PDA

Επιστροφή στο Forum : το λαπτοπ δεν κανει boot(εμφανιση μαυρης οθονης)



JIMMYSxt
25-09-14, 00:31
Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .Απο χτες το λαπτοπ ενω επαιζα ενα παιχνιδι κολλησε κ αναγκαστικα τ εκλεισα απο το ον /οφφ . Την επομενη μερα δεν μου εκανε καθολου boot .Εκκινηση ειχα με την 3η φορα.Η οθονη αναβει κ ειναι μαυρη.Περυσι που ειχα παθει ακριβως τ ιδιο αλλαξα σκληρο τα ειχε παιξει...τωρα ειμαι στην εγγυηση...λετε να το παω εκει που τον περασα(κοιταξα ομως τον σκληρο στο προγραμμα speecy χαμηλη θερμοκρασια και status:good)?Ο υπολογιστης ειναι sony vaio αγορασμενος το 09 (χαρ/κα) cpu:Intel Mobile Core 2 Duo P7450 @ 2.13GHz ,ram 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 398MHz.

dimangelid
25-09-14, 02:58
Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .Απο χτες το λαπτοπ ενω επαιζα ενα παιχνιδι κολλησε κ αναγκαστικα τ εκλεισα απο το ον /οφφ . Την επομενη μερα δεν μου εκανε καθολου boot .Εκκινηση ειχα με την 3η φορα.Η οθονη αναβει κ ειναι μαυρη.Περυσι που ειχα παθει ακριβως τ ιδιο αλλαξα σκληρο τα ειχε παιξει...τωρα ειμαι στην εγγυηση...λετε να το παω εκει που τον περασα(κοιταξα ομως τον σκληρο στο προγραμμα speecy χαμηλη θερμοκρασια και status:good)?Ο υπολογιστης ειναι sony vaio αγορασμενος το 09 (χαρ/κα) cpu:Intel Mobile Core 2 Duo P7450 @ 2.13GHz ,ram 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 398MHz.

Δοκίμασε να το συνδέσεις σε εξωτερική οθόνη, να δεις αν ανάβει εκείνη. Μην βιαστείς να το κλείσεις, άστο κανένα 5λεπτο. Επίσης όση ώρα το έχεις έτσι παρατήρησε το λαμπάκι του σκληρού δίσκου αν αναβοσβήνει, ώστε να ξέρεις αν φορτώνει το λειτουργικό. Επίσης, αν γνωρίζεις πως να το κάνεις, βγάλε τον δίσκο από το laptop και δες την κατάστασή του με το hdsentinel (κατέβασε από εδώ (http://www.hdsentinel.com/download.php) την έκδοση Professional portable, κάνε extract το αρχείο και από τον νέο φάκελο τρέξε το HDSentinel.exe ) .

EDIT
Έχω πετύχει Sony Vaio να μην ανάβει η εξωτερική οθόνη την ώρα της εκκίνησης, παρά μόνο όταν φορτώσει το λειτουργικό και πατήσεις τον ανάλογο συνδυασμό πλήκτρων [ Fn+F(KATI) ]

lsavvaid
25-09-14, 02:58
όταν λες μαύρη εννοείς δεν δείχνει απολύτως τίποτα κατά τη εκκίνηση;

JIMMYSxt
25-09-14, 13:02
Κατα την εκκινηση οχι δεν δειχνει τιποτα απολυτως,Επειδη δεν εχω ιδεα να ανοιξω το λαπτοπ και να πειραματιστω..θα το συνδεσω σε εξωτερικη οθονη.Παντως σημερα ανοιξε με την πρωτη κανονικοτατα σαν να μην τρεχει τιποτα.Λετε να συνεβη υπερθερμανση και επισης να μην σηκωσε το game?

sweet dreams
25-09-14, 16:38
Παντως σημερα ανοιξε με την πρωτη κανονικοτατα σαν να μην τρεχει τιποτα.Λετε να συνεβη υπερθερμανση και επισης να μην σηκωσε το game?

Kαι να είχε κλείσει από την υπερθέρμανση, μέχρι την επόμενη μέρα που πήγες να το ανοίξεις θα είχε κρυώσει. Μάλλον το μηχάνημα αρχίζει να μας

αφήνει....... χρόνους :bless:

Κάνε τέστ σε όλα, παρακολούθησε τις θερμοκρασίες και κόψε τα παιχνίδια με αυτό το μηχάνημα.

lsavvaid
25-09-14, 17:50
Αν το έχεις καιρό καλό θα ήταν να το άνοιγες να καθάριζες σκόνες-χνούδια και να άλλαζες πάστα στον επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών (ή thermal pads αν έχει). Θα έπεφτε η θερμοκρασία αισθητά και ίσως με συνετή χρήση και μια καλή βάση ψύξης σου κρατήσει καιρό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.