PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με laptop Hp



CoOliO1987
21-09-14, 23:55
Καλησπέρα σας..Το laptop Μάλλον τα έφτυσε αλλά σίγουρα μια δικιά σας γνώμη θα ήταν ότι καλύτερο!!!Το ανοίγω κανονικά και φαίνεται πως ανοίγει σωστά αλλά σήμα στην οθόνη γιοκ!!(Κ γραφικών εκτός?)Τα λαμπάκια σωστά πέρα από 2 λαμπάκια όχι στο κάτω μέρος που είναι και τα άλλα αλλά στο πάνω δίπλα στο Caps Lock το ένα και δίπλα από εκεί που λέει Altec Lansing το άλλο!!:sorry:

lsavvaid
22-09-14, 02:16
Καλησπέρα σας..Το laptop Μάλλον τα έφτυσε αλλά σίγουρα μια δικιά σας γνώμη θα ήταν ότι καλύτερο!!!Το ανοίγω κανονικά και φαίνεται πως ανοίγει σωστά αλλά σήμα στην οθόνη γιοκ!!(Κ γραφικών εκτός?)Τα λαμπάκια σωστά πέρα από 2 λαμπάκια όχι στο κάτω μέρος που είναι και τα άλλα αλλά στο πάνω δίπλα στο Caps Lock το ένα και δίπλα από εκεί που λέει Altec Lansing το άλλο!!:sorry:

Εννοείς ότι το ακούς να δουλεύει κανονικά, ανοίγει κανονικά αλλά μαύρη οθόνη?

Έτσι πως το περιγράφεις για κάρτα γραφικών μοιάζει χωρίς να αποκλείονται και άλλα πράματα βέβαια

χαρακτηριστικά laptop ; μοντέλο;

CoOliO1987
22-09-14, 02:26
Hp Compaq Presario CQ61..Πριν λίγο του έβγαλα μπαταρία Cmos και μνήμη..Το άνοιξα χωρίς την μνήμη και την μπαταρία τα ίδια!!Τα ξανασύνδεσα πάλι τίποτα!!Επίσης το σύνδεσα σε εξωτερική οθόνη και πάλι τίποτα!!!

lsavvaid
22-09-14, 02:59
Hp Compaq Presario CQ61..Πριν λίγο του έβγαλα μπαταρία Cmos και μνήμη..Το άνοιξα χωρίς την μνήμη και την μπαταρία τα ίδια!!Τα ξανασύνδεσα πάλι τίποτα!!Επίσης το σύνδεσα σε εξωτερική οθόνη και πάλι τίποτα!!!

Ποια κάρτα γραφικών έχει πάνω; ενσωματωμένη στη μητρική είναι;

CoOliO1987
22-09-14, 10:20
Θεωρητικά...

Nikiforos
22-09-14, 12:42
Πλάκα με κανεις! πριν λιγες μερες ενας φιλος μου εφερε εναν σαν τον δικο σου αλλα τον 60αρι και νομιζαμε οτι εχει χαλασει ο σκληρος γιατι δεν φορτωναν τα vista. Στον ελεγχο ελεγε οτι θελει αλλαγη ο σκληρος. Τον βγαλαμε απεξω και οταν το πηρα σπιτι να το δω μετα μαυρη οθονη....ειτε με τον σκληρο μεσα ειτε οχι κανει το ιδιο. Δοκιμασα και αλλον τιποτα. Εβγαλα την μπαταρια τα ιδια. Το συνδεσα σε τηλεοραση (DSUB15 βυσμα) τα ιδια παλι! τελικα δεν βρηκαμε λυση και ειναι να το παει σε μαγαζι επισκευων...πιστευω καρτα γραφικων αλλα πως πριν εκανε νουμερα με τον σκληρο? μην ειναι μητρικη?
Η καρτα γραφικων σε αυτα τα μοντελα ειναι ενσωματωμενη δυστυχως στην μητρικη....
http://www.hp.com/ctg/Manual/c01740724.pdf
δειτε εδω service manual.

CoOliO1987
22-09-14, 12:59
Αποκλείεται πιστεύω να είναι στον δίσκο..95% δίνω στο γραφικό και 4% μητρική!!Το υπόλοιπο 1% σε όλα τα άλλα...Άσε έχω και κάτι νεύρα πριν από λίγο με κάλεσαν επίστρατο!!!

Nikiforos
22-09-14, 13:04
Αποκλείεται πιστεύω να είναι στον δίσκο..95% δίνω στο γραφικό και 4% μητρική!!Το υπόλοιπο 1% σε όλα τα άλλα...Άσε έχω και κάτι νεύρα πριν από λίγο με κάλεσαν επίστρατο!!!

