PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ΖΤΕ ρούτερ του ΟΤΕ



iwebdis
18-09-14, 11:08
Καλημέρα και ευχαριστώ που διαβάζετε το μήνυμά μου.

Ένα πρωινό πριν από περίπου ένα μήνα διαπιστώσαμε στο σπίτι ότι δεν μπορούμε να συνδεθούμε στο ίντερνετ. Αφήσαμε την ώρα να περάσει θεωρώντας ότι μπορεί να είναι και κάτι πρόσκαιρο. Αφού είδαμε ότι παραμένουμε χωρίς σύνδεση αποφασίσαμε να τηλεφωνήσουμε στον ΟΤΕ για να μάθουμε τι συμβαίνει.

Τηλεφώνησα στον ΟΤΕ και από την περιγραφή που τους έκανα μου είπαν ότι το μόντεμ κάηκε και ότι θα πρέπει να πάω στο πλησιέστερο κατάστημα ΟΤΕ για να δώσω το καμένο και να μου δώσουν ένα καινούριο. Όπως και έγινε. Έκανα την σύνδεση και με τη βοήθεια της εξυπηρέτησης πελατών του ΟΤΕ κατάφερα να συνδεθώ στο διαδίκτυο. Πέρασε και το πρώτο δεκάλεπτο που μου είπαν να περιμένω για να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις και ξεκινήσαμε να το δουλεύουμε όπως κάναμε και με το καμένο.

Δεν πέρασε και πολύ ώρα και διαπίστωσα ότι η σύνδεση χάνεται για λίγο και μετά να επανέρχεται. Αφού το μελέτησα λίγο το πράγμα κατάλαβα ότι σαν να μην υπάρχει ικανότητα να είναι συνδεδεμένοι περισσότεροι του ενός υπολογιστές ταυτόχρονα στο ίντερνετ. Ενώ κάτι τέτοιο δεν υπήρχε με το παλιό ρούτερ που κάηκε. Ξαναπήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι στους υπολογιστές τους δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια βλάβη.

Επειδή οι βαθιές τεχνικές γνώσεις μου σε θέματα ίντερνετ είναι περιορισμένες σκέφτηκα να πάω με τα νερά τους ελπίζοντας ότι πρόβλημα θα λυθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα. Από τότε πέρασε σχεδόν ένας μήνας και η κατάσταση παραμένει ίδια. Όταν συνδέονται 2 ή περισσότεροι υπολογιστές στο διαδίκτυο αργά ή γρήγορα θα κοπεί η σύνδεση σε κάποιον υπολογιστή.

Πριν από λίγο πληρώσαμε έναν λογαριασμό στο τοπικό κατάστημα ΟΤΕ της γειτονιάς και επισημάναμε το πρόβλημα εκ νέου. Όμως, αυτοί ισχυρίζονται ότι το πρόβλημα το έχουμε εμείς και όχι εκείνοι, και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Πρώτη σκέψη ήταν να αλλάξουμε πάροχο αλλά αυτό δεν εγγυάται την λύση του προβλήματος. Μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα μπορεί και όχι.
Δεύτερη σκέψη είναι να αγοράσουμε ένα καινούριο ρούτερ από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών όπως το Πλαίσιο ή ακόμα και από το ΟΤΕSHOP.

Το ρούτερ που μας δημιουργεί το πρόβλημα είναι ένα ασύρματο κινέζικης κατασκευής τύπου ΖΤΕ λευκού χρώματος που έχει την κεραία να προεκτείνεται εξωτερικά της συσκευής.

Έχει ή είχε κάποιος/α παρόμοιο πρόβλημα; Δεν είναι λίγο παράξενο που συμβαίνει αυτό;
Τί είναι καλύτερο να κάνω; Να αλλάξω παρόχο ή να αγοράσω ένα καλύτερης ποιότητας ρούτερ, αν το πρόβλημα είναι τελικά στο ρούτερ.

Ευχαριστώ.

