PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύντομα 4 και 8 Mbps στα DSLAM του ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

jazzman
15-03-07, 20:32
Μετά απο πιέσεις μάλλον και ο ΟΤΕ θα εισάγει δύο νέες ταχύητες πολύ σύντομα στα DSLAM του, 4 και 8 Mbps. Βέβαια η ονομαστική θα είναι αυτή ....γιατί η ουσιαστική μάλλον για τα μισά κάτι μου λέει ...

Με εκτίμηση

al0000
15-03-07, 20:36
Περαστικά

ownagE_
15-03-07, 20:43
Περαστικά

:rofl:

Μηπως μπορεις να μας πεις ποτε ή απο που τα εμαθες εσυ αυτα ? :p

NoDsl
15-03-07, 20:47
Άπο εγκυρες εσωτερικές πηγές τις οποίες για προφανείς λόγους(sic) δεν μπορεί να κατατονομάσει. Μπορεί να είναι και ράδιο αρβίλα αλλά who gives a penny. Αν δεν δώ το νέο connex με την ταχύτητα φωτός των 8mbps(μη εγγυημένο) χωρίς να μετακομίσω θα το πιστέψω.

*Υ.Γ: Το " πολύ σύντομα" σε τι αστρική ώρα-μήνα-έτος-αιώνα να το εκλάβουμε?

grandstyle
15-03-07, 20:51
Συντομα ταχυτητες adsl 56k απο τον οτε

psytransas
15-03-07, 21:11
Ποσο ακομα μπορει να διαιρεθει το σημερινο contention ratio, αν δωσει εστω ονομαστικα τετοιες ταχυτητες ? ? ?

Με τα σημερινα δεδομενα ετσι και το κανει θα κλαψουνε μανουλες...:cry:

jimaniac
15-03-07, 21:23
Άμα δεν δεκαπλασιάσει το συνολικό Bandwith ο ΟΤΕ τότε την μαμίσαμε και ψόφησε....εκεί να δείς τί σούρσιμο έχουμε να φάμε....

8 ΜΒ θα λέει οτι δίνει ------> 2 ΜΒ καθαρά θα παίρνουμε....

ήθελα να ξερα γιατί δεν χώνουν καμιά 100 GBPS πρός εξωτερικό και έναν διπλασιασμό στον αριθμό των DSLAM's να ξεμπερδέψει μιά και καλή??????

Αυτή η κατάσταση δεν πάει άλλο....με τόσα πρόστιμα που έχει φάει θα μπορούσε σίγουρα να αναβαθμίσει κατα πολύ το δίκτυό του και να έχουμε καλύτερες ταχύτητες....

psytransas
15-03-07, 21:33
Μη ξεχνας οτι τετοιες αναβαθμισεις και αγορα τοσο μεγαλου b/w κοστιζουν παρα πολλα $$$$
Με μικρα και σταθερα βηματα καποια στιγμη ...:whistle:

Σιγουρα τα 8mbit = 2-2.5mbit ...ειναι το 1/3 της ονομαστικης αμα το κανεις ,,οποτε οκ για τον οτε και γεια σας ...

sdikr
15-03-07, 23:08
Άπο εγκυρες εσωτερικές πηγές τις οποίες για προφανείς λόγους(sic) δεν μπορεί να κατατονομάσει. Μπορεί να είναι και ράδιο αρβίλα αλλά who gives a penny. Αν δεν δώ το νέο connex με την ταχύτητα φωτός των 8mbps(μη εγγυημένο) χωρίς να μετακομίσω θα το πιστέψω.

*Υ.Γ: Το " πολύ σύντομα" σε τι αστρική ώρα-μήνα-έτος-αιώνα να το εκλάβουμε?

Προς τον απρίλιο μεριά λένε ;)



Άμα δεν δεκαπλασιάσει το συνολικό Bandwith ο ΟΤΕ τότε την μαμίσαμε και ψόφησε....εκεί να δείς τί σούρσιμο έχουμε να φάμε....

8 ΜΒ θα λέει οτι δίνει ------> 2 ΜΒ καθαρά θα παίρνουμε....

ήθελα να ξερα γιατί δεν χώνουν καμιά 100 GBPS πρός εξωτερικό και έναν διπλασιασμό στον αριθμό των DSLAM's να ξεμπερδέψει μιά και καλή??????

