PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL 50 και πιάνω 33;;;



zarlord
17-09-14, 16:32
Παιδιά έβαλα VDSL από τον OTE και μου είπαν ότι θα πιάνω 50, χθες ο τεχνικός το ενεργοποίησε και τον ρώτησα τι ταχύτητες θα πιάνω και μου απάντησε πολύ κοντά στο 50 αφού είμαι πολύ κοντά στο κουτί. Σήμερα πήρα το routeraki και κάνω test στο speedtest.net και βγαίνει:

144257

επιπλέον τα στοιχεία από το modem (για εσάς που ξέρετε τι παίζει με αυτά):

144258

Και λέω μα καλά πληρώνω 50 και έχω 33;
Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

deniSun
17-09-14, 17:43
α) Πληρώνεις έως 50 και όχι 50.
Το ίδιο συμβαίνει με όλους τους παρόχους, με όλα τα πακέτα (έως 24 κλπ)
β) Την ταχύτητα δεν την μετράμε ποτέ με speedtests
γ) Κλειδώνεις 35Μ και πιάνεις 33Μ με τα αμφιλεγόμενα speedtest.
Καλύτερα δεν θα μπορούσες.
δ) Πιθανόν να μπορούσες να πας και παραπάνω γιατί βλέπω αυξημένο snr.
Συνήθως το ανεβάζουν όταν παίρνεις από καμπίνα και όχι από κέντρο.
Αν θέλεις πάρε ένα τηλ. και ρώτα τους αν μπορείς να πας παραπάνω.

zarlord
17-09-14, 18:56
Τους πήρα τηλέφωνο και τους έχεσα (βρισίδι κανονικό) και μου το αύξησαν:
144268

και τα νέα στοιχεία:

144269

Πώς τα βλέπετε τώρα;

deniSun
17-09-14, 21:49
Τέλειο.
Αυτό που βλέπω είναι ότι σου άλλαξαν το snr.
Προφανώς σε είχαν άλλο profile για προβληματικές ίσως περιπτώσεις.

Pokas
18-09-14, 07:57
Απο καμπίνα παίρνεις ? Αν ναι σε τι απόσταση είσαι απο αυτήν;

deniSun
18-09-14, 08:01
Για να κλειδώνει τόσο πάνω μάλλον από καμπίνα που είναι δίπλα του.

Pokas
18-09-14, 08:03
τότε θα έπρεπε να κλειδώνει στο max με μεγαλύτερο SNR, πρέπει να κοιτάξει την εσωτερική του καλωδίωση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο..

AssVas
18-09-14, 14:09
Έχεις ίδιες τιμές Latency , και διακύμανση στο SNR του Down . Δεν είναι λογικό ο ΟΤΕ να σε βάζει σε προφίλ 50Mbps με Target SRN 30 db..... (1ο screenshot) , δεν υπάρχει καν λογικά τέτοιο προφίλ.

144284




Υ.Γ


Τους πήρα τηλέφωνο και τους έχεσα (βρισίδι κανονικό) και μου το αύξησαν:

τα βρισίδια στους τηλεφωνητές γιατί τα χωσες; βεβαιώθηκες πως δεν υπάρχει πρόβλημα στον χώρο σου αρχικά ; Κάλεσες στο κέντρο και δεν σε εξυπηρέτησαν ;

Δες στον χώρο σου ότι είσαι οκ, κάνε ένα τσεκ

deniSun
18-09-14, 16:59
Έχεις ίδιες τιμές Latency , και διακύμανση στο SNR του Down . Δεν είναι λογικό ο ΟΤΕ να σε βάζει σε προφίλ 50Mbps με Target SRN 30 db..... (1ο screenshot) , δεν υπάρχει καν λογικά τέτοιο προφίλ.

144284
Υ.Γ
τα βρισίδια στους τηλεφωνητές γιατί τα χωσες; βεβαιώθηκες πως δεν υπάρχει πρόβλημα στον χώρο σου αρχικά ; Κάλεσες στο κέντρο και δεν σε εξυπηρέτησαν ;

Δες στον χώρο σου ότι είσαι οκ, κάνε ένα τσεκ

Αφού μετά του το διόρθωσαν και συγχρονίζει πολύ ψηλά...
Αν ήταν πρόβλημα στον χώρο του δεν θα υπήρχε καμία αλλαγή στον συγχρονισμό του.

ΥΓ
Κάποιος πρέπει να τα ακούει...
Αφού οι υπεύθυνοι κρύβονται πίσω από τους υπαλλήλους του 13888 ας ακούνε αυτοί τα σιχτίρια.
Στο κάτω-κάτω οι κλήσεις καταγράφονται (παρανόμως).
Θα την δώσουν την ηχογράφηση στον υπεύθυνο και όλα καλά.

