που έχει το pad με την πάστα.

sweet dreams
15-09-14, 21:09
Τι ενοεις που δουλεύει ? αν λες για θερμοκρ. πάνω κάτω στις ίδιες με την μητρική 75 βαθμούς.

Δεν λέω για την θερμοκρασία, αλλά στην λειτουργία πόσο % είναι, αλλά τώρα που λές για το pad κατά πάσα πιθανότητα φταίει αυτό που λέει

ο @sotos4421. Θα έπρεπε να βάλεις ένα κομμάτι χαλκό για να πάρεις το ύψος, γιατί θα στραβοπατάει η ψύκτρα αν σε άλλο σημείο(κάρτα;; )

πατάει ποιο ψηλά.


Όταν το κάνουμε αυτό βάζουμε και κομμάτι χαλκού για να εξαλείψουμε την διαφορά ύψους που έχει το pad με την πάστα.

Σωστός. :oneup:

lsavvaid
22-09-14, 02:31
το μόνο μου λάθος που αναγνωρίζω είναι ότι σε ένα σημείο αντικατεστησα το thermal pad με thermal paste. Όσον αφορά το λειτουργικό 32βιτ 7αρια ειχε και δοκίμασα και τα έκανα 64αρια. διαφορά καμιά. Τι ενοεις που δουλεύει ? αν λες για θερμοκρ. πάνω κάτω στις ίδιες με την μητρική 75 βαθμούς.

Αγόρασε καινούργια thermal pad καλής ποιότητας και ίδιου πάχους με τα προηγούμενα και θα στρώσει.
Βέβαια Ελλάδα οι επιλογές είναι περιορισμένες.

Εγώ σε ένα δικό μού που έκανα reflow έβαλα αυτά :
http://www.skroutz.gr/c/678/thermal-paste.html?keyphrase=thermal+pad

Δες τι πάχος θες και ανάλογα πάρε. Τα παραπάνω τα κόβεις και βάζεις το μέγεθος που θες. Απλά μπορεί να χρειαστείς περισσότερα κομμάτια (2cmχ12cm νομίζω είναι)

Σε ενδιαφέρει να έχουν όσο μεγαλύτερη Θερμική Αγωγιμότητα W/mk

fotis 65
22-09-14, 06:51
αυτά (http://www.e-shop.gr/coollaboratory-liquid-metalpad-3xgpu-1xcleaning-kit-p-PER.813124)παράγγειλα και τα περιμένω από μέρα σε μέρα, πιστεύω να κάνουν......

lsavvaid
22-09-14, 23:03
αυτά (http://www.e-shop.gr/coollaboratory-liquid-metalpad-3xgpu-1xcleaning-kit-p-PER.813124)παράγγειλα και τα περιμένω από μέρα σε μέρα, πιστεύω να κάνουν......

Δεν λέει για χαρακτηριστικά αλλά και μέγεθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.