Αυτή η κατάσταση δεν πάει άλλο....με τόσα πρόστιμα που έχει φάει θα μπορούσε σίγουρα να αναβαθμίσει κατα πολύ το δίκτυό του και να έχουμε καλύτερες ταχύτητες....

το εξωτερικό δεν είναι κομμάτι του ΟΤΕ αλλά των παρόχων, ακόμα το πόσα dslam θα βάλει δεν σημαίνει οτι θα πηγαίνει καλύτερα, μιας και η γραμμές στα dslam πάνε ανάλογα με το πόσους χρήστες έχει

Βέβαια αν θα το κάνει αυτό θα αδειάσει πάλι αρκετούς παρόχους ;)

Εγώ θα περιμένω πότε θα μπεί το cap στις συνδέσεις επιτέλους

johnvam
15-03-07, 23:13
Μετά απο πιέσεις μάλλον και ο ΟΤΕ θα εισάγει δύο νέες ταχύητες πολύ σύντομα στα DSLAM του, 4 και 8 Mbps. Βέβαια η ονομαστική θα είναι αυτή ....γιατί η ουσιαστική μάλλον για τα μισά κάτι μου λέει ...

Με εκτίμηση

Το επιβεβαιώνω και εγώ μέσα απο άτομο που δουλεύει στην Otenet...

Όποιος προλάβει πρόλαβε να φύγει μακριά απο τον πΟΤΕ.....

Anarki
15-03-07, 23:27
Με τι προσόντα θα δώσει 4 και 8 μωρέ; Εδώ ούτε 768 δεν μπορεί να δώσει.

grandstyle
15-03-07, 23:35
Με τι προσόντα θα δώσει 4 και 8 μωρέ; Εδώ ούτε 768 δεν μπορεί να δώσει.

και εγω αυτη την απορια εχω. δεν νομιζω να δινει συντομα.. και οταν θα δωσει τετοιες ταχυτητες οι αλλοι θα δινουν 20mbps +

kosmasgr
15-03-07, 23:35
Συντομα ταχυτητες adsl 56k απο τον οτε


αχχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχχαχα ΟΤΕ rules :)

sdikr
15-03-07, 23:38
Με τι προσόντα θα δώσει 4 και 8 μωρέ; Εδώ ούτε 768 δεν μπορεί να δώσει.


Θα σου απαντούσα τώρα με Honda 1.80 αλλά μάλλον δεν είναι πρέπον

Anarki
15-03-07, 23:41
Ομολογώ οτι δεν το έπιασα το παραπάνω :p

nikgr
15-03-07, 23:42
Mακάρι να το κάνει ρε παιδιά και ας είναι και εικονικό.
Ξέρετε αν μιλάμε για κατάργηση των υπάρχουσων ταχυτήτων και αντικατάσταση πχ με 2, 4 και 8?
Ή θα μιλάμε για προσθήκη απλά της 4αρας και 8αρας?

grandstyle
15-03-07, 23:48
ε προφανως για "προσθηκη".. δεν νομιζω να ξανακανει τα ιδια με τις αναβαθμισεις..και να θελει δλδ δεν μπορει

sdikr
15-03-07, 23:57
ε προφανως για "προσθηκη".. δεν νομιζω να ξανακανει τα ιδια με τις αναβαθμισεις..και να θελει δλδ δεν μπορει


Μπορείς να το εξηγήσεις αυτο;

NoDsl
16-03-07, 00:06
Προς τον απρίλιο** μεριά λένε ;)

Και για τους "διπλασιασμούς" είχα ενημέρωση απο σίγουρα άτομα οτι θα γίνονταν αρχές 2006 αλλά είδες πότε είδαμε....


Θα σου απαντούσα τώρα με Honda 1.80 αλλά μάλλον δεν είναι πρέπον

Μη μου εξάπτεσαι, μη μου εξάπτεσαι και είμαστε και οι 2 honda fans :p


**Μήπως 1 απρίλη; γιατί μπορεί νάχεις και δίκιο

nickg78
16-03-07, 00:09
8 Mbps; Ο ποιος;
Ο ΟΤΕ; :rofl: :rofl:

Ρε κάτι πλάκες που κάνουμε απόψε. :rofl:



Και πού θα βρει ο ΟΤΕ την υποδομή να παρέχει 8 Mbps; Εδώ ούτε 2 δεν σηκώνει το δίκτυό του. Εκτός αν είναι ονομαστικά 8 Mbps, με πραγματικές ταχύτητες σε επίπεδα PSTN (κλασικό για ΟΤΕ).

