PDA

Επιστροφή στο Forum : Quiz Συγχρονισμού



Blackfox2k7
21-09-14, 20:35
SNR 9.
Attenuation 21.
Σύνδεση ΟΤΕ [μεταφορά από Cyta].
Βρείτε την ταχύτητα συγχρονισμού...

superalex405
21-09-14, 22:33
16-17. Άμα δεν έχει θέματα η γραμμή!

Blackfox2k7
21-09-14, 22:41
12 [το όριο, σύμφωνα με τον οτε]. 10, αυτή τη στιγμή, χωρίς τηλέφωνο. με όλους τους άλλους παρόχους από 14 + μέχρι 17.
ΥΓ. άλλαξα πρίζα και το attenuation πήγε στο 19. Συγχρονισμός, στα 12.600.
Ελεγμένα τα πάντα μέχρι την είσοδο του σπιτιού με ηλεκτρολόγο για καλωδιακό πρόβλημα από μεριάς μου, κανένα.
Κανένα πρόβλημα με όλους τους άλλους παρόχους.
Ας μου πει κάποιος τι θα κάνω γιατί ο ΟΤΕ ΔΕΝ το θεωρεί πρόβλημα.

sweet dreams
21-09-14, 23:00
12 [το όριο, σύμφωνα με τον οτε]. 10, αυτή τη στιγμή, χωρίς τηλέφωνο. με όλους τους άλλους παρόχους από 14 + μέχρι 17.
ΥΓ. άλλαξα πρίζα και το attenuation πήγε στο 19. Συγχρονισμός, στα 12.600.
Ελεγμένα τα πάντα μέχρι την είσοδο του σπιτιού με ηλεκτρολόγο για καλωδιακό πρόβλημα από μεριάς μου, κανένα.
Κανένα πρόβλημα με όλους τους άλλους παρόχους.

Δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο, άλλαξε ηλεκτρολόγο :)

Τι ακριβώς έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/820055-σκεφτομαι-για-cyta?p=5477106#post5477106)έχεις κάνει;;;;

Blackfox2k7
21-09-14, 23:14
Πρόσεξε, στην πρίζα που πλέον είναι ο εξοπλισμός, όταν είχα πρωτοκάνει τη σύνδεση -πριν πολλά, πολλά χρόνια- με είχε ρωτήσει ο τεχνικός του παρόχου [HOL] αν θέλω να είναι πρώτη.
Του είπα ναι.
Εκτοτε, άλλαξα πάροχο και άλλαξα και πρίζα [ένεκα voip τηλεφωνίας και παρουσίας Ups] χωρίς να πειράξω κάτι.
Δεν είχα κανένα πρόβλημα πλην πτώσης στην ταχύτητα, σταδιακά [από 17 σε 16, 15, 14 και τώρα 12].
Η εξήγηση από τον πάροχο; Γιατί... έτσι.
Σήμερα που, για κάποιο λόγο ο ΟΤΕ, ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι προχθες, μου είπε να αντικαταστήσω την τηλ. συσκευή μου [πράγμα που έκανα] άρχισαν τα θέματα.
Γι' αυτό και φώναξα τον ηλεκτρολόγο.
Τώρα, πήγα πάλι στην "πρώτη" πρίζα [γι' αυτό και "ανέβηκα"] αλλά η ταχύτητα παρέμενε/παραμένει προβληματική.
Και, δεν έχω τηλέφωνο.
Ακούγομαι... εγώ.
ΥΓ. Ο "η" έβγαλε πολύμετρα, φτάσαμε μέχρι την είσοδο και βάλαμε στο ζεύγος που έρχεται στο σπίτι μου [2όροφο, 2 τηλ. γραμμές] συσκευή πάνω στη γραμμή που έρχεται από την κολώνα. No signal [yes internet]
Ταυτόχρονα, καλούσα το σπίτι μου και έδειχνε... κατειλλημένο.
ΥΓ. Από τότε που ολοκληρώθηκε η φορητότητα το τηλέφωνο είναι... θέμα. Μια έχω, τρεις δεν έχω. Πριν, HOL / POTS -σχεδόν- κανένα πρόβλημα, CYTA -VoIP- κανένα πρόβλημα (συμπεριλαμβάνεται η τηλεφωνική συσκευή που για τον ΟΤΕ, πρέπει να αντικατασταθεί -ένα ασύρματο panasonic).

- - - Updated - - -

Ο ΟΤΕ -και άλλοι πάροχοι- μου λένε, δε, πως μπορούν να μου δώσουν μέχρι 13 όταν όλοι γύρω μου -και πιο μακριά ακόμα από το DSLAM- έχουν 15 και άνω [απέναντι μου 16, 16+ με διάφορους παρόχους συμπεριλαμβανομένου ΟΤΕ]. Ο ΟΤΕ λέει πως ο Μ.Ο. της περιοχής μου είναι... 8.5.
Ακόμα κι εγώ, όταν είχα 1 μισι χιλιόμετρο πιο μακριά ΟΤΕ έπιανα 15+ -και με HOL.
Ίδια περιοχή [Άνω Λιόσια].

sweet dreams
21-09-14, 23:14
Aυτό όπως το περιγράφεις είναι πρόβλημα από τον ΟΤΕ, οπότε πάρε και δήλωσε βλάβη.΄

Bέβαια δεν είναι και φυσιολογικό ότι βλάβη και να υπάρχει, να αλλάζει το Attenuation από πρίζα σε πρίζα.