Παντως στον φιλο μου χαλασαν τα vista και στον ελεγχο που εχει στην αρχη ελεγε για σκληρο! δυστυχως η καρτα γραφικων ειναι επανω στην μητρικη! οποτε ειτε το ενα ειτε το αλλο παλι πας για μητρικη, στο ebay παντως γινεται χαμος εχει αρκετες αλλα απο Αμερικη κυριως ή Γερμανια.
Η μαυρη οθονη μπορει να ειναι και απο ram, δοκιμασες αλλες? εγω δεν ειχα να δοκιμασω...


Επιστρατο??? τυχερε!!! εχω παει και εγω, διακοπες τσαμπα! πλακα εχει μην σκας! που θα πας?

CoOliO1987
22-09-14, 13:07
Πετροχώρι Ξάνθης..Δίπλα μου είναι 45Km!!Μπαίνεις πρωί και φεύγεις μεσημέρι?

Nikiforos
22-09-14, 13:09
Πετροχώρι Ξάνθης..Δίπλα μου είναι 45Km!!Μπαίνεις πρωί και φεύγεις μεσημέρι?

Θα σου απαντησω με pm να μην το σκισουμε εδω μεσα. Δοκιμασες αλλες RAM στον laptop? και αυτες αμα χαλασουν δινουν μαυρη οθονη. Φυσικα με το να τις βγαλεις δεν κανεις κατι γιατι απλα θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα!

CoOliO1987
22-09-14, 13:17
Ωχ..Δυστυχώς δεν έχω μνήμη για δοκιμή!!!Φαντάζεσαι να είναι αυτό?

Nikiforos
22-09-14, 13:18
Ωχ..Δυστυχώς δεν έχω μνήμη για δοκιμή!!!Φαντάζεσαι να είναι αυτό?

http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Hardware/How-much-memory-can-the-Compaq-Presario-CQ60/td-p/1553881
To επαθε ενας εδω. Σε desktop pc παντως αμα χαλασει ram μου εχει τυχει αυτο κανει, τωρα αν ειναι απο ram αν ειναι στο ενα καρτελακι μπορει να παιξει για κανε δοκιμη αμα μπορεις με ενα ενα γιατι εγω δεν εχω τον λαπτοπ να το δω.

CoOliO1987
22-09-14, 13:22
Εννοείς να την βάλω στο άλλο slot?

Nikiforos
22-09-14, 13:48
Εγω εβγαλα την πανω πανω απλα και δοκιμασα ετσι εκανε το ιδιο, αλλα αν εχει χαλασει η κατω? ναι θελει τσαμπα με την μια. Τον εχω δωσει στο παλικαρι του ειπα τωρα να το δοκιμασει. Αν ειχαμε αλλες καλα θα ηταν αλλα δεν εχω. Παντως μου εχει τυχει που εχω εναν acer aspire 3022wlmi και εναν flybook A33i ενω εχουν ιδια μνημη σαν τυπο βγαζω τα 512 του flybook τα βαζω στον acer και εχω μαυρη εικονα!!! βαζω το 1GB του acer στο flybook και επισης εχω μαυρη εικονα! τα βαζω οπως ηταν και παιζουν και τα 2! βγαλε συμπερασμα....:twisted:
οταν υπαρχει προβλημα στην RAM το BIOS δεν μπορει να την αναγνωρισει με αποτελεσμα να μην βγαινει καν, γιαυτο υπαρχει μαυρη εικονα στην εκκινηση.

CoOliO1987
22-09-14, 13:59
Με προβληματίζει αυτά τα 2 φωτάκια που αναμοσβήνουν!!!

Nikiforos
22-09-14, 14:03
Α στου φιλου μενανε καποια αναμενα συνεχεια σταθερα ομως. Μπορει να ειναι καρτα γραφικων ή μητρικη, δοκιμασε αυτο με την ram ομως να δεις.

lsavvaid
22-09-14, 23:00
Αν είναι κάρτα μπορείς να δοκιμάσεις να το επιδιορθώσεις (reflow) αλλά δεν σου εγγυάται κανείς πόσο θα κρατήσει. Μπορεί λίγες μέρες ,λίγες εβδομάδες και πάει λέγοντας.

Από εκεί και πέρα η ριζική και πιο ενδεδειγμένη λύση είναι το reballing αλλά κοστίζει και πρέπει να γίνει σωστά.

Τα πάντα είναι θέμα με την τρέχουσα αξία του φορητού και αν αξίζει να πληρώσεις για να επισκευαστεί.

Απέκλεισε κάθε άλλη βλάβη και reflow μπορείς να δοκιμάσεις στην τελική να το κάνεις και εσύ

Dimitris12
23-09-14, 01:31
Με προβληματίζει αυτά τα 2 φωτάκια που αναμοσβήνουν!!!