Καλό πάντως. Μόλις θυμηθώ κι εγώ ένα άλλο που ήξερα με τον τΟΤΕ... εεε... τον Τοτό, θα σας το πω. :oneup:

NoDsl
16-03-07, 00:12
Και πού θα βρει την υποδομή να παρέχει 8 Mbps; Εδώ ούτε 2 δεν σηκώνει το δίκτυό του.


Άλλο αν έχει να δώσει και άλλο αν δίνει. Βέβαια σε εμάς μετράει το πόσο δίνει. Πάντως, άμα θέλει, μπορεί να δώσει 3πλάσιο του 8 άνετα πλέον;)

nikgr
16-03-07, 00:12
nickg78 γιατί είχε την υποδομή όταν έκανε το 2πλασιασμό στα 2mbit?
Eγώ νομίζω ότι μπορεί εύκολα να το κάνει αν θελει.

Το τί θα παίρνουμε βέβαια είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...

nickg78
16-03-07, 00:14
nickg78 γιατί είχε την υποδομή όταν έκανε το 2πλασιασμό στα 2mbit?
Eγώ νομίζω ότι μπορεί εύκολα να το κάνει αν θελει.

Το τί θα παίρνουμε βέβαια είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...

Α, οκ τότε. Αν είναι εικονικά πάω πάσο.

Εικονικά, βγάζω κι εγώ αύριο μια ανακοίνωση, ότι παρέχω ADSL5+ στα 10 Gbps με 1 ευρώ το μήνα.

Για πραγματικές ταχύτητες μιλάμε πάντα...

l_satsok
16-03-07, 00:15
θα το κανει.
και θα παρεχει 8mbits σε 160 χρηστες των 8192kbps,και οτι προλαβει ο καθενας παιρνει.
σα να εχεις μια τουαλεττα σε μια πολυκατοικια,οι μισοι θα τα κανουν πανω τους.

nikgr
16-03-07, 00:16
σα να εχεις μια τουαλεττα σε μια πολυκατοικια,οι μισοι θα τα κανουν πανω τους.

:rofl:

George28K
16-03-07, 00:16
Έχει ψωνίσει από Κίνα και θα τρίβουμε τα μάτια μας....
Χρησιμοποιεί την τακτική του φιδίου , αφήνει να φύγουν από το δίκτυο του οι torrentάδες για να ξεμπουκώσει το δίκτυο (και να μπουκώσουν οι άλλοι - αφου ταλαιπωρήθούν κανένα δίμηνο να ενεργοποιηθούν) και την κατάλληλη στιγμή θα μας ρίξει την 8άρα ......
Νικόλα είχαμε μούφα χειμώνα = ούτε ένα χίόνι δεν μας έκανε ( πολύ ταλαιπωρία φέτος το gfs)

nikgr
16-03-07, 00:20
όχι, θα δίνει 8mbit με τον όρο να χρησιμοποιείται μόνο για surfάρισμα και email.
Kαι άντε μετά να του αποδείξεις ότι η σελίδα σου δε φορτώθηκε με 8mbit...

NoDsl
16-03-07, 00:21
θα το κανει.
και θα παρεχει 8mbits σε 160 χρηστες των 8192kbps,και οτι προλαβει ο καθενας παιρνει.
σα να εχεις μια τουαλεττα σε μια πολυκατοικια,οι μισοι θα τα κανουν πανω τους.