Pokas
18-09-14, 18:09
το πολύ ψηλά είναι σχετικό. αν είναι 200μ από καμπίνα έπρεπε να είναι 49999 και οχι 47χχχ, αν δεις όλους τους ενεργοποιημένους χρήστες (απο καμπίνα πάντα) έχουν 49999 με attainable πάνω από 100.000 ή πολύ κοντά σε αυτό. Οτιδήποτε άλλο υποδηλώνει κάποια βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση και λίγο πιο σπάνια καλωδιακό θέμα απο το σπίτι μέχρι την καμπίνα

deniSun
18-09-14, 19:20
το πολύ ψηλά είναι σχετικό. αν είναι 200μ από καμπίνα έπρεπε να είναι 49999 και οχι 47χχχ, αν δεις όλους τους ενεργοποιημένους χρήστες (απο καμπίνα πάντα) έχουν 49999 με attainable πάνω από 100.000 ή πολύ κοντά σε αυτό. Οτιδήποτε άλλο υποδηλώνει κάποια βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση και λίγο πιο σπάνια καλωδιακό θέμα απο το σπίτι μέχρι την καμπίνα

Κάνεις λάθος.
Τις περισσότερες φορές το πρόβλημα είναι από την καμπίνα ή το κέντρο προς το σπίτι και λιγότερο από την εσωτερική καλωδίωση.
Μακάρι να ήταν τις περισσότερες φορές εσωτερικό το πρόβλημα.
Θα αλλάζαμε σε όλους την εσωτερική καλωδίωση και θα πιάνανε κοντά στα μέγιστα θεωρητικά.
Δυστυχώς η υπόγεια καλωδίωση του ΟΤΕ είναι απαρχαιωμένη με πολλά προβλήματα από υγρασία, φθορά κλπ.
Δεν ξέρω από που βγάζεις ότι το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα από το σπίτι έως την καμπίνα είναι "σπάνιο"...

Pokas
18-09-14, 21:50
Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πω ότι και εσύ απο που βγάζεις το συμπέρασμα αυτό... δεν θα βγάλουμε άκρη όμως, μιλάω κυρίως εμπειρικά λόγω της (παλιάς)δουλειάς μου η οποία ήτανε πάνω σε δικτυώσεις και τις περισσότερες φορές τα προβλήματα που αντιμετώπισα είχαν να κάνουν είτε με ηλεκτρολόγους που δεν ήξεραν τι έκαναν είτε με ιδιώτες οι οποίοι κάνανε διάφορες πατάτες...

emeliss
18-09-14, 22:15
Μικρές λεπτομέρειες στην εσωτερική καλωδίωση που είχαν ελάχιστες, σχεδόν μη ορατές επιπτώσεις στο adsl, μπορούν να γονατίσουν το vdsl. Θέλει προσοχή.

stamka
18-09-14, 22:20
Κάνεις λάθος.
Τις περισσότερες φορές το πρόβλημα είναι από την καμπίνα ή το κέντρο προς το σπίτι και λιγότερο από την εσωτερική καλωδίωση.
Μακάρι να ήταν τις περισσότερες φορές εσωτερικό το πρόβλημα.
Θα αλλάζαμε σε όλους την εσωτερική καλωδίωση και θα πιάνανε κοντά στα μέγιστα θεωρητικά.
Δυστυχώς η υπόγεια καλωδίωση του ΟΤΕ είναι απαρχαιωμένη με πολλά προβλήματα από υγρασία, φθορά κλπ.
Δεν ξέρω από που βγάζεις ότι το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα από το σπίτι έως την καμπίνα είναι "σπάνιο"...

απορια
πως γινεται η οπτικη ινα να ειναι "απαρχαιωμένη " ?

deniSun
18-09-14, 23:59
Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πω ότι και εσύ απο που βγάζεις το συμπέρασμα αυτό... δεν θα βγάλουμε άκρη όμως, μιλάω κυρίως εμπειρικά λόγω της (παλιάς)δουλειάς μου η οποία ήτανε πάνω σε δικτυώσεις και τις περισσότερες φορές τα προβλήματα που αντιμετώπισα είχαν να κάνουν είτε με ηλεκτρολόγους που δεν ήξεραν τι έκαναν είτε με ιδιώτες οι οποίοι κάνανε διάφορες πατάτες...
Σου είπα από που βγαίνει το συμπέρασμα.
Αλλά πες ότι είμαι τελείως άσχετος.
Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ...
Βλέπεις πολλούς να συγχρονίζουν κοντά στο θεωρητικό;
Οι περισσότεροι απέχουν αρκετά έως πολύ από την θεωρητική τιμή.
Όλοι αυτοί κατά την άποψή σου έχουν πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης;
Έλεος...
Αυτά που λες είναι επικίνδυνα...
Θα σε ακούσει κανένας και θα αρχίζει να ξηλώνει καλώδια.
Φυσικά και η εσωτερική καλωδίωση επηρεάζει την ταχύτητα συγχρονισμού.
Φυσικά και πρέπει να ελέγχεται.
Αλλά όχι και ότι οι περισσότερες περιπτώσεις χαμηλού συγχρονισμού οφείλονται στην εσωτερική καλωδίωση;


απορια
πως γινεται η οπτικη ινα να ειναι "απαρχαιωμένη " ?
Οπτική ίνα έχεις από την καμπίνα (νέου τύπου) έως το κέντρο.
Από την καμπίνα έως το σπίτι σου δεν έρχεται οπτική ίνα αλλά χαλκός.
ΥΓ
Βάζε και κανένα τόνο.
Μας έβγαλες τα μάτια.
Το πολυτονικό καταργήθηκε, όχι το μονοτονικό.

