PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης με εκτυπωτή ΗΡ 3525



efkola
21-09-14, 21:15
Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Εδώ και 2 χρόνια περίπου που έχω τον ασύρματο εκτυπωτή 3525(αν και στο δίκτυο του pc τον αναγνωρίζει ως 3520),αντιμετωπίζω διαρκώς το ίδιο πρόβλημα:μέχρι να εκτυπώσει αυτό που θέλω,μου βγάζει πρώτα την ψυχή!Καταρχάς για κάποιο λόγο μου βγάζει την ένδειξη ''περιορισμένη σύνδεση''.Επίσης,για να εκτυπώσω δοκιμάζω διάφορα πράγματα και κάθε φορά μετά από διάφορες προσπάθειες εκτυπώνει κάποια στιγμή αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς φταίει.Έχω απεγκαταστήσει ήδη δύο φορές τη συσκευή κ την έχω επανεγκαταστήσει,έχω επαναφέρει εργοστασιακές ρυθμίσεις από το μενού του εκτυπωτή,μπαίνω στον πίνακα ελέγχου και δοκιμάζω διάφορα...και τι δεν έχω κάνει.Σήμερα ας πούμε,παρατηρώ ότι παρόλο που έχω τον ορίσει ως προεπιλεγμένη συσκευή και αυτό φαίνεται με το πράσινο τικ,φαίνεται κάπως θαμπό το μαύρο χρώμα(σε αντίθεση με το έντονο των δύο διπλανών συσκευών) και από κάτω δείχνει την ένδειξη ''εκτός σύνδεσης'' 144445
Αυτό είναι το βασικό μου πρόβλημα μάλλον διότι όλες τις φορές που έχει εκτυπώσει,πάντα δείχνει περιορισμένη σύνδεση.Και κάτι ακόμα:όταν είμαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο μέσω του ασύρματου router,δεν μπορεί παράλληλα να συνδεθεί(έστω αυτή την ''περιορισμένη'' σύνδεση που κάνει)και με τον εκτυπωτή.Πρέπει να αποσυνδεθώ από το διαδίκτυο και να πατήσω σύνδεση με το 3520 για να συνδεθεί(χωρίς όμως να εκτυπώνει πάντα) και μετά το αντίστροφο δηλαδή να αποσυνδεθώ από τον εκτυπωτή για να ξανασυνδεθεί με το internet.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;;Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η λύση πιθανώς να είναι κάτι πολύ απλό αλλά δεν ξέρω τι και αυτό με διαολίζει :evil:

meletis
22-09-14, 22:54
Καλησπέρα. Εγω που είχα το Hp officejet 7000 είχα προβλήματα στην σύνδεση του με το computer. Σε τι λειτουργικό προσπαθείς να το συνδέσεις ? Είχα επικοινωνήσει με την Ηp τότε μου είχε πει να αλλάξω το όνομα χρήστη στο λογαριασμό σε λατινικούς χαρακτήρες ή ελληνικούς (δοκίμασε) γιατί είχαν πρόβλημα οι drivers με τα windows 7. Eλπίζω να βοήθησα:p

efkola
23-09-14, 12:39
Καλημέρα!Μελέτη ευχαριστώ για την απάντηση!
Έχω κάτι που ίσως συντελέσει ώστε κάποιος φίλος εδώ να με βοηθήσει να βρω μια λύση επιτέλους...επιχείρησα πριν από λίγο να συνδεθώ στον εκτυπωτή μέσω του smartphone και το κατάφερα.Τον εντόπισε αμέσως το wifi του κινητού και εκτύπωσε μια χαρά(αν και με αισθητά μικρότερη ταχύτητα από αυτή που εκτυπώνει όταν δίνω κάτι από το laptop,δεν ξέρω γιατί)αλλά με ένα θέμα:και πάλι έπρεπε να αποσυνδεθώ από το router για να συνδεθώ στον εκτυπωτή,πράγμα που σημαίνει ότι κάτι έχει συμβεί και δεν μπορεί να είναι συνδεδεμένο σε δύο δίκτυα wifi ταυτόχρονα.Αυτό συμβαίνει και σ'εσάς ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά στις ρυθμίσεις;

meletis
23-09-14, 12:43
Έχεις επικοινωνήσει με την τεχνική υποστήριξη της HP ?