Όταν επανέλθουν όλα, τηλέφωνα κ.λ.π. και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα τότε κάνε τον έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

Blackfox2k7
21-09-14, 23:16
Ο ΟΤΕ δεν δέχεται πως υπάρχει βλάβη [είμαι πάνω από τον Μ.Ο.] στον τομέα του Δικτύου.
Στο τηλέφωνο... ευτυχώς που δεν έχω (λέμε τώρα) γιατί έτσι δέχεται πως είναι βλάβη.
ΥΓ. Αν το τηλέφωνο δεν δείχνει κατειλημένο δείχνει... σφάλμα σύνδεσης [ακόμα κι αν δεν έχω συνδέσει τίποτα σε καμία πρίζα και τοίχο από συσκευές εννοώ].

sweet dreams
21-09-14, 23:21
Αν η εγκατάσταση σου είναι εντάξει και ο ΟΤΕ δεν δέχεται ότι υπάρχει βλάβη και είσαι τόσο κάτω από την υπόλοιπη περιοχή,

μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις πάροχο;;;;

Blackfox2k7
21-09-14, 23:25
Με έχουν πάρει όλοι οι πάροχοι για προσφορά (έληγε το συμβόλαιο με τη Cyta, μετά από HOL).
Η HOL, με βλέπει 700 μέτρα από το Α/Κ και μου δίνει από 11-13 [λέει].
Αν βάλω στον χάρτη που είμαι και που είναι το DSLAM, θα... κλάψουμε.
Η Cyta, μου έδινε 14 "και να είμαι και ευχαριστημένος" (κατά τον τεχνικό τους).
Maximum attainable rate για το DSLAM στη Cyta, 21. [Έχω Fritz.box 7140]
Η ίδια τιμή στον ΟΤΕ, 24.
HOL είχα, και είχα μέχρι και 17 -και ξαφνικά μια μέρα κόπηκε σε όλη τη γειτονιά το τηλέφωνο κι αρχίσαμε από τότε, από τη στιγμή που αποκαταστάθηκε, να πέφτουμε... να πέφτουμε...
Δεν ζητάω τα 17, αλλά δώσε μου 14, 15 έστω.
10 και... 12, είναι αστείο.
ΥΓ. Έχει έρθει και τεχνικός CYTA, στον χώρο, έβαλε τα μηχανήματά του και η γραμμή μου "είναι αστέρι" (στην ίδια πρίζα) "πεντακάθαρη" και τα όριά της είναι το... 14.

sweet dreams
21-09-14, 23:34
Στα 700 μέτρα θα έπρεπε να είχες 10 Attenuation, οπότε κάτι δεν πάει καλά. Αν το πρόβλημα είναι στο κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ,

γιατί γράφεις ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα σε όλη την γειτονιά, πώς οι άλλοι εξακολουθούν να έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα από σένα;;;;


Ο ΟΤΕ -και άλλοι πάροχοι- μου λένε, δε, πως μπορούν να μου δώσουν μέχρι 13 όταν όλοι γύρω μου -και πιο μακριά ακόμα από το DSLAM- έχουν 15 και άνω [απέναντι μου 16, 16+ με διάφορους παρόχους συμπεριλαμβανομένου ΟΤΕ]. Ο ΟΤΕ λέει πως ο Μ.Ο. της περιοχής μου είναι... 8.5.
Ακόμα κι εγώ, όταν είχα 1 μισι χιλιόμετρο πιο μακριά ΟΤΕ έπιανα 15+ -και με HOL.

Blackfox2k7
21-09-14, 23:42
Μια φορά κι έναν καιρό είχε παρουσιαστεί πρόβλημα που επηρέαζε 4 -τουλάχιστον- σπίτια, με διαφορετικούς παρόχους.
Όταν επιλύθηκε, εγώ άρχισα... να πέφτω.
Η εξήγηση πάντα η ίδια [γιατί έτσι, τόσο αντέχει κτλ., τα στατιστικά ίδια [att. 21 μέγιστο, 19 τώρα] και η πτώση σταδιακή: Από 17+, 16+, 16, 15+, 15, 14+, 14 και τώρα... 12.
Τώρα το λέω σωστά, πιστεύω.

- - - Updated - - -

Απόσταση Google: 650 m.
Αν θες, σου βάζω και ακριβές link Gmaps ;)

sweet dreams
21-09-14, 23:53
Κάνε ένα τσεκάρισμα με τους δίπλα το αttenuation για να βγάλεις τελικά άκρη πόσο είναι, γιατί επικρατεί ένας αχταρμάς ταχυτήτων

με τους παρόχους. Τουλάχιστον να ξέρεις ποιος είναι μέσα σε φυσιολογικά, αποδεκτά πλαίσια.

Η ΗOL που λέει ότι είσαι 700 μέτρα από το Α/Κ σημαίνει ότι θα είχες θεωρητική ταχύτητα 23.44 mbit/s. (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)

Άντε να έχεις πτώση 2 mbit/s σε τόσο μικρή απόσταση από το κέντρο λόγω overhead κ.λ.π.

Εχει μεγάλη διαφορά το 5 και 10 κάτω.

Blackfox2k7
21-09-14, 23:56
Απέναντί μου: Att 22, SNR [HOL, δεν το ξέρω], 16+ [δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο].
Πιο κάτω μου -στην ευθεία, στο τέλος του δρόμου βλέπω το ΚΑΦΑΟ-, att 18,18+ - 17+ , Cyta, HOL, OTE, Wind [πολυκατοικία].
Καταλαβαίνεις πως έχω πάθει... ζημιά να το πω;
Νίλα να το πω;
Έχω "ζαλίσει" τους πάντες να το πω;
Έχω βαρεθεί να κάνω login σε router? :D

sweet dreams
22-09-14, 00:00
Αν είστε λοιπόν όλοι κοντά στο 17~22 πάμε για σχεδόν έως ακριβώς διπλάσια απόσταση από το A/K από αυτή που λέει η HOL,
τον χάρτη δεν τον λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Blackfox2k7
22-09-14, 00:06
Σαν απόσταση ισχύει ο χάρτης που σου έστειλα [εννοώ τα μέρη, όχι καλωδιακά φυσικά].
Οπότε, σκέψου τι... μπέρδεμα έχει πέσει.
Πιο κοντά προς το κέντρο της περιοχής [αριστερά και λίγο κάτω όπως βλέπεις το χάρτη] ξεκινάμε από 21 [mbit] / [HOL/OTE] και... κλαίω.

sweet dreams
22-09-14, 00:40
Το "καλωδιακά" σε ενδιαφέρει, οπότε είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη με τον κάθε πάροχο και τα "κουφά" που σου λέει.

Τσεκάρισε ποιος έχει την καλύτερη ταχύτητα στην περιοχή σου και σκέψου την μετάβαση σου σ' αυτόν.