stamka
19-09-14, 02:00
θα συμφωνήσω με τον Pokas οτι στης περισσοτερες περιπτωσεις που εχω συναντησει (οπως και σε εμενα ) το προβλημα ηταν στην εσωτερικη καλωδιωση Συνηθως απλα πραγματα οπως κακη συνδεσμολογια στη πριζα μεχρι καλωδια τηλ κοντα σε πηγες παρεμβολων (ρευμα, ηλεκτροκινητηρες ασανσερ κτλ) εως πιο συνθετα οπως τα ρολογια της ΔΕΗ πισω απ τον πινακα του ΟΤΕ ... Δεν χρειαζονται πολλα πραγματα σε φιλικο σπιτι πχ δεν εκανε καλη επαφη το καλωδιο στη πριζα και το διαπιστωσε βαζοντας το σε αλλη πριζα Στο φορουμ αλλωστε εχει αναφερθει πολλες φορες οτι οταν υπηρχαν χαλια στατιστικα μια δοκιμη του ρουτερ στο κεντρικο πινακα του οτε δειχνει πολλα για το που ειναι το προβλημα
Εγω παντως συγχρονιζω 29999 με 30 που εχω και στη περιπτωση σου με 47666 που εχεις πλεον δε θα ασχολούμουν καν

Pokas
19-09-14, 06:46
denisun επειδή ακριβώς ξεσκονίζω το φόρουμ σχετικά με το vdsl, αυτό που βλέπω ΕΓΩ έιναι οτι όσοι έχουν ενεργοποιηθεί απο καμπίνα και όχι απο ΑΚ συγχρονίζουν στο μέγιστο και μάλιστα όπως ξαναείπα με attainable πολλαπλάσιο του συγχρονισμού.

Δεν χρειάζονται απο μέρους σου εκφράσεις του στυλ "Ελεος" και τέτοια, κουβέντα κάνουμε, απόψεις παραθέτουμε, δεν πειράζει και που διαφωνούμε.

deniSun
19-09-14, 09:01
denisun επειδή ακριβώς ξεσκονίζω το φόρουμ σχετικά με το vdsl, αυτό που βλέπω ΕΓΩ έιναι οτι όσοι έχουν ενεργοποιηθεί απο καμπίνα και όχι απο ΑΚ συγχρονίζουν στο μέγιστο και μάλιστα όπως ξαναείπα με attainable πολλαπλάσιο του συγχρονισμού.

Δεν χρειάζονται απο μέρους σου εκφράσεις του στυλ "Ελεος" και τέτοια, κουβέντα κάνουμε, απόψεις παραθέτουμε, δεν πειράζει και που διαφωνούμε.

Η ένστασή μου δεν ήταν για το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε αλλά γι αυτά που ισχυρίζεσαι.
Εγώ δεν είπα να δεις το φόρουμ για το πόσο συγχρονίζει ο καθένας αλλά για το ότι στις περισσότερες φορές που υπάρχει βλάβη αυτή οφείλεται έξω από τον χώρο δικαιοδοσίας σου.
Φυσικά και δεν έχει νόημα να μιλάμε άλλα γιατί εγώ θα λέω έλεγξε 100 περιπτώσεις και εσύ θα μου λες 101.
Φυσικά και δεν λέω ότι μπορεί να έπεσες σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά σε διαβεβαιώνω ότι αυτός δεν είναι ο κανόνας για τους λόγους που σε προανέφερα.
Και πάλι σου λέω ότι μακάρι να έφταιγαν οι εσωτερικές καλωδιώσεις για τους χαμηλούς συγχρονισμούς.
Όσο για το "έλεος" που σου λέω...
Υπήρχε περίοδος που είχα πρόβλημα όταν ήμουν στην forthnet με χαμηλό συγχρονισμό.
Κάθε εβδομάδα μου ρίχνανε -1Μ.
Από εκεί που συγχρόνιζα για 3 χρόνια στα 22Μ ξαφνικά με πήγαν στα 20, μετά στα 18 και τελικά με κλείδωσαν στα 14Μ.
Ερχόταν τεχνικός μετά από πολύ κόπο και μου έλεγε ότι από εδώ και πέρα θα κλειδώνω στα 14Μ.
Χωρίς να λέει το γιατί ή το τι φταίει.
Απλά τόσο πάει η γραμμή σας έλεγε.
Μου έλεγαν αυτά ακριβώς που λες και εσύ τώρα.
Ότι τις περισσότερες φορές φταίει η εσωτερική καλωδίωση, οι συσκευές, ότι πρέπει να τα αλλάξω, ότι αν έρθει ο τεχνικός και δεν βρει τίποτε θα χρεωθώ κλπ
Ακόμα και αν είναι άσχετος ο τεχνικός και δεν ξέρει τι του γίνεται και δεν βρει τίποτε σου λένε ότι εσύ έχεις το πρόβλημα και φάε την χρέωση.
Είχα ξοδέψει ατελείωτες ώρες προσπαθώντας να δω τι φταίει και να αποκλείσω την περίπτωση κάποιου προβλήματος από πλευράς μου.
Αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης, καλωδίου από την είσοδο της πολυκατοικίας έως το σπίτι, φίλτρα, splitter, τηλεφωνικές συσκευές.
Ξέρεις γιατί κόστος και κόπο μιλάμε...
Και τελικά την κάνω για ΟΤΕ και συγχρονίζω με τον υπάρχοντα προβληματικό κατά την forthnet εξοπλισμό και εσωτερική καλωδίωση στα 22Μ.

Όταν λοιπόν λες σε κάποιον που έχει πρόβλημα και ψάχνεται και δεν ξέρει τι να κάνει και που να βασιστεί ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση απλά τον βάζεις σε περιπέτειες.
Να την ελέγξει δεν λέω...
Μπορεί στη περίπτωση που μιλάμε να φταίει όντως η εσωτερική καλωδίωση.
Αλλά άλλο αυτό και άλλο να επιμένεις με στατιστικά ότι τις περισσότερες φορές φταίει η εσωτερική καλωδίωση.
Εκεί τον τρελαίνεις τον άλλο.
Τον βάζεις να ψάχνεται.
Και την καφετιέρα να του πεις ότι φταίει μπορεί να την αλλάξει απλά για να του φύγει η ιδέα.