efkola
23-09-14, 12:45
Παλιότερα ναι,τώρα όχι.Δε θυμάμαι καν πώς το είχα κάνει!Μέσω τηλ επικοινώνησες ή μέσω mail;

meletis
23-09-14, 12:49
Μέσω τηλεφώνου
801-11-75400

Simpleton
23-09-14, 15:35
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιείς την «ασύρματη απευθείας εκτύπωση». Συνδέεσαι στο router και δεν έχεις πρόσβαση στον εκτυπωτή, συνδέεσαι στον εκτυπωτή και χάνεις το internet. Είναι φυσιολογικό, επειδή πρόκειται για ξεχωριστά δίκτυα που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους.

Η λύση είναι να ρυθμίσεις τον εκτυπωτή ώστε να συνδέεται στο ασύρματο δίκτυο του router. Ο υπολογιστής θα είναι πάντα στο δίκτυο του router (δεν θα χρειάζεται εναλλαγή δικτύων δηλαδή) και θα έχει ταυτόχρονα τόσο πρόσβαση στο διαδίκτυο όσο και επικοινωνία με τον εκτυπωτή.

Αυτό μπορείς να το κάνεις με δύο τρόπους:
- Να συνδεθείς στο δίκτυο του εκτυπωτή και από τον browser να ανοίξεις τη σελίδα http://192.168.223.1. Εκεί πας στην καρτέλα «Δίκτυο» και αριστερά ξεκινάς τον «οδηγό ρύθμισης ασύρματης σύνδεσης». Εκεί θα σου ζητήσει να επιλέξεις το δίκτυο του router και να δώσεις τον κωδικό του.

- Αν ο εκτυπωτής είναι συνδεδεμένος και με USB, να ξεκινήσεις το εργαλείο της HP «Εγκατάσταση και λογισμικό εκτυπωτή» και να επιλέξεις τη «Μετατροπή σύνδεσης USB σε ασύρματη».

efkola
23-09-14, 16:41
Simpleton,ευχαριστώ!Ίσως να βρίσκεται σε αυτό που λες η απάντηση...πάντως από το smartphone εκτυπώνω κανονικά,αφού όμως αποσυνδεθώ πρώτα από το router.Η σελίδα όμως http://192.168.223.1/ δε μου ανοίγει,είτε έχοντας συνδεθεί στο router είτε έχοντας συνδεθεί με τον εκτυπωτή.Το ίδιο και η http://192.168.1.254/ που δοκίμασα :mad: Έχεις καμιά πρόταση;;

Simpleton
23-09-14, 20:07
Η διεύθυνση αυτή ισχύει μόνο στο δίκτυο του εκτυπωτή. Σύνδεσε τον υπολογιστή σε αυτό, τρέξε στη γραμμή εντολών το

ipconfig /all
και ανέβασε εδώ αυτά που θα σου εμφανίσει.

efkola
23-09-14, 22:24
Ελπίζω να έκανα σωστά τη διαδικασία!
144512

Simpleton
23-09-14, 23:34
Αυτά είναι ενώ είσαι συνδεδεμένος στον εκτυπωτή; Ο υπολογιστής θα έπρεπε να πάρει διαφορετική IP (192.168.223.x). Άνοιξε τη γραμμή εντολών ως διαχειριστής και δώσε τις εντολές

ipconfig /release
ipconfig /renew
για να ζητήσει πάλι διεύθυνση.

efkola
23-09-14, 23:43
Sorry,δεν κατάλαβα ότι έπρεπε να είμαι συνδεδεμένος στον εκτυπωτή.Στο προηγούμενο απόκομμα ήμουν συνδεδεμένος με το router.Σ'αυτό εδώ είμαι με τον εκτυπωτή!
144513

Simpleton
24-09-14, 01:51
Για κάποιο λόγο δεν παίρνει IP. Τρέξε τις εντολές που έδωσα πιο πάνω και δες αν αλλάζει κάτι.

efkola
24-09-14, 15:47
Simpleton.σ'ευχαριστώ που ασχολείσαι διότι δεν την παλεύω μ'αυτό το διαόλι!
Όντας συνδεδεμένος με τον εκτυπωτή βγάζει αυτό
144539
και όταν συνδέομαι με το router,μου βγάζει αυτό
144541
Τι προτείνετε γιατρέ; :)