Blackfox2k7
22-09-14, 00:52
Σκέψου πως όλοι, είμαστε σωστοί σύμφωνα με την απόσταση κι εγώ... ο 8ος νάνος του παραμυθιού.
Απλά, δεν υπάρχω.
Μόνο Forthnet δεν έχω τιμήσει ακόμα... :P

billybiros
22-09-14, 02:20
Ούτε εγώ θα το θεωρούσα πρόβλημα, εφόσον η εξασθένηση βάση απόστασης είναι σωστή.
Σίγουρα η ταχύτητα συγχρονισμού είναι χαμηλότερη από το αναμενόμενο για την εξασθένηση σου.
Αλλά μην σε μπερδεύουν ούτε η απόσταση που δίνει το Google Maps - ούτε το θεωρητικό μέγιστο (γιατί πολύ απλά θεωρητικό μέγιστο δεν υπάρχει). Δεν είσαι ο μόνος που συγχρονίζει χαμηλότερα από ότι θα περίμενε - αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και δύσκολο να γίνει κάτι.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι η εξασθένηση είναι σωστή και χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είτε με αλλαγή ζεύγους είτε με καλύτερη καλωδίωση η ταχύτητα δεν μπορεί να αυξηθεί.

144453

Η Ελληνική πραγματικότητα - είναι τιμές από διάφορες γραμμές - διαφόρων παρόχων από διάφορα site στην Ελλάδα από μη προβληματικές γραμμές όπου διάφοροι συνδρομητές έχουν αναφέρει τις τιμές συγχρονισμού τους. Είναι και απο τους 5 παρόχους. Τα γραφικά προκύπτουν ως μια μικρή προσαρμογή στα γνωστά γραφικά που υπάρχουν και κυκλοφορούν στο διαδίκτυο (η προσαρμογή είναι σε δεδομένα Ελλάδος και χρονολογίας 2013-2014)

Με βάση τα παραπάνω προκύπτει το παρακάτω calculator στο οποίο αφήνω ένα περιθώριο 30%. Το περιθώριο είναι φυσιολογικό με βάση την διακύμανση στο πρώτο διάγραμμα.

144452

Με βάση το παραπάνω calculator υπάρχει η μεγίστη παρατηρουμενη τιμή (θεωρητική ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) - η μέση αναμενόμενη τιμή και μια τιμή λογική για να χαρακτηριστεί ως βλάβη.

VDSL γραμμές - αυξημένο crosstalk - αύξηση συνδρομητών είναι οι βασικότεροι λόγοι που οι γραμμές συγχρονίζουν χαμηλότερα (χωρίς πάντοτε να αποκλείεται σε μεμονωμένες περιπτώσεις και κάποια βλάβη).

Για την εξασθένηση σου θα περίμενε κανείς μια τιμή κοντά στα 15Mbps. Εαν έβλεπα μια τιμή κοντά στα 19 θα σήμαινε οτι δεν υπάρχουν και πολλοί γειτονίες με DSL και ότι η γραμμή θα ήταν τούμπανο - ενώ μια τιμή κοντά στα 12Mbps θα την θεωρούσα χαμηλή μεν - αλλά όχι βλάβη. Αν ήμουν δηλαδή μηχανικός του ΟΤΕ η κάποιου παρόχου δεν θα θεωρούσα την περίπτωση σου ως βλάβη (με την προϋπόθεση πάντα ότι η εξασθένηση είναι σωστή - οι μετρήσεις χαλκού καλές - γίνεται μόνο απο τον παροχο - και χωρίς φυσικά να αποκλείω κάτι καλύτερο αλλά με λίγες σχετικά πιθανότητες).

sweet dreams
22-09-14, 02:28
Ούτε εγώ θα το θεωρούσα πρόβλημα, εφόσον η εξασθένηση βάση απόστασης είναι σωστή.
Σίγουρα η ταχύτητα συγχρονισμού είναι χαμηλότερη από το αναμενόμενο για την εξασθένηση σου.
Αλλά μην σε μπερδεύουν ούτε η απόσταση που δίνει το Google Maps - ούτε το θεωρητικό μέγιστο (γιατί πολύ απλά θεωρητικό μέγιστο δεν υπάρχει). Δεν είσαι ο μόνος που συγχρονίζει χαμηλότερα από ότι θα περίμενε - αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και δύσκολο να γίνει κάτι.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι η εξασθένηση είναι σωστή και χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είτε με αλλαγή ζεύγους είτε με καλύτερη καλωδίωση η ταχύτητα δεν μπορεί να αυξηθεί.

144453

Η Ελληνική πραγματικότητα - είναι τιμές από διάφορες γραμμές - διαφόρων παρόχων από διάφορα site στην Ελλάδα από μη προβληματικές γραμμές όπου διάφοροι συνδρομητές έχουν αναφέρει τις τιμές συγχρονισμού τους. Είναι και απο τους 5 παρόχους.

Με βάση τα παραπάνω προκύπτει το παρακάτω calculator στο οποίο αφήνω ένα περιθώριο 30%. Το περιθώριο είναι φυσιολογικό με βάση την διακύμανση στο πρώτο διάγραμμα.

144452

Με βάση το παραπάνω calculator υπάρχει η μεγίστη παρατηρουμενη τιμή (θεωρητική ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) - η μέση αναμενόμενη τιμή και μια τιμή λογική για να χαρακτηριστεί ως βλάβη.

VDSL γραμμές - αυξημένο crosstalk - αύξηση συνδρομητών είναι οι βασικότεροι λόγοι που οι γραμμές συγχρονίζουν χαμηλότερα (χωρίς πάντοτε να αποκλείεται σε μεμονωμένες περιπτώσεις και κάποια βλάβη).

Για την εξασθένηση σου θα περίμενε κανείς μια τιμή κοντά στα 15Mbps. Εαν έβλεπα μια τιμή κοντά στα 19 θα σήμαινε οτι δεν υπάρχουν και πολλοί γειτονίες με DSL και ότι η γραμμή θα ήταν τούμπανο - ενώ μια τιμή κοντά στα 12Mbps θα την θεωρούσα χαμηλή μεν - αλλά όχι βλάβη. Αν ήμουν δηλαδή μηχανικός του ΟΤΕ η κάποιου παρόχου δεν θα θεωρούσα την περίπτωση σου ως βλάβη (με την προϋπόθεση πάντα ότι η εξασθένηση είναι σωστή - οι μετρήσεις χαλκού καλές - γίνεται μόνο απο τον παροχο - και χωρίς φυσικά να αποκλείω κάτι καλύτερο αλλά με λίγες σχετικά πιθανότητες).

Δεν θα συμφωνήσω ούτε με τον πίνακα ούτε με την λογική ότι το να είμαι 10 κάτω από το θεωρητικό είναι σωστό, οπότε "σκάσε και κολύμπα".