Και λογικά να το πάρεις τι περιπτώσεις φθοράς έχει ένα καλώδιο πολλών χρόνων μέσα στην γη για να δημιουργήσει πρόβλημα και τι ένα καλώδιο που περνάει από τα ντουβάρια μια πολυκατοικίας;
Ξέρεις από πότε χρονολογείται το καλώδιο που έρχεται από την καμπίνα στην πολυκατοικία σου;

rexdimos
19-09-14, 09:53
λοιπόν παιδιά αυτό το παραμύθι με την εσωτερική καλωδίωση πρέπει να σταματήσει επιτελους
εγω είμουν πριν το vdsl σε αποσταση μακρινη απο το κέντρο μόνιμη επωδός τους ήταν φταιει η καλωδίωση σου
εφερα τεχνικούς εψαξα
λέω 17 χρονια πολυκατοικία σιγουρα κάπου θα εχω θεμα
οποτε καποια στιγμη με ενα τεχνικλο μου λεει ας δοκιμασουμε στο κουτι εκει που ερχονται οι συνδεσεις απο τον οτε πριν ανεβουν στο διαμερισμα ωστε να παέμβει τυχόν προβλημα εσωτερικής καλωδίωσης
αποτελεσμα οτι ερχοταν στο κουτι τοσο επιανα στο διαμερισμα
οποτε μετα αλλαξαν το παραμυθι ξερεις ελεγαν εισαι μακρια απο το κεντρο
και το δεχτηκα φυσικα αυτο
τωρα με το vdsl πιανω 4997/50000 μην κοιτατε το attainable αυτο ειναι θεωρητικο ποσο μπορει να φτασει η γραμμη αν και εφοσον αλλαξουν ταχυτητες
με την ιδια καλωδιωση ειμαι και αποσταση μετρημενξ απο το νεο καφαο 250 μετρα με 300
συνεπως για τον φιλο να συνεχισει να τους παιρνει τηλεφωνο η ταχυτητα του αν ειναι στην αποσταση που λέει(το ποσο ειναι βρισκετε ευκολοτατα πλέον)
πρεπει να ειναι οσο πιανω και εγω και ολοι σχεδον
να δουν τι φταιει το προφιλ που έβαλλαν?
το ρουτερ που έστειλαν?
παντως σιγουρα οχι η καλωδίωση του

Pokas
19-09-14, 10:11
Αυτο που θα πω απλά, και το έχω γράψει αρκετές φορές εδω μέσα, σε όλους οσους είχαν πρόβλημα αλλά και στο φίλο που ξεκίνησε το παρών νήμα, είναι πολύ απλό.

Πάρε το modem σου, βάλτο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας ή στο κουτί του ΟΤΕ αν μιλάμε για μονοκατοικία, απομόνωσε το υπόλοιπο σπίτι/γραμμή και δες αν έχεις διαφορά στον συγχρονισμό. Αν δεν έχεις διαφορά τότε φταίει το καλώδιο που έρχεται απο το ΚΑΦΑΟ και εκεί είναι ένα σπάσιμο νεύρων αν μπορέσεις να αλλάξεις ζεύγος απο το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι με κάποιο καλύτερο (μέσω πάντα του ΟΤΕ). Αν έχεις διαφορά πρέπει να ψαχτείς στην εσωτερική καλωδίωση.

Ο φίλος πιο πάνω γράφει αστο στα 47, δεν πειράζει, και οι πιο πολλοί θα το άφηναν. Εγω όχι και 2 λόγους
1. Γιατί κάποια στιγμή θα πάμε πάνω απο τα 50 που συζητάμε σήμερα και θα ψάχνομαστε τοτε τι έγινε
2. Γιατί είναι πολύ πιθανό στην παρούσα φάση το modem να φορτώνει με εκατομμύρια λάθη FEC CRC κλπ, να μπουκώνει και να χρειάζεται επανεκκίνηση.

denisun δεν ξέρω αν συμφωνείς σε αυτά που γράφω, εγώ συμφωνώ μαζί σου οτι το δίκτυο είναι απαρχαιωμένο, αλλά με την έννοια της κακής συντήρησης, δηλαδή ένα καλώδιο το οποίο ξεκινάει είτε απο ΚΑΦΑΟ είτε απο ΑΚ μπορεί να έχει κοπεί σε διάφορα σημεία του και να έχουν γίνει πολλαπλές μούφες οι οποίες έχουν γίνει στο πόδι. Οι προδιαγραφές των καλωδίων που εγκαθίστανται την τελευταία 20 ετία, ίσως και παραπάνω, θεωρώ οτι είναι πολύ καλές αλλά το πρόβλημα που περιγράφω δυστυχώς τις μηδενίζει.

deniSun
19-09-14, 13:06
Αυτο που θα πω απλά, και το έχω γράψει αρκετές φορές εδω μέσα, σε όλους οσους είχαν πρόβλημα αλλά και στο φίλο που ξεκίνησε το παρών νήμα, είναι πολύ απλό.