AssVas
18-09-14, 13:52
Φίλε μου γιατί σκέφτεσαι αρνητικά κατευθείαν ;

1) Τα τερματικά σου είναι συνδεδεμένα με καλώδιο στο Router ή με Wifi ;

2) Το προηγούμενο τι μάρκα/μοντέλο ήταν ;

3) Όταν λες ότι " η σύνδεση χάνεται για λίγο και μετά να επανέρχεται" τι εννοείς ; Το Router έχει λαμπάκια επάνω, όταν κόβεται η σύνδεση τότε :

Α. Το DSL είναι σταθερό και το Internet κοκκινίζει για λίγο

Β. Το DSL αναβοσβήνει και σταθεροποιείται λίγο αργότερα , ενώ η σύνδεση ανάμεσα στο Router και το τερματικό (ασύρματη/ενσύρματη) διακόπτεται (εικονίδιο δικτύου εμφανίζει κόκκινο Χ κτλ)

Γ. Το DSL αναβοσβήνει και σταθεροποιείται λίγο αργότερα , ενώ η σύνδεση ανάμεσα στο Router και το τερματικό (ασύρματη/ενσύρματη) παραμένει σταθερή


4) Υπάρχει περίπτωση η γραμμή σου να έχει οριακές τιμές θορύβου . Έτσι το Router A να κρατάει την σύνδεση ενώ το Router B να έχει αποσυνδέσεις . Ο ΟΤΕ το δίνει με χρησιδάνειο , κάλεσε στο 13888 αν υποπτεύεσαι ότι φταίει αυτό και ζήτα αντικατάσταση με Courier , πες ότι κάηκε και έχεις βάλει ένα άλλο του γείτονα. Πήγαινε το μετά σε ένα κατάστημα με το ρεύμα κτλ και πάρε ένα νέο . (Μπορείς να το ζητήσεις και με Courier) .

iwebdis
18-09-14, 14:08
Δε τα ξέρω τόσο καλά όσο εσύ. Και τα περισσότερα σενάρια τα έχω εξετάσει αν τα καλώδια είναι συνδεδεμένα, αν τα λαμπάκια αναβοσβήνουν κλπ

1. Είναι οκ. Δεν ξέρω αν η ποιότητα των καλωδίων παίζει κάποιο ρόλο.

2. Αν θυμάμαι καλά ήταν Thompson, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου το μοντέλο.

3. Ανάβει το κόκκινο λαμπάκι συνέχεια, δεν σταθεροποιείται ποτέ, το έχω παρακολουθήσει και αναγκαστικά το κάνω επανεκκίνηση.

4. Ναι ... Αυτά που λές δεν τα καταλαβαίνω. Έχω πάρει τον ΟΤΕ και μου λένε ότι στους δικούς τους υπολογιστές δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.

Όσο για την πρόταση που μου κάνεις καλή μου ακούγεται και σκέφτομαι να τους το επιστρέψω κι αν νομίζουν ότι το πρόβλημά μου αυτό δεν είναι και δικό τους, δεν θέλω να με δώσουν άλλο. Πάω αγοράζω ένα και τελειώνει η υπόθεση. Και αυτό καλό θα ήταν για την δική τους εικόνα να το αφαιρέσουν από την τιμή στο λογαριασμό, αν και εφόσον δεν δώσουν άλλο.

Τόσα μοντέλα έχει η αγορά και πήγανε κάνανε ντιλ με κινέζικο. Λές και δεν τα ξέρουν ... να μας κάνει και κανά μπάμ να έχουμε άλλα μετά.

Σε ευχαριστώ που απάντησες.

AssVas
18-09-14, 15:55
Αν ανάβει μόνιμα το κόκκινο δεν έχεις IP , κάτι δεν κοίταξαν καλά , ξαναπροσπάθησε μια να τους καλέσεις μπορεί να έπεσες σε νέο - εκπαιδευόμενο, ζήτα έναν επόπτη αν πάλι δεν δουν πρόβλημα.

sweet dreams
18-09-14, 20:15
Δεν ξέρω αν η ποιότητα των καλωδίων παίζει κάποιο ρόλο.
.

Όλα παίζουν τον δικό τους ρόλο σε προβλήματα σύνδεσης.

Για να βεβαιωθείς αν φταίει το ρούτερ ή κάτι άλλο θα πρέπει να δοκιμάσεις και ένα άλλο.

Το καλύτερο είναι να κάνεις ένα έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/820055-σκεφτομαι-για-cyta?p=5477106#post5477106)στην εσωτερική σου εγκατάσταση, για να έχεις μια πλήρη εικόνα τι συμβαίνει

και να κινηθείς αναλόγως.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία

της γραμμής όπως τα βλέπεις μέσα στο μενού του ρούτερ. 144305

k.m.
19-09-14, 01:33
Δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/652365-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82?p=5409735#post5409735

πες τους να έρθουν να στο κάνουν update. Υπήρχε προβληματική παρτίδα που όταν "μπουκώνει" η γραμμή χάνει το IP και δεν το ξαναβρίσκει. Με το νέο firmware στρώνει.

