PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή στατιστικών γραμμής μετά από αλλαγή εξωτερικής καλωδίωσης από τον ΟΤΕ



harris78
20-09-14, 17:08
Μετά από 1-2 βδομάδες και αφού πέρασαν 4-5 διαφορετικά άτομα κατάφερα και συνδέθηκα με την κωλόνα του ΟΤΕ έξω από το σπίτι μου.
(Πριν έπαιρνα από μία κολόνα 2 τετράγωνα πιο κάτω με εναέριο καλώδιο από ένα κουτί διαλυμένο - ανοιχτό με κομμένα καλώδια, κ.α...)
Να πω ότε έχω και ΟΤΕ ΤV ευρυζωνικό...
Τα νέα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι:
DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 936 / 11.424

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 860 / 10.664

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 9,38 / 5,21

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,0 / 24,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 17,5 / 14,5

Βλέπω ότι το SN margin πήγε από το 9 στο 14,5, ενώ το line attenuation έπεσε και στα 2 (up/down) κατά 1-2 μονάδες και ο συγχρονισμός ανέβηκε ελαφρά...
Επίσης το upload μου παραμένει στο 860. Αυτό που με προβληματίζει είναι προφανώς τα νούμερα 14,5 και 860...
Τα βλέπετε φυσιολογικά??? :hmm:
Επίσης πιστεύω ότι θα μπορούσα να έχω καλύτερες ταχύτητες αλλά ο ένας τεχνικός μου είπε ότι στο OTE ΤV σε κλειδώνουν σε 10αρι προφιλ!!!???
Ισχύει κάτι τέτοιο?

sweet dreams
20-09-14, 17:17
Το SNR Margin δεν είναι φυσιολογικό να είναι εκεί αλλά στο 9. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή, ναι, σε έχουν σε κλειδωμένο προφιλ.

harris78
20-09-14, 17:50
Άρα το δηλώνω βλάβη? Και μπορώ να τους ζητήσω να με ξεκλειδώσουν από το 10αρι προφίλ ή είναι και αυτή "πολιτική" τους για το OTE TV???
Γιατί κατά τα άλλα πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα με την σταθερότητα της γραμμής. Μόνο το ΟΤΕ TV άρχισε κάτι σπασίματα που δεν τα έκανε πριν...

sweet dreams
20-09-14, 18:03
Άρα το δηλώνω βλάβη? Και μπορώ να τους ζητήσω να με ξεκλειδώσουν από το 10αρι προφίλ ή είναι και αυτή "πολιτική" τους για το OTE TV???
Γιατί κατά τα άλλα πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα με την σταθερότητα της γραμμής. Μόνο το ΟΤΕ TV άρχισε κάτι σπασίματα που δεν τα έκανε πριν...

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, από την τιμή του SNR Margin φαίνεται ότι μπορείς να πας ποιο πάνω. Πάρε και ρώτησε τι ακριβώς συμβαίνει.

Αν είναι πολιτική τους το κλείδωμα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Σε κάθε περίπτωση αυτοί θα σου πούνε τι ακριβώς συμβαίνει.

Κάνε προληπτικά μια επανεκκίνηση στο ρούτερ και κοίταξε πάλι την τιμή του SNR, αν είναι πάλι εκεί πάρε τηλέφωνο.

Προφέσσορας_Χάος
20-09-14, 20:38
Σε κλείδωσαν σε 10αρι προφίλ με 14 Snr λόγω iptv
Είναι η πολιτική τέτοια.

Είχα φωνάξει τεχνικό για κάποιο πρόβλημα στον ήχο που είχα με το pireli και μου έριξε το snr στο 10 και κλειδωμένο προφίλ
12αρι.ζήτησε το

ΑλήθειΑ ακούς καθαρό ήχο από το tv ή έχεις που και που παράσιτα σαν σκασιματα από τα ηχεία;

harris78
21-09-14, 11:10
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στον ήχο... σπάνια μπορεί όμως να κάνει σπασίματα η εικόνα ή ο ήχος αλλά χρησιμοποιώ και powerlines οπότε δεν ξέρω αν φταίει η γραμμή ή κάτι άλλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.