Επίσης ο OTE του λέει ότι το φυσιολογικό είναι το 8.5!!!!!!!
Ο ΟΤΕ λέει πως ο Μ.Ο. της περιοχής μου είναι... 8.5.

Μας εκπαιδεύουν λοιπόν να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνουν και να μην ζητάμε αυτό που είναι το φυσιολογικό να μας δώσουν.

billybiros
22-09-14, 02:43
Δεν θα συμφωνήσω ούτε με τον πίνακα ούτε με την λογική ότι το να είμαι 10 κάτω από το θεωρητικό είναι σωστό, οπότε "σκάσε και κολύμπα".

Συγκρίνεις όμως την πραγματικότητα με κάτι που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!
Υπάρχουν πραγματικά δεδομένα που έχουν να κάνουν με την εποχή, τους γύρω μας και ένα συγκεκριμένο τρόπο που δουλεύει η τεχνολογία. Τα δεδομένα με βάση τα οποία κτίστηκαν τα παλιότερα calculators και το γνωστό θεωρητικό μέγιστο (το οποίο επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει) αφορούν άλλες εποχές. Για να πιάσουμε πλέον αυτές τις ταχύτητες η μοναδική λύση θα ήταν να μετακομίσουμε σε κάποιο μέρος που δεν θα υπάρχει κάνεις και θα έχουμε μόνοι μας DSL.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν μπορούμε να αγνοούμε τα δεδομένα, σε διαφορετική περίπτωση θα παίρνουμε και θα κράζουμε τον παροχο (τον κάθε παροχο) και λύση δεν θα βλέπουμε - όχι γιατί φταίει ο παροχος αλλά γιατί αυτό που ζητάμε απλά δεν γίνεται.

Blackfox2k7
22-09-14, 08:47
Φίλε Billy, η αναμενόμενη ταχύτητά μου (~15) ΗΤΑΝ η ταχύτητά μου για καιρό (έχω δει μέχρι και 18 αλλά φυσικά δεν μπορώ να "ζητάω" τόσο), μέχρι και πριν περίπου 1 1/2 μήνα όπου άλλαξα router στη Cyta [έπαθε βλάβη αυτό που μου είχαν δώσει] ήταν 16, άντε 15. Ξαφνικά 14 μετά την αλλαγή του router ["τόσο είναι το όριο"] και τώρα 12... και καλά να λέω.
Τηλέφωνο δε, ακόμα δεν έχω.
Χτυπάει μια εισερχόμενη ή κάνω μια εξερχόμενη και... πεθαίνει.
Ευτυχώς, υπάρχει η... εκτροπή (για τις εισερχόμενες).

sweet dreams
22-09-14, 10:32
Συγκρίνεις όμως την πραγματικότητα με κάτι που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!
Υπάρχουν πραγματικά δεδομένα που έχουν να κάνουν με την εποχή, τους γύρω μας και ένα συγκεκριμένο τρόπο που δουλεύει η τεχνολογία. Τα δεδομένα με βάση τα οποία κτίστηκαν τα παλιότερα calculators και το γνωστό θεωρητικό μέγιστο (το οποίο επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει) αφορούν άλλες εποχές. Για να πιάσουμε πλέον αυτές τις ταχύτητες η μοναδική λύση θα ήταν να μετακομίσουμε σε κάποιο μέρος που δεν θα υπάρχει κάνεις και θα έχουμε μόνοι μας DSL.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν μπορούμε να αγνοούμε τα δεδομένα, σε διαφορετική περίπτωση θα παίρνουμε και θα κράζουμε τον παροχο (τον κάθε παροχο) και λύση δεν θα βλέπουμε - όχι γιατί φταίει ο παροχος αλλά γιατί αυτό που ζητάμε απλά δεν γίνεται.

To θεωρητικό υπάρχει για να έχεις μια βάση να ξεκινήσεις και να βάλεις μετά μια αποδεκτή τιμή πτώσης.

Είμαι μέσα σε πόλη με Downstream Attenuation 35, με το Τhomson συγχρονίζω στα 11 και με το ΖΤΕ πάω και μέχρι 12.

Δεν θα δεχθώ τίποτα παρακάτω γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό να έχω.

Με την λογική την δική σου αντί οι πάροχοι να φτιάξουν τις γραμμές τους(οπτικές ίνες κ.λ.π.), θα πέφτει η ταχύτητα τους

ώστε σε καμιά 10αρια χρόνια να φτάσουμε στο 1000 και να λέμε κι' ευχαριστώ!!!!!!

Αντί λοιπόν να διεκδικούμε το αυτονόητο, ας τροποποιήσουμε το Calculator ώστε να είμαστε στο ρεαλιστικό 20 Downstream Attenuation

με 8.5 mbit/s ταχύτητα που λέει στον φίλο μας ο ΟΤΕ. Άντε σε λίγα χρόνια και στο 1 mbit/s...... πρόοδος!!!!!!!:clap:

billybiros
22-09-14, 11:16
Φίλε Billy, η αναμενόμενη ταχύτητά μου (~15) ΗΤΑΝ η ταχύτητά μου για καιρό (έχω δει μέχρι και 18 αλλά φυσικά δεν μπορώ να "ζητάω" τόσο), μέχρι και πριν περίπου 1 1/2 μήνα όπου άλλαξα router στη Cyta [έπαθε βλάβη αυτό που μου είχαν δώσει] ήταν 16, άντε 15. Ξαφνικά 14 μετά την αλλαγή του router ["τόσο είναι το όριο"] και τώρα 12... και καλά να λέω.
Τηλέφωνο δε, ακόμα δεν έχω. Χτυπάει μια εισερχόμενη ή κάνω μια εξερχόμενη και... πεθαίνει.
Ευτυχώς, υπάρχει η... εκτροπή (για τις εισερχόμενες).
Τότε υπάρχει βλάβη - μάλλον κάποια χαλαρή σύνδεση (μονοπολο) - είναι σαν την περίπτωση μιας ηλεκτρικής λάμπας που τρεμοπαίζει.
Σε αυτή την περίπτωση η αντίσταση στα σημεία της ένωσης είναι αυξημένη - οι απώλειες μεγαλύτερες και η εξασθένηση μεγαλύτερη από το φυσιολογικό για το μήκος της γραμμής.