Πάρε το modem σου, βάλτο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας ή στο κουτί του ΟΤΕ αν μιλάμε για μονοκατοικία, απομόνωσε το υπόλοιπο σπίτι/γραμμή και δες αν έχεις διαφορά στον συγχρονισμό. Αν δεν έχεις διαφορά τότε φταίει το καλώδιο που έρχεται απο το ΚΑΦΑΟ και εκεί είναι ένα σπάσιμο νεύρων αν μπορέσεις να αλλάξεις ζεύγος απο το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι με κάποιο καλύτερο (μέσω πάντα του ΟΤΕ). Αν έχεις διαφορά πρέπει να ψαχτείς στην εσωτερική καλωδίωση.

Ο φίλος πιο πάνω γράφει αστο στα 47, δεν πειράζει, και οι πιο πολλοί θα το άφηναν. Εγω όχι και 2 λόγους
1. Γιατί κάποια στιγμή θα πάμε πάνω απο τα 50 που συζητάμε σήμερα και θα ψάχνομαστε τοτε τι έγινε
2. Γιατί είναι πολύ πιθανό στην παρούσα φάση το modem να φορτώνει με εκατομμύρια λάθη FEC CRC κλπ, να μπουκώνει και να χρειάζεται επανεκκίνηση.

denisun δεν ξέρω αν συμφωνείς σε αυτά που γράφω, εγώ συμφωνώ μαζί σου οτι το δίκτυο είναι απαρχαιωμένο, αλλά με την έννοια της κακής συντήρησης, δηλαδή ένα καλώδιο το οποίο ξεκινάει είτε απο ΚΑΦΑΟ είτε απο ΑΚ μπορεί να έχει κοπεί σε διάφορα σημεία του και να έχουν γίνει πολλαπλές μούφες οι οποίες έχουν γίνει στο πόδι. Οι προδιαγραφές των καλωδίων που εγκαθίστανται την τελευταία 20 ετία, ίσως και παραπάνω, θεωρώ οτι είναι πολύ καλές αλλά το πρόβλημα που περιγράφω δυστυχώς τις μηδενίζει.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που έγραψες.
Να προσθέσω μόνο ότι ο έλεγχος που προτείνεις πρέπει να γίνεται από όλους είτε έχεις πρόβλημα είτε όχι.
Και εγώ είμαι σαν εσένα που επιδιώκω πάντα το μέγιστο θεωρητικό.
Αυτός είναι και ο λόγος που έφυγα από την forthnet και αυτός είναι ο λόγος που πήγα από adsl σε vdsl στον ΟΤΕ όταν άρχισαν να μου λένε ανοησίες για την πτώση της ταχύτητάς μου κατά 2Μ "χωρίς λόγο" (ο λόγος φυσικά ήταν για να αναγκάσουν πελάτες σαν εμένα να πάνε σε τεχνολογίες vdsl).

Pokas
19-09-14, 14:51
Συμφωνήσαμε :oneup:

- - - Updated - - -


λοιπόν παιδιά αυτό το παραμύθι με την εσωτερική καλωδίωση πρέπει να σταματήσει επιτελους
εγω είμουν πριν το vdsl σε αποσταση μακρινη απο το κέντρο μόνιμη επωδός τους ήταν φταιει η καλωδίωση σου
εφερα τεχνικούς εψαξα
λέω 17 χρονια πολυκατοικία σιγουρα κάπου θα εχω θεμα
οποτε καποια στιγμη με ενα τεχνικλο μου λεει ας δοκιμασουμε στο κουτι εκει που ερχονται οι συνδεσεις απο τον οτε πριν ανεβουν στο διαμερισμα ωστε να παέμβει τυχόν προβλημα εσωτερικής καλωδίωσης
αποτελεσμα οτι ερχοταν στο κουτι τοσο επιανα στο διαμερισμα
οποτε μετα αλλαξαν το παραμυθι ξερεις ελεγαν εισαι μακρια απο το κεντρο
και το δεχτηκα φυσικα αυτο
τωρα με το vdsl πιανω 4997/50000 μην κοιτατε το attainable αυτο ειναι θεωρητικο ποσο μπορει να φτασει η γραμμη αν και εφοσον αλλαξουν ταχυτητες
με την ιδια καλωδιωση ειμαι και αποσταση μετρημενξ απο το νεο καφαο 250 μετρα με 300
συνεπως για τον φιλο να συνεχισει να τους παιρνει τηλεφωνο η ταχυτητα του αν ειναι στην αποσταση που λέει(το ποσο ειναι βρισκετε ευκολοτατα πλέον)
πρεπει να ειναι οσο πιανω και εγω και ολοι σχεδον
να δουν τι φταιει το προφιλ που έβαλλαν?
το ρουτερ που έστειλαν?
παντως σιγουρα οχι η καλωδίωση του

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προτείνεις, να μην ψάχνουμε την εσωτερική καλωδίωση επειδή στην περίπτωση σου δεν ήταν αυτό το πρόβλημα;

jkoukos
19-09-14, 15:13
Να προσθέσω μόνο ότι ο έλεγχος που προτείνεις πρέπει να γίνεται από όλους είτε έχεις πρόβλημα είτε όχι.
Κι εγώ συμφωνώ, ιδιαίτερα με το παραπάνω.