Tsene
24-09-14, 18:20
Σύνδεσε τον εκτυπωτή στο δίκτυο του ασύρματου router σου. Ο φορητός σου θα είναι στο ίδιο ασύρματο δίκτυο και έτσι όλες οι συσκευές θα επικοινωνούν μεταξύ τους και θα έχουν και πρόσβαση στο internet.
Oδηγóς χρήσης (http://h20565.www2.hp.com/portal/site/hpsc/template.PAGE/public/psi/manualsResults/?sp4ts.oid=5165506&spf_p.tpst=psiContentResults&spf_p.prp_psiContentResults=wsrp-navigationalState%3Daction%253Dmanualslist%257Ccontentid%253DUser-Guide-%252528how-to-use%252529%257Clang%253Del&javax.portlet.begCacheTok=com.vignette.cachetoken&javax.portlet.endCacheTok=com.vignette.cachetoken) σελίδα 36.

efkola
24-09-14, 20:12
Tsene,αναφέρεσαι στο ''Αλλαγή ρυθμίσεων δικτύου'' ή στο ''Συμβουλές για ρύθμιση κ χρήση ενός εκτυπωτή δικτύου'';
Να πω πάλι ότι ο εκτυπωτής εκτυπώνει κανονικά από το κινητό,αλλά μόνο όταν το κινητό αποσυνδεθεί από το router.Στο laptop η σύνδεση είναι ''περιορισμένη'' και εξακολουθεί να μην εκτυπώνει.
Μήπως είναι καλύτερα να κάνω απεγκατάσταση και μετά εκ νέου εγκατάσταση;Όχι ότι δεν το έχω ξανακάνει παλιότερα 2-3 φορές αλλά το αποτέλεσμα ίδιο

Simpleton
24-09-14, 20:39
Μπορείς να δοκιμάσεις τη μέθοδο με σύνδεση USB και χρήση του προγράμματος της HP για να ρυθμίσεις τη σύνδεση; Το USB θα είναι προσωρινό, μπορείς μετά να το βγάλεις.

efkola
13-10-14, 19:56
Καλησπέρα και πάλι!
Επιτέλους βρήκα χρόνο σήμεα,μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών HP και με βοήθησε να δώσουμε μια πρόχειρη λύση αλλά πιο σωστή δουλειά θα κάναμε αν είχα το καλώδιο usb που μου είχατε προτείνει και εσείς.Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δε έχω το κουτί για να δω μήπως είχε μέσα αλλά δεν έχω και καλώδιο οπότε πρέπει να πάω να αγοράσω.Ο υπάλληλος μου είπε ένα καλώδιο σύνδεσης με εκτυπωτή αλλά εδώ (http://www.skroutz.gr/c/695/kalodia-usb_firewire.html?keyphrase=%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BF+%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%84%CE%B7) βλέπω πολλά διαφορετικά καλώδια για εκτυπωτή.Πώς μπορώ να βρω ποιο ακριβώς πρέπει να ζητήσω;;

stefan_city
13-10-14, 20:08
Από το λινκ που έβαλες κάνουν όλα, εκτός από το τελευταίο. Ένα οποιοδήποτε USB 2.0 καλώδιο για σύνδεση με εκτυπωτή πάρε.

efkola
13-10-14, 20:23
Α τόσο απλό;Σ'ευχαριστώ stefan_city :)

stefan_city
13-10-14, 20:54
Να 'σαι καλά.:) Δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο, οι κύριες διαφορές τους είναι στο μήκος.

efkola
16-10-14, 00:47
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!Δανείστηκα σήμερα ένα καλώδιο usb και αφού παιδεύτηκα λίγο,μάλλον τα κατάφερα(με βοήθησε ο οδηγός που έστειλε ο Tsene) και ευελπιστώ μετά από τόσον καιρό που έχω τον εκτυπωτή να καταφέρω να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους απροβλημάτιστα :)

Tsene
16-10-14, 11:00
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!Δανείστηκα σήμερα ένα καλώδιο usb και αφού παιδεύτηκα λίγο,μάλλον τα κατάφερα(με βοήθησε ο οδηγός που έστειλε ο Tsene) και ευελπιστώ μετά από τόσον καιρό που έχω τον εκτυπωτή να καταφέρω να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους απροβλημάτιστα :)

Well done :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.