Σε αυτή την περίπτωση περιμένεις να φτιάξει πρώτα η τηλεφωνία και μετά ελέγχεις το internet - μπορεί δηλαδή η εξασθένηση να μειωθεί.
Εφόσον ισχύει η παραπάνω υπόθεση αυτό που μπορείς να κάνεις από την μεριά σου είναι να επανασυνδέσεις τα καλώδια και εφόσον το πρόβλημα είναι στο δίκτυο να το ελέγξει ο ΟΤΕ - αλλά στην δήλωση της βλάβης να αναφέρεις την τηλεφωνία και όχι το DSL.

- - - Updated - - -


To θεωρητικό υπάρχει για να έχεις μια βάση να ξεκινήσεις και να βάλεις μετά μια αποδεκτή τιμή πτώσης.

Είμαι μέσα σε πόλη με Downstream Attenuation 35, με το Τhomson συγχρονίζω στα 11 και με το ΖΤΕ πάω και μέχρι 12.

Δεν θα δεχθώ τίποτα παρακάτω γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό να έχω.

Με την λογική την δική σου αντί οι πάροχοι να φτιάξουν τις γραμμές τους(οπτικές ίνες κ.λ.π.), θα πέφτει η ταχύτητα τους

ώστε σε καμιά 10αρια χρόνια να φτάσουμε στο 1000 και να λέμε κι' ευχαριστώ!!!!!!

Αντί λοιπόν να διεκδικούμε το αυτονόητο, ας τροποποιήσουμε το Calculator ώστε να είμαστε στο ρεαλιστικό 20 Downstream Attenuation

με 8.5 mbit/s ταχύτητα που λέει στον φίλο μας ο ΟΤΕ. Άντε σε λίγα χρόνια και στο 1 mbit/s...... πρόοδος!!!!!!!:clap:

Θεωρητική τιμή δεν υπάρχει γιατί απλά δεν υπάρχει θεωρεία που να λέει ότι με τάδε Attenuation θα συγχρονίζεις τόσο και γιατί δεν είναι μόνο το Attenuation που παίζει ρόλο στην ταχύτητα συγχρονισμού. BER, Noise Levels σε όλο το φάσμα, Power Spectral Masks, VDSL, συνεργασία modem DSLAM, interleave, το μέγεθος τω overheads, η αντίσταση επαφής, crostalk, παρεμβολές RFI, παρεμβολές γενικότερα, αριθμός γειτονικών γραμμών, παλαιότητα δικτύου, παλαιότητα ΚV και εισαγωγής, εσωτερική καλωδίωση, προεκτάσεις, κοκ είναι αρκετοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην ταχύτητα συγχρονισμού και είναι παράμετροι που δεν μπορούν να μετρηθούν τουλάχιστον από την μεριά του συνδρομητή.

Αυτό που υπάρχει είναι πραγματικά δεδομένα - δηλαδή μετρήσεις. Τα δεδομένα όμως αλλάζουν κάθε χρονιά - οι γραμμές DSL αυξάνονται και μαζί και το crosstalk και αυτό δεν αλλάζει. Αν πας σε άλλη τεχνολογία (VDSL) τα δεδομένα αλλάζουν αλλά και πάλι δεν θα πιάσεις την παλαιά τιμή λόγο των Power Spectral masks που εφαρμόζονται από xDSL σε καμπίνα και οι γειτονικές γραμμές θα έχουν μειωμένη ταχύτητα λόγο αυξημένου crosstalk. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για να πεις οτι με τόσο Attenuation εγώ δέχομαι τόση ταχύτητα.

Το GiS Approach - να κοιτάει δηλαδή ο πάροχος τις ταχύτητες των γειτονικών γραμμών είναι μια πολύ καλύτερη προσέγγιση - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ξέρουν να το διαβάζουν και όλοι σωστά - πχ στην παραπάνω περίπτωση εφόσον υπήρχε πρόβλημα με την τηλεφωνία δεν έπρεπε καν να πουν στο φίλο για φυσιολογική η μη τιμή εφόσον δεν δούλευε το τηλέφωνο.

Δεν έχω καμία σχέση με τον ΟΤΕ και ούτε κοιτάζω να τον υποστηρίξω - αλλά δεν φταίει πάντα ο πάροχος όταν δεν έχουμε την ταχύτητα που περιμένουμε ή αν βλέπουμε μικρή (λογική) και σταδιακή πτώση της ταχύτητας. Σε κάποιες περιπτώσεις (βλέπε βλάβες ναι) αλλά όχι πάντα.

Blackfox2k7
22-09-14, 12:03
Και ναι, ήρθε ο εξοπλισμός του ΟΤΕ -και το τηλέφωνο-.
Ταχύτητα συγχρονισμού:

13953 kbps (θαύμααα, λέμε τώρα [και εννοώ ως προς αυτά που μου έλεγαν ως μ.ο., φτου μην τη ματιάξω την ταχύτητα...]) / 1011 kbps

SNR Margin Down/Up(db)

8.1 dB / 9.2 dB

FEC Down/Up

0 / 0

CRC Down/Up

6 / 0

HEC Down/Up

4 / 0

Uptime: 8 λεπτά..., Attenuation: 19 [κλαψ] :D

sweet dreams
22-09-14, 12:19
Τότε υπάρχει βλάβη - μάλλον κάποια χαλαρή σύνδεση (μονοπολο) - είναι σαν την περίπτωση μιας ηλεκτρικής λάμπας που τρεμοπαίζει.
Σε αυτή την περίπτωση η αντίσταση στα σημεία της ένωσης είναι αυξημένη - οι απώλειες μεγαλύτερες και η εξασθένηση μεγαλύτερη από το φυσιολογικό για το μήκος της γραμμής.

Σε αυτή την περίπτωση περιμένεις να φτιάξει πρώτα η τηλεφωνία και μετά ελέγχεις το internet - μπορεί δηλαδή η εξασθένηση να μειωθεί.
Εφόσον ισχύει η παραπάνω υπόθεση αυτό που μπορείς να κάνεις από την μεριά σου είναι να επανασυνδέσεις τα καλώδια και εφόσον το πρόβλημα είναι στο δίκτυο να το ελέγξει ο ΟΤΕ - αλλά στην δήλωση της βλάβης να αναφέρεις την τηλεφωνία και όχι το DSL.