Ακριβως το ανάποδο κατά τι γνώμη μου. Πόσα TB θα γεμίσεις; Για πόσο? Δεν μπορεί να την έχεις 24/7 utillized τη σύνδεση. Με 30kb/s όμως μπορείς και παραμπορείς ;)
Και το ίδιο πιτάρισμα να έχουν τα dslam τότε, το 30kb/s της 2mbit θα έιναι το 4*30 της 8 οπότε δεν θα είναι και τόσο τρισάλθιο. Γιατί οτιδήποτε κάτω απο 64κ είναι πλεόν... Δεν είμαστε σε εποχές dos...

nickg78
16-03-07, 00:23
Έχει ψωνίσει από Κίνα και θα τρίβουμε τα μάτια μας....
Χρησιμοποιεί την τακτική του φιδίου , αφήνει να φύγουν από το δίκτυο του οι torrentάδες για να ξεμπουκώσει το δίκτυο (και να μπουκώσουν οι άλλοι - αφου ταλαιπωρήθούν κανένα δίμηνο να ενεργοποιηθούν) και την κατάλληλη στιγμή θα μας ρίξει την 8άρα ......
Νικόλα είχαμε μούφα χειμώνα = ούτε ένα χίόνι δεν μας έκανε ( πολύ ταλαιπωρία φέτος το gfs)

Μη μου πεις ότι είσαι ο george28 από το snowreport. :respekt: Μικρός που είναι τελικά ο κόσμος του Internet... ;) Αίσχος χειμώνας φέτος Γιώργο όντως. Πού πήγαν τα χιόνια οέο... ας ελπίσουμε να μην επαναληφθεί ποτέ τέτοιο χάλι. :evil:

Όσο για την Κίνα,να ευχηθούμε τα νέα DSLAM του να μην είναι σαν τα κινεζικά σίδερα με τα γνωστά επακόλουθα (ηλεκτροπληξίες) :lol: ή τα κινεζικά ρούχα μιας χρήσης (συνδέεσαι μια φορά και μετά τα πετάς) :rolleyes:

George28K
16-03-07, 00:39
Θα δείξει το μέλλον αλλά χειρότερα από την σημερινή κατάσταση δεν θα είναι. Έχω καταλήξει οτι κανένας εναλλακτικός δεν είναι σοβαρός για την ώρα, κάποτε ήταν η forthnet αλλά οι επενδυτές από την Ισλανδία και τα νησία Καυμαν της χαλάσαν το όνομα.

Ναι αυτός είμαι. Ημουν ο γκαντέμης του φετινού χειμώνα.... πήγα και πήρα εξοπλισμό για σκι μετά την πρώτη κακοκαιρία του Νοεμβρίου και από τότε δεν ξαναέκανε χιόνι

ph4nt0m
16-03-07, 00:41
Μπα θα δίνει ονομαστικά 8mbit με κόφτη στα 2Mbit...:rofl:

karavagos
16-03-07, 01:16
Σε κάποια κέντρα έχει την δυνατότητα να δώσει άμεσα λόγω χρήσης ethernet εξοπλισμού. ;)

Wickerman
16-03-07, 02:40
Εγώ σκέφτομαι το εξής, αν τελικά όντως γίνει και δίνει λέμε 8 ονομαστικά και εχεις έστω το 50% από αυτό δηλ. 4 και πάλι καλύτερα θα είναι από τώρα. Τώρα βέβαια με τον ΟΤΕ ούτε για το 50% δεν μπορείς να ποντάρεις!! Μια ερώτηση μόνο, αν ειναι να προστεθούν η 4 και η 8 στις ήδη υπάρχουσες και δεν είναι διπλασιασμός πόσα € θα ζητάνε δηλαδή???

Anarki
16-03-07, 02:49
Υποθέτω οτι θα πέσουν οι τιμές στις χαμηλότερες ταχύτητες εάν δεν γίνει κάποια αυτόματη αύξηση ταχυτήτων.

NETripper
16-03-07, 02:56
όχι, θα δίνει 8mbit με τον όρο να χρησιμοποιείται μόνο για surfάρισμα και email.
Kαι άντε μετά να του αποδείξεις ότι η σελίδα σου δε φορτώθηκε με 8mbit...:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Απο τη στιγμή που κάτι βίβο και κάτι ΟΝ δινουν αβέρτα ΜΒ στό λαό δεν ακούγεται λίγο παράλογο ο οτε να κάτσι με σταυρωμένα τα χέρια;
Η φήμη τών 8ΜΒ απο οτέ πάει και έρχεται και μάλλον τελικά δεν πρόκειται μόνο για φήμη.
Αναρωτηθήκατε γιατί όλα κολάνε στον οτε οταν ας πουμε, κάποιος αποφασίζει να βαλει on και περιμένει τη δευτέρα παρουσία, για μιά "ρημάδα" διακοπή
γραμμής απο τον οτέ;
καποιος μου φένεται οτι δαγκώνει τους πελάτες του απο το σβέρκο (σα λυκόσκυλο) για να μη του φύγουν...
Τα 8ΜΒ θά ερθουν, τελικά και ποιό σύντομα απ' οτι περιμένουν κάποιοι.
Διαφορετικά καποιος θα μείνει απο πελάτες και θα χρεοκωπήσει τελικα.
Το θέμα είναι η επέκταση να γίνει πανελλαδίκα (και εκτός αθηνας:p)