Το ξέρουν και δεν στο λένε κατευθείαν. Εμένα με έκαναν και άλλαξα 2 router πρώτα, και όταν ήρθαν και μου το έφτιαξαν ο τεχνικός μου είπε ότι το τελευταίο εξάμηνο έκαναν συνεχώς updates.

sweet dreams
19-09-14, 08:43
Δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/652365-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82?p=5409735#post5409735

πες τους να έρθουν να στο κάνουν update. Υπήρχε προβληματική παρτίδα που όταν "μπουκώνει" η γραμμή χάνει το IP και δεν το ξαναβρίσκει. Με το νέο firmware στρώνει.

Το ξέρουν και δεν στο λένε κατευθείαν. Εμένα με έκαναν και άλλαξα 2 router πρώτα, και όταν ήρθαν και μου το έφτιαξαν ο τεχνικός μου είπε ότι το τελευταίο εξάμηνο έκαναν συνεχώς updates.

Στα δικά τους ρούτερ κάνουν απομακρυσμένα firmware update.

iwebdis
19-09-14, 11:15
Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε. Προς το παρόν, ζητήσαμε από έναν οικογενειακό φίλο να μας δώσει ένα δικό του ρούτερ που δεν το χρειάζεται ίσα ίσα να κάνουμε την αλλαγή για να δούμε άν όντως το σφάλμα βρίσκεται στο ρούτερ.

Ώς τώρα όλες οι υποψίες συγκλίνουν προς τα εκεί. Μάλιστα θα προσπαθήσω να κάνω τον έλεγχο όπως περιέγραψε νωρίτερα ο Sweet Dreams στην απάντηση #5 (http://www.adslgr.com/forum/threads/838401-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%96%CE%A4%CE%95-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95?p=5496077#post5496077)

Αν πάλι δεν υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα θα τηλεφωνήσω πάλι στο ΟΤΕ. Ίσως να είναι αυτό που λέει ο AssVas στην απάντηση #4 (http://www.adslgr.com/forum/threads/838401-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%96%CE%A4%CE%95-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95?p=5495866#post5495866)

Για την ώρα περιμένω το ρούτερ.

badweed
19-09-14, 11:24
νομιζω οτι ειναι θεμα εσωτερικης καλωδιωσης. αν εχεις την δυνατοτητα , αλλαξε τα καλωδια απο το μπριζακι μεχρι το μοντεμ , ισως και να εριχνες μια ματια στο μπριζακι .

δοκιμασε προηγουμενος και να βαλεις το μοντεμ , χωρις σπλιτερ και χωρις τηλεφωνο .

iwebdis
22-09-14, 13:32
Απλά θέλω να σας ευχαριστήσω για την συμμετοχή σας στο πρόβλημά μου, το οποίο όπως φαίνεται λύθηκε επιτυχώς. Όλες οι πληροφορίες που δώσατε ήταν χρήσιμες, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο.

Υ.Γ. Ο ΟΤΕ δεν μπόρεσε να βοηθήσει και τελικά το έκανα μόνος. Όμως, το παιδί που μίλησα νομίζω εξάντλησε σχεδόν όλα τα περιθώρια.

k.m.
22-09-14, 20:51
Στα δικά τους ρούτερ κάνουν απομακρυσμένα firmware update.

Σε εμένα πάντως μου έκλεισαν ραντεβου ήρθαν με μηχάνημα (και όχι από το web interface) και το έκαναν update (ΖΤΕ)

AssVas
22-09-14, 22:27
Τελικά τι ήταν ; και πως το έφτιαξες ;

iwebdis
29-09-14, 08:08
Τελικά τι ήταν ; και πως το έφτιαξες ;

Υποψιαζόμουν από την αρχή ότι είναι θέμα ρούτερ. Τα κινέζικα δεν τα έχω εμπιστοσύνη. Και τώρα που δανειστήκαμε ενός φίλου διορθώθηκε χωρίς την παρέμβαση του ΟΤΕ. Μου έδωσε ένα της Cisco.

Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα. Απλά αποσύνδεσα το παλιό ρουτερ που μου έδωσε ο ΟΤΕ και σύνδεσα εκείνο που μου έδωσε ο φίλος. Δεν έκανα καμία άλλη αλλαγή. Δεν πείραξα τίποτα άλλο, ούτε καλώδια άλλαξα. Στη συνέχεια έδωσα τους κωδικούς και αυτό ήταν. Μέχρι τώρα όλα κυλούν ομαλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.