Αν αναβοσβήνουν τα φωτάκια του Caps Lock και Num Lock κοίτα στη σελίδα http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=gr&lc=el&dlc=el&docname=c01732674 ,αναφέρει τα πιθανά προβλήματα.

CoOliO1987
23-09-14, 02:00
Δοκίμασα με 2 διαφορετικές μνήμες και ως αποτέλεσμα είχα το ίδιο..Οπότε η κ.γραφικών εκτός :sorry:

Nikiforos
23-09-14, 06:29
Καλημερα, αστα να πανε, μαλλον τοτε μητρικη ή γραφικων αλλα ειναι ενσωματωμενη οποτε το ιδιο και το αυτο...

ivanois
29-09-14, 19:37
Φιλε CoOliO1987,αν τα συγκεκριμενα λαμπακια σου αναβοσβηνουν 2 φορες ειναι προβλημα του bios.
Ριξε μια ματια σ αυτο:
https://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20120714133717AAoF0jS

και αν το τσιπακι σου ειναι ακομη στα καλα του θα επαναπρογραματιστει το bios,αν οχι πρεπει να αντικατασταθει.
Το τσιπακι-8 ποδια-υπαρχει στο ebay,απρογραμματιστο στα 4 με 5 ευρω και προγραμματισμενο με τελευταιο bios version-η οποιο εσυ θελεις- απο 15 ως 20 ευρω
(αν κανεις κατι να προτιμησεις προγραμματισμενο...)

CoOliO1987
29-09-14, 22:31
Με προβληματίζει το ότι έγινε έτσι ξαφνικά?

ivanois
29-09-14, 22:42
Ετσι εγινε και σε 1 που μπορεσα να επαναφερω με τον τροπο αυτο-δεν επιασε παντως με την μια,προσπαθησα πανω απο 10 φορες-
σε 2ο παλι δεν εγινε ουτε σε 100(ειμαι πολυ επιμονος δυστυχως...) και σε αυτο αλλαχθηκε το τσιπ.

CoOliO1987
29-09-14, 22:53
Δηλαδή λες πως δεν είναι κ.γραφικών η μητρική?

ivanois
29-09-14, 23:19
Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος,αλλα αν το συμπτωμα ειναι α κ ρ ι β ω ς οπως το περιγραφεις,εννοω με 2 επαναλαμβανομενα αναβοσβησιματα των συγκεκριμενων κουμπιων-παιζει μεγαλο ρολο ποια κοι ποσες φορες αναβοσβηνουν-θεωρω οτι εχεις το ιδιο προβλημα με μενα κατα 99%.
Τωρα απο κει και κατω γιατι δεν δοκιμαζεις την λυση του link που σου εδωσα(την θεωρω πολυ ευκολη),για να σου φυγει η απορια....
Δεν υπαρχει περιπτωση να παθεις κατι χειροτερο-το λαπτοπακι σου,δεν ειναι ετσι κι αλλιως λειτουργικο αυτη την στιγμη- οποτε μονο να κερδισεις εχεις,αν εισαι τυχερος και το τσιπ δεν εχει βλαβη και απλα θελει επαναπρογραμματισμο.
Και κατι αλλο: δεν ειναι καλο να δινεις ρευμα στην μητρικη-σε καμμια-χωρις να εχεις πανω την cmos μπαταρια,ειναι κι αυτος λογος να χτυπησει το bios αλλα και το ιδιο το τσιπακι,ολα αυτα κατα τηυν αποψη μου....

sotos4421
29-09-14, 23:20
Σε ένα HP G62 που είχα, συνάντησα και εγώ το πρόβλημα με τα λαμπάκια και έφταιγε η κάρτα του ασυρμάτου.(δημιουργούσε kernel-panic)
Απλά το αναφέρω μπας και.....

CoOliO1987
29-09-14, 23:24
Κρατάω το panic :rofl: Το έδωσα σε 1 γνωστό να δω τι παίζει!!Τα λαμπάκια αναβοσβήνουν συνέχεια..

ivanois
29-09-14, 23:47
sotos4421,off topic βεβαια,αλλα μιας και ανεφερες το συγκεκριμενο μοντελο-το δικο μου με i3 ενσωματωμενο στην μητρικη-10 μερες παλευω μ αυτο το πραγμα,γιατι αρχισε στα καλα καθουμενα τα shutdown στα 10 2λεπτα απο την εκκινηση.
Τι παστες του εχω αλλαξει ,τι χαλκους του εχω βαλει και σε επεξεργαστη και σε καρτα γραφικων-και αυτο που λες εκανα γιατι ειχα δει μια αναλογη αναφορα-,το καλυτερο παυ εχω καταφερει ειναι να μενει αναμενο 50 λεπτα,μετα παλι shutdown σε ολες τις περιπτωσεις με το αναλογο μυνημα για overheating μe το κλασικο πλεον error 90d.

