PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα NAT/Firewall 9108A



kostakis1978
15-03-07, 18:37
Αγαπητοί φίλοι είναι η πρώτη μου επαφή με το φορουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα το US Robotics 9108 Wireless χωρίς κανένα πρόβλημα. Μέχρι χθες είχα συνδεδεμένο στο ρούτερ μόνο το PC και το χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα για downloading από Azureus, EMule και μtorrent. Χθες πήγα να συνδέσω στο ρουτερ το X-BOX360 που αγόρασα πρόσφατα προκειμένου να πάιξω on-line μέσω Χ-BOX Live με ένα φίλο μου. Έκανα τις συνδέσεις όλες σωστά αλλά τα παιχνίδια κολλούσαν τρομερά γιατί είχα ταυτόχρονα ανοιχτό και το PC να κάνει downloadin (έχω τη σύνδεση της Forthnet 768kbps). Ο φίλος μου, μου είπε να κλείσω τελείως το PC όπως και το ρούτερ για λίγα δευτερόλεπτα και να ανοίξω μόνο το X-BOX360 ώστε όλο το bandwidth να πηγαίνει στο X-BOX Live. Εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Άνοιξα και ξαναάνοιξα το ρούτερ ωστόσο το φωτάκι με την ένδειξη ADSL δεν άναβε με τίποτα με αποτέλεσμα να συμπαεράνω ότι δεν μπορούσε για κάποιο λόγο να πραγματοποιήσει σύνδεση με τη Forthnet. Το άφησα κλεστό όπως και το PC και το άνοιξα σήμερα το πρωί, όταν και ύστερα από κάποια λεπτά πραγματοποίησε σύνδεση στο Ιντερνετ (άναψε το φωτάκι ADSL). Το πρόβλημα έιναι το εξής: Ενώ στο browsing λιτουργούν όλα ομαλά, όταν πάνω να κατεβάσω από mTorrent ή Azureus, που λέει πως οι θύρες είναι κλειστές και έχω NAT/Firewall problem και δεν κατεβάζει τίποτα. Μπήκα στις ρυθμίσεις του ρουτερ (192.168.1.1) και κοίταξα τα Virtual Servers. Οι θύρες όλες είναι ανοιχτές όπως ήταν και πριν ωστόσο παρόλα αυτά μου λέει ότι τις βλέπει κλειστές στο Azureus και το μTorrent. Τι να κάνω; Πάω να τρελαθώ.
Να δοκιμάσω να τις κάνω remove και έπειτα ξανά add ? Που οφείλετε το πρόβλημα; Να σημειώσω ότι δε χρησιμοποιώ άλλο Ιντερνετ Firewall, όυτε έκανα κάποιες άλλες αλλαγές σε ρυσθμίσεις και θύρες. Απλώς πρόσθεσα στα Virtual Servers μια θύρα για το X-BOX360.

Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί είναι ότι όταν λειτοθργούσε σωστά το μTorrent, ακόμη κι όταν έκλεινα το PC το ρούτερ με τα φωτάκια έδειχνε να ανταλλάσει δεδομένα. Πως γίνεται αυτό από τη στιγμή που το PC είναι κλειστο;
Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω να με βοηθεήσει.
Ευχαριστώ

kostthem
15-03-07, 21:12
Καλώς ήρθες στο forum. Πρώτα απ'όλα δεν χρειάζεται να κλείνεις το PC σου για να παίζεις live στο XBOX.


Πρώτη λύση: Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις το upnp του ρούτερ σου;

Δεύτερον: Ο υπολογιστής σου έχει μια εσωτερική ip π.χ.192.168.1.2. Μήπως σε αυτήν έχεις ανοίξει τις πόρτες; Πες στο XBOX να παίρνει μια ip (μέσα από τις ρυθμίσεις του XBOX) 192.168.1.3 και άνοιξε από το ρουτερ τις σχετικές πόρτες αλλά για την ip του xbox και όχι του pc (192.168.1.2). Σημείωση: Η ίδια πόρτα δεν πρέπει να είναι ανοιγμένη και στις 2 ips.

Δοκίμασε πρώτα το πρώτο, αν δεν πετύχει το δεύτερο και εδώ είμαστε, θα τα λέμε!

kostakis1978
15-03-07, 21:21
Φίλε Κώστα,\
μπόρεις να μου πεις τι ακριβώς είναι η upnp του ρούτερ και από που μπορώ να την ενεργοποιήσω;

Μόλις επιστρέψω στο σπίτι θα ξανακοιτάξω τις IP μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

Είσαι σίγουρος ότι με μία σύνδεση 768kbps, μπορώ να πάιξω στο X-BOX Live και ταυτόχρονα να έχω ανοιχτό τον υπολογιστή; Ο υπολογιστής να έιναι ανοιχτός αλλά προφανώς να μην κατεβάζει τίποτα από torrent, έτσι δεν είναι;

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Ελπίζω να βρω τι γίνεται

kostthem
15-03-07, 21:28
Upnp: Universal Plug And Play.
Στο menu του ρουτερ, lan, dhcp server και χαμηλά θα δεις το σχετικό checkbox. Επέλεξέ το.

Ο υπολογιστής να είναι ανοικτός αλλά να μην κατεβάζει ή παίρνει mails. Δεν έχει σημασία τόσο η ταχύτητα αλλά τα pings. Προσπάθησε να επιλέγεις βραδυνές (έως νυκτερινές) ώρες. Μεγάλη πίκρα φίλε!

kostakis1978
15-03-07, 22:27
Κώστα, μόλις γύρισα σπίτι και ενεργοποίησα το upnp αλλά τίποτα. Επίσης οι πόρτες που άνοιξα για το x-box στο Virtual servers είναι σωστές (IP: 192.168.1.3). Ο υπολογιστής έχει IP:192.168.1.2
Κάνω έλεγχο πόρτας στο μTorrent και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Checking port 37572 on 77.49.29.146...
Error! Port 37572 does not appear to be open.

Πως είναι δυνατόν να μην είναι ανοιχτές αφού στο Virtual Server είναι δηλωμένες κανονικά;

Επίσης στο Azureus κατεβάζω ένα αρχείο από το πρωί (η ταχύτητα είναι απελπιστική) και η σφαίρα δίπλα στο ratio, η NAT-OK? (στο κάτω μέρος της οθόνης) ενώ ήταν κόκκινη το πρωί και έγραφε NAT/Firewall problem, τώρα είναι κίτρινη και γράφει "Reachability was ok, however no recent incoming TCP connections".

Να σημειώσω ότι στο μTorrent δεν κατεβάζει ούτε ένα byte, σε αντίθεση με το Azureus το οποίο κάτι κάνει.

Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις τι να κάνω. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί. Πως είναι δυνατόν να είναι κλειστές οι πόρτες αφού τις έχω ανοίξει στο Virtual servers;

Φιλικά, Κώστας

kostthem
16-03-07, 01:06
Μπορείς να ποστάρεις σε παρακαλώ ένα screenshot από τους virtual servers του ρούτερ;

kostakis1978
16-03-07, 04:08
Το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, όμως είχε απενεργοποιηθεί μια επιλογή p2p στο firewall των Windows. Έκανα τικ σε αυτή την επιλογή και οι πόρτες άνοιξαν και στο Azureus και στο mTorrent. Τώρα γιατί συναίβει αυτό είναι ένα μυστήριο.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Φιλικά Κώστας

Kapnos
16-03-07, 19:26
Γιατί, όπως απλά είπες, είναι Windows Fiewall...

@ ADSLgr.com All rights reserved.