Καί ένα τελευτάιο που αφορά τα κινέζικα [ Το Φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε - όπως έλεγαν και οι παλιότεροι ]

θα δούμε...

edit ==> Έρχεται πολύ μεγάλο μπαμ!!!! Κάποιοι θα χάσουν τον ύπνο τους... το sig του karavagos έχει καποιο νόημα

Wickerman
16-03-07, 03:00
Αυτό λέει η λογική Αναρκι αν και πιστεύω ότι αν είναι να γίνει κατι μάλλον διπλασιασμός θα είναι. Για να μην γίνει καμμία παρεξήγηση πάντως απλά υποθέσεις κάνω αν όντως ισχύει ότι μπορεί να πάει ο ΟΤΕ σε ταχύτητες 4 & 8 και δεν γνωρίζω κάτι απο μέσα, έξω ή πλαγίως!

No-Name
16-03-07, 03:00
90%+ o OTE θα δώσει μέχρι και 8mbps και χωρίς να χρειάζεται να μετακομίσετε....:whistle:

Wickerman
16-03-07, 03:09
Κάτι ξέρεις και δεν μας λες νοναμε22 ε? υποθέτω ότι ούτε η επαρχία θα χρειάζεται να μετακομίσει στην αθήνα. Τσαντίστικα πάρα πολύ όταν η βιβόντι έδωσε μόνο στην αθήνα τα 4 και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους πού εφυγα.

No-Name
16-03-07, 03:12
όπου 20 βάλε λίγο παραπάνω.....
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1028391&postcount=101

Wickerman
16-03-07, 03:15
Σωστός ο παίκτης...

nikgr
16-03-07, 03:34
NoName22 43euro/μήνα για 4mbit δε θα έλεγα ότι είνα και καμιά προσφορά να τρίβουμε τα μάτια μας, οταν πχ η forthnet δίνει με 40euro 4mbit, δωρεάν τηλεφωνήματα και γλιτώνεις και τα 15+ euro/μήνα πάγια ΟΤΕ...

Και εν πάσει περιπτώσει προτιμώ να δίνω 17,5euro για 1mbit που δίνω τώρα στο boxάκι μου παρά 43 για 4mbit που αμφιβάλλω αν θα τα δεις ποτέ σου...

No-Name
16-03-07, 03:36
Για την ΟΤΕνετ είναι απλά θαύμα αυτό που θα κάνει.....

Φυσικά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο σε σχέση με το llu αλλά εδώ μιλάμε για ΑΡΥΣ.

Σκέψου την κάλυψη του ΟΤΕ και των llu παρόχων

nikgr
16-03-07, 03:54
και πότε αναμένεται δηλαδή? Αρχές Απρίλη? Ως πασχαλινή προσφορά?

Αν έχει 43euro η 4αρα τότε η 8αρα πόσο θα βγαίνει? Θα γυρίσουμε πάλι στα 60αρια της εποχής 384?

Νομίζω ότι το καράβι δε γυρίζει πίσω και απλά όλοι περιμένουν τον 1ο εναλλακτικό στην περιοχή τους για να κάνουν το άλμα στα 4mbit+.
Δε νομίζω να θελήσει να δεσμευθεί κανείς στα 4 και 8mbit του ΟΤΕ με τη γνωστή πολιτική του "τόσα σου δίνουμε κύριε και άμα σ' αρέσει. Οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες και μπλα-μπλα-μπλα".

Tem
16-03-07, 04:37
σωστή κίνηση από ον ΟΤΕ :oneup:

ipo
16-03-07, 05:06
Με τι προσόντα θα δώσει 4 και 8 μωρέ; Εδώ ούτε 768 δεν μπορεί να δώσει.
Το θέμα δεν είναι τι μπορεί, αλλά τι τον συμφέρει να δώσει.