- - - Updated - - -



Θεωρητική τιμή δεν υπάρχει γιατί απλά δεν υπάρχει θεωρεία που να λέει ότι με τάδε Attenuation θα συγχρονίζεις τόσο και γιατί δεν είναι μόνο το Attenuation που παίζει ρόλο στην ταχύτητα συγχρονισμού. BER, Noise Levels σε όλο το φάσμα, Power Spectral Masks, VDSL, συνεργασία modem DSLAM, interleave, το μέγεθος τω overheads, η αντίσταση επαφής, crostalk, παρεμβολές RFI, παρεμβολές γενικότερα, αριθμός γειτονικών γραμμών, παλαιότητα δικτύου, παλαιότητα ΚV και εισαγωγής, εσωτερική καλωδίωση, προεκτάσεις, κοκ είναι αρκετοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην ταχύτητα συγχρονισμού και είναι παράμετροι που δεν μπορούν να μετρηθούν τουλάχιστον από την μεριά του συνδρομητή.

Αυτό που υπάρχει είναι πραγματικά δεδομένα - δηλαδή μετρήσεις. Τα δεδομένα όμως αλλάζουν κάθε χρονιά - οι γραμμές DSL αυξάνονται και μαζί και το crosstalk και αυτό δεν αλλάζει. Αν πας σε άλλη τεχνολογία (VDSL) τα δεδομένα αλλάζουν αλλά και πάλι δεν θα πιάσεις την παλαιά τιμή λόγο των Power Spectral masks που εφαρμόζονται από xDSL σε καμπίνα και οι γειτονικές γραμμές θα έχουν μειωμένη ταχύτητα λόγο αυξημένου crosstalk. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για να πεις οτι με τόσο Attenuation εγώ δέχομαι τόση ταχύτητα.

Το GiS Approach - να κοιτάει δηλαδή ο πάροχος τις ταχύτητες των γειτονικών γραμμών είναι μια πολύ καλύτερη προσέγγιση - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ξέρουν να το διαβάζουν και όλοι σωστά - πχ στην παραπάνω περίπτωση εφόσον υπήρχε πρόβλημα με την τηλεφωνία δεν έπρεπε καν να πουν στο φίλο για φυσιολογική η μη τιμή εφόσον δεν δούλευε το τηλέφωνο.

Δεν έχω καμία σχέση με τον ΟΤΕ και ούτε κοιτάζω να τον υποστηρίξω - αλλά δεν φταίει πάντα ο πάροχος όταν δεν έχουμε την ταχύτητα που περιμένουμε ή αν βλέπουμε μικρή (λογική) και σταδιακή πτώση της ταχύτητας. Σε κάποιες περιπτώσεις (βλέπε βλάβες ναι) αλλά όχι πάντα.

Για αρχή λοιπόν πετάμε τα Calculator και τρώμε ότι μας σερβίρουν..... Ο.Κ. ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Θα μου επιτρέψεις να μείνω σ' αυτά:


Μας εκπαιδεύουν λοιπόν να αρκούμαστε στα ψίχουλα που μας δίνουν και να μην ζητάμε αυτό που είναι το φυσιολογικό να μας δώσουν.

Με την λογική την δική σου αντί οι πάροχοι να φτιάξουν τις γραμμές τους(οπτικές ίνες κ.λ.π.), θα πέφτει η ταχύτητα τους

ώστε σε καμιά 10αρια χρόνια να φτάσουμε στο 1000 και να λέμε κι' ευχαριστώ!!!!!!

Αντί λοιπόν να διεκδικούμε το αυτονόητο, ας τροποποιήσουμε το Calculator ώστε να είμαστε στο ρεαλιστικό 20 Downstream Attenuation

με 8.5 mbit/s ταχύτητα που λέει στον φίλο μας ο ΟΤΕ. Άντε σε λίγα χρόνια και στο 1 mbit/s...... πρόοδος!



- - - Updated - - -


Και ναι, ήρθε ο εξοπλισμός του ΟΤΕ -και το τηλέφωνο-.
Ταχύτητα συγχρονισμού:

13953 kbps (θαύμααα, λέμε τώρα [και εννοώ ως προς αυτά που μου έλεγαν ως μ.ο., φτου μην τη ματιάξω την ταχύτητα...]) / 1011 kbps

SNR Margin Down/Up(db)

8.1 dB / 9.2 dB

FEC Down/Up

0 / 0

CRC Down/Up

6 / 0

HEC Down/Up

4 / 0

Uptime: 8 λεπτά..., Attenuation: 19 [κλαψ] :D

Aκριβώς!!!! ΘΑΥΜΑ!!!!!! Αφού από το 8.5 "εκτοξεύτηκες" στο 13953 πήγαινε να ανάψεις κανένα κερί στην Tήνο!!!!!!

AssVas
23-09-14, 00:44
Βασικά αν είχες δική σου εταιρία ISP dreams ¨οπως και ο καθένας μας, προτεραιότητα σίγουρα θα δίναμε σε αυτούς που δεν έχουν καθόλου την υπηρεσία Internet (δεν συγχρονίζουν ή δεν έχουν τηλέφωνο) παρά σε αυτούς που δεν έχουν την GIS ταχύτητα ή θέλουν fastpath , cause money talks.

Οπότε όταν ένας Telco από κρατικός γίνεται ιδιωτικός, αυτά είναι αναμενόμενα , μάλιστα μελλοντικά θα μας κοπανήσουν και ένα DLM που θα βλέπει όλες τις γραμμές (που κλειδώνει η κάθε μία, τι θόρυβο έχει τι παρεμβολές κάνει κτλ) και θα μας αλλάζουν τα προφίλ χωρίς να μας ρωτήσουν , για την "ασφάλεια" και ομαλή λειτ. του δικτύου. Το xDSL δεν είναι εγγυημένη ταχύτητα πουθενά στον κόσμο.

Το μοναδικό πράγμα που μας "σώζει" είναι ο ανταγωνισμός και η παροχή καλύτερων υπηρεσιών και επενδύσεων από τους Telco , aka, FTTC , FTTB, FTTH με σωστή αρχιτεκτονική. (π.χ VDSL από KV) .