AssVas
20-09-14, 15:37
Σου είπα από που βγαίνει το συμπέρασμα.
Αλλά πες ότι είμαι τελείως άσχετος.
Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ...
Βλέπεις πολλούς να συγχρονίζουν κοντά στο θεωρητικό;
Οι περισσότεροι απέχουν αρκετά έως πολύ από την θεωρητική τιμή.
Όλοι αυτοί κατά την άποψή σου έχουν πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης;
Έλεος...
Αυτά που λες είναι επικίνδυνα...
Θα σε ακούσει κανένας και θα αρχίζει να ξηλώνει καλώδια.
Φυσικά και η εσωτερική καλωδίωση επηρεάζει την ταχύτητα συγχρονισμού.
Φυσικά και πρέπει να ελέγχεται.
Αλλά όχι και ότι οι περισσότερες περιπτώσεις χαμηλού συγχρονισμού οφείλονται στην εσωτερική καλωδίωση;

Επειδή διάβασα όλα τα replies Με την σειρά , σου λέει για τις περιπτώσεις VDSL από το KV , εκεί όντως ο χαμηλός συγχρονισμός ή οι αποσυνδέσεις σαν συμπτώματα/βλάβες είναι σπανιότερα , μόνο και μόνο διότι το DSLAM είναι στο KV και οι αιτίες για τα παραπάνω δύο συμπτώματα περιορίζονται στο απερχόμενο δίκτυο και το εσωτερικό του σπιτιού μας. Common Logic. Επίσης common logic είναι πως εδώ στο forum θα έρθουν να γράψουν όσοι έχουν πρόβλημα , όχι αυτοί που δεν έχουν .


Για τις βλάβες VDSL (υποθετικά αν δρομολογηθεί η βλάβη σωστά και κάνουν όλοι σωστά την δουλειά τους με τα προβλεπόμενα)

1. Στην περίπτωση που το VDSL είναι από το KV τότε ->
Το συνεργείο του ΟΤΕ με το ARgus κάνει μετρήσεις στην είσοδο, αν οι τιμές είναι ΟΚ , τότε το πρόβλημα είναι στον χώρο μας, αν δεν είναι ΟΚ τότε πρέπει να κάνει αλλαγή απερχόμενου / έλεγχο στο KV (φίλτρο VDSL εκεί).

2. Στην περίπτωση που το VDSL είναι από το A/K τότε ->
Το συνεργείο του ΟΤΕ με το ARgus κάνει μετρήσεις στo KV αν οι τιμές δεν είναι ΟΚ τότε κάνει αλλαγή κύριου ζεύγους. Αν είναι ΟΚ , τότε κάνει μετρήσεις στην είσοδο , AN και Εκεί είναι ΟΚ , τότε το πρόβλημα είναι στον χώρο μας, αν δεν είναι ΟΚ τότε πρέπει να κάνει αλλαγή απερχόμενου.

Το πόσο συχνά φταίει το απερχόμενο , το κύριο ή η εσωτερική καλωδίωση το ξέρουν ρεαλιστικότερα - πρακτικά τα συνεργεία του ΟΤΕ και οι ηλεκτρολόγοι που πάνε στα σπίτα των συνδρομητών για να "φτιάξουν" το εσωτερικό δίκτυο .

deniSun
20-09-14, 16:23
Επειδή διάβασα όλα τα replies Με την σειρά , σου λέει για τις περιπτώσεις VDSL από το KV , εκεί όντως ο χαμηλός συγχρονισμός ή οι αποσυνδέσεις σαν συμπτώματα/βλάβες είναι σπανιότερα , μόνο και μόνο διότι το DSLAM είναι στο KV και οι αιτίες για τα παραπάνω δύο συμπτώματα περιορίζονται στο απερχόμενο δίκτυο και το εσωτερικό του σπιτιού μας. Common Logic. Επίσης common logic είναι πως εδώ στο forum θα έρθουν να γράψουν όσοι έχουν πρόβλημα , όχι αυτοί που δεν έχουν .


Για τις βλάβες VDSL (υποθετικά αν δρομολογηθεί η βλάβη σωστά και κάνουν όλοι σωστά την δουλειά τους με τα προβλεπόμενα)

1. Στην περίπτωση που το VDSL είναι από το KV τότε ->
Το συνεργείο του ΟΤΕ με το ARgus κάνει μετρήσεις στην είσοδο, αν οι τιμές είναι ΟΚ , τότε το πρόβλημα είναι στον χώρο μας, αν δεν είναι ΟΚ τότε πρέπει να κάνει αλλαγή απερχόμενου / έλεγχο στο KV (φίλτρο VDSL εκεί).

2. Στην περίπτωση που το VDSL είναι από το A/K τότε ->
Το συνεργείο του ΟΤΕ με το ARgus κάνει μετρήσεις στo KV αν οι τιμές δεν είναι ΟΚ τότε κάνει αλλαγή κύριου ζεύγους. Αν είναι ΟΚ , τότε κάνει μετρήσεις στην είσοδο , AN και Εκεί είναι ΟΚ , τότε το πρόβλημα είναι στον χώρο μας, αν δεν είναι ΟΚ τότε πρέπει να κάνει αλλαγή απερχόμενου.

Το πόσο συχνά φταίει το απερχόμενο , το κύριο ή η εσωτερική καλωδίωση το ξέρουν ρεαλιστικότερα - πρακτικά τα συνεργεία του ΟΤΕ και οι ηλεκτρολόγοι που πάνε στα σπίτα των συνδρομητών για να "φτιάξουν" το εσωτερικό δίκτυο .

Να τα πάρω από την αρχή γιατί δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο έγραψες...