Αν δώσει 8 Mbit, που να δουλεύουν παντού με σιγουριά έστω και το 1/4 της ταχύτητας (2 Mbit), τότε θα έχει τρομερές απώλειες από τις μισθωμένες γραμμές.



Πόσα TB θα γεμίσεις; Για πόσο? Δεν μπορεί να την έχεις 24/7 utillized τη σύνδεση. Με 30kb/s όμως μπορείς και παραμπορείς ;)
Και το ίδιο πιτάρισμα να έχουν τα dslam τότε, το 30kb/s της 2mbit θα έιναι το 4*30 της 8 οπότε δεν θα είναι και τόσο τρισάλθιο. Γιατί οτιδήποτε κάτω απο 64κ είναι πλεόν... Δεν είμαστε σε εποχές dos...
Συμφωνώ. Όσο αυξάνουν οι πραγματικές ταχύτητες, τόσο λιγότερο είναι το ποσοστό χρήσης του διαθέσιμου bandwidth, εφόσον αυτό είναι ποσοστό του ονομαστικού. Θα είναι όμως ποσοστό του ονομαστικού ή απλά θα αλλάξουν την τιμή συγχρονισμού στα DSLAM, όπως υποθέτω ότι έκαναν το φθινόπωρο και θα διατηρήσουν το bandwidth που δίνουν και σήμερα;

Έχουμε λοιπόν νέα για την επερχόμενη αύξηση των ονομαστικών ταχυτήτων. Καμία πιο σημαντική ανακοίνωση σχετικά με τη βελτίωση του contention ratio και της άρσης του περιορισμού πακέτων έχουμε;

Βαρεθήκαμε τις όμορφες ταμπέλες. Θέλουμε και ποιοτικό προϊόν στο σακουλάκι τώρα, διότι η πείνα δεν αντιμετωπίζεται με οφθαλμόλουτρο.

Αν δεν κοιτάξουν το θέμα ποιότητα στον ΟΤΕ, σε λίγο καιρό θα δουν τα 112 αστικά κέντρα που θα προσφέρουν συνεγκατάσταση να είναι γεμάτα από χρήστες εναλλακτικών και τα δικά του DSLAM στα ίδια κέντρα άδεια.

DSLaManiaC
16-03-07, 05:14
Ρε παιδιά... Σκεφτείτε κ το εξής..
Όταν δώσει τα 4 και τα 8 μεγαμπιτια κι ένας μέσος χρήστης κατεβάζει με 30-40 (σύνηθες φαινόμενο) θα μπορεί να σου λέει ξανά "δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα?" γιατί πλέον θα μιλάμε για το ένα δέκατο (!) της ονομαστικής.

:hmm:

NETripper
16-03-07, 05:26
Τι λές τώρα... εδώ καποιοι περιμένουν τα 8ΜΒ για να σκαρφαλώσουν 768αρες τους πανώ αποτα 17~20k!
(και καλά θα φύγουν οι μουλαράδες και θα ξεφορτώσουν οι γραμές δηλαδη...)

DiM
16-03-07, 06:03
Το θέμα δεν είναι τι μπορεί, αλλά τι τον συμφέρει να δώσει.

Αν δώσει 8 Mbit, που να δουλεύουν παντού με σιγουριά έστω και το 1/4 της ταχύτητας (2 Mbit), τότε θα έχει τρομερές απώλειες από τις μισθωμένες γραμμές.

Έχουμε λοιπόν νέα για την επερχόμενη αύξηση των ονομαστικών ταχυτήτων. Καμία πιο σημαντική ανακοίνωση σχετικά με τη βελτίωση του contention ratio και της άρσης του περιορισμού πακέτων έχουμε;

Βαρεθήκαμε τις όμορφες ταμπέλες. Θέλουμε και ποιοτικό προϊόν στο σακουλάκι τώρα, διότι η πείνα δεν αντιμετωπίζεται με οφθαλμόλουτρο.

Αν δεν κοιτάξουν το θέμα ποιότητα στον ΟΤΕ, σε λίγο καιρό θα δουν τα 112 αστικά κέντρα που θα προσφέρουν συνεγκατάσταση να είναι γεμάτα από χρήστες εναλλακτικών και τα δικά του DSLAM στα ίδια κέντρα άδεια.