Blackfox2k7
23-09-14, 07:02
AssVas, φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση, για ποια "καλύτερη παροχή υπηρεσιών" μιλάμε όταν όλοι, ας πάρουμε παράδειγμα την περίπτωσή μου, λένε ότι τους λέει ο ΟΤΕ;
[11 με 13 θα έχετε κύριε. Μα, με ΕΣΑΣ είχα 16 και 15 -μόλις... μιαμισι μέρα πριν!. Όχι, κύριε, δεν είχατε. Δες τα logs. Ναι κύριε, είχατε αλλά τώρα δεν μπορείτε να έχετε γιατί... ΕΤΣΙ.]
Δεν μιλάω -τουλάχιστον σ' αυτό το παράδειγμα- για υποθετικές ταχύτητες που θα μπορούσα να έχω αλλά για ταχύτητες που είχα σταθερότατα, χωρίς κανένα αποσυγχρονισμό για... χρόνια.
Θες και καλύτερο;
Φίλος μου με Cyta θα περιμένει 6 [έξι] μήνες -τουλάχιστον!- για μεταφορά γραμμής (έχει φάει ήδη τους 4)-απόσταση 1 1/2 τετράγωνο.
Ο εκπρόσωπος της Cyta, δε, του είπε πως όλο αυτό θα πάρει κάνα δίμηνο [είμαστε στον 4ο και μετράμε].
Γιατί;
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η κατασκευή της νέας σας γραμμής παρουσίασε δυσκολίες ως προς την υλοποίηση της. Δυστυχώς λάβαμε απόρριψη από τον κεντρικό φορέα τηλεπικοινωνιών με κωδικός απόρριψης «32 - Αναμονή λόγω ειδικής κατασκευής εντός 200μ». Σύμφωνα με το ρυθμιστικό πλαίσιο που ορίζεται από την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων), τα αιτήματα θα παραμένουν σε αναμονή για χρονικό διάστημα έξι μηνών. Τα αιτήματα δε μπορούν να υλοποιηθούν άμεσα ούτε μπορεί να υπάρχει δέσμευση ως προς το χρόνο υλοποίησης καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις απαιτείται εργολαβία για την τοποθέτηση στύλων ή το τράβηγμα καλωδίου.
Κολώνα, δε, υπάρχει.
Φυσικά, δε, η CYTA "χρεώνει" τον ΟΤΕ και... δεν ξέρει τίποτα.
Με την ίδια λογική λοιπόν, αύριο θα πέσω στα 8.5 γιατί τόσος είναι ο Μ.Ο. και θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ;
Άρα, το Attenuation [που είναι η πιο σταθερή τιμή από τότε που αποτιμάται η xDSL ταχύτητα] το... φτύνουμε.
Επίσης, υπάρχουν "πελάτες" και πελάτες;
Τι σημαίνει "δίνω προτεραιότητα" κτλ.;

AssVas
24-09-14, 18:10
Άραξε bro , δεν παρεξηγώ, ξαναδιάβασε ->

Το μοναδικό πράγμα που μας "σώζει" είναι ο ανταγωνισμός και η παροχή καλύτερων υπηρεσιών και επενδύσεων από τους Telco , aka, FTTC , FTTB, FTTH με σωστή αρχιτεκτονική. (π.χ VDSL από KV) .

Δες το σφαιρικά ,και εσύ αν είχες ΧΧΧ εκατ. ευρό , δεν θα τα έδινες για ένα ψόφιο δίκτυο χαλκού, και σε παλαιές τεχνολογίες, αλλά σε νέες .
Επένδυση = κάτι που θα σου αποφέρει κέρδος σίγουρα περισσότερο μελλοντικά (χώνεις επιπλέον υπηρεσίες προστηθέμενης αξίας στα FTTX products). Αν είσαι ιδιώτης , τότε κοιτάς την τσέπη σου , το δημόσιο επενδύει σε άγονες γραμμές κτλ. Έτσι πάει το πράγμα.

Τώρα επειδή έχουμε "κρίση" πρόσθεσε τις περικοπές που κάνουν όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα και θα δεις :
Μειώσεις προσωπικού
Μειώσεις budget από διάφορα project
Μειώσεις επενδύσεων (μικρότερα budget π.χ ο ΟΤΕ δεν έσκασε τα ίδια φράγκα για VDSL φέτος σε σχέση με πέρυσι)
Αύξηση διαφημίσεων / πωλήσεων
Αλλαγή πολιτικής

Έτσι βλέπουμε φαινόμενα όπως αυτό που αναφέρεις , νέο μοντέλο "φρεναρίσματος" των βλαβών για χαμηλή ταχύτητα . Αν μια επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ για μετρήσεις KV / χώρο πελάτη κοστίζει ΧΧ ευρό , σου λέει ένας manager , βγάλε έναν Μ.Ο και κόψε τους αν έχουν απόκλιση 15% και ΧΡΑΠ αν στους 100 οι 2 φωνάξουν , whats the big deal ? Σου λένε αυτή είναι η ταχύτητα κύριε , καληνύχτα.


Επίσης, υπάρχουν "πελάτες" και πελάτες; Τι σημαίνει "δίνω προτεραιότητα" κτλ.;
Πάρε τα παρακάτω case ,
Σενάριο #1 . Πελάτης Α δεν έχει τηλέφωνο , Πελάτης Β δεν συγχρονίζει , πελάτης Γ έχει την μισή ταχύτητα ξαφνικά , ένα συνεργείο πάει στους 3 και τους φτιάχνει.
Σενάριο #2 . Πελάτης ζητά απεγνωσμένα να φτιαχτεί το πρόβλημά του , από τα 14Mbps πήγε στα 11Mbps.
Σενάριο #3 . Πελάτης εταιρικός δεν έχει τηλέφωνο ούτε Internet και το κέντρο του δεν μπορεί να περάσει αιτήματα κτλ.

Από πλευράς Criticality όσο και από κατηγοριοποίηση του κάθε σεναρίου , η πρώτη περίπτωση , στην τελική και να φύγει από την εταιρία, χέστηκε το Boss ;) Παίζει γκόλφ στην Γλυφάδα .


Με την ίδια λογική λοιπόν, αύριο θα πέσω στα 8.5 γιατί τόσος είναι ο Μ.Ο. και θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ;
Άρα, το Attenuation [που είναι η πιο σταθερή τιμή από τότε που αποτιμάται η xDSL ταχύτητα] το... φτύνουμε.
Καμία τιμή δεν είναι σταθερή σε ένα δυναμικό δίκτυο με μια τεχνολογία XDSL . Αν θέλουμε να μιλήσουμε για σταθερότητα , Leased Line και SLA με το ανάλογο κόστος . Thats the sad truth .

φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση και εγώ φίλε μου θα ήθελα τεχνικό την ίδια ημέρα σπίτι μου κτλ και ότι αναφέρεις , συμφωνώ μαζί σου , αλλά πρακτικά αν πας σε οποιαδήποτε κατάσταση εναντίων της πολιτικής της Χ εταιρίας , ότι και να γίνει συνήθως "χάνεις" , εκτός αν κανεις φασαρία για να σε εξυπηρετήσουν ως "εξαίρεση" , το ίδιο και στην Agean και σε ένα εστιατόριο και παντού. Οι δε υπάλληλοι , ακολουθούν εντολές και πολιτικές και βαθμολογούνται βάση της τήρησής αυτών.

Στην θέση σου θα πήγαινα σε ένα κατάστημα να κάνω ένα έγγραφο παράπονο με αριθμό πρωτ/ου .
Και θα έγραφα στο topic την συνέχεια ;)

sweet dreams
24-09-14, 18:36
Άρα, το Attenuation [που είναι η πιο σταθερή τιμή από τότε που αποτιμάται η xDSL ταχύτητα] το... φτύνουμε.





Καμία τιμή δεν είναι σταθερή σε ένα δυναμικό δίκτυο με μια τεχνολογία XDSL . Αν θέλουμε να μιλήσουμε για σταθερότητα , Leased Line και SLA με το ανάλογο κόστος . Thats the sad truth .


Για τα υπόλοιπα που συζητάτε έχω πεί την άποψη μου ποιο πάνω.

Όσον αφορά το Attenuation φυσικά και είναι η μόνη σταθερή τιμή, γιατί έχει να κάνει με την εξασθένηση λόγω απόστασης.

Αν δεν υπάρξει βλάβη στην γραμμή που μπορεί να μεταβάλει την εξασθένηση, θα αλλάξει μετά από πολλά-πολλά χρόνια.

Στην δική μου περίπτωση 35 είχα και πριν 10 χρόνια που μετακόμισα εδώ που μένω τώρα, 35 έχω και σήμερα.

Βέβαια είμαι από τους τυχερούς που δεν έχω και καμιά σημαντική πτώση όλα αυτά τα χρόνια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι

θα δεχτώ να με "εκπαιδεύσουν" οι πάροχοι να αρκούμε σε διαρκώς μικρότερη ταχύτητα και άθλιες υπηρεσίες από την πλευρά τους.

Θα ενοχλώ, θα καταγγέλλω, θα φωνάζω, θα κάνω έγγραφες διαμαρτυρίες και πιστεύω ότι αν αυτό είναι μαζικό και όχι από ένα

άτομο, κάποια απήχηση και αποτέλεσμα θα έχει.

AssVas
25-09-14, 10:42
Άρα συμφωνούμε αν δεν υπάρξει ποτέ πρόβλημα και πουθενά, αν υπάρξει όμως δεν είναι.(Εκτός από βλάβες υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως εργασία μεταγωγής δικτύου από τον πάροχο) .
Το θέμα είναι πως το συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει όλοι όσοι έχουμε xDSL τεχνολογία ανέκαθεν από τα πρώτα πιλοτικά έως σήμερα είτε εδώ ή οπουδήποτε στον κόσμο το γράφει ξεκάθαρα από τότε που πουλιέται η xDSL υπηρεσία , ΜΗ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ .- ασχέτως τι θεωρώ εγώ, εσύ κτλ πως πρέπει να έχουμε, πληρώνουμε έως και όχι εγγυημένο συγχρονισμό.

Αυτά που γράφω δεν τα γράφω για να ΜΗΝ παραπονεθεί ο Blackfox2k7, απλά του αναφέρω πως εχουν τα πράγματα . Αν δεις του λέω στο τέλος τι θα έκανα στην θέση του που πάλι συμφωνούμε. Τώρα όσον αφορά το μαζικό και εκεί πάλι συμφωνώ. Έχουν υπάρξει προσπάθιες παλαιότερα μέσα από αυτό το forum για διάφορα θέματα , για αυτό και του ανέφερα να γράψει στην συνέχεια τι θα γίνει .

sweet dreams
25-09-14, 11:42
Εννοείται ότι μιλάμε για σταθερές συνθήκες και σταθερές θέσεις. Σίγουρα αν βάλουν μια καμπίνα έξω από το σπίτι μου δεν θα έχω το ίδιο Attenuation.

Ξέρω ότι έχω υπογράψει το έως 24, αλλά όχι λόγω υποβάθμισης δικτύου κάθε χρόνο να χάνω 1,2,3 και δεν ξέρω πόσα και από 20 που είχα

υποθετικά να πάω στα 5 και να λέω ''ααααα παιδιά να με συγχωρείται αλλά έτσι είναι η τεχνολογία xDSL, κάθε χρόνο αφού αυξάνονται οι

συνδρομητές θα έχετε και λιγότερο, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, βολευτείτε με ότι έχετε και μόκο". Εκεί κολλάω και μόνο.

Να φτιάξουν τις γραμμές λοιπόν και τα δίκτυα τους και να μην μας κοροϊδεύουν ή αλλιώς να μας τα πουλάμε στην μισή τιμή από αυτή που

τα δίνουν τώρα. Βάλε τον τηλεφωνητή σου κύριε MA@@@@KA πάροχε να λέει "Μας συγχωρείται αλλά δεν έχουμε δυνατότητα να σας δώσουμε

περισσότερο και έτσι θα χάνετε ταχύτητα κάθε χρόνο επειδή το δίκτυο έχει σαπίσει και εμείς στριμώχνουμε καμιά 500αρια στην ίδια γραμμή",

και όχι "αυτό είναι το φυσιολογικό κύριε που πρέπει να έχετε, γιατί διαμαρτύρεστε";;;

Λεω κι' εγώ τα κουφά μου τώρα αλλά εκνευρίζομαι :crazy: :angryr: :wall: κάθε φορά που φέρνω στο μυαλό μου την αντιμετώπιση τους.

Υπάρχει και μια άλλη ποιο τίμια αντιμετώπιση που μπορούν να έχουν, αλλά δεν τους συμφέρει.

Να έχουν 6 κλίμακες χρέωσης και όχι 2. Nα έχουν χρέωση για 4/8/12/16/20/24, τι ποιο τίμιο, σωστό και λογικό. Όχι να έχω 6 και να

πληρώνω όσο ο άλλος που έχει 20 και πάνω!!!!!!! Η Cyta που έχει και τα ενδιάμεσα πακέτα είναι ποιο τίμια εταιρία από τους άλλους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.