α) Το coommon Logic (ελληνιστή κοινή λογική γιατί θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας) που λες ότι εδώ γράφουν όσοι έχουν πρόβλημα τι σημαίνει;
Γιατί σύμφωνα με αυτό και αυτοί που απευθύνονται στους τεχνικούς του ΟΤΕ είναι όσοι έχουν πρόβλημα και όχι όσοι δεν έχουν;
Βγαίνει κάποιο νόημα με την δική σου λογική;

β) Η διαδικασία του ελέγχου μας είναι γνωστή.
Το που κολλάει και το αναφέρεις με τόση έμφαση... δεν το καταλαβαίνω.

γ) Άντε και συμφωνώ μαζί σου για το ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ έχει εικόνα για το ποσοστό των βλαβών που οφείλονται στην εσωτερική καλωδίωση.
Οι ηλεκτρολόγοι τι γνώμη έχουν;
Έχεις δει ηλεκτρολόγο να κάνει έλεγχο καλωδίωσης;

AssVas
21-09-14, 13:37
α) διότι διαφωνώ με αυτό εδώ που λες και σου εξηγώ το γιατί.

Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ...
Βλέπεις πολλούς να συγχρονίζουν κοντά στο θεωρητικό;
Αν στο forum γράφουν 10 , οι 7 θα έχουν πρόβλημα και θα είναι περαστικοί , άρα αυτοί δεν θα συγχρονίζουν κοντά στο θεωρητικό. Γιατί να έρθει ένας average VDSL χρήστης που δεν έχει πρόβλημα συγχρονισμού να γράψει εδώ τα στατιστικά της γραμμής του;

Οι περισσότεροι απέχουν αρκετά έως πολύ από την θεωρητική τιμή.
όταν μιλάμε για VDSL από KV αυτό δεν ισχύει

Όλοι αυτοί κατά την άποψή σου έχουν πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης;
όταν μιλάμε για VDSL από KV , οι περισσότεροι ναι , το VDSL είναι πιο ευαίσθητο και ο παραμικρός παράγοντας έχει αισθητή επίπτωση στα στατιστικά της γραμμής.

β) Έμφαση δεν έδωσα , ανάλυση έδωσα, έγραψα κάτι κακό ; θες να κάνω edit να την σβήσω ;

γ) Αυτή είναι η δουλειά του. Αν είναι τεμπέλης και λέει ****ες για να μην κάνει επιπλέον ελέγχους είναι άλλο θέμα . Εικόνα έχει σίγουρα αφού εντοπίζει εάν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. (Ουσιαστικά το λεκτικό της απάντησής του "Εσωτερική καλωδίωση" δεν είναι τόσο σωστό, το σωστό είναι ότι μέχρι τον χώρο ευθύνης της εταιρίας η υπηρεσία / καλωδίωση είναι καλή . Το ότι μπορεί να είναι ή να μην είναι τελικά η καλωδίωση αλλά επίσης μία πηγή θορύβου οπουδήποτε μέσα στο κτήριο που "χαλάει" την γραμμή , θα μπορούσε να το αναφέρει , αλλά αυτό από την άλλη είναι η δουλειά του σωστού επαγγελματία ηλεκτρολόγου που δεν κοροιδεύει τον πελάτη του. Ο εντοπίσμός προβληματικής καλωδίωσης ή πηγής θορύβου και η επίλυση του προβλήματος , με διάφορες μεθόδους είναι η δουλειά τους.

Ναι έχω δει , μάλιστα έχω δει τον BISHA που δεν έχει ιδέα από το πως δουλεύει η DSL και με προχειρότητα να ξεπετά τον πελάτη του βγάζοντας ένα πόρισμα ο θεός ξέρει πως ... (βέβαια την κομπόστα την έφαγε επαγγελματικότατα) .Όμως έχω δει και επαγγελματίες που κάνουν την δουλειά τους όπως προβλέπεται και μάλιστα ζήλεψα τον τρόπο δουλειάς τους (ερωτήσεις όπως οταν σε εξετάζει ένας καλός γιατρός, κόλπα , απομονώσεις σε χρόνο DT , αποκατάσταση σε οτιδήποτε πειράξουν και μαρκάρισμα με μαρκαδόρο ,ακόμα και διαγράμματα της καλωδίωσης άφησαν για τον ... επόμενο ηλεκτρολόγο ! σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο δεν ξαναφωνάξουν τους ίδιους... Το θέμα είναι του ότι πληρώνεις συνήθως λαμβάνεις , η αλητεία που υπάρχει γενικότερα στην Ελλάδα και η κοροιδία είναι πράγματα γνωστά σε όλους μας.

rexdimos
22-09-14, 09:08
@pokas<<Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προτείνεις, να μην ψάχνουμε την εσωτερική καλωδίωση επειδή στην περίπτωση σου δεν ήταν αυτό το πρόβλημα>>

δεν ειπα αυτο ειπα απλα οτι ΑΥΤΟ ελεγαν οι εταιρειες παλιοτερα που ειμουν στο adsl χωρις κανενα ελεγχο εκανα εγω τον ελεγχο στον κατανεμητη οπως πολυ σωστα προτεινει φιλος παραπανω και βρέθηκε οτι δεν υπήρχε προβλημα εσωτερικής καλωδίωσης οπότε μετα αλλιώς μιλάς με τις εταιρείες αν καταλαβουν οτι ξερεις 5 πράγματα
τωρα για τον φίλο επειδή αποκλιεται να πέρνει απο ΑΚ τουλαχιστον λογικα πρώτα πρεπει να βρεί σε ποιο KV τον εχουν βαλει κατι που ειναι σχετικά ευκολο να μετρήσει την αποσταση ακριβώς αν τωρα ειναι απεναντι απο το σπιτι του οπως νομιζω οτι ειπε ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ να συγχρονισει στα 47
οποτε 1 ελεγχος εσωτερικη καλωδιωση μετρωντας στον κατανεμητη(αν ειναι ιδιες οι μετρησεις δεν υπαρχει προβλημα)
2ος ελεγχος σε ποιο KV ειναι
και μετα αρχιζει το κραξιμο

Pokas
22-09-14, 12:30
:oneup:

Προφέσσορας_Χάος
24-09-14, 16:01
Για να κλειδώνει τόσο πάνω μάλλον από καμπίνα που είναι δίπλα του.