+1 :oneup:

jimaniac
16-03-07, 06:07
Εγώ λέω οτι χειρότερη κατάντια απο αυτή δεν θα μπορούσε να υπάρξει...

είναι δυνατόν να αποδεχόμαστε το γεγονός οτι με μία γραμμή 8 ΜΒ το πολύ πολύ να κατεβάζουμε με 2 ΜΒ επειδή δεν είναι εγγυημένες οι ταχύτητες????Πλάκα μας κάνουνε????

Και εντάξει όλα αυτά...ας πούμε οτι τα δεχόμαστε.....Μήπως ο ΟΤΕ έχει Τον Θεό μπάρμπα, μπατζανάκη ή τίποτα άλλο........???γιατί μόνο έτσι θα καταφέρει να δώσει 8 ΜΒ....άχρηστος ήταν, είναι και θα παραμείνει αυτός ο οργανισμός....η μακροζωία του οφείλεται στο ότι ήταν μονοπώλιο γιατί απο ποιότητα...(εδώ γελάμε μέχρι θανάτου)


Ας σοβαρευτούμε λέω εγώ....ας κοιτάξει ο ΟΤΕ να δώσει πραγματικές ταχύτητες γιατί πέρα απο την πλάκα άν αυτή τη στιγμή το 1ΜΒ ήταν όντως 1 ΜΒ και όχι 384 Kbps τότε πιστέψτε με πολύ λίγοι θα τρελενόντουσαν σε μία ενδεχόμενη αναβάθμιση του ΟΤΕ.....εγώ προσωπικά έτσι όπως είμαι τώρα αν είχα 1 ΜΒ πραγματικό δεν θα πήγαινα σε μεγαλύτερη ταχύτητα....δεν την έχω ανάγκη και μαζί με εμένα είναι και άλλοι πολλοί.....

και φυσικά αυτοί οι οποίοι θα θελήσουν μεγαλύτερη ταχύτητα λόγω ψηφιακής τηλεόρασης τότε αυτοί να πάνε σε παραπάνω ταύτητες.

NETripper
16-03-07, 06:46
Εαν είχα 1 ΜΒ πραγματικό δεν θα πήγαινα σε μεγαλύτερη ταχύτητα....δεν την έχω ανάγκη και μαζί με εμένα είναι και άλλοι πολλοί.....

Σωστός!:oneup:

Μόνο που για να συμβεί αυτό θα έπρεπε να έχεις leased:rofl: γραμμη του ενός ΜΒ
Γένικά πιστευω οτι ολοι εχουμε πέσει θύματα της διαφήμησης. σε ότι μετρήσεις και αν έκανα παραγματική ταχυτητα ονομαστικής δινει μόνο η isdn (τουλάχιστο στα μέρη μου)
Και για να πάρετε μια ιδέα
pstn ΜΑΧ 52kb/s MIN 33kb/s
ISDNMAX64kb/s MIN 64kb/s
ADSL768MAX654kb/s MIN168kb/s
ADSL1M MAX852kb/s MIN280kb/s

διχίλιαρη δεν έχω μετρήσει ακόμα
Ολα τα τέστ έγιναν στο speedtest της forthnet με λογαριασμούς otenet&forthnet

Ο λόγος που έκανα το τέστ είναι για να δώ αν οι τιμές που δίνουν οι providers ειναι πραγματικές ή απλά για να πουλάμε.
Σέ καμια περίπτωση δεν είδα το μέγιστο ούτε και τέτοια ώρα ακόμα (5.00 χαράματα)
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά, άλλο το "οι ταχύτητες δεν είναι ευγγυημένες" και άλλο το οι ταχύτητες είναι φανταστικές.

Τέλος πάντων όχι οτι διαμαρτύρομαι ιδιαιτερα για τις ταχύτητες, με τα λευτά που δίνω παίρω αυτό που θέλω (μόνιμο internet + ταχύτητα πάνω απο 128k σταθερή) αλλά με χαλάει που ποuλάνε τη σύνδεση για διαστημόπλοιο και τελικά αγοράζεις πατίνι-turbo:rofl:

cheers!:drunk:

@ ADSLgr.com All rights reserved.