sotos4421
30-09-14, 00:26
sotos4421,off topic βεβαια,αλλα μιας και ανεφερες το συγκεκριμενο μοντελο-το δικο μου με i3 ενσωματωμενο στην μητρικη-10 μερες παλευω μ αυτο το πραγμα,γιατι αρχισε στα καλα καθουμενα τα shutdown στα 10 2λεπτα απο την εκκινηση.
Τι παστες του εχω αλλαξει ,τι χαλκους του εχω βαλει και σε επεξεργαστη και σε καρτα γραφικων-και αυτο που λες εκανα γιατι ειχα δει μια αναλογη αναφορα-,το καλυτερο παυ εχω καταφερει ειναι να μενει αναμενο 50 λεπτα,μετα παλι shutdown σε ολες τις περιπτωσεις με το αναλογο μυνημα για overheating μe το κλασικο πλεον error 90d.
Έχεις ανοίξει το ανεμιστηράκι (έχει τέσσερις βιδούλες πιο μικρές από εκείνες που συγκρατούν τους βραχίονες των γυαλιών)για να βγάλεις από μέσα το "μαλλί" που μαζεύει;

Edit: Λάθος αν βάζεις χαλκό.
Θέλει κανονική ποσότητα στο κέντρο(μην την απλώσεις) όσο ένας κόκκος ρυζιού στην cpu και μπόλικο στις (εγώ είχα δύο) κάρτες γραφικών. Ειδικά στις κάρτες να είναι κεραμική η πάστα για να μην κάνουμε κάποιο βραχυκύκλωμα.

Subaru
30-09-14, 16:53
Καλησπέρα CoOliO1987. Γτ φίλε μου δε δοκιμάζεις να βάλεις ένα live cd από linux να αποκλείσουμε το γεγονός του δίσκου. Έτσι αν σου ανοίξει κανονικά είναι δίσκος. Αν δεν ανοίξει, παίζει να είναι κτ από τα υπόλοιπα. Αλλά αν θυμάμαι καλά, (από άλλο περιστατικό που είχα) πρέπει να είναι μητρική.

CoOliO1987
30-09-14, 17:45
Αυτό δεν το δοκίμασα..Live cd εννοείς Linux?

Nikiforos
30-09-14, 19:45
Αφου δεν μπαινει στο BIOS! ετσι δεν εχουμε πει? και του φιλου μου τα ιδια κανει και δεν φορτωνει απολυτως τιποτα, μαλλον μητρικη, το εστειλε σε τεχνικο και περιμενει το πορισμα...


Αυτό δεν το δοκίμασα..Live cd εννοείς Linux?

μπορεις να μπεις στο bios? αν θυμαμαι ειχες πει οτι ειχε μαυρη εικονα και δεν μπαινει...
αν θες να δοκιμασεις κατεβασε ενα ubuntu απο εδω : http://www.ubuntu.com/download/desktop

CoOliO1987
30-09-14, 23:52
Θα bootάρει αυτόματα?

Nikiforos
01-10-14, 06:32
Εγω δοκιμασα και κανει το ιδιο! μαυρη οθονη φωτεινη με μια ασπρη γραμμουλα επανω αριστερα, αν δεν μπαινει στο bios σημαινει πως κατι εχει ψοφισει πως θα bootarei?

CoOliO1987
01-10-14, 10:10
Εγώ έχω σκέτη μαυρίλα..Τίποτα παραπάνω!!!

Nikiforos
01-10-14, 10:58
Εγώ έχω σκέτη μαυρίλα..Τίποτα παραπάνω!!!

μαυριλα εντελως ή ειναι μαυριλα με φωτιζόμενη οθονη? ειπαμε δοκιμασες σε αλλη oθονη και δεν δειχνει? αν ναι μαλλον καρτα γραφικων αλλα ειναι ενσωματωμενη στην μητρικη απ οσο ξερω :(

CoOliO1987
01-10-14, 11:23
Ναι δοκίμασα σε άλλη οθόνη και τίποτα..Σωστά είναι ενσωματωμένη!!!Τώρα αν είναι φωτιζόμενη οθόνη δεν ξέρω αν και νομίζω πως πρέπει να είναι!!

Nikiforos
01-10-14, 12:14
Μαλλον ειναι μητρικη, ο φιλος μου το εστειλε σε εναν γνωστο του τεχνικο, οταν βγει το πορισμα θα ενημερωσω εδω μεσα.

CoOliO1987
01-10-14, 12:22
ΟK και εγώ περιμένω ενημέρωση από ένα φιλαράκι μου..

@ ADSLgr.com All rights reserved.