μάλλον ΟΧΙ απο καμπίνα για να μην κλειδώνει 50 σταθερά και να έχει τέτοια στατιστικά.
Με τις καμπίνες στην απόσταση που τις έχουν βάλει <200 μέτρα πιάνεις απο 80-100+ mbps

Επίσης ελέγχει ο φίλος εσωτερική καλωδίωση. Βάζω στοίχημα οτι θα μειωθούν τα errors και θα κλειδώσει στα 50.

Marios145
04-10-14, 09:48
Λοιπόν επειδή πλέον στο VDSL2 μιλάμε για πολύ υψηλές συχνότητες σε σύγκριση με το adsl2+(από 2.2mhz πήγαμε σε 17mhz) όσο τέλεια κι αν πιστεύει κάποιος πως είναι η εσωτερική καλωδίωση του δεν είναι κακός ένας έλεγχος της ταχύτητας πάνω στο κουτί του ΟΤΕ ή στον κατανεμητή γιατί το παραμικρό επηρρεάζει τον συγχρονισμό.

Αρχικά σύνδεσα το modem στην ίδια πρίζα με το adsl και από τα 18 πήγα στα 26, οπότε και ζήτησα τεχνικό, όταν ήρθε και μέτρησε είδε πως θα κλειδώνω 23, αλλά εκτός σπιτιού έβλεπε 30(με το modem 29 και 38 αντίστοιχα) και μου είπε τι να κάνω.(εξυπηρετικότατος)


Οπότε σε περίπτωση που δοκιμάσεις στον κατανεμητή και κλειδώνει στα 50 και πιάνουν τα χέρια σου από τέτοιες δουλειές πρόσεξε τα παρακάτω:

-Πρέπει να απομονωθούν ΟΛΕΣ οι τηλεφωνικές πρίζες μέσω του VDSL splitter είτε χρησιμοποιούνται είτε όχι, γιατί δημιουργείται θόρυβος στην γραμμή.

-Αν το modem βρίσκεται μακρυά από την πρώτη πρίζα(2+ μέτρα) είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί καλώδιο SFTP(εγώ πήρα CAT5e) για μείωση ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών.(θα χρειαστεί να το κόψεις και να περάσεις RJ-11 βύσμα)

-Το modem είναι καλύτερο να μην συνδεθεί σε πρίζα με άλλες συσκευές γιατί οι υψηλές συχνότητες είναι πολύ ευαίσθητες.

-Για πιο καθαρή γραμμή(crc errors) διάβασα κάπου πως είναι καλύτερο να συνδεθεί το modem πάνω στο splitter και όχι απευθείας στην γραμμή αν και δεν είδα διαφορά στα στατιστικά(attenuation,snrm, συγχρονισμός).

Τα παραπάνω βήματα σε περίπτωση που εφαρμόσει vectoring ο ΟΤΕ και πάμε στα 100(όνειρααααα, πουλιά μου ταξιδιάρικααααααα) θα βοηθήσουν να κλειδώσεις άμεσα στην νέα ταχύτητα και εφ' όσον βρίσκεσαι απέναντι από την καμπίνα θεωρητικά μπορείς να έχεις 150+ στο μέλλον.

rexdimos
04-10-14, 15:45
αυτο με vdsl splitter δεν το καταλαβα υπαρχουν ειδικα τετοια φιλτρα και αν ναι που βρισκουμε ισχιει και για τις isdn γραμμες?

Marios145
04-10-14, 17:43
To splitter που σου δίνει ο ΟΤΕ είναι, τώρα για συνδεσμολογία σε isdn δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια, αλλά η βασική αρχή είναι ίδια(τηλέφωνο-μόντεμ ξεχωριστά)

AssVas
04-10-14, 21:51
Τα παραπάνω βήματα σε περίπτωση που εφαρμόσει vectoring ο ΟΤΕ και πάμε στα 100(όνειρααααα, πουλιά μου ταξιδιάρικααααααα) θα βοηθήσουν να κλειδώσεις άμεσα στην νέα ταχύτητα και εφ' όσον βρίσκεσαι απέναντι από την καμπίνα θεωρητικά μπορείς να έχεις 150+ στο μέλλον.

Υπάρχουν δύο KV με Vectoring εφαρμοσμένο από πέρυσι .

rexdimos
06-10-14, 09:05
καλα splitter δεν εδωσε τουλαχιστον vdsl εδωσε ενα απλο σαν αυτα που ειχαμε χρονια τωρα αν υπαρχουν ειδικα vdsl splitter και ξερει καποιος ασ μας πει αλλα σε isdn γραμμη δεν βαζει σε ολες τις πριζες σπλιττερ απο οσο ξερω τουλαχιστον

@ ADSLgr.